DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 28 z 92
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 92
 #824686  autor: sindikat
 22 wrz 2015, 15:55
Ja nie piszę o odległościach rzędu 40 km tylko, np. 1000 metrów. Myślę, że to wielkiej różnicy nie robi. szczególnie w terenie, gdy stacji jest jak na lekarstwo.

Z tą wysokością anten to trochę przesadzasz. Na dole mam sygnał UMTS rzędu - 98 dBm, gdzie na 12 metrach jest już -74 dBm. Tak, więc też ma znaczenie wysokość zamocowania anteny.

Radioamatorzy także wykorzystują częstotliwości 440 MHz czy 1,2 GHz.
 #824691  autor: kozien70
 22 wrz 2015, 16:22
Obydwaj (ja na pewno :) ) nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie projektowania sieci radiowej GSM, ale można założyć, że inżynierowie w telekomach nie są idiotami i nie budują stacji blisko ludzi, tylko po to, żeby ściągać sobie na głowę problemy, protesty itp. Na pewno ma to związek z propagacją fal o tak wysokich częstotliwościach, odbiciami od przeszkód i tłumieniem oraz dopuszczalną przez polskie prawo mocą, z jaką może nadawać stacja. Ta moc jest w naszym kraju bardzo niska, w porównaniu do dopuszczalnej mocy w wielu krajach Europy Zachodniej. 1 km dalej dla częstotliwości np. 2100 (a więc tej, na której też pracuje nasz UMTS) to już dużo. Oczywiście w terenie wiejskim pewnie ma to ciut mniejsze znaczenie ze względu na mniejsze zakłócenia, ale pewnych praw fizyki się nie przeskoczy. Propagacja fal 2100MHz vs nawet 440 MHz to nadal inny świat. Poza tym zauważ, że w przypadku telefonii GSM jest jeszcze coś takiego jak handover do sąsiedniej stacji. Czasami stacja musi być postawiona w danej a nie innej lokalizacji po to np. ludzie jadący autem przez miejscowość mieli płynny handover w 3G.
Z kolei w innym przypadku np. przesuniesz stację o kilometr i radiolinia straci widoczność. Jest naprawdę sporo czynników przy projektowaniu rozległej, rozproszonej sieci radiowej.
I to nie jest tak, że operator zawsze upiera się przy postawieniu stacji w przysłowiowym środku wsi. Są setki stacji stojących gdzieś na obrzeżu, nieraz takie widziałem, a w terenach górzystych są też stacje na wzgórzach, a nie bezpośrednio na wsi. Ale tak jak pisałem, jest dużo różnych czynników decydujących o lokalizacji. O wielu technicznych aspektach my laicy nie wiemy. Czasami po prostu dana lokalizacja jest najlepsza z "radiowego punktu widzenia". A czasami też na takim jak sugerujesz polu, łące, lesie stacji też postawić się nie da, bo ma nieuregulowany status prawny. Mnóstwo różnych czynników.
 #824736  autor: bed
 22 wrz 2015, 21:19
Nie wierzę, że przez masę wiosek nie przebiega linia wysokiego napięcia w okolicach aktualnych lokalizacji masztów. Czy to nie jest chociażby sposób na częściowe pozbycie się problemu?
I z ciekawości, czy obecność takiej sieci WN nie "szkodzi" falom radiowym?

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #824744  autor: kozien70
 22 wrz 2015, 21:57
Nie szkodzi, elektryczność WN to nadal 50Hz - w samej Warszawie znam przynajmniej kilka słupów WN, na których są stacje bazowe Networks! lub P4. Problem jest w czym innym: w dostępie do słupów i budowie czegokolwiek na nich. Słupy w różnych rejonach kraju należą do różnych operatorów infrastruktury energetycznej, a każdy rejon energetyczny rządzi się swoim widzimisię. Niektóre w ogóle nie chcą udostępniać słupów komukolwiek, inne piętrzą problemy pt stosy dokumentacji, badań itp., a do tego jeszcze chcą nierealnych stawek. Niestety nie ma tutaj regulacji, która wprowadziłaby jednolite zasady w całym kraju i nakazała udostepnianie takiej infrastruktury. Mam trochę tej wiedzy od ludzi zajmujących się budową sieci światłowodowych. Chcieli dzierżawić słupy WN celem puszczenia jednego światłowodu - droga przez mękę, często w ogóle niewykonalne.
A fakt - byłoby to w przynajmniej w niektórych miejscach dobre rozwiązanie na stacje bazowe.
 #824752  autor: pipawolowa
 22 wrz 2015, 22:56
sindikat pisze:Ja nie piszę o odległościach rzędu 40 km tylko, np. 1000 metrów. Myślę, że to wielkiej różnicy nie robi. szczególnie w terenie, gdy stacji jest jak na lekarstwo.

Z tą wysokością anten to trochę przesadzasz. Na dole mam sygnał UMTS rzędu - 98 dBm, gdzie na 12 metrach jest już -74 dBm. Tak, więc też ma znaczenie wysokość zamocowania anteny.

Radioamatorzy także wykorzystują częstotliwości 440 MHz czy 1,2 GHz.
Radioamatorzy u nas pracują na 144Mhz-145Mhz i 431 nadawanie do przemienników i 438-439mhz odbiór, zasięg przemiennika to ok 90 km dla radia ręcznego http://przemienniki.net/przemienniki/70cm/SR5WA?

"Fantazja jest ważniejsza od wiedzy." A Einstein
 #824934  autor: ja.michal
 23 wrz 2015, 23:20
Rzecz, nad którą rzeczywiście operatorzy mogliby popracować i przyłożyć się to estetyka masztów/anten. Faktycznie w wielu miejscach nie dodają one uroku, delikatnie mówiąc. Czasem wręcz szpecą. I są metody na radzenie sobie z tym - np. gdzieś widziałem zdjęcia masztów "obudowanych" w formie sztucznego drzewa A dlaczego opy tego nie robią masowo? Proste: koszty. Póki można zrobić coś najtaniej, to robią. W końcu, gdy ktoś im się do d... za estetykę dobierze, to będą musieli to poprawić.
Na to jest sposób. Skoro samorząd lokalny wydaje decyzje na budowę masztu na jego terenie również dobrze można podjąć uchwałę, aby wszelkie nowostawiane i modernizowane stacje bazowe (ogólnie systemy antenowe/radiowe) były budowane, aby nie zaburzać krajobrazu (mają być ukryte w postaci sztucznych drzew, elementów elewacji budynków). Oczywiście wszystko trzeba odpowiednio "ubrać" w uchwałe, ale wykonalne.
Ba! Przecież jak operator "negocjuje" z włodarzami i mieszkańcami terenu to można takie coś proponować jako konsensus.


Co do UMTS2100 to pamietam, że jak wchodziło to na rynek to zalecana odległość instalacji stacji bazowych od siebie to 300 m.

U nas norma promieniowania wynosi 0,2w/m2 niezależnie od częstotliwości (tych w sieciach GSM/UMTS/LTE, nie wiem jak inne). W innych krajach wynosi ponad 1W/m2 i w wyższych częstotliwościach rośnie do nawet 50W/m2. Takie normy mają swoje plusy i minusy. Są kraje gdzie normy są jeszcze ostrzejsze.
 #824943  autor: Spacedust
 24 wrz 2015, 00:32
ja.michal pisze:
U nas norma promieniowania wynosi 0,2w/m2 niezależnie od częstotliwości (tych w sieciach GSM/UMTS/LTE, nie wiem jak inne). W innych krajach wynosi ponad 1W/m2 i w wyższych częstotliwościach rośnie do nawet 50W/m2. Takie normy mają swoje plusy i minusy. Są kraje gdzie normy są jeszcze ostrzejsze.
Nie 0,2W/m2 tylko 0,1W/m2 lub 7V/m2. W takiej Holandii jest 20W/m2 dla UMTS2100, ale jak ktoś mieszka pod taką stacją bazową to ma koszmar zamiast życia.
 #824954  autor: zajadacz
 24 wrz 2015, 09:00
Spacedust pisze:(...)ale jak ktoś mieszka pod taką stacją bazową to ma koszmar zamiast życia.
A po czym wnosisz? Proszę o coś oprócz Twojej subiektywnej opinii, jakieś badania czy coś.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #828082  autor: zajadacz
 09 paź 2015, 22:16
Spacedust pisze:Obejrzyj sobie filmy z holenderskiej telewizji to będziesz widział: https://www.youtube.com/watch?v=TTHVdLfPNUQ
Od kiedy filmy z telewizji to badania naukowe?

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #828156  autor: makivara
 10 paź 2015, 13:31
W Polsce normy dotyczące natężenia pola są znacznie bardziej restrykcyjne niż w reszcie Europy.
Do USA nawet nie ma co porównywać nawet...

To, że promieniowanie elektromagnetyczne dla organizmu nie jest obojętne wiadomo od wielu lat.
ALE to zależy od wielu zmiennych jak to w fizyce i matematyce.
Nie bez powodu na obiektach telekomunikacyjnych rozsiewczych są wyznaczone strefy z ograniczeniami czasu przebywania przy włączonych nadajnikach w pobliżu anten. Głównie DVB-T i Broadcast oczywiście bo tu są używane najwyższe moce.

Gorsze od obecności stacji w pobliżu są długie rozmowy przy słabym zasięgu z telefonem przy głowie ;)

http://gsm.poznan.pl
https://imgur.com/a/tskv2RV
 #828164  autor: zajadacz
 10 paź 2015, 14:19
Spacedust pisze:Spokojnie badania kliniczne też są:
http://www.infiniteunknown.net/2015/09/ ... y-reveals/
Wybacz, ale to nie jest artykuł z czasopisma naukowego. Podaj linka do czegoś wiarygodnego, czyli artykułu z czasopisma z tzw. listy filadelfijskiej.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
  • Strona 28 z 92
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 92
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 92