DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Androidem
Wszystko, co związane z Androidem
 #821009  autor: airstorm
 03 wrz 2015, 00:55
Cześć,
miałem dotychczas Galaxy Advance i właśnie kupiłem w Play Huawei P8 Lite. Jestem komórkowym laikiem i też nie śledzę "trendów", rozwoju OS-ów itd., a chciałbym, żeby telefon jak najlepiej i najdłużej mi służył, dlatego mam parę pytań do speców ;)

1) Co i jak powinienem na starcie skonfigurować, żeby telefon jak najszybciej działał / jak najmniej zasobów zżerał / bateria trzymała jak najdłużej? Jakie opcje włączyć lub wyłączyć, apki
odinstalować? W tym Galaxy Advance mnóstwo rzeczy działało w tle, chociaż ich nie używałem, teraz chciałbym tego uniknąć.

2) Czy powinienem wymienić kartę sim na nowy egzemplarz, ma to jakieś znaczenie?

3) Jak najwygodniej przegrać kontakty między Galaxy a tym P8 Lite? Mam też problem, bo w trakcie poprzednich zmian zaczęły mi się bardzo powielać kontakty - czy da się je jakoś automatycznie "scalić"?

4) Jakieś niezbędne apki, które polecacie? Tu pewnie sporo opinii, ale która przeglądarka internetowa będzie najwygodniejsza?

5) Chciałbym jakieś etui typu flip, które z tych najlepsze?
http://allegro.pl/etui-flip-s-view-huaw ... 56980.html
http://allegro.pl/etui-portfel-futeral- ... 32933.html
http://allegro.pl/etui-view-portfel-pok ... 71746.html
http://allegro.pl/etui-portfel-futeral- ... 54884.html

Nie wiem czy coś jeszcze powinienem wiedzieć na temat tej słuchawki? ;) Dzięki wielkie za pomoc!
pozdrawiam
 #821017  autor: bazooka
 03 wrz 2015, 07:44
Temat bardzo szeroki, ponieważ przesiadasz się z jednej z najbardziej zasobożernych nakładek na jedną z lepszych jakim jest EMUI. Świadomość tego jest jednak tak mała ze względu na popularność Szajsungów w Polsce i niechęć do czego innego. Także w tym miejscu spodziewam się zaraz wylewu postów chroniących TouchWiza, ale nie będę z nimi polemizował, bo to zdanie pierwsze o nakładkach nie piszę z własnego doświadczenia tylko z tego co przeczytałem w sieci :)

ad 1) Nie ulega jednak wątpliwości, że by zacząć działać na EMUI musisz się z tą nakładką zapoznać, a masz w swoim foniku jedną z najnowszych jego wersji. Faktycznie ważna jest jego optymalizacja jak piszesz, ale ważne też są Twoje predyspozycje co do aplikacji działających w tle a więc to nie jest tak doradzić i już...

Aby apka nie zamykała się po wyjściu z niej należy ją dodać do "aplikacji chronionych" a aby mogła prezentować powiadomienia - akceptujesz to w menedżerze powiadomień itp
O większość pyta po uruchomieniu jednak jeśli skorzystasz z optymalizacji (taki widżet) lub menedżera telefonu to może się okazać, że Twoje apki zostaną zamknięte więc najlepiej jest określić od razu ich uprawnienia.

Trzymanie baterii w Twoim foniku nie będzie tym samym co u mnie, ponieważ masz zdecydowanie mniejszą pojmność baterii, a procesory Kirin Huaweia uchodzą za prądożerne. Nie możemy więc porównać swoich osiągnięć jednak takie rzeczy jak ilość sekund do wygaszenia ekranu czy jasność są sprawą indywidualną a jednak wpływającą na powyższe.

ad.2) Masz telefon z NFC, nie wiem jak na to spoglądasz i nie wiem czy będziesz korzystać z drugiego portu na kartę nanoSIM / kartę pamięci microSD - tu znowu sprawa indywidualna.

ad 3) Kontakty już od dobrych kilku lat najlepiej trzymać na Gmailu - moim zdaniem nie ma lepszej opcji dla Androida: a wszelkie scalanie, importy i eksporty masz w nim do dyspozycji.

ad 4) EMUI ma bardzo kiepski dialer, niestety. Po testach kilku programów zostałem przy PixelPhone a nawet kupiłem pełną jego wersję. Do SMS polecam ZeroSMS ze względu na obcinanie ogonków i współpracę z dualSIM. Na stockową przeglądarkę nie narzekam - wspieram się czasami Firefoxem i usługą Sync, Chrome mi nie podchodzi.

ad 5) o etui tego typu się nie wypowiadam, nie odpowiadają mi.

Słuchawkę kupił se niedawno mój znajomy (troszkę laik) i sobie co nieco porównuję z moim - na razie nie mamy doświadczeń większych, ale pojemność baterii do 5,2''-ekranu nie napawa optymizmem by można było telefoniku używać dłużej niż jeden dzień....no chyba że tylko połączenia głosowe by nas miały usatysfakcjonować :)
 #822001  autor: airstorm
 08 wrz 2015, 01:51
Dziękuję bardzo za odpowiedź i pomoc!!! Pozwolę sobie jeszcze dopytać jeśli znalazłbyś chwilę, wiem że sporo tego, ale... ;)

ad. 1 W S Advance miałem taki problem, że choć wyłączałem aplikacje, czyściłem pamięć, to i tak się okazywało, że np. taki facebook gdzieś tam głęboko w tle działa i zżera zasoby, choć od paru dni go nie tykałem. Tu chyba jest podobnie - testowalem gierkę 3 dni temu, wyłączyłem, wyczyściłem, a jak teraz wszedłem w "poziom zużycia", jest na liście i jest przy niej 5% - jak temu zaradzić?
Facebook to dobry przykład - nie mam na stałe włączonego internetu i chcę żeby Facebook działał tylko wtedy, gdy chcę sprawdzić czy mam nowe powiadomienia - jak to ustawić?

Poza tym chciałbym powyłączać/skasować niepotrzebne aplikacje, tylko że niektóre nie wiem czym są i czy nie są potrzebne, np. SmartcardService, Usługi Google, Aktualizator, Muzyka Google Play...

ad. 2 A w jaki sposób może się przydać NFC? I druga karta sim? (tak, wiem, że pewnie lamerskie pytania;)

ad. 3 Co do kontaktów na koncie google, to chciałbym żeby moje kontakty emailowe, a telefoniczne to były dwie zupełnie osobne sprawy - czy da się to jakoś zrobić? Muszę po prostu założyć dodatkowe konto email? :|

4. Zastanawiam się czy z procesorem w moim egzemplarzu jest wszystko w porządku. Jest tam kilka wbudowanych gierek Gameloftu i jedna niemiłosiernie klatkuje, a wszystkie włączają się tak długo, że te głupie 180 sekund dema czasami kończy się, zanim można zagrać. Czy to jest normalne? Bo nie chce mi się wierzyć, żeby ten telefon był aż tak wolny ani żeby wgrywali na niego domyślnie klatkujące gry, to sprawia gorsze wrażenie niż S Advance sprzed 3 lat. Jeśli to normalne, to załamię się chyba :]

5. Czy powinienem zabezpieczyć się jakoś przed wirusami i malware? Zatrzymałem się na etapie rozwoju, gdy telefon to był przede wszystkim telefon ;) a tu wchodząc np. na jakiś streaming z meczyki.pl czasami rozpętuje się piekło, wyskakujące okienka, pobierające się pliki i inny syf. Boję się, żeby sobie nieświadomie nie zasyfić telefonu.

6.Jak ustawiać własne skróty żeby np. był tam tryb ultaoszczędzania energii?

Jeszcze raz dziękuję i powoli zaczynam ogarniać telefon ;)
 #822130  autor: bazooka
 08 wrz 2015, 18:25
Ad. 1 - przykro mi, nigdy nie ubijałem FB...nie wiem w ogóle, jak FB może zżerać zasoby gdy nie jest podłączony do sieci, no ale ok. Jak pisałem wyżej "Aplikacje chronione" - nie chcesz by pracowały w tle - odznaczasz, powinno działać, ale naprawdę nie wiem jak to się ma do fb.
Nie wiem co to smartcardservice, natomiast Usługi Google to nie rozumiem dlaczego niby miałbyś odinstalowywać - to jest Android - naprawdę nie rozumiem podejścia. Muzyka Google to faktycznie syf, ale Usługi to podstawa sporej ilości programów... Aktualizator to podstawowa rzecz dla Huawei, systemowa aplikacja, nie pozbędziesz się bez roota. Kwestia co możesz, a co nie jest prosta - bo większości z nich nie usuniesz, a resztę możesz popróbować, jak coś przestanie działać przywrócisz...

Ad. 2 - karta SIM NFC do płatności - na pewno Orange taką ma :) Poczytaj, mnie to nie kręci.

Ad. 3 - skoro chcesz to rozdzielać to mogą być dwa konta, albo mogą być ADAM, i ADAMmail... rozumiem to rzecz gustu, ale z drugiej strony nie rozumiem takiego podziału :)

Ad. 4 - no chyba być tak nie powinno - zanim wszystko poustawiasz - przywróć do ustawień fabrycznych telefon, żeby ta kwestia była wyeliminowana z podejrzeń - czyli że coś się w systemie jednak skopało i należy to odświeżyć.

Ad. 5 - Odkąd mam Honora - opierałem się na jego wbudowanym menedżerze telefonu, który ma wszystko w swojej nakładce EMUI, dobrze aktualizowane bazy wirusów, optymalizator itp, ale odkąd wgrałem Lizaka to nieco zwątpiłem w Optymalizacje, bo zaczęła mi ubijać pewną ważną apkę, choć mam ją w chronionych. Zainstalowałem więc apkę z bardzo dobrymi notami:
https://play.google.com/store/apps/deta ... o.security
Na razie testuje.
Możesz też spróbować darmowego Avasta, ale można by było jednak zaufać EMUI i tym co wbudowane, troszkę syf się robi jak się takie apki instaluje.

Ad. 6 - spuść roletę z góry, a następnie przesuń palcem grupę tych ikon w skrótach do góry, wśród nich jest ULTRA-bateria - ale nie wypowiadam się, nie używam tego, gdy w nagłym wypadku zabrakło by mi prądu to jednak i tak zawsze w pobliżu autko mam, a w czasach power banków to również nie jest niezbędna opcja, moim zdaniem, a takie "pudełeczko" noszę z sobą gdy wiem, że będzie ciężko o prąd, a autko zostaje pod domkiem.

W przeważającej większości Twoje pytania brną jednak w sferę bardzo subiektywnych wyborów - i nie chciałbym się w tym temacie wypowiadać... czasami mogę odnieść bowiem wrażenie, że może ktoś pomylił systemy i faktycznie lepiej sprawdziłby się w jego rękach Windowsik.