DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #809697  autor: babeo
 02 lip 2015, 07:17
Witajcie, sprawa jest poważna.
Zaginął znajomy, ponad 10 dni temu wyszedł, a właściwie wyjechał z pracy i słuch po nim zaginął.
Telefon oczywiście wyłączony. Wczoraj po próbie połączenia pojawił się komunikat o poczcie głosowej, ale nie w języku polskim.
Po kolejnej próbie połączenia był już normalnie po polsku.

Pytanie do Was, jeżeli polska karta sim przebywa za granica, a telefon jest wyłączony to w jakim języku sa podawane komunikaty?

Był to tylko przypadek, czy może jakiś ślad?
 #809698  autor: Mart87
 02 lip 2015, 07:32
W języku polskim. Gdy telefon jest wyłączony to sieć niewie gdzie się znajduje. Może natomiast pojawić się komunikat w innym docelowym języku w ramach błędu gdy telefon jest włączony zagranicą ale z jakiegoś powodu nie odpowiada. Wtedy zagraniczna sieć zwraca komunikat głosowy.
 #809705  autor: matteo
 02 lip 2015, 08:49
Mart87 pisze:W języku polskim. Gdy telefon jest wyłączony to sieć niewie gdzie się znajduje. Może natomiast pojawić się komunikat w innym docelowym języku w ramach błędu gdy telefon jest włączony zagranicą ale z jakiegoś powodu nie odpowiada. Wtedy zagraniczna sieć zwraca komunikat głosowy.

Masz rację, ale jedną rzecz poddam pod wątpliwość. Czy jak terminal wyloguje się z sieci, do której jest zalogowany, to nie zapamięta ostatniej lokalizacji i rzuci komunikatu w języku z sieci do której się ostatnio logował?

Teoretycznie nie, bo info leci z HLRu, ale...
 #809706  autor: Mart87
 02 lip 2015, 08:52
Nie zdarzyło się.
Raz mi się zdarzyło że dostałem komunikat po niemiecku gdy telefon był włączony.
Operator ma spis logowań więc wie gdzie ostatnio logował się telefon, w jakim mieście, w jaki kraju. Operator napewno notuje moment przejścia na roaming zagraniczy, iż wtedy przesyła smsem stawki roamingowe i robi to tylko raz aż do powrócenia do kraju.Nawet wyłaczanie, właczenia telefonu tego nie zmienia. Choć niemiecki numer czasami przesyła mi stawki roamingowe w pl w trakcie pobytu. W przypadku play nigdy nie miałem takiej sytuacji.
Tak czy owak operator gromadzi wszystkie logowania telefonu przez ileś tam lat.
 #809715  autor: matteo
 02 lip 2015, 09:40
Mart87 pisze:Nie zdarzyło się.
Raz mi się zdarzyło że dostałem komunikat po niemiecku gdy telefon był włączony.
Operator ma spis logowań więc wie gdzie ostatnio logował się telefon, w jakim mieście, w jaki kraju. Operator napewno notuje moment przejścia na roaming zagraniczy, iż wtedy przesyła smsem stawki roamingowe i robi to tylko raz aż do powrócenia do kraju.Nawet wyłaczanie, właczenia telefonu tego nie zmienia. Choć niemiecki numer czasami przesyła mi stawki roamingowe w pl w trakcie pobytu. W przypadku play nigdy nie miałem takiej sytuacji.
Tak czy owak operator gromadzi wszystkie logowania telefonu przez ileś tam lat.

Play też wysyła co jakiś czas "Welcome SMS" roamingowe pomimo braku logowania do macierzystej, ale tylko podczas dłuższego pobytu za granicą. Nie wiem jak inni, bo nie sprawdzałem.

Z tego co wiem, to dzwoniący do mnie często słyszą komunikaty zagraniczne podczas pobytu za granicą, przy włączonym telefonie.
 #809716  autor: Remington
 02 lip 2015, 09:47
Komunikaty zagraniczne są tylko wtedy kiedy jesteśmy zalogowani - np. nie odbieramy, albo tel. jest zajęty. Ale to komunikaty generowane przez operatora zagranicznego.

Można więc na jakimś numerze u operatora gdzie zaginiony miał numer, zmienić język poczty głosowej na angielski, zadzwonić i przekonać się czy to będzie taki sam komunikat (głos) co wtedy. Jeśli taki sam, to będzie wskazywało pomyłkę na "centrali".
 #809738  autor: kowal2200
 02 lip 2015, 11:18
Remington pisze:Komunikaty zagraniczne są tylko wtedy kiedy jesteśmy zalogowani - np. nie odbieramy, albo tel. jest zajęty. Ale to komunikaty generowane przez operatora zagranicznego. .
Komunikaty są generowane gdy nie jesteśmy zalogowani (rozładował się telefon, jesteśmy poza zasięgiem operatora zagranicznego) a nie minęły więcej niż 2 godziny od ostatniego naszego pobytu w sieci zagranicznej. Po tym czasie powinniśmy słyszeć komunikat macierzystego operatora lub pocztę głosową.
 #809841  autor: Niezgodna7
 02 lip 2015, 17:50
a on z tej pracy wraca z kimś?
autem?
sam?
rowerem, etc? pieszo? pks, bus?
miał kasę, kartę?
czy po pracy miał gdzieś wstąpić, czy wrócić do domu ,,na obiad"?

Ewidentnie nie wypiję herbatki z administracją Telepolis
 #809844  autor: matteo
 02 lip 2015, 17:55
babeo pisze:
To nie był numer z play?
Nie wiem, jest to bardzo ważne?

Z czego może wynikać, że kolejne komunikaty było już normalnie po polsku?

Pisal kolega wczesniej z czego to wynika. Karta wylogowala sie z sieci i przez przynajmniej 2h nie logowala sie do zadnej sieci. Wczesniej byla za granica.
 #809851  autor: Niezgodna7
 02 lip 2015, 18:19
Samochód wyj#@& w kosmos, czy zwykły samochód rodzinny /do pracy?
Na trasie są jakieś kamery?
Na trasie są podmokłe tereny, jeziorka?
Mamy rozumieć, że przepadł wraz z samochodem?

Ewidentnie nie wypiję herbatki z administracją Telepolis
 #809853  autor: babeo
 02 lip 2015, 18:23
Ford mondeo, nie wiem jaki rocznik.
W Poznaniu wprowadzają ITS (mogą jak na amerykańskich filmach znaleźć auto po numerze tablicy rejestracyjnej), ale system... nie został jeszcze oficjalnie odebrany.
Jeziorka, no są... ale baaardzo trzeba się postarać by dojechać do nich autem.
Tak, zaginął wraz z autem.
 #809879  autor: Morvius
 02 lip 2015, 20:07
Pytałem jaka sieć bo pracuję na info. Dzwoniono dziś z policji niemieckiej i łamaną polszczyzną zapytali jak skontaktować się z operatorem play o zablokowanie numeru zaginionej osoby. Chcieli tego dokonać. Wysłałem ich na BOK.

Klasyczny obserwator wątku.
 #809885  autor: babeo
 02 lip 2015, 20:18
????!!!!!!!
Znalazł się po ponad 10 dniach. Właśnie przed chwilą w..... szpitalu w Berlinie!
Oczywiście bez dokumentów, bez niczego, nie wie jak tam trafił, ani co się działo przez te dni.
 #809913  autor: Niezgodna7
 02 lip 2015, 21:41
heh.... miał dużo szczęścia w tym nieszczęściu....
ps. nie chciałem krakać, bowiem takie historie mało razy mają happy end...

Ewidentnie nie wypiję herbatki z administracją Telepolis