DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy urządzeń Apple: iPhone, iPod oraz iPad - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy urządzeń Apple: iPhone, iPod oraz iPad - opinie, uwagi, pytania, itp.
Regulamin forum: 
Jeśli interesują Cię sprawy związane z aplikacjami oraz systemami mobilnymi Apple - zajrzyj do działu iOS i iPadOS.
 #778219  autor: znawca
 16 sty 2015, 03:19
Witam

Zakładam taki temat, bo widzę, że ostatnio dużo osób zastanawia się nad przejściem z Androida/WP na iOS, a ponieważ na test iPhone 6 na Telepolis chyba nie ma co liczyć...

Mam iPhone 6 już trochę ponad tydzień i śmiało mogę wypunktować jego najjaskrawsze wady i zalety oraz porównać do konkurencji, bo używałem chyba każdego mobilnego systemu (iOS jest tym ostatnim).

1. Legendarna szybkość i stabilność iOS
Tylko po części prawda. iPhone 6 nie jest ani najszybszym smartfonem na rynku, ani też najwydajniejszym (np: appki szybciej ładują się chociażby na Note 4). Podoba mi się za to jego płynność - jeszcze żadna animacja się nie przycięła, a appek w tle wcale nie zamykam.
Ze stabilnością też różnie. System ok, ale udało mi się pobrać kilka aplikacji, które crashowały.

2. Multitasking
Nienanganny. Niby mało RAMu, ale jakoś tego nie czuję. System działa tak samo, nieważne, czy w tle masz 5 działających programów czy 50. Nie zauważyłem też, żeby jakoś odbijało się to na baterii. iOS jest tak skonstruowany, że lepiej zostawiać appki w tle. Szybciej wtedy startują - dla mnie bomba, zwłaszcza w porównaniu z WP, który ciągle wznawiał w nieskończoność...

I mały bonus :D Jeśli restartujesz iPhone, to system po ponownym uruchomieniu przywróci ci wszystkie appki działające w tle!

3. App Store taki fajny WOW :)
Gunwo prawda :P App Store jest fatalny. Nie podoba mi się w wszystko, począwszy od interfejsu, przez ceny aplikacji, a skończywszy na ofercie. Ścisła selekcja w App Store to mit. Jest masa syfu, z resztą wyżej pisałem o crashujących appkach.
Mówię to z całą stanowczością: Google Play jest lepszy! Oferuje to samo, tylko że taniej.

Dodatkowo w zakładce "polecane" na WP i Androidzie zawsze znajdowałem coś fajnego. App Store jak na razie proponuje mi sam szajs :(

4. Handoff/Continiuity - new killer feature
No właśnie taki z niego killer, że zabił się sam. Nie dość, że żeby skorzystać z pełni możliwości potrzebujemy najnowszego MacBooka (tak, tego za 11K :smt005 ), to jeszcze dzwonienie/SMSowanie z komputera nie działa prawidłowo. Urządzenia albo nie chcą się sparować (MacBook nie widzi iPhona) albo samoczynnie się rozparowują... Apple musi tutaj sporo poprawić, bo jak na razie to jeden wielki zawód.

5. Touch ID
Tu z kolei odwrotnie. Jestem mile zaskoczony. Powiem więcej, jego funkcjonalność dosłownie zwaliła mnie z nóg! Odczyt palca trwa sekundę i zawsze jest bezbłędny! Skaner przez 2 tygodnie, nie pomylił się ani razu. Wcześniej byłem sceptyczny, ale teraz muszę przyznać, że to rozwiązanie bije na głowę wszelkie badziewne szlaczki i kody. Po prostu wciskam przycisk home i odblokowuję telefon:) To jest nawet lepsze od podwójnego tapnięcia w WP.

6. Aparat
Jak na razie szału nie ma. Jest szybki, nawet bardzo, ale jakość zdjęć na razie nie powala. Jest gorzej niż na mojej poprzedniej Lumii 925, zwłaszcza nocą. Ale dam mu czas, bo pstrykania fotek każdym smartfonem trzeba się uczyć na nowo:)
Szkoda że ma OIS, fizycznego spustu migawki ani żadnych zaawansowanych ustawień. Nie da się zmienić nawet balansu bieli.

7. Design i wykonanie
Topowe. Szkło + aluminium to najlepsze połączenie. Wystający aparat nie przeszkadza, a gdy telefon leży płasko na stole, to trzeba naprawdę mocno uderzać w ekran, żeby się bujał.

iPhone 6 jest duży. Kilka dni uczyłem się poprawnie go trzymać :mrgreen: tzn. tak by móc obsłużyć go jedną ręką. Dzięki opływowym krawędziom telefon nie wbija się boleśnie w dłonie.

iPhone się nie nagrzewa. Metalowa obudowa idealnie odprowadza ciepło. W porównaniu z iPhnoem Lumia zawsze była gorąca jak piekarnik.

8. Współpraca między appkami, synchronizacja
Tu niestety szereg skarg i zażaleń:
- Kontakty nie synchronizują się poprawnie z Facebookiem. tzn. jedne łączą się same, a innych nie mogę połączyć nawet ręcznie. Na WP i Androidzie wszyscy znajomi z fejsa (nawet ci, których numerów nie mam) pokazywali się w kontaktach, a scalenie kontaktu z kontem FB to nie był problem. Na iOS niestety jest i to duży.
- Zainstalowałem alternatywną klawiaturę SwiftKey, ale w niektórych miejscach i tak pojawia się ta systemowa (np: za każdym razem, gdy wpisuję hasło), co mnie wkurza, bo na systemowej klawiaturze zawsze wyświetlają się wielkie litery (nawet jak Caps jest wyłączony). Do tego SwiftKey czasem powoduje błędy typu samoczynne przeskakiwanie kursora do innej linijki.

9. Safari
Jest szybka, fajnie się synchronizuje, ale to znamy też z konkurencyjnych systemów... Gest od lewej/prawej krawędzi ekranu przełączna na poprzednią/następną stronę - super, ale to już było w Lumii. Nie ma żadnego user agenta, także za każdym razem muszę ręcznie przełączać się na desktopową wersję strony, co mnie strasznie wkurza. Pasek adresu jest oczywiście na górze...
Niestety na iOS nie zmienię domyślnej przeglądarki...

10. Wygoda użytkowania, interfejs
Apple zapomniało, że iPhone już nie ma 4ech cali i nie mogą rozmieszczać przycisków ekranowych, gdzie im się żywnie podoba. Większość niestety znalazła się na górze ekranu, przez co sięganie do nich jest problematyczne.

i tutaj edit:
Jednak nie jest tak źle. W każdej systemowej appce (i w wielu zewnętrznych) działa gest "wstecz" od lewej krawędzi ekranu, także z większości przycisków na górze zwykle nie trzeba korzystać.

Dopiero teraz to zauważyłem :mrgreen:

Do tego jest jeszcze wspomniane podwójne tapnięcie w home, by ekran zjechał na dół. Sporadycznie się przydaje, ale na dłuższą metę uciążliwe.

11. Ekran
Jasny, wyraźny, nie widać pikseli, fajne kolory, wreszcie porządna biel. Niestety coś za coś. To nie AMOLED, więc czerń jest szara, a o wyświetlaniu godziny i powiadomień na zablokowanym ekranie mogę niestety zapomnieć. Szkoda, tak mi się to podobało w WP.

12. iTunes i muzyka
Wciąż wymagany. Mi bezproblemowo wgrał całą muzykę z komputera. Nie zgubił kawałków, nie pomieszał albumów (Lumia tak potrafiła!). Sama jakość dźwięku wysoka. iPhone gra zauważalnie czyściej niż Lumia, ale też zauważalnie ciszej. W ogóle chyba najciszej ze znanych mi smartfonów. Połowa skali na Lumii, to maks głośność iPhona.

13. Bateria
Jest taka sama, jak w każdym innym smartfonie - starcza na 3-4 godziny ciągłego grania. Jak nie grasz to wytrzymuje od rana do wieczora. iPhone bardzo szybko ładuje się do pełna.

Także jeśli rozważasz zakup iPhone 6, to moim zdaniem lepiej zastanowić się 33 razy niż potem żałować tych kilku tysięcy...
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, 20:46 przez znawca, łącznie zmieniany 1 raz.

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!
 #778335  autor: myk6414
 16 sty 2015, 15:21
znawca pisze: 2. Multitasking
Nienanganny. Niby mało RAMu, ale jakoś tego nie czuję. System działa tak samo, nieważne, czy w tle masz 5 działających programów czy 50. Nie zauważyłem też, żeby jakoś odbijało się to na baterii. iOS jest tak skonstruowany, że lepiej zostawiać appki w tle. Szybciej wtedy startują - dla mnie bomba, zwłaszcza w porównaniu z WP, który ciągle wznawiał w nieskończoność...

I mały bonus :D Jeśli restartujesz iPhone, to system po ponownym uruchomieniu przywróci ci wszystkie appki działające w tle!
Serio? IiOS nie obsługuje multitaskingu.... Jesteś pewien że to oryginalny iPhone a nie android z nakładką?

Mutitasking - the ability to do several things at the same time. iPhone tego nie potrafi.
 #778402  autor: mofom
 16 sty 2015, 18:56
z autopsji wiem, że odblokowywanie palcem jest miłe dopóki nie przyparzysz palca...

oczywiście dotyczy to nie tylko japka...

co do stabilności jest z definicji lepiej niż android i wp.
co do pierwszego: tu jeden producent, mała liczba modeli, tam dużo i producentów i modeli i procesorów, więc trzeba stosować protezy typu dalvik.
co do wp: przecież to winblows, co Ty wymagasz.
 #778447  autor: znawca
 16 sty 2015, 21:01
No właśnie polecam się zastanowić nad zakupem, bo iOS jest... hmmm... dziwny :P

6 Plus to patelnia, ale pewnie widziałeś go na żywo i świadomie wybierasz telefon tej wielkości. Jego i tak będziesz trzymać dwoma rękami, więc przyciski ekranowe mogą być byle gdzie, w wygodzie obsługi to nie zrobi różnicy:)

Pamiętaj, że zyskasz tylko gry, filmy i przeglądarkę na większym ekranie. O wszystkich bajerach typu otwieranie aplikacji w oknach, znanych z Note'a możesz zapomnieć. 6 Plus to rozciągnięty, powiększony iPhone, a nie pomniejszony iPad:)

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!
 #778525  autor: Dziedzic Pruski
 17 sty 2015, 01:59
Właśnie czekam na 6+ w wersji 128. Miałem tego naleśnika w rękach. Tak się przeraziłem, że o miesiąc odłożyłem decyzję o zakupie. Jednak kupuję. Reszta argumentów bez znaczenia. Przechodzę z iPhone 4, więc głównie chodzi o przyspieszenie działania coraz bardziej wymagających aplikacji.

Używam: virginmobile.pl, klucz.net, nju.pl, happycall.pl, aero2.pl, RBM, alditalk.de, vipnet.hr, du.ae
Dawniej: Centertel, Era, Plus, Heyah, T-Mobile, Play
iPhone 6+128GB, iPhone 4, Nokia 6310 i 6230, HTC TD, iPad Air cellular
 #778528  autor: Chemicalifornia
 17 sty 2015, 02:12
Czyli ogólnie większość wad jest takich, że dla jednych będą drzazgą w oku, a dla innych niezauważalne? A reszta to albo kwestia przyzwyczajenia (np. 10), albo dopracowania (np. 4)?

Swoją do 4 chyba nie wystarczy zwykły Mac za ok.3 - 5 kPLN?

W sumie sam rozważam powrót do iOS z 6 lub 6+. Obecnie mam Note'a 2, obsługuje go jedną ręką, więc z 6 i pewnie 6+ bym nie miał problemu, ale nie wiem czy nie iść w drugą stronę i wybrać 5s (tyle że to też nie jest już nowy model).

3210>6210>6210>6310i>6021>K800i>iPhone3GS&E66>GalaxyNoteII&E6-00> One M9 & Xperia Z1 & Galaxy Note II
In all those mysteries you're taken by surprise
You never thought to see that look was in his eyes
 #778530  autor: znawca
 17 sty 2015, 02:46
Z 6 Plus raczej miałbyś problemy, w Note ten ekran jest jakoś lepiej upchany:)

Do rozmów/SMSów z komputera potrzebujesz Maca z OS X Yosemite, a więc wystarczy i model 2008 (za 1K na allegro). Za to do współdzielenia aplikacji między komputerem, a smartfonem wymagany jest Mac z obsługą Bluetooth 4.0 czyli 2012 lub nowszy.

Niemniej ta funkcja zdecydowanie wymaga dopracowania. Aż dziw, że jeszcze nie było żadnej aktualizacji dla OS X (problem wydaje się leżeć po stronie Maca).

Co do interfejsu, to wciąż odkrywam nowe smaczki, które czynią go bardziej przyjaznym niż się na początku wydaje. Muszę spróbować pomaziać na pałę po ekranie, a nuż znajdę kolejne gesty?

iTunes i Bluetooth mnie nie bolą, bo mam MacBooka, osobnego pen-driva, a to mnie najczęściej znajomi męczą, żebym im coś wysłał - teraz mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć "nie" :P
Z resztą te dwie najgorsze wady są ogólnie znane i ciężko nie być ich świadomym kupując iPhone.
Niemniej pliki przerzucam przez OneDrive (przy nielimitowanej pojemności chmury od M$ 5GB iCloud wygląda śmiesznie).

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!
 #778540  autor: myk6414
 17 sty 2015, 07:50
Do rozmawiania wystarczy tez iPad. Mając go w tym samym wifi co iphone mozna z niego (ipada) wysyłać normalne smsy i dzwonić. Fajnie to działa.

Co do obsługi jedna ręka - jak dwa razy home naciśniesz to góra ekranu zjeżdża w dół i wygodniej sie go obsługuje.
 #778594  autor: tk925
 17 sty 2015, 12:43
Dziedzic Pruski pisze:Właśnie czekam na 6+ w wersji 128. Miałem tego naleśnika w rękach. Tak się przeraziłem, że o miesiąc odłożyłem decyzję o zakupie. Jednak kupuję. Reszta argumentów bez znaczenia. Przechodzę z iPhone 4, więc głównie chodzi o przyspieszenie działania coraz bardziej wymagających aplikacji.
Przyzwyczaisz się, przesiadłem się na niego z 5S, na początku ale wielki ale parę dni i już jestem z nim oswojony. Zobaczysz jak potem popatrzysz na mniejsze smartfony jakie będą się wydawały "malutkie". Na plus w moim odczuciu to bateria.
 #778644  autor: znawca
 17 sty 2015, 17:09
myk6414 pisze: Co do obsługi jedna ręka - jak dwa razy home naciśniesz to góra ekranu zjeżdża w dół i wygodniej sie go obsługuje.
Tylko szkoda, że jak cokolwiek naciśniesz to od razu ekran automatycznie podjeżdża z powrotem do góry. Przydałaby się opcja zatrzymania go na dole.

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!
 #778705  autor: Chemicalifornia
 17 sty 2015, 21:48
Dzisiaj się bawiłem 6+ i dałem radę jedną ręką obsłużyć, nawet te przyciski w lewym górnym rogu.
W sumie podobnie jak w moim nocie. Ale chyba 6+ mniej waży, trochę szkoda dla mnie ;)
Swoją drogą fajna funkcja jest, że jak się w menu z otwartymi aplikacjami w tle, pokazuje też najczęściej wybieranymi kontaktami.

3210>6210>6210>6310i>6021>K800i>iPhone3GS&E66>GalaxyNoteII&E6-00> One M9 & Xperia Z1 & Galaxy Note II
In all those mysteries you're taken by surprise
You never thought to see that look was in his eyes
 #781360  autor: Dziedzic Pruski
 30 sty 2015, 18:02
Bateria w 6+ schodziła mi 15% na dobę. Teraz uruchomiłem dla kilku programów dostęp do koprocesora M8 i schodzi 35% na dobę. Używam telefonu kilka razy dziennie. Kilka zdjęć, filmik, ze trzy rozmowy, sprawdzenie terminów itp, rejestracja aktywności i położenia.

Używam: virginmobile.pl, klucz.net, nju.pl, happycall.pl, aero2.pl, RBM, alditalk.de, vipnet.hr, du.ae
Dawniej: Centertel, Era, Plus, Heyah, T-Mobile, Play
iPhone 6+128GB, iPhone 4, Nokia 6310 i 6230, HTC TD, iPad Air cellular
 #782870  autor: znawca
 06 lut 2015, 20:32
Od paru tygodni dzwonienie i SMSowanie z MacBooka działa idealnie! Musieli coś poprawić, bo problemy zniknęły.

Teraz w sumie zamierzam to wyłączyć, bo jak celowo ignoruję wibrujący telefon, to mi zaczyna dzwonić laptop :D

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!