DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #765486  autor: mkkot
 26 lis 2014, 20:19
Jak w temacie. Przeprowadzam się w inne miejsce i jedyny sensowny Internet tam to LTE. Play ma nadajnik 400 metrów od mieszkania, odbiera nawet w piwnicy. Moje finanse są niestety ograniczone, więc rozważam zakup zwykłego modemu na USB. Czy taki modem bez podłączenia anten skorzysta z MIMO? Jakie są konsekwencje braku MIMO, zakładając że BTS wyciągnie 70Mb up /50Mb down?
 #765503  autor: mkkot
 26 lis 2014, 21:51
Dzięki. A dlaczego akurat ten? Szczerze powiedziawszy poczytałem sobie na jdtech o modemach i przeraża mnie to. Tryb com, hi-link, podwójny NAT, emulacja tego i tamtego, za słaby procesor, za mało RAM-u do obsługi wielu połączeń (czasem korzystam też z torrenta). Zastanawiam się jak często się to psuje i jak "bezproblemowa" konfiguracja czeka mnie na Linuksie.

Z drugiej strony mam do wyboru radiówkę za 50zł nawet nie 10Mb i neostradę 10Mb na terenie zderegulowanym, więc 60-70zł przy rocznej umowie. Wrrr......
 #765508  autor: cyanoone
 26 lis 2014, 22:24
Jest Huawei E3372. Za niecałe 160 zł nóweczka. Hi link na Linuksie działa lepiej, jest z tego co kojarzę widziany jako karta sieciowa. Niektóre modemy można przerabiać z hi linka na zwykły i odwrotnie, ten chyba można, więc zawsze jakaś opcja.
Pozdrawiam ;)

Plus-->Play (2015) -->Plus (2018)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)
 #765520  autor: Yey
 26 lis 2014, 23:04
Nie wiem co rozumiesz przez przez ?zakładając że BTS wyciągnie 70Mb up /50Mb down??
Uplink to transmisja od modemu/telefonu do eNoda (tak nazywa się BTS dla LTE) tu zwykle jest kilka do kilkunastu Mb/s ? i zwykle tyle wystarcza, bo przeciętny klient wysyła więcej danych się ściąga (wysyłamy zapytanie o tytuł filmu, a z powrotem ciągniemy cały film w HD).
Downlink (czyli transmisja do Ciebie) jest znacznie istotniejszy, bo nie lubimy jak się nam film przy oglądaniu przycina. I tu jak będziesz blisko nadajnika (ale 400m to wcale nie tak blisko), to możesz się poza godzinami szczytu (gdy mało luidzi korzysta) do tych 70Mb zbliżyć, ale tak na co dzień to raczej okolice 20-30Mb (co i tak np. jak dla mnie jest spoko).
Modem możesz wziąć w Play do testów na tydzień i jak uznasz że jest za wolno to go zwrócisz.
 #765583  autor: mkkot
 27 lis 2014, 10:11
@Yey
Dla mnie upload jest ważny. Dlatego poniekąd cieszę się, że nie będzie to łącze ADSL.

?zakładając że BTS wyciągnie 70Mb up /50Mb down?? oznacza, że zakładam stację podłączoną światłowodem i brak większego ruchu od innych klientów. Domyślam się, że wtedy brak MIMO będzie miał wpływ na wydajność, co było istotne dla mojego pytania.

@cyanoone
Czyli brać  Hi-Linka. No tak też myślałem, nie trzeba się będzie z WvDialem użerać. Jedyne co jeszcze BOLI w LTE to NAT od operatora. Jakoś nawet nie chcę zaglądać na ofertę T-mobile z zewnętrznym IP, bo pewnie jest wybitnie niekorzystna ;p
 #765602  autor: mkkot
 27 lis 2014, 11:32
Jakbyście mogli jeszcze polecić tańszy model Hi-Linkowy, który nie zamula. Szukam i szukam, ale bez większych rezulatatów. Na pewno nie będę korzystał z Plusa, nie chcę abonamentu.
 #765634  autor: zajadacz
 27 lis 2014, 13:41
mkkot pisze:Na pewno nie będę korzystał z Plusa, nie chcę abonamentu.
Prawidłowa wypowiedź powinna brzmieć: "nie chcę limitu pod nazwą FUP w ofercie, która bez limitów jest tylko z nazwy" ;)

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #765874  autor: cyanoone
 28 lis 2014, 12:45
@zajadacz. Napisz mi o ofercie, która jest naprawdę bez ograniczeń. Mam na myśli operatorów komórkowych i dowolną ofertę. Limity w no limicie maleją wraz z takimi akcjami jak ostania (kasa za dzwonienie na stacje).
Pozdrawiam ;)

Plus-->Play (2015) -->Plus (2018)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)
 #765996  autor: zajadacz
 28 lis 2014, 21:50
Tylko że są tacy jak Play co piszą w regulaminie, że mogą ograniczyć transfer po 100 GB do 2 Mbit i są tacy jak Plus, którzy stosują taki FUP kiedy nie wiesz nigdy kiedy Ciebie przytną po przekroczeniu podstawowego limitu, a ofertę reklamują jako no-limit. Chodzi mi tylko o elementarną uczciwość i przejrzystość ofert.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #766026  autor: cyanoone
 28 lis 2014, 23:47
Piszą w regulaminie, ale w reklamie mówią bez ograniczeń. Dla zwykłego Kowalskiego to jest to samo.
Pozdrawiam ;)

Plus-->Play (2015) -->Plus (2018)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)
 #766043  autor: kmis
 29 lis 2014, 08:33
cyanoone pisze:@zajadacz. Napisz mi o ofercie, która jest naprawdę bez ograniczeń. Mam na myśli operatorów komórkowych i dowolną ofertę. Limity w no limicie maleją wraz z takimi akcjami jak ostania (kasa za dzwonienie na stacje).
Pozdrawiam ;)
Posiadam ofertę z Tmobile (na firmę), limit jest (2TB) jak na załączonym rysunku, w praktyce nie do osiągnięcia :)
Obrazek
 #766188  autor: kmis
 29 lis 2014, 19:27
cyanoone pisze:2 Tb na całą umowę czy na miesiąc?
Pozdrawiam ;)
Miesięcznie :)
 #766372  autor: kmis
 30 lis 2014, 14:42
darkangel pisze:Miesięcznie? aż się wierzyć nie chce że taki limit dają w LTE :).
Ile to kosztuje :)?
Jest to pierwsza promocja internet no limit dla firm z maja/czerwca 2014r., umowa na 24 miesiące (bez sprzętu) pierwszy rok 40 zł netto, po 12miesiącach 80 zł netto.