DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #763816  autor: jakniktinny
 18 lis 2014, 11:18
Witam wszystkich!

W ciągu kilku tygodni będę się przeprowadzać do nowego miejsca - wiąże to się również ze zmianą dostawcy internetowego. Obecnie jest to UPC z czego jestem bardzo zadowolony - szybko, stabilnie, bez problemów.
W nowym miejscu nie będzie tak łatwo - są tylko dwie małe firmy, które dostarczają internet - jedna po kablu (darnet), druga wyłącznie drogą radiową (rybnet). W pierwszej w cenie którą chcę wydawać było by to teoretycznie do 30mbps, drugi, jak to radiówka ok. 5-10mbps (w teorii).

Dlatego rozważam internet mobilny, pełncąiący funkcję domowego. Jako że chciałbym również telewizję - rozważam internet z Orange z telewizją nc+. Obecnie za 69.90 jest bez limitu przez cały okres umowy - pytanie tylko czy w tej lokalizacji da radę? Trzeba być cały czas w zasięgu LTE by było to faktycznie bez limitu. Sprawdzałem na bfsearch.pl i najbliższy nadajnik jest położony w odległości ok. 700m w linii prostej:
Orange (26003) ID: 5496
Rybnik, Konarskiego 6a

Jest tam również standard LTE w paśmie 1800. Co o tym sądzicie? Oraz jak generalnie z użytkowaniem takiego internetu na dłuższą metę? (przerwy, lagi, ping, itd.)

Z góry dzięki za odpowiedzi

 #763840  autor: Spacedust
 18 lis 2014, 12:23
Bierz światłowód, ale możesz też rozważyć za jakiś czas nielimitowane LTE z Playa jak tylko odpalą w Rybniku - 30 zł miesięcznie bez abonamentu.

Na LTE Orange możesz mieć nawet niestabilne 2-3 Mbps, a oni powiedzą, że wszystko jest w normie.

Przykładowy wynik 200 metrów od stacji bazowej przy idealnej widoczności optycznej:

Obrazek

 #763852  autor: jakniktinny
 18 lis 2014, 12:54
Hmm, rozumiem i dziękuję za odpowiedź. Jak tylko będę w tamtym miejscu zobacze dokładnie prędkości - tylko pytanie - czy mogę porównywać prędkość internetu Orange LTE w obecnej mojej taryfie (nie internetowej, tylko na rozmowy itd) z taryfą dedykowaną tylko do internetu?

 #763884  autor: MaZuT
 18 lis 2014, 14:57
sprawdz sobie dokladnie jak bedzie smigac LTE

abonament smart plan multi 2, net z pakietu danych w abo

Obrazek

jest to wynik mozna powiedziec taki "przy okazji" bo antene ustawiona mam na bts plusa a przy okazji lapie tez orange

 #763885  autor: KR2615
 18 lis 2014, 14:59
W takim dużym ośrodku miejskim jak Rybnik LTE w godzinach szczytu może najzwyczajniej w świecie mulić. Zarejestruj się na jakimś lokalnym forum typu naszemiasto.pl i tam poproś użytkowników obu tych sieci o opinię

 #763892  autor: Spacedust
 18 lis 2014, 15:09
Do Speedtestu może być nawet 70 Mbps, a na przykładowo takie FTP będzie leciało z trudem 1-2 Mbps.

Na światłowodzie masz super pingi rzędu 1 ms do routera brzegowego i taki Internet jest lepszy nawet od modemu kablowego, który dodaje 5-6 ms.
 #764282  autor: mkkot
 21 lis 2014, 00:21
Jestem spod Rybnika. LTE Playa brak na razie, chyba że w Świerklanach. Masz tam wielu lokalnych dostawców, spróbuj jeszcze Leon i Netia. Darnet z Radlina -- słysałem dobre opinie, ale nie korzystałem. Rybnet to jest porządna firma, ale obawiam się, że oni mogli po prostu skupić lokalną radiówkę i nie wiadomo jak to będzie.

O lagach i pingach na LTE się nie wypowiem (wydają się być ok, ale patrzyłem tylko na ruter mobilny koleżanki, chyba Huawei E5372). Ale powiem Ci jedno: tenże ruter mobilny jakoś nie był chętny do utrzymywania na dłużej prędkości większej niż 10Mb/s. Być może kwestia braku zewnętrznych anten (choć zasięg niby pełny), ale z forum bez kabli wnioskuję, że do domowego LTE to trzeba jednak wywalić z 500zł na porządny (nie mobilny) ruter, żeby mieć osiągi ile nadajnik pozwala.
 #764623  autor: pakierhakierxd
 22 lis 2014, 19:13
Sprawdź czy w regulaminie nie pisze że mogą w każdej chwili ci na 16 kb/s obniżyć bo chyba w Orange tak jest na lte,w Play do 2 mb,Plus do 32 kb/s,T-Mobile nie ma wcale no limitu w lte .
Na 16 kb/s nie da się korzystać :P

Pozdrawiam :)
 #765263  autor: mofom
 25 lis 2014, 19:32
a to tmobile dorobiło się już lte? cud jakiś czy coś?? 32kbs to męczarnia, nowy adres/odśwież tylko dla jednej otwarta karta w opera mini by jakoś jeszcze hulało.
16kbs to masochizm (spadło mi w virgin w roamingu tmobile z 32kbs do 16kbs <- nie do użytku)
8kbs to idiotyzm.
wziąłbym rbm lte 100gb do przetestowania.
 #765275  autor: pakierhakierxd
 25 lis 2014, 20:15
Ma chyba jak Orange. W końcu Orange nie ma pasma na lte i pożycza od T-Mobile ;),mnie lejek 32 kb/s wkurza a mniejszy jeszcze bardziej.

Pozdrawiam :)
 #765299  autor: marcinek243
 25 lis 2014, 22:28
Lejek ma być raczej informacją o końcu pakietu a nie jedynym źródłem dostępu do internetu.
pakierhakierxd pisze:mnie lejek 32 kb/s wkurza a mniejszy jeszcze bardziej.
Czyli lepiej jak po końcu pakietu koszą jak za zboże czy jak?
 #765349  autor: Sig
 26 lis 2014, 08:39
Bez opisania co chce się robić na takim internecie, odpowiedź jest niemożliwa. To nie jest idealny substytut kabla, trzeba iść na kompromisy, chociażby w postaci zmienności parametrów (z reguły - więcej klientów - mniejsza prędkość itd.). Generalnie potrafię sobie wyobrazić scenariusz, w którym np. ktoś potrzebuje uploadu do pracy i my 1Mbps w ADSL nie wystarcza, wtedy dla niego realną alternatywą jest LTE. Dla większości... O ile nie ma w domu wielu użytkowników, to ja bym został na pewnym, kablowym 6-10Mbps, niż pchał się w internet mobilny, ale to tylko moje zdanie.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.
 #765350  autor: kamil1221
 26 lis 2014, 08:56
Po prostu kup sobie starter Free na kartę. Wsadź do modemu/routera wifi w tej lokalizacji i sprawdź jak to działa.
Jeśli spełnia twoje oczekiwania kup porządny router domowy wifi/lte, do którego można podłączyć zewnętrzną antenę np: ZTEMF283+
 #770354  autor: ciekawy
 15 gru 2014, 07:42
potestuj net mobilny Plus LTE i Play LTE, sprawdź też jaki masz zasięg na 3G, wybierz co lepsze i korzystaj, a net kablowy nie będzie potrzebny, ja od lat mam tylko net mobilny i niczego mi nie brakuje, najważniejsze dobrze wybrać, żeby być zadowolonym, a jeśli masz jak pisałeś nadajnik 700 metrów od siebie to zasięg, stabilność, szybkość netu napewno będzie ok
 #770425  autor: zajadacz
 15 gru 2014, 13:57
@ciekawy: Serio nie brakuje Ci limitu danych? To co Ty robisz na tym necie? Tylko www przeglądasz? Mi wychodzi z moich obserwacji, że 100 GB na osobę to minumum, przy założeniu, że nie ciągnie nic ze steama i z torrentów. Net mobilny IMO nigdy nie zastąpi stacjonarnego.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #770443  autor: adik
 15 gru 2014, 15:24
Zastąpić może jak nie ma limitów,a jeśli już ma to z lejkiem na którym normalnie da się używać internetu,i niestety (albo stety) tylko play daje 2 Mb w lejku,reszta opów pod tym względem jest 100 lat za murzynami. No i na koniec trzeba być w zasięgu ale to dotyczy każdego opa .

http://www.speedtest.net/my-result/4142279769
 #770582  autor: ciekawy
 15 gru 2014, 22:35
zajadacz,

są oferty bez limitu i nie kopiuję całego netu,

adik,

to wybór jest jasny - Play bez limitu z lejkiem 2 MB jak się wykorzysta więcej niż sam limit, czasem to 300 GB można wykorzystać i nie ma lejka tylko jest pełna prędkość, lejek pewnie dostają ci, którzy kopiują cały net 24h dobę 7 dni w tygodniu, ja mam zasięg Play LTE, nie cały i bez problemu śmiga 20 MB/s jak trzeba, a jak nie to mniej, jak ktoś ma lepszy zasięg i jak odpalą LTE na 800 to prędkość wzrośnie,

spokojnie można mieć tylko mobilny net, a ci którzy nie mogą żyć bez stacjonarnego netu to bardziej niż rozsądkowo są przywiązani do netu stacjonarnego emocjonalnie albo przyzwyczajeniem