DAJ CYNK
  • Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: PRZECZYTAJ UWAŻNIE:

1) Zanim założysz nowy wątek, przejrzyj wcześniejsze tematy i/lub skorzystaj z wyszukiwarki w celu znalezienia podobnych tematów..!
2) Nowy temat zakładaj dopiero, jeżeli nie znalazłeś(-aś) odpowiedzi lub masz bardziej precyzyjne wymagania lub wiedza zawarta w podobnych tematach nie rozwiewa Twoich wątpliwości. W przeciwnym wypadku temat może zostać przesunięty do kosza..!
3) Tematy w stylu: "Co jest lepsze? Telefon A, czy B?" - zostaną przesunięte do kosza..!
Pamiętaj, że my pomagamy, ale nie wybieramy za ciebie telefonu!
Jeżeli wybrałeś już dwa modele, to z tych dwóch sam musisz zdecydować co kupujesz.

4) Zakładając temat należy dobrze nadać tytuł tematu, tak aby innym było prościej ocenić o czym on będzie.
5) W treści posta (nie w tytule tematu) należy podać jak najdokładniej następujące informacje:
- wymagania odnośnie telefonu
- preferencje odnośnie marki
- miejsce zakupu: nowy, używany, w sklepie, aukcjach, u operatora?
- kwota przeznaczona na zakup bądź plan taryfowy operatora
- wszystkie telefony brane pod uwagę na początku przez autora
- opcjonalnie: podać jaki telefon(/telefony) użytkownik miał wcześniej i czy był z niego zadowolony.
Czy zapoznałeś(-aś) się regulaminem działu ?

 #752601  autor: Maniiiek
 29 wrz 2014, 16:31
Coin, a może smartfon z przyzwoitym, nie genialnym a przyzwoitym aparatem + zewnętrzny aparat do smartfona od Sony?

B-brand - unikaj jeśli nie znasz prawdziwego producenta.

 #752603  autor: Coin
 29 wrz 2014, 16:39
a jest taki Sony z Windows Phone? Bo na ten system jestem obecnie nastawiony.

Dodatkowo telefon noszę w kieszeni, obecny SGS2 ma ekran 4.3" i jest za duży bym go jedną ręką ogarnął. Doczepiane ustrojstwa to coś czego nosił nie będę, bo realnie mam kompakt Sony RX100, który się mieści w kieszeni a i tak go nie noszę.

edit: Lumia 1020 zmiażdżona:
http://fotoblogia.pl/2013/10/11/nokia-l ... owanie/top

więc ostatecznie odpada i szukam alternatywy na Windows Phone. Lumia 925 czy jest coś lepszego?

[url=http://dariuszczepiel.com]Fotograf z Krakowa[/url]

 #752613  autor: darase
 29 wrz 2014, 17:43
Coin też to czytałeś zapewne :)

" Na każde zdjęcie
musimy poczekać około 4-5 sekund"

Pasuje tutaj: uwaga ustawiamy się do zdjęcia ;)

eCoal i nie ma problemu :-)

 #752614  autor: Cudlaty
 29 wrz 2014, 17:43
Tak naprawdę musisz się zastanowić co dla Ciebie jest priorytetem...
Sam ponad rok temu pożegnałem się z Androidem z powodów które już wymieniłeś, ale nie znam dobrze obecnej oferty high-end w świecie Androida, po prostu wydawanie 2500zł i więcej na telefon uważam za fanaberię ;-)

Lumia 1020 którą posiadam jest moim drugim telefonem z WP po 820ce. Wiec pozwolę sobie podzielić się kilkoma uwagami odnośnie systemu i mojego modelu.

Sam OS od wersji 8.1 jest łatwiejszy w ogarnięciu po przesiadce, a to za sprawa centrum powiadomień, którego brak mocno był odczuwalny. System nie jest tak modyfikowalny jak android, ale odwdzięcza się błyskawicznym działaniem zarówno po wyjęciu z pudełka jak i po paru miesiącach użytkowania.

Jeśli grasz w gry to musisz się pogodzić że w znaczną ich część nie zagrasz na WP, albo zagrasz nieco później. Jednak nie można nie wspomnieć, że czołowe tytuły jak ModernCombat, Asphalt, Fifa i kilka innych ukazuje się na WP razem z wersjami na inne platformy, bądź z niewielkim opóźnieniem. Plusem jest kilka tytułów dostępnych tylko dla WP jak Halo czy AoE Castle Siege.

WP znakomicie sprawdzi się za to w: synchronizacji poczty/kalendarza z Exchange, Lync, VPN, dopracowany Office, szyfrowanie Bitlocker - czyli gównie aplikacji biznesowych, poza tym znajdziesz tutaj wszystkie najpopularniejsze aplikacje znane z innych platform, badź ich (czesto lepsze) zamienniki: skype, whatsup, line, Feedly/NexGen, Pocket/Poki, Spotify, Youtube?MyTube, Spotify etc.
Jako bonus warto wspomnieć darmową i solidną nawigacje offline (Here) w cenie oraz MixRadio (cos ala Spotify) i znakomite aplikacje od Nokii związane z szeroko rozumianą fotografią.

Jeśli chodzi o funkcje aparatu, to Lumia 1020 tak naprawdę nie ma konkurencji (poza starszą 808), na różnego rodzaju porównania i filmiki patrzyłbym z przymrużeniem oka, wszak tryb automatu chyba najbardziej mają dopracowane iPhone`y, natomiast Nokia poza gigantyczną matrycą oferuje rozbudowany (jak na telefon) tryb manualny, który pozwala uzyskać to, na co w innych telefonach nie pozwala fizyka. W sieci znajdziesz testy z przed 3 miesięcy gdzie L1020 dalej pozostaje liderem, jak i takie w których wypada słabo. Jeśli szukasz szybkiego pstrykacza to Lumia 1020 jest złym wyborem, jeśli chcesz wyciągnąć coś więcej to ciężko o lepszy wybór.

Jeśli chodzi o gabaryty do L1020 leży w dłoni zaskakująco dobrze, wystający aparat który kiedyś wydawał mi się brzydki dziś jest elementem który nadaje charakter temu modelowi. Lumia 820 była mniejsza, ale L1020 jest zdecydowanie lepiej wyważona i pomimo większego rozmiaru (4.3 vs 4.5) lepiej leży w dłoni. Ekran to zwykłe HD, ale doskonałej jakości i czytelności w pełnym słońcu.

Z wad wymienić mogę wolno działająca aplikacje Nokia Camera z dobrymi trybami manualnymi, natomiast pod guzikiem aparatu mam zwykłą aplikację "aparat" do szybkiego strzelania fotek. Bateria pozwala użytkować telefon od rana do wieczora przy intensywnym korzystaniu z multimediów, niemal 2 dni przy zwykłym trybie telefon + poczta w trybie oszczędzania baterii (od 20% naładowania) to niestety trochę mało, ale podobnie jest u konkurencji.

Z innych modeli można polecić:
-925 - dobra optyka, AMOLED, niska waga, 16GB
-928 - dobra optyka, cięższa, ale z Xenonem, 32GB
-1520 - dobra optyka, bardzo dobra bateria, nowe funkcje fotograficzne w sofcie, duża
- 930 - dobra optyka, nowe funkcje fotograficzne w sofcie

Lumie mają jedną jeszcze jedną istotną zaletę: oferują za niewielkie (L1020- 1200zł L930 -1500zł) pieniądze znakomity aparat i szybki OS w dopracowanym i solidnym opakowaniu za połowę ceny konkurencji.

 #752623  autor: data17
 29 wrz 2014, 18:09
Najniwsze telefony z androidem są drugie, ale to samo można powiedzieć o Lumiach. Grubo ponad 2tys kosztują. Także system nie ma nic do rzeczy.
Ponadto android juz chodzi przyzwoicie na nowszym sprzecie, wystarczy poglądać recenzje.
W cenie 1500zł jest Sony Xperia Z1 która na pewno tej lumi 930 nie ustępuje fotograficznie.

 #752646  autor: vonski
 29 wrz 2014, 19:31
Jeśli znasz się na fotografii, to moim zdaniem dobrym wyborem byłyby Xperie. Ich aparat jest świetny, tylko Sony notorycznie psuje tryb automatyczny. Wiadomo, że 90% użytkowników pstryka wszystko z automatu i efekty wypadają gorzej, niż na przykład u Samsunga. Ale jeśli znasz się na robieniu zdjęć i umiesz szybko nastawić aparat jak należy, to taka Z2 powinna się spisywać rewelacyjnie.
Pisałem o tym w recenzji Z2, w Z3 jest podobnie, choć nieco lepiej (w sensie lepszej automatyki).

 #752693  autor: znawca
 29 wrz 2014, 21:46
To ja się wypowiem jako posiadacz Lumii 925 :)

Najpierw chciałbym zdementować plotki że jest tylko wersja 16GB - moja ma 32, z tym że pochodzi zza granicy.

Ma podobny hardware, co wspomniana 1020, ale 8 mpix zamiast 42, co przekłada się na szybsze działanie aparatu. Zdjęcia zapisują się szybko, dlatego od razu po wciśnięciu spustu migawki możesz poruszyć telefonem bez obawy że zdjęcie wyjdzie zamazane. OIS również jest bardzo pomocne. Lumie 925 robi bardzo mało nieostrych zdjęć. Wadą jest słabe odwzorowanie detali i stosunkowo długie działanie AF (ze 2 sekundy łapie ostrość). Dla porównania, na iPhone możesz naparzać fotki jedna za drugą i to bynajmniej nie w trybie seryjnym.

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #752707  autor: Xy
 29 wrz 2014, 22:38
Coin pisze:jestem fotografem, używam obecnie SGS2 z androidem
Jezu... Nie wierzę w to, co czytam :shock:


Kup jakąś Lumię. Aparat foto to jedna z nielicznych zalet tych telefonów. Chociaż jak patrzę na to, co potrafią jakieś Iksperie Zet to moja Lumia 820 robi mizerne zdjęcia (czerwona plama dalej występuje).
Aha, ja też jestem fotografem i do zdjęć używam lusterka, a do dzwonienia mam 15 deko telefonu w kieszeni, który mi w ogóle nie przeszkadza ;-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #752714  autor: znawca
 29 wrz 2014, 22:57
Jeśli chodzi o obróbkę zdjęć na telefonie, filtry etc, to Lumie mają najlepsze aplikacje i dodatki.

I zawsze zostaje jeszcze iPhone 6 Plus :D

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #752726  autor: Coin
 30 wrz 2014, 01:04
Jestem obecnie nastawiony na tę Lumię 925, ubolewam jedynie lekko nad brakiem dostępnej wersji 32GB.

Szukam teraz sklepu gdzie będę mógł ją wziąć do ręki i sprawdzić. 5 sekund na zapis zdjęcia to jednak nie to czego oczekuje od aparatu w smartfonie.

znawca możesz dwa słowa o baterii napisać, przy włączonym 3G i średnim użytkowaniu głównie neta, facebooka, muzyki wytrzyma od rana do wieczora czy padnie w trakcie ?

[url=http://dariuszczepiel.com]Fotograf z Krakowa[/url]

 #753270  autor: arczimi
 02 paź 2014, 14:26
Xy pisze:
Coin pisze:jestem fotografem, używam obecnie SGS2 z androidem
Jezu... Nie wierzę w to, co czytam :shock:


Kup jakąś Lumię. Aparat foto to jedna z nielicznych zalet tych telefonów. Chociaż jak patrzę na to, co potrafią jakieś Iksperie Zet to moja Lumia 820 robi mizerne zdjęcia (czerwona plama dalej występuje).
Aha, ja też jestem fotografem i do zdjęć używam lusterka, a do dzwonienia mam 15 deko telefonu w kieszeni, który mi w ogóle nie przeszkadza ;-)
Też nie wierzę w to co czytam. Kolega miał swego czasu SGS2. W Gdańsku szliśmy sobie kilka lat temu koło takiego wymalowanego domku z kotem , firankami itp. Był wieczór. Ja zrobiłem zdjęcie Samsungiem Wave 1. Zdjęcie z SGS2 było gorsze jakościowo od mojej fali.... Z kościołem w Oliwie było podobnie..W normalnym oświetleniu było tak samo.

 #753399  autor: znawca
 02 paź 2014, 23:59
Coin pisze:Jestem obecnie nastawiony na tę Lumię 925, ubolewam jedynie lekko nad brakiem dostępnej wersji 32GB.
Polecam przeszukać allegro. Taka wersja została przygotowana specjalnie dla Vodaphone. Mój model pochodzi z Niemiec (ofkors pl menu w standardzie) i na allegro figurował jako edycja specjalna.
Coin pisze: Szukam teraz sklepu gdzie będę mógł ją wziąć do ręki i sprawdzić. 5 sekund na zapis zdjęcia to jednak nie to czego oczekuje od aparatu w smartfonie.
Na Lumii 925 wygląda to tak:
- 3 sekundy uruchamianie aparatu (przez fizyczny spust migawki)
- 3 sekundy łapanie ostrości (niezależnie od ilości światła)
- natychmiastowy zapis zdjęcia (od razu można robić kolejne, niestety znowu trzeba czekać ok 3 sekundy na AF).

Nokia Camera uruchamia się sekundę dłużej, ale za to sekundę szybciej łapie ostrość :P
Coin pisze: znawca możesz dwa słowa o baterii napisać, przy włączonym 3G i średnim użytkowaniu głównie neta, facebooka, muzyki wytrzyma od rana do wieczora czy padnie w trakcie ?
Muzyka nie ma znaczenia dla baterii, za to net po 3G, tak samo jak gry i GPS wyczerpią ją w 4 godziny...
Co ciekawe stała synchronizacja i wymiana danych w tle nie wpływa na baterię tak bardzo, jak zabawa przeglądarką internetową...

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #753433  autor: PingNoMore
 03 paź 2014, 09:02
Potwierdzam to co napisał kolega. Internet Explorer to mistrz pożerania energii.

 #754073  autor: Coin
 06 paź 2014, 08:10
To sam już nie wiem. W SGS2 przeszkadzały mi głównie zamuły, zwiechy, restarty i właśnie błyskawicznie rozładowująca się bateria.

Teraz już miała być ta Lumia, ale nieco mnie niepokoi właśnie słaba bateria i fakt, że te 16GB nie da się powiększyć o nic.

Myślę, czy warto dawać 900zł za Lumię, czy teraz to już nie lepiej po prostu poczekać chwilę i kupić za kilka stów więcej ostatki IPhone'ów 5s... myślenice trwają.

[url=http://dariuszczepiel.com]Fotograf z Krakowa[/url]

 #754128  autor: maniek89
 06 paź 2014, 13:23
Nokia 808 PV

 #754147  autor: Xy
 06 paź 2014, 14:54
Dobra, to może trochę dłużej ale bez nerwu z mojej strony za połączenie słów "fotograf" i "telefon" ;-)
Otóż napiszę Ci co nieco o mojej Lumii 820 i starej Xperii Neo. Lumię mam obecnie i jest to mój podstawowy telefon. Na wyjazdach nierzadko służy mi jako jedyny aparat gdyż ciężka lustrzanka z gripem i szklarnią waży trochę i już po pół godzinie czuję, że do wędrówek lepszy jest telefon w kieszeni albo składanie pieniążków na coś dobrego kompaktowego albo coś z nowej kategorii pod tytułem "bezlusterkowiec z wymienną optyką". Bo lekkie, fajne i poręczne.
Ale do rzeczy. Nokia Lumia ogólnie chwalona jest za doskonałą jakość zdjęć jak na standardy telefonu. W modelach 830, 920, 925, 930, 1020 dostępna jest technologia PureWiev mająca jeszcze bardziej poprawić jakość zdjęć. Marketingowo wszystko jest pięknie, ładnie i idealnie. Przykładowe zdjęcia w prasie i tematycznych portalach internetowych także nie pozwalają się do niczego przyczepić. Także smartfony Nokii nie posiadające w sobie technologii PureWiev jak np. moja Lumia 820 miały robić doskonałe zdjęcia deklasując konkurencję Samsunga, Sony czy HTC. Jak sytuacja wygląda w praktyce? Ano wygląda tak, że według mnie Nokia wcale tak nie deklasuje konkurencji. Zdjęcia są zwyczajnie poprawne nie rzucające na kolana absolutnie niczym. W dzień ustawiam balans bieli na światło dzienne, czułość na 100 (przyzwyczajenie z lusterka). Jakie są zdjęcia? Dobre, widać szczegóły... Zupełnie jak w androidowej konkurencji. Subiektywnie powiem Ci, że są jedynie nieznacznie lepsze niż wykonane moją trzyletnią już Xperią Neo (na samym końcu wrzucę zdjęcia przykładowe). W pełnym powiększeniu (do 100%) widać, że aparat w Xperii delikatnie rozmywa szczegóły (np. na rogach budynków). Jednak przy oglądaniu zdjęć wyskalowanych do rozmiaru monitora różnic nie zauważysz. Kolejna rzecz to wyposażenie aparatów. Ten w Nokii jest prosty. Zawiera podstawowe funkcje jak:
- trzy tryby pracy lampy błyskowej (auto, włączona, wyłączona),
- ustawienia czułości (100, 200, 400, 800)
- balans bieli (auto, chmury, dzień, żarówka, jarzeniówka)
- ustawienie ekspozycji (-2 do +2 co 1/3)
- format (4:3 lub 16:9)
- sceny (auto, zbliżenie, noc, nocny portret, sport, światło z tyłu)
W programie Nokia Camera (u mnie jako podstawowy) nie masz ustawienia scen ale za to masz ustawienia czasu migawki i ręczną ostrość oraz ekspozycję od -3.0 do +3.0 także co 1/3. Ale jak widać zabrakło podstawowych ustawień jak redukcja czerwonych oczu, brak opcji zdjęć panoramicznych, brak wyboru pomiaru światła, brak wielopolowego AF, brak wykrywania twarzy... W moim odczuciu Aparat w Lumii jest niestety wykastrowany. Łudziłem się, że aktualizacja do Nokia Cyan wprowadzi jakieś zmiany.
Teraz przejdźmy do aparatu w Xperii Neo. Niestety nie mam jej teraz przed oczami ale z pamięci postaram się napisać o niej to i owo. Przewaga aparatu w telefonie z Androidem nad telefonem z Windowsem przejawia się w wyposażeniu. W Sony Ericssonie jest to, czego zabrakło w Nokii (wymieniłem to). Może się wydawać, że wiele z funkcji to bajery zbędne na co dzień lecz od czasu do czasu przydadzą się. Android daje większe pole do popisu w aparatach. Dużo więcej opcji daje większe możliwości fotografowania. Dla mnie przewaga jest jasna i gdybym stał przed wyborem jak Ty bez wahania wybrałbym produkt z Androidem. A na koniec kilka zdjęć z Lumii i z Xperii:
Xperia Neo:
http://images68.fotosik.pl/248/1d4d3d67c0d14d5c.jpg
http://images69.fotosik.pl/247/aa5953f39407d65e.jpg
http://images67.fotosik.pl/249/92f473c713759304.jpg
http://images68.fotosik.pl/248/d6d55e0f7aadab44.jpg
http://images67.fotosik.pl/249/f6bceb9f16756be4.jpg

Lumia 820:
http://images68.fotosik.pl/248/ef6da175a47b6f21.jpg
http://images70.fotosik.pl/247/cff3c9321fcdde85.jpg
http://images67.fotosik.pl/249/b08beca0028ad9b6.jpg

Jakość oceń sam i zadecyduj... Stary Android vs. Nowy Windows Phone ;-) Jak widać nawet leciwy Android nie ustępuje tak bardzo chwalonej Nokii. Ja na Twoim miejscu bym odpuścił wszelkie Lumie.
Zapomniałbym o istotnej funkcji: Xperia ma stabilizację obrazu. Lumia jakby jej nie miała ;-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #754464  autor: Coin
 07 paź 2014, 16:56
Dzięki za wszystkie podpowiedzi, decyzja chyba zapadła. Jeśli brat nie sprzeda mi tanio iphone 5s to wybiore lumie 925. Na pewno przerwa od Androida dobrze mi zrobi.

[url=http://dariuszczepiel.com]Fotograf z Krakowa[/url]

 #754491  autor: xxjanosik
 07 paź 2014, 19:03
No i dobrze ;) ,Dobry wybór dokonujesz skoro masz wybierac lumie 925.

 #754657  autor: Xy
 08 paź 2014, 13:25
Bawiłem się dziś L1020 i jakoś na kolana nie rzuciła... Nie wiem czemu ale w ogóle nie mogła złapać ostrości.
Trzy minuty z jednym egzemplarzem ale Lumia 1020:
- nie łapała ostrości z bliska z odległości +/- 30 cm od obiektu
- subiektywnie zdjęcie tego samego motywu na wyświetlaczu L1020 i L830 lepiej wyglądało na nowszej Nokii. Pewnie rzecz wyświetlacza
+ możliwość dokupienia mega fajnego uchwytu do L 1020. Szkoda, że nie ma takiego do mojej Nokii bo na 99% bym taki kupił.
+ kompaktowy rozmiar, 4,5" to takie "akurat" bo L1520 to już stolnica
+/- spokojny i umiarkowany design bez wodotrysków, bez ekstrawagancji.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71