DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 244 z 1158
  • 1
  • 242
  • 243
  • 244
  • 245
  • 246
  • 1158

 #750815  autor: torture
 22 wrz 2014, 20:57
Potwierdzam też okolice trasę Koszalin-Darłowo, drogami 6 i 37. Gdzie wcześniej był EDGE, teraz 3G. Fakt faktem, że momentami stał dęba i nic nie działało mimo dobrego zasięgu, ale można powiedzieć, że UMTS900 został uruchomiony.

 #750821  autor: zajadacz
 22 wrz 2014, 21:09
Spacedust pisze:Ciekawostka - na kościele na Os. Rusa w Poznaniu wisiały od zawsze dwie radiolinie 20x2 Mbps, a w ostatnim spisie zniknęły. Minęły już dwa tygodnie, a radiolinie nadal sobie wiszą w najlepsze, więc albo nie spieszy im się z demontażem albo lecą na lewo ;)
Pozwolenie na 99% jest, żaden poważny op sobie nie pozwoli na taką wpadkę. Bałagan w UKE, czyli standard.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #750871  autor: Spacedust
 23 wrz 2014, 00:47
Kolejny test w nocy na karcie Play w roamingu krajowym T-Mobile - chyba absolutny rekord DC-HSPA+ !!!

Widać ze tego, że stacja w ciągu dnia równo kuleje. Czyżby światłowód był ledwo 100 Mbps ?

Obrazek

 #750873  autor: zajadacz
 23 wrz 2014, 01:04
Spacedust pisze:Widać ze tego, że stacja w ciągu dnia równo kuleje. Czyżby światłowód był ledwo 100 Mbps ?
W dzień obciążenie radiowe jest duże. Światłowód 100 Mbit? Spróbuj teraz kupić nowe wkładki SFP 100 Mbit, życzę powodzenia ;) Toż to za czasów przed N! w HSPA+ DC Orange dawali radiolę 60 Mbit na stację na jednego opa, a co dopiero na dwóch, dodatkową nośną U900 i na LTE. Stacja w dzień zapchana i tyle. Nikt normalny nie da teraz na świetle mniej niż gigabita, tym bardziej, że obecnie nawet radiole zmieniają na minimum gigabitowe. Ba na miejscu tak wielkich operatorów dawałbym od razu 10 Gbit (wkładki coraz tańsze, switche z SFP+ też).

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #750918  autor: Mixiorek
 23 wrz 2014, 10:52
U mnie trwa walka z pasmami i technologiami. Dwa najbliższe nadajniki obsługujące mnie w Konstancinie-Jeziornie są ode mnie poniżej 1km. Jeden około 500m a drugi 600m w linii prostej. Dodam, że moja lokalizacja to nie granica obszarów LAC. W domu mam cały przekrój technologii - LTE, 3G, 2G.... Obszar niby z UMTS900Mhz...
Połowa rozmów zaczyna sie w 3G czyli HD voice po czym ląduje w 2G/ EDGE co jest gigantycznie słyszalne podczas rozmowy... Niesamowite jak chcąc zrobić klientom dobrze wprowadzając HD voice zrobili sobie kuku mając skopaną konfigurację! Nie mówiąc już o HO przy transmisji danych z 3G/ UMTS2100Mhz do EDGE...
Póki będą takie kwiatki to ja jakości nie widzę. Widzę wprowadzenie dobrych i przyszłościowych technologii bez ładu i składu. A niech jakoś i gdzieś komuś działa...

 #750929  autor: marcinek243
 23 wrz 2014, 11:45
Spacedust pisze: Widać ze tego, że stacja w ciągu dnia równo kuleje. Czyżby światłowód był ledwo 100 Mbps ?
Nie tyle słaby dosył co punk styku play-tmobile siada a w przypadku Orange słaba platforma prepaid.
U mnie T-mobile wyciąga 20-30mb/s na H+DC a Play już nędzne 2-4mb/s

 #750952  autor: Spacedust
 23 wrz 2014, 13:08
marcinek243 pisze:
Spacedust pisze: Widać ze tego, że stacja w ciągu dnia równo kuleje. Czyżby światłowód był ledwo 100 Mbps ?
Nie tyle słaby dosył co punk styku play-tmobile siada a w przypadku Orange słaba platforma prepaid.
U mnie T-mobile wyciąga 20-30mb/s na H+DC a Play już nędzne 2-4mb/s
Właśnie mi odblokowano roaming krajowy Orange na moim specjalnym numerze testowym ;)

Szkoda, że nie mam dostępu do LTE T-Mobile.

Przypominam, że jak kiedyś padł światłowód na Rondzie Rataje w Poznaniu to wszystkie lokalizacje Orange ze światłowodem automatycznie zniknęły na prawie 24h. Lokalizacje T-Mobile działały w tym czasie ok.

[ Dodano: 2014-09-23, 13:15 ]
No i co - na moje wyszło - Orange to dno !!! Przecież na styku Orange-Play prawie nikogo nie powinno być, a tu muli, że hej ! Zapewne dlatego Play z nich zrezygnował.

T-Mobile w ciągu dnia sygnał -57 dBm:

Obrazek

Orange w ciągu dnia sygnał -63 dBm :

Obrazek

Plus w ciągu dnia (stacja nieco dalej z radiolinią 75x2 Mbps) - sygnał -83 dBm:

Obrazek

Play UMTS900 w ciągu dnia (ta sama lokalizacja co Plus radiolinia 90 Mbps) - sygnał -83 dBm:

Obrazek

Play UMTS2100 w ciągu dnia (radiolinia 90 Mbps) - sygnał -97 dBm:

Obrazek

[ Dodano: 2014-09-23, 16:48 ]
Polecam filmiki: http://blog.orange.pl/korporacyjny/entr ... ec-orange/

 #751003  autor: Mixiorek
 23 wrz 2014, 17:07
LOL!

http://youtu.be/dw5pUpEPGAI
http://youtu.be/4XeGR6WXmYE

Jest to stacja ID: 0287 w Konstancinie-Jeziornie na ul. Mirkowskiej. Własność prawdopodobnie Emitela. Stacja moim zdaniem nie jest podłączona światłowodem oraz to m.in. ta stacja (a konkretnie sieć ale nadajnik to pierwszy jej element) ma takie problemy z konfiguracją UMTS900 czyli HO przez EDGE... niesamowita komedia :lol:
Sam obiekt to raczej "stacja parasol" czyli doświetla daleko ale na poziomie szczegółów jest tak sobie. Może i ma to zastosowanie na jej dwóch sektorach, które idą na tereny rolnicze (kilka wsi), mało zurbanizowane ale jeden sektor obsługuje już zabudowę mieszkaniową i robi to mocno tak sobie.
Odnośnie likwidacji dwóch starszych konstrukcji to Pan Rzecznik nieco mija się z prawdą. Wcześniej T-Mobile też nadawał z anten Orange, może były podwójne graty "za antenami". Ciężko stwierdzić bo wszystko jest w kontenerze. Jednak na pewno nie było tak, że były dwie konstrukcje/ maszty i teraz został jeden.

Tu też kilka ciekawostek:
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/oran ... 31579.html

Ciekawe może być LTE na 450Mhz tyle, że obecnie chyba nie ma terminali, które to wspierają?
Skoro ten news jest dziś to znaczy, że chyba uruchomili UMTS900 w ostatnich klastrach.

 #751016  autor: p2225
 23 wrz 2014, 18:15
Mixiorek pisze: Odnośnie likwidacji dwóch starszych konstrukcji to Pan Rzecznik nieco mija się z prawdą. Wcześniej T-Mobile też nadawał z anten Orange, może były podwójne graty "za antenami". Ciężko stwierdzić bo wszystko jest w kontenerze. Jednak na pewno nie było tak, że były dwie konstrukcje/ maszty i teraz został jeden.
u mnie na przykład wszystkie maszty przed modernizacją były osobno. często też stały obok siebie. kilka starych masztów T-mobile zostało kupionych przez Plusa (a w sumie przez Aero2).

 #751044  autor: Flash999
 23 wrz 2014, 19:34
Po 325 stronach dotarliśmy do końca modernizacji.
Jest to dobry czas, by podzielić się refleksjami na jej temat.

Czy modernizacja przyniosła dobre skutki? Z pewnością tak. Zasięg na wsiach i w małych miasteczkach to była ogromna bolączka Orange i T-Mobile. Pamiętam, jak tylko Plus docierał do Lipska z UMTS 2100, a następnie Play wybudował wieżę z U900, co było przełomem w dostępie do sieci. Jeszcze kilka lat temu pamiętam, jak O podczas rozmowy potrafiło przełączyć na roaming zagraniczny. Teraz nie ma o tym mowy, nawet w pobliżu granicy (budowa stacji w Kopczanach i dzięki niej dostęp do szybkiego łącza na tym terenie). Co prawda U2100 w terenie właściwie wiejskim nie wypada najlepiej, to w rzeczywistości nie jest aż tak źle.
Liczba stacji w porównaniu do tego, co przed konsolidacją wzrosła dwukrotnie. Chociaż istnieją drobne zgrzyty w konfiguracji między stacjami, to parametry jakościowe jak najbardziej w porządku (przy -100 dBm ECNO -4 to moim zdaniem bardzo dobry wynik, w Play U900 mam tyle przy -85 dBm).
Dotychczas na drogach dominował słaby GSM, teraz w dużej ilości miejsc uzupełniany jest U2100, a idąc dalej także U900. Trasa Lipsk - Augustów w dużej części pokryta jest w 3G. Bardzo dobrym pomysłem było ujednolicenie całej sieci - nie ma takich kreatur jak Plusowe HSPA. Duży skok odczują osoby na terenach słabo zurbanizowanych, gdzie dotychczas nie opłacało się budować nadajników.
LTE od N! testowałem przez chwilę i tylko na karcie O, więc nie wypowiem się na ten temat, bo samo Orange na Kartę dyskwalifikuje jakiekolwiek pomiary. Zasięgowo idą do przodu, w przeciągu kilkunastu miesięcy prawdopodobnie zbliżą się pokryciem do UMTS 2100.

Podsumowując, moim zdaniem N! jest bardzo udanym projektem, największymi atutami projektu jest modernizacja wszystkich stacji i ich ujednolicenie, a drobnymi zgrzytami kulawa konfiguracja sieci. Pamiętajcie, że koniec modernizacji w kwestii wymiany sprzętu to nie koniec prac - optymalizacja wciąż trwa.

Co do LTE na 450 MHz - pomysł sam w sobie bardzo dobry, infrastruktura gdzieniegdzie też jest (w sensie CDMA w lokalizacjach Orange). Sprzęt się nie zmarnuje, zasięg na pewno byłby wyśmienity. Problemem mogą być terminale, teraz modemowy standard to 800/1800/2600. Jeżeli częstotliwość by się przyjęła, to też byłby wysyp urządzeń do jej odbioru.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #751065  autor: 3G
 23 wrz 2014, 20:22
Przed modrrnizacją w całym powiecie rawskim (woj. łódzkie) w Orange była 1 (słownie JEDNA!) stacja 3G. Teraz wraz ze stacjami T-Mobile jest 7x UMTS2100 + dodatkowo 4x UMTS900, co daje niezłe pokrycie 3G. W niektórych miejscach jednak nie jest zbyt różowo ze względu na takie, a nie inne ustawienie sektorów oraz zagęszczenie stacji, które nadal nie jest zbyt duże. W GSM zdarza się też, że te same kanały z różnych stacji patrzą w swoją stronę... Np. Kowiesy i Ossa - to tylko 9 km...

 #751107  autor: bed
 23 wrz 2014, 21:28
Tak z ciekawości. Jakie prędkości byłby możliwe do osiągnięcia przy obecnej ilości pasma na 450 MHz? W Brazylii uruchomili LTE na tej częstotliwości o prędkości do 25 Mb/s. Ogólnie nie jest źle, ale jak na obszar, który ma pokryć to nie wydaje się dużo.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png

 #751117  autor: Mixiorek
 23 wrz 2014, 22:08
bed pisze:Tak z ciekawości. Jakie prędkości byłby możliwe do osiągnięcia przy obecnej ilości pasma na 450 MHz? W Brazylii uruchomili LTE na tej częstotliwości o prędkości do 25 Mb/s. Ogólnie nie jest źle, ale jak na obszar, który ma pokryć to nie wydaje się dużo.
UMTS900 w Networks masz do 21Mbps dzielone na dwóch operatorów, realnie i średnio ponoć 2-4Mbps. Także LTE do 25Mbps przy zasięgu z częstotliwości 450Mhz czyli dawny NMT (teoretycznie ~70km?) to jest jednak coś biorąc pod uwagę, że będzie to LTE czyli lepsza jakość niż wszystkie inne technologi mobilne w chwili obecnej w naszej szerokości geograficznej :)
Pytanie jak zwykle o koszty, terminale itp. No i czy np: na wschód od Bugu na tych częstotliwościach nie siedzi wojsko itp. Trzeba by wtedy zwiększyć strefę buforową x2 odnosząc do bufora pod 900MHz. No chyba, że dla LTE są inne specyfikacje. To już pytanie do forumowych fachowców.
Obecnie jednak mam wrażenie, że przy zielonym świetle producenci sprzętu np: taki Huawei, ericsson, nsn są w stanie szybko dostarczyć odpowiednie graty. Ciekawe jak producenci urządzeń klienckich?

 #751118  autor: p2225
 23 wrz 2014, 22:09
bed pisze:Ogólnie nie jest źle, ale jak na obszar, który ma pokryć to nie wydaje się dużo.
przynajmniej jest to kolejna częstotliwość, która pozwoli na zmniejszenie obciążenia, bo zamiast wszyscy siedzieć na LTE1800 to ruch będzie rozłożony dodatkowo na LTE 2600, LTE800 i LTE450. poza tym może da się połączyć pasma tak jak U900 i 2100.

 #751125  autor: zajadacz
 23 wrz 2014, 22:23
Szerokość pasma obecnie używanego w CDMA 3x1,5 MHz. 4,5 MHz, trochę dziwna szerokość pasma, jak dla LTE. Z tego co widzę NMT miało 4,5 MHz pasma więc raczej nie da się mieć całych 5 MHz. W ostateczności mogą dać dwie nośne 3 MHz + 1,4 MHz i agregować, ale to trochę nietypowe rozwiązanie. Najgorsze, że nie mogę nigdzie znaleźć tabelki z przepustowościami dla określonych szerokości pasma LTE.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #751127  autor: Mixiorek
 23 wrz 2014, 22:26
Flash999 pisze: Czy modernizacja przyniosła dobre skutki? Z pewnością tak. Zasięg na wsiach i w małych miasteczkach to była ogromna bolączka Orange i T-Mobile.
Szczęśliwi Ci którzy mają tylko HSPA+ na 900MHz :) bo już miks z UMTS2100 i LTE to wyższy stopień wtajemniczenia dla techników Networks. Vide HO przez EDGE.
LTE od N! testowałem przez chwilę i tylko na karcie O, więc nie wypowiem się na ten temat, bo samo Orange na Kartę dyskwalifikuje jakiekolwiek pomiary. Zasięgowo idą do przodu, w przeciągu kilkunastu miesięcy prawdopodobnie zbliżą się pokryciem do UMTS 2100.
LTE Networks brakuje na pewno jednej rzeczy - większego pasma. 10/12,4Mhz na dwóch operatorów to jest moim zdaniem za mało. To już widać po tym jak LTE Orange okrzepło i jest więcej użytkowników. Moje doświadczenie mówi, że DL ~20Mbps to standard w wielu miejscach. O 75Mbps można zapomnieć, 15Mhz to optymalna wartość w tym momencie dla jednego operatora. Szczęśliwe Play, nie mówiąc już o grupie Solorza. Na ogromny plus należy zaliczyć ping w LTE Orange.
Odnośnie zbliżenia się do UMTS 2100 z zasięgiem to jednak czeka ich sporo pracy. Obecnie wygląda to tak:
"LTE 58.9 proc. populacji, czyli 22 miliony Polaków, do końca roku 61%. "Powierzchniowo" zasięg LTE to obecnie około 14% powierchni kraju.

Z kolei z prędkości 42 Mb/s uzyskanych dzięki dwóm nośnym w paśmie 2100 MHz, korzystać może 80% ludności Polski (wzrost z 50%)"

Czyli 61% do 80% na korzyść UMTS2100. Teraz już nie będzie tak łatwo zbudować % zasięg bo największe aglomeracje są już pokryte i zostają mniejsze miasta, miasteczka. Niech pokryją wszystkie miasta powiatowe, to już będzie postęp.

Podsumowując, moim zdaniem N! jest bardzo udanym projektem, największymi atutami projektu jest modernizacja wszystkich stacji i ich ujednolicenie, a drobnymi zgrzytami kulawa konfiguracja sieci. Pamiętajcie, że koniec modernizacji w kwestii wymiany sprzętu to nie koniec prac - optymalizacja wciąż trwa.
Tak, o ile praca wykonana przez Networks to tylko pierwszy krok i pójdą za nim kolejne oraz technicy usiądą nad HO do 2G/ EDGE. Przecież oni widzą w statystykach, że terminal ląduje do 2G zamiast do UMTS900...

I jeszcze:
"W tym roku NetWorks! planuje także uruchomić 60 nowych stacji, które uzupełnią zasięg nowej wspólnej sieci."
http://gsmonline.pl/newsy/orange-networ ... iec-zasieg

Ciutek mało te 60 stacji... 3,75 stacji na województwo :)

[ Dodano: 2014-09-23, 23:01 ]
@Spacedust chyba nie powinien narzekać 8)
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/fs.s ... 1411501751

Flash999 i Tomi81 też nie:
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/fs.s ... 1411501750

 #751157  autor: zajadacz
 24 wrz 2014, 00:06
Mixiorek pisze:"W tym roku NetWorks! planuje także uruchomić 60 nowych stacji, które uzupełnią zasięg nowej wspólnej sieci."
Zdecydowanie za mało. Ale lepsze to niż nic. W ostatnim wykazie radiolinii jest kilka nowych T-Mobile przy nowych odcinkach S3, ale w zachodniopomorskim i tak co najmniej o 2 za mało. Pierwotnie rozbudowa była planowana na drugą połowę tego roku, ale mieli też skończyć budowę sieci N! przed wakacjami a nie we wrześniu.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #751164  autor: bed
 24 wrz 2014, 01:12
Mixiorek pisze:UMTS900 w Networks masz do 21Mbps dzielone na dwóch operatorów, realnie i średnio ponoć 2-4Mbps. Także LTE do 25Mbps przy zasięgu z częstotliwości 450Mhz czyli dawny NMT (teoretycznie ~70km?) to jest jednak coś biorąc pod uwagę, że będzie to LTE czyli lepsza jakość niż wszystkie inne technologi mobilne w chwili obecnej w naszej szerokości geograficznej :)
No właśnie... Jakby porównać zasięg U900 i ewentualnego L450 (biorąc pod uwagę obecne rozmieszczenie stacji z CDMA) to wychodzi na to, że nadajnik o nieco większej pojemności ma do obsłużenia sporo większy obszar, czyli na jednego użytkownika przypadnie mniej Mb/s. Oczywiście to wszystko zakładając te 25 Mb/s i brak rozbudowy L450 o inne lokalizacje niż te z CDMA.

Oczywiście wielkim plusem jest kolejna częstotliwość do wykorzystania, która może odciążyć pewne pasma, ale tak mało pojemne częstotliwości mają to do siebie, że przecież ciężko się na nie wbić. Z niecierpliwością czekam na rozszerzenie zasięgu LTE, szczególnie o interesujące mnie tereny oraz aukcję na 800/2600 MHz :)

Czekam w takim razie na kolejne lokalizacje. Ciekawe ile z tych nowych pokryje się ze zlikwidowanymi? :smt005

I gdzie te magiczne 700, o których niektórzy wspominali? :D Czy to może jednak pomyłka z planami Plusa? 8)

 #751183  autor: MaciejM
 24 wrz 2014, 09:02
zajadacz,
Obrazek

bed, prędkość i tak będzie znacznie większa niż na obecnym CDMA. Poza tym LTE nie jeden raz udowodniło, że potrafi działać nawet przy sygnale -120 dBm z prędkością 5-10 mb/s WCDMA odpada już przy -110 dBm o CDMA nie wspomnę.

[ Dodano: 2014-09-24, 09:18 ]
Mixiorek, obecnie w Białymstoku LTE NetWorks! działa tak

Obrazek


Obrazek

Są miejsca gdzie prędkość spada do 40 mb/s. Jeżeli chodzi o Białystok NetWorks! ma więcej lokalizacji z działającym LTE 60-70 mb/s niż Plus do 150 mb/s obecnie są tylko 3 miejsca gdzie Plus działa z taką prędkością, większość do 30 mb/s. Kiedy w końcu będzie VoLTE ?

 #751196  autor: Mixiorek
 24 wrz 2014, 10:04
MaciejM pisze: Mixiorek, obecnie w Białymstoku LTE NetWorks! działa tak

Są miejsca gdzie prędkość spada do 40 mb/s. Jeżeli chodzi o Białystok NetWorks! ma więcej lokalizacji z działającym LTE 60-70 mb/s niż Plus do 150 mb/s obecnie są tylko 3 miejsca gdzie Plus działa z taką prędkością, większość do 30 mb/s. Kiedy w końcu będzie VoLTE ?
Bardzo fajne wyniki, pytanie czemu u mnie (kilka stałych lokalizacji w Warszawie i okolicy) jest gorzej? Większa ilość terminali LTE itp.? Są miejsca gdzie od początku wprowadzenia LTE nigdy nie uzyskałem większego DL niż ~25Mbps. A stacja ma na 100% światło do core.
Test zrobiony kilka minut temu:
Obrazek

Jak na tą stację to DL i tak jest w miarę bo zwykle to około 12-14Mbps. Jednak na pocieszenie u mnie ping w LTE Orange <30ms to raczej standard a gdzieniegdzie nawet <20ms.
  • Strona 244 z 1158
  • 1
  • 242
  • 243
  • 244
  • 245
  • 246
  • 1158
  • 1
  • 242
  • 243
  • 244
  • 245
  • 246
  • 1158