DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #746786  autor: ipman
 06 wrz 2014, 20:49
Chciałbym zamieścić zdjęcia skonsolidowanej stacji ORANGE w okręgu GDAŃSK. Wszystkie stacje z tego okręgu zostały zrobione na urządzeniach NSN. Właścicielem obiektu jest PLUS, a współużytkownikami są Orange/T-Mobile [N!] oraz PLAY. PLUS również jest już na nowych urządzeniach Wszyscy operatorzy posiadają LTE.

Zainstalowane są 3 anteny sektorowe, po 1 na sektor pracujące w 3 zakresach (900MHz (GSM), 1800MHz (DCS), 2100MHz (UMTS) i 1800MHz (LTE). Jedna radiolinia(Huawei) skierowana na BSC (42800N! - KOŁOBRZEG JEDNOŚCI NARODOWEJ)

Obrazek
Wieża po lewej stronie to T-Mobile po skonsolidowaniu stacji ORANGE została wyłączona.

Obrazek
Obrazek
Na pierwszym podeście znajduje się PLAY. Na drugim Orange/T-Mobile oraz PLUS na nowych urządzeniach. Na trzecim podeście są anteny PLUSA stary UMTS (te małe sektory), które też zostały wyłączone.
Obrazek
Obrazek
Moduły RRU (Huawei) i antena PLAY'a.
Obrazek
Obrazek
Moduły RRU(Ericsson) PLUSA i antena sektorowa Orange oraz Radiolinia PLUSa.
Obrazek
Moduły Orange NSN'a.
Obrazek
Obrazek
Antena sektorowa Orange Kathrein 80010292v03 3-zakresowa.
Obrazek
Urządzenia Orange znajdujące się przy podstawie wieży.
Obrazek
W pierwszej szafie od prawej strony znajduje się modem do radiolinii, dalej moduły sterujące BBU i na końcu siłownia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie wiem w jakim dziale można to zamieścić. Czy informacje zawarte w tym poście są przydatne? Zdjęcia są mojego autorstwa.

 #746798  autor: Flash999
 06 wrz 2014, 21:26
Oczywiście, że są przydatne :).
Uwielbiam zdjęcia w działaniu sieci "od środka". Pracujesz u któregoś z opów/spółek?

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #746805  autor: mn9
 06 wrz 2014, 22:12
Chcemy więcej :D
Ja również uwielbiam zdjęcia sieci od środka ,może dlatego że bardzo mnie to interesuje ;)
Ostatnie pytanie podbijam, oczywiście jeżeli możesz powiedzieć ;)

http://www.speedtest.net/android/2021729455.png

 #746902  autor: astelitt
 07 wrz 2014, 11:35
Świetne zdjęcia :D znam te stację bo mieszkam nieopodal w Kołobrzegu i oczywiście jak masz więcej to podziel się ;). Ja ze swej strony dysponuje szczegółowymi zdjęciami stacji N! w Ustce przy ul. Marynarki Polskiej 47 (ID 31132) więc jeśli ktoś by był chętny... :P

 #746905  autor: bed
 07 wrz 2014, 12:04
Zawsze! :D

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png

 #746943  autor: astelitt
 07 wrz 2014, 14:07
Zatem prosze bardzo :P:
Zdjęcia zrobione po zakończeniu przebudowy stacji T-Mobile. W tym przypadku dołożono LTE i U900 T i U2100 Orange.

Mechanizm tiltu przy antenie (Kathrein 742270) dla G09/G18/U09 przed zasłonięciem...
Obrazek

... i po zasłonięciu
Obrazek

Oznaczenia jumperów dla GSM
Obrazek

RETy do 3G/LTE zostaly podłączone przy pomocy Biasów (antena Kathrein 80010510v01)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uziemienie Biasów
Obrazek

Oznaczenia jumperów 3G/LTE
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Duplexery U21/L18
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Drabinka kablowa
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Moduły GSM/UMTS/LTE
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Moduły BBU
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Siłownia i moduł alarmowy
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Moduł radiolinii Ericssona Mini-Link
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Projekt stacji
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdemontowane elementy:
TMA Ericssona
Obrazek

RET Kathrein
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

 #746990  autor: Spacedust
 07 wrz 2014, 18:35
Szkoda, że te pierwsze fotki takie małe ;)

 #747002  autor: ipman
 07 wrz 2014, 18:57
"Obszar działania sieci GSM dzieli się na małe elementy zwane
komórkami. Każda z komórek obsługiwana jest przez jedną stację bazową
(BTS; BS; RBS; Node B). Stacja bazowa ma możliwość radiowego łączenia się
z użytkownikiem telefonu komórkowego oraz ze sterownikiem stacji bazowej
(BSC; RNC) bezpośrednio lub za pośrednictwem innej stacji bazowej i dalej
z centralą MSC. Połączenia takie są najczęściej realizowane za pomocą łącza
radiowego (MW) z zastosowaniem anten parabolicznych lub za pomocą łącza
stałego."
Chciałbym coś takiego przedstawić na konkertnych stacjach, dla 2-3 operatórów. Przed i po konsolidacji sieci, ale potrzebowałbym troche pomocy zwłaszcza w opisach. Posiadam zdjęcia BTS, BSC i MSC.
Tak pracuję u podwykonawcy od 6 lat, średnio 6-10 stacji dziennie przerabiałem pod wzdlędem ukończenia budowy, rozbudowy, zgodności z projektami, planowanymi inwestycjami, weryfikacją aktualnego sprzętu itd. W 3 Okręgach : POZNAŃ, GDAŃSK i WARSZAWA.

 #747006  autor: astelitt
 07 wrz 2014, 19:29
ipman nie ukrywam, ze byłbym zainteresowany zdjęciami stacji Plusa/Aero2 z tej części Pomorza (Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk). Jeśli posiadasz takie i możesz się nimi podzielić to odezwij się do mnie na PW ;)

 #749701  autor: lalas
 17 wrz 2014, 22:46
Widać, że wszyscy wrąbali się na "strunobeton" Orange, jeśłi chcecie a i ja będę miał chwilkę czasu też mam masę zdjęć sieci GSM :D wspólnie z Ipman-em możemy zrobić małą galerię. Dodam tylko, że przez prawie 13 lat zajmowałem się instalacjami radiolinii dla opów w naszym kochanym kraju :-)

 #750170  autor: Spacedust
 20 wrz 2014, 00:16
lalas pisze:Widać, że wszyscy wrąbali się na "strunobeton" Orange, jeśłi chcecie a i ja będę miał chwilkę czasu też mam masę zdjęć sieci GSM :D wspólnie z Ipman-em możemy zrobić małą galerię. Dodam tylko, że przez prawie 13 lat zajmowałem się instalacjami radiolinii dla opów w naszym kochanym kraju :-)
Z Poznania albo Wielkopolski też coś będzie ? Możesz podesłać do gsm.poznan.pl

 #750174  autor: pbbablin
 20 wrz 2014, 01:04
Ipman to może dzięki tobie bede soc wiedział np o Kiszewie powiat Obornicki. Nic na mapkach nie widać a niby LTE na T-mobule działa.