DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 232 z 1158
  • 1
  • 230
  • 231
  • 232
  • 233
  • 234
  • 1158

 #744897  autor: Spacedust
 30 sie 2014, 18:01
Bo to wszystko jest pic na wodę, wybrane zostały lokalizacje, które są najtańsze dla operatora, a nie najlepsze np. pod względem wysokości czy dostępności światłowodu.

Operatorzy zaoszczędzili mnóstwo kasy, a klientom się wmawia, że zasięg się poprawił i że w ogóle wszystko jest super. Zapewne wielu dzierżawców dostało też pisemka, że jeśli nie obniżycie nam kosztów dzierżawy do tyle i tyle to kończymy umowę i pewnie wielu się zgodziło.

A tymczasem nowa stacja się szykuje: http://limanowa.in/wydarzenia/news;pows ... 18790.html

 #744913  autor: Mixiorek
 30 sie 2014, 19:11
Spacedust pisze:Bo to wszystko jest pic na wodę, wybrane zostały lokalizacje, które są najtańsze dla operatora, a nie najlepsze np. pod względem wysokości czy dostępności światłowodu.

Operatorzy zaoszczędzili mnóstwo kasy, a klientom się wmawia, że zasięg się poprawił i że w ogóle wszystko jest super.
Aż tak krytyczny jeszcze nie jestem. Niepodważalne fakty:
- zwiększyła się liczba stacji (Play i Plus daleko z tyłu)
- zasięg 3G obecny prawie na całym terenie kraju (Play i Plus daleko z tyłu)
- zwiększyła się teoretycznie pojemność sieci
- w większości mają najnowszy sprzęt (szczególnie w części T-Mobile, gdzie w ramach modernizacji wymienili wszystkie graty na stacjach)
- zwiększenie ilości światłowodów do stacji
- akurat w czasie modernizacji operatorzy podjęli decyzję o LTE (absolutnie najszybsze uruchomienie i rozbudowa sieci z spośród wszystkich opów), mimo że niestety ze względu na małą ilość pasma będzie to nieco kulawe LTE. Play ma takie samo pasmo jak Networks a Plus jeszcze więcej. Jeżeli właściciele Networks zgarną cały możliwy pakiet częstotliwości pod LTE 800/ 2600MHz to wtedy możliwości będą bardzo duże.

Tyle, że ten cały trud, gigantyczna praca i duża kasa, która na to poszła zostanie zmarnowana jeżeli nie będzie dobrej konfiguracji i optymalizacji. To tak jakby kupić Ferrari FF i mieć źle skonfigurowany sterownik w komputerze, który powoduje, że przy ruszaniu szarpie...

 #744918  autor: p2225
 30 sie 2014, 19:30
"- zasięg 3G obecny prawie na całym terenie kraju (Play i Plus daleko z tyłu)"

nie do końca bym się zgodził zwłaszcza z tym 99% obszaru w zasięgu, które deklaruje orange. choć i tak zasięg na plus, zwłaszcza trasy między miastami


"- zwiększyła się teoretycznie pojemność sieci "

z tym, ze na stacjach jest 2x więcej klientów niż było wcześniej

" Play ma takie samo pasmo jak Networks (...)."

wraca temat ilości klientów na stacji

" Jeżeli właściciele Networks zgarną cały możliwy pakiet częstotliwości pod LTE 800/ 2600MHz to wtedy możliwości będą bardzo duże."

nie zgarną. UKE nie pozwoli. jest regulacja co do maksymalnego pasma jakie może wykupić jeden operator (chyba T/O będzie traktowane jako jeden operator)

co do reszty to się zgadzam. teraz po początkowej modernizacji będzie rozbudowa U900 i LTE, zwłaszcza tam, gdzie były zgłaszane braki zasięgu. podobno ma być to 700 nowych stacji. no i optymalizacja, optymalizacja i jeszcze raz optymalizacja. może w końcu zmniejszą próg przerzucania do U900 i zrobią coś żeby nie było sytuacji: U2100->GSM->U900->GSM->U2100

pozdrawiam :)

 #744945  autor: Mixiorek
 30 sie 2014, 21:12
pawelec2225 pisze: nie do końca bym się zgodził zwłaszcza z tym 99% obszaru w zasięgu, które deklaruje orange. choć i tak zasięg na plus, zwłaszcza trasy między miastami
Jest wiele nadal do zrobienia, czytaj do postawienia nowych stacji.
z tym, ze na stacjach jest 2x więcej klientów niż było wcześniej
Ale każdy z operator wniósł swoje częstotliwości to raz a dwa, teoretycznie więcej stacji na metr kwadratowy to większa pojemność o ile jest to dobrze skonfigurowane.
wraca temat ilości klientów na stacji
Raczej mała ilość pasma. Play ma do dyspozycji 15MHz w LTE a Networks 15Mhz do podziału na dwóch operatorów.
nie zgarną. UKE nie pozwoli. jest regulacja co do maksymalnego pasma jakie może wykupić jeden operator (chyba T/O będzie traktowane jako jeden operator)
Ja nie twierdzę, że zgarną wszystko bo to zabraniają warunki aukcji. Twierdzę, że jeżeli zgarną maksymalnie tyle ile mogą według warunków aukcji.
może w końcu zmniejszą próg przerzucania do U900 i zrobią coś żeby nie było sytuacji: U2100->GSM->U900->GSM->U2100
Jak dla mnie powinniśmy już zapomnieć o 2G/EDGE na wyświetlaczach. Wtedy powiem, że sieć działa to jak trzeba.

[ Dodano: 2014-08-30, 21:23 ]
zwariowany.kurczak pisze: to nie ma żadnego znaczenia, liczy się tylko te które Ci zapewnią zasięg gdzie mieszkasz...
Raczej gdzie przebywam a przebywam w różnych miejscach ;) ale faktem jest, że większość użytkowników używa telefonów w domu i w pracy.
jeśli jesteś tam gdzie jest UMTS900 i wymusisz pasmo, albo jesteś 24h na dworze....
Niekoniecznie, wystarczy że jesteś na terenie gdzie jest tylko UMTS900 a nie ma UMTS 2100.
aby jako tako LTE działało - przereklamowane, bo ma słaby zasięg...
Faktem jest, że LTE na 1800MHz w wykonaniu Networks ma nieco "kruchy" zasięg. Nie wiem czy to kwestia konfiguracji czy czegoś innego? Nie używam na co dzień LTE od Play albo Plusa więc nie mam porównania.
Jeśli tylko dzwonisz/sms włącz tryb tylko 2G, jeśli to smartphone, włącz GSM i UMTS900, wyłącz UMTS2100 lub używaj trybu tylko UMTS900. Są od tego odp. programy....
Dla mnie telefon ma działać w trybie auto bez kombinacji .... poza tym w Apple to raczej nie przejdzie.
Ogólnie, GSM wszędzie mocny, UMTS900 skopany i słaby, UMTS2100 jak by tak jest, a LTE zbyt słaby sygnał. Do tego konfiguracja... 3+ :roll:
Pokrywa się to mniej więcej z moimi obserwacjami. Chociaż z tym LTE nie jest tak źle, ogromna różnica jakościowa nad 3G.

 #744947  autor: p2225
 30 sie 2014, 21:46
zwariowany.kurczak pisze:
Jeśli tylko dzwonisz/sms włącz tryb tylko 2G, jeśli to smartphone, włącz GSM i UMTS900, wyłącz UMTS2100 lub używaj trybu tylko UMTS900. Są od tego odp. programy....
to zależy też od tego w zasięgu jakich technologii się znajduję. nie mam U900 ale za to jestem w silnym zasięgu U2100. korzystam z orange tylko z internetu więc mam wymuszone tylko 3G
co do programów to jest MTK Engineering Mode, który zresztą ci poleciłem jakiś czas temu :D "nie ucz ojca dzieci robić" :)
Mixiorek pisze: Jak dla mnie powinniśmy już zapomnieć o 2G/EDGE na wyświetlaczach. Wtedy powiem, że sieć działa to jak trzeba.
ja już wolę nie mieć w ogóle zasięgu niż korzystać z 2G.

mam nadzieję, że jeszcze rok męki i konfiguracja jak i zasięg będzie w porządku w całej Polsce. wtedy ustawię sobie na karcie Play tylko zasięg Orange/T-mobile. :)

 #744973  autor: bed
 30 sie 2014, 23:58
Pamiętaj, że nie każdym telefonem da się wymusić pasmo, nawet mając odpowiednie aplikacje... Niestety nawet w miarę doświadczony użytkownik może nie dać rady, jeśli w telefonie konkretnie funkcje są zablokowane...

Poza tym, chyba żeby nie przełączało U2100->EGDE->U900 to wystarczy wymóc samo 3G, nie? Wtedy siłą rzeczy nie wjedzie na 2G, ale obszar musi być już z U900.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png

 #744991  autor: Kryniczanin
 31 sie 2014, 09:30
DCS wraca o 6 rano po wyłączeniu o północy. Testowane tej nocy.

 #744996  autor: p2225
 31 sie 2014, 09:46
bed pisze: Poza tym, chyba żeby nie przełączało U2100->EGDE->U900 to wystarczy wymóc samo 3G, nie? Wtedy siłą rzeczy nie wjedzie na 2G, ale obszar musi być już z U900.
tylko jeśli często wyjeżdżam poza zasięg 3G to będę musiał pamiętać, żeby włączyć z powrotem zasięg 2G. powinno być przełączanie U2100->U900->DCS-> GSM900 i w razie korzystania z internetu na początku LTE, a nie przerzucanie przez GSM. najważniejsze to zmienić próg przerzucania z U2100 na U900.

 #745002  autor: tomi81
 31 sie 2014, 10:18
pawelec2225 pisze:" i zrobią coś żeby nie było sytuacji: U2100->GSM->U900->GSM->U2100
W Białymstoku (na podlasiu) też tak na początku było - później zrobili płynny H/O U2100-U900-U2100. Literkę E na terminalu widzę bardzo rzadko, dzieje sie to wyłącznie w miejscach ze słabym zasięgiem sieci (brakiem dominującej stacji), w których powinny zostać wybudowane dodatkowe stacje. Jest to zgodne z tym co napisał zwariowany chicken:-) - GSM jest mocniejszy w N! niż U900.

 #745006  autor: p2225
 31 sie 2014, 10:31
tomi81 pisze: W Białymstoku (na podlasiu) też tak na początku było - później zrobili płynny H/O U2100-U900-U2100.
kiedy to zrobili? możliwe, że już zaczęli optymalizację od największych miast :)

 #745020  autor: david4nal
 31 sie 2014, 11:13
zwariowany.kurczak pisze:Nw! całkiem dał sobie siana z aktualizacją mapy? Czy już skończyli, tylko się nie chwalą bo nie wszędzie jest odpowiednia jakość/LTE? Mapa od miesiąca stara...
Raczej nie skończyli. U mnie Gostynin, Mazowieckie 20tys. mieszkańców miała być modernizacja w czerwcu, a do tej pory TM i Orange mają nadal tylko UMTS 2100, brak LTE. (Plus i Play od dawna mają UMTS 900, a ostatnio nawet P4 uruchomiło LTE)

Ostatnio byłem w zachodniopomorskim i tak samo TM i Orange brak zasięgu 3G poza miastami.

 #745022  autor: tomi81
 31 sie 2014, 11:30
pawelec2225 pisze:
tomi81 pisze: W Białymstoku (na podlasiu) też tak na początku było - później zrobili płynny H/O U2100-U900-U2100.
kiedy to zrobili? możliwe, że już zaczęli optymalizację od największych miast :)
Jakieś 8-9 miesięcy temu;-)

 #745034  autor: bed
 31 sie 2014, 12:36
david4nal pisze:
zwariowany.kurczak pisze:Nw! całkiem dał sobie siana z aktualizacją mapy? Czy już skończyli, tylko się nie chwalą bo nie wszędzie jest odpowiednia jakość/LTE? Mapa od miesiąca stara...
Raczej nie skończyli. U mnie Gostynin, Mazowieckie 20tys. mieszkańców miała być modernizacja w czerwcu, a do tej pory TM i Orange mają nadal tylko UMTS 2100, brak LTE. (Plus i Play od dawna mają UMTS 900, a ostatnio nawet P4 uruchomiło LTE)

Ostatnio byłem w zachodniopomorskim i tak samo TM i Orange brak zasięgu 3G poza miastami.
Oczywiście, że nie skończyli, ale mapę wypadałoby aktualizować chociażby o kolejne obszary z U900 (bo były takie włączane) albo te nadmorskie, bo myślę że je też skończyli lub kończą. Nie powinno być tam ciężko ze względu na brak jakiegoś bardzo dużego ośrodka miejskiego, który zajmuje dużo czasu.

Ktoś się orientuje jak tam sytuacja na Bałtyku? Włączyli U900? :-D

 #745038  autor: hdfunpack
 31 sie 2014, 12:44
Płynąłem w Lipcu Bałtykiem i wyglądało na to, że nie. Był mocny gsm (mówie o Orange).

 #745078  autor: tokarek
 31 sie 2014, 14:40
Spotkałem się z ciekawą sytuacją związaną z LTE. Dzisiaj złapałem u siebie na modemie zasięg LTE Orange. Co jednak ciekawe mimo odpowiednich wymagań telefon z T-Mobile nie loguje się do LTE. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją. Dodam, że zasięg jest na poziomie min. -71 dBm.

 #745091  autor: p2225
 31 sie 2014, 15:08
tokarek pisze:Spotkałem się z ciekawą sytuacją związaną z LTE. Dzisiaj złapałem u siebie na modemie zasięg LTE Orange. Co jednak ciekawe mimo odpowiednich wymagań telefon z T-Mobile nie loguje się do LTE. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją. Dodam, że zasięg jest na poziomie min. -71 dBm.
najpierw powiedz jaki masz telefon, czy jest brandowany i jaką masz taryfę w t-mobile

 #745092  autor: Spacedust
 31 sie 2014, 15:23
Czy są już karty prepaid T-Mobile z dostępem do LTE ?

 #745093  autor: tokarek
 31 sie 2014, 15:37
Mam iPhone 5. Wszystko ustawione jak trzeba. Dzwoniłem nawet do BOK to powiedzieli, że zasięg LTE Orange nie oznacza dostępności ich zasięgu.

 #745095  autor: p2225
 31 sie 2014, 15:41
tokarek pisze:Mam iPhone 5. Wszystko ustawione jak trzeba. Dzwoniłem nawet do BOK to powiedzieli, że zasięg LTE Orange nie oznacza dostępności ich zasięgu.
spróbuj połączyć się z LTE z karty SIM Orange w telefonie.
masz aktualne oprogramowanie?

 #745101  autor: tokarek
 31 sie 2014, 15:44
spróbuj połączyć się z LTE z karty SIM Orange w telefonie.
masz aktualne oprogramowanie?
Tak aktualne. Połączeńie jest bez problemu. Nie działa tylko dla t-mobile.
  • Strona 232 z 1158
  • 1
  • 230
  • 231
  • 232
  • 233
  • 234
  • 1158
  • 1
  • 230
  • 231
  • 232
  • 233
  • 234
  • 1158