DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 230 z 1158
  • 1
  • 228
  • 229
  • 230
  • 231
  • 232
  • 1158

 #742831  autor: Flash999
 23 sie 2014, 16:27
pawelec2225 pisze:
inżynier pisze: Tutaj to już wprost kłamiesz! Nie ma czegoś takiego jak U900 w T i osobne U900 w O. Jest to ta sama komórka więc w danym miejscu odbierasz dokładnie to samo, bez względu na to czy jesteś w T czy w O!
skoro ty lepiej wiesz. ja w praktyce mam co innego
Co jak co, ale sygnał UMTS 900 od NetWorkS! jest taki sam u obu operatorów.
Dlaczego tak jest?
- sygnał pochodzi z tych samych stacji
- z tych samych anten
- na tej samej częstotliwości

Jeżeli występuje cell breathing, to sygnał zawęża się u obu współwłaścicieli N!. Może to jest powodem słabszego sygnału (jeżeli sprawdzałeś w dwóch różnych porach).
Tak naprawdę obciążenie sieci mobilnych zmienia się z każdą sekundą, ludzie się przemieszczają, a wraz z nimi ich telefony, które muszą regulować moc wbudowanej anteny. To nie czasy, gdy stare telefony nadawały na 100% mocy przez cały czas działania (dlatego "cegły" to telefony, które dobrze odbierają sygnał). Identycznie jest z odległością/sygnałem od stacji - osoba bliżej (z lepszym sygnałem) dostanie więcej zasobów, bo co po dawać dużą część przepustowości dla terminalu z -109 dBm, skoro i tak z tego nie skorzysta z powodów technicznych?

Kreski to nie jest miarodajne porównanie, bowiem "pięć kresek" może oznaczać równie dobrze -51 dBm, ale i -70 dBm. Tak samo z jedną - 111 dBm i -107 dBm.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #742832  autor: p2225
 23 sie 2014, 16:34
Flash999 pisze: Jeżeli występuje cell breathing, to sygnał zawęża się u obu współwłaścicieli N!. Może to jest powodem słabszego sygnału (jeżeli sprawdzałeś w dwóch różnych porach).
dla testów wymusiłem pasmo u900 orange, a potem t-m i widzę, że zasięg U900 T jest mi łatwiej złapać. przełączenie między T-mobile, a Orange to tylko 5 sekund i przełączałem się kilka razy i od razu T było znajdowane, Orange tylko szczątkowo. raz znalazło, raz nie.

 #742844  autor: zajadacz
 23 sie 2014, 17:13
pawelec2225 pisze: dla testów wymusiłem pasmo u900 orange, a potem t-m i widzę, że zasięg U900 T jest mi łatwiej złapać. przełączenie między T-mobile, a Orange to tylko 5 sekund i przełączałem się kilka razy i od razu T było znajdowane, Orange tylko szczątkowo. raz znalazło, raz nie.
Przestań pisać głupoty niepoparte niczym innym oprócz Twoich subiektywnych odczuć. Fizycznie jest niemożliwe, żeby zasięg U900 Orange i T-Mobile był inny, ponieważ jest to ta sama nośna wykorzystywana przez dwóch operatorów i nawet jakby chcieli mieć inny zasięg to nie da się. Analogiczna sytuacja jest z LTE, też nośna wspólna. Tylko w U2100 i GSM różny zasięg jest teoretycznie możliwy. A że Play Ci się dłużej przełącza na Orange niż na T-Mobile to całkowicie normalne. Na forum było już pisane, że na T-Mobile potrafi się samo przełączyć mimo ręcznego wyboru sieci ustawionego na Play.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #742889  autor: ra-v
 23 sie 2014, 18:13
Na forum było już pisane, że na T-Mobile potrafi się samo przełączyć mimo ręcznego wyboru sieci ustawionego na Play.
Ale to chyba wina telefonu a nie sieci. U mnie przy wymuszaniu Play zwyczajnie albo był zalogowany albo nie. W przypadku automatycznego wyboru zrzucało do T-Mobile.

Mobilnie: iPhone 4 8 GB (Play) / Nokia 6310i (Orange) / LG Cookie (Play)
Internet: ZTE MF821+TL MR3420v2 (T-Mobile) / Huawei E1752C (Aero2)

 #742928  autor: hdfunpack
 23 sie 2014, 19:06
A oto jak działa networks na Łysej Górze.

Obrazek

:x

 #742930  autor: p2225
 23 sie 2014, 19:13
zajadacz pisze: Na forum było już pisane, że na T-Mobile potrafi się samo przełączyć mimo ręcznego wyboru sieci ustawionego na Play.
z tym, że priorytety w play zmieniłem sobie przez BOK na: play->orange->t-mobile->plus
poza tym takie same dane potwierdziły się na karcie abonamentowej orange. poza tym nie mam zasięgu U900 playa więc wyszukuje mi tylko T-mobile i Plusa

 #742938  autor: Flash999
 23 sie 2014, 19:31
ra-v pisze:
Na forum było już pisane, że na T-Mobile potrafi się samo przełączyć mimo ręcznego wyboru sieci ustawionego na Play.
Ale to chyba wina telefonu a nie sieci. U mnie przy wymuszaniu Play zwyczajnie albo był zalogowany albo nie. W przypadku automatycznego wyboru zrzucało do T-Mobile.
Przy ręcznym wyborze Play też potrafi przerzucić. Wynika to z tego, że Play w sąsiedztwach skonfigurował także komórki T-Mobile.
Wygląda to tak, że urządzenie skanuje eter i jeżeli widzi, że jest stacja o sygnale lepszej jakości (nie zasięgiem!) to się do niej loguje. Gdy tą komórką jest taka z T-Mobile, to następuje naturalne przelogowanie, jak w obszarze sieci macierzystej. Oczywiście telefon odświeży parametry połączenia i odczyta LAC, CID, MCC/MNC w wyniku tego nazwa operatora na wyświetlaczu się zmieni.

Obrazek powie więcej niż tysiąc słów:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 sie 2014, 14:14 przez Flash999, łącznie zmieniany 1 raz.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #742943  autor: zajadacz
 23 sie 2014, 20:09
pawelec2225 pisze:z tym, że priorytety w play zmieniłem sobie przez BOK na: play->orange->t-mobile->plus
poza tym takie same dane potwierdziły się na karcie abonamentowej orange. poza tym nie mam zasięgu U900 playa więc wyszukuje mi tylko T-mobile i Plusa
Priorytety Ci nic nie dadzą, bo tak jak pisze kolega Flash999 z T-Mobile są skonfigurowane sąsiedztwa, a z Orange nie. De facto T-Mobile jest traktowane jak sieć macierzysta, natomiast Orange to czysty roaming z wszystkimi konsekwencjami, czyli łącznie z przerwaniem połączenia podczas przełączania na ich sieć. Jak telefon wyszukuje Ci U900 T-Mobile to musi też działać U900 Orange, nie ma innej możliwości.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #742998  autor: Spacedust
 23 sie 2014, 23:40
Wkurzające jest to, że telefon nie pokazuje sąsiadów UMTS900 w trakcie połączenia z UMTS2100, dlatego telefon nie łączy się na tym paśmie sam.

Gdyby były widoczne sąsiady to taki iPhone wybierałby najsilniejszy sygnał.

 #743032  autor: MaciejM
 24 sie 2014, 09:41
Spacedust, ile razy wałkować będziesz to samo ? Siła sygnału nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze pasma czy Node B. iPhone oczywiście widzi sąsiadów U900 nawet będąc podłączonym pod U2100 z tym, że kryterium decydujące o przełączeniu to przede wszystkim JAKOŚĆ sygnału (SNR ECIO). Co z tego jak na U2100 masz -105 dBm z ECIO -5, a w tym samym miejscu U900 -95 dBm z ECIO -13 Co według Ciebie będzie szybciej działać ?

 #743102  autor: Spacedust
 24 sie 2014, 14:28
MaciejM pisze:Spacedust, ile razy wałkować będziesz to samo ? Siła sygnału nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze pasma czy Node B. iPhone oczywiście widzi sąsiadów U900 nawet będąc podłączonym pod U2100 z tym, że kryterium decydujące o przełączeniu to przede wszystkim JAKOŚĆ sygnału (SNR ECIO). Co z tego jak na U2100 masz -105 dBm z ECIO -5, a w tym samym miejscu U900 -95 dBm z ECIO -13 Co według Ciebie będzie szybciej działać ?
UMTS900 sygnał -46 dBm ECIO -2
UMTS2100 sygnał -55 dBm ze skokami nawet do -69 dBm ECIO -2

W przypadku PLAY mam:

UMTS900 sygnał -88 dBm ECIO -8
UMTS2100 sygnał -102 dBm ECIO -15

i telefon skacze między U900, a 2100, bo sąsiady UMTS900 są widoczne.

W przypadku Plusa mam:

UMTS900 sygnał -76 dBm ECIO -7
UMTS2100 sygnał -93 dBm ECIO -10

Niestety też trzyma UMTS2100 na siłę, ale jeśli złapie UMTS900 trzyma go zdecydowanie dłużej niż NetWorks! mimo obecności sąsiadów UMTS2100.

 #743121  autor: Flash999
 24 sie 2014, 15:27
Plus może sobie pozwolić na trzymanie w UMTS 900 MHz, bo mają dużo pasma.
W przypadku N! na jednej nośnej siedzi trzech operatorów (O, T-M, Play).

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #743123  autor: inżynier
 24 sie 2014, 15:29
pawelec2225 pisze:
inżynier pisze: Tutaj to już wprost kłamiesz! Nie ma czegoś takiego jak U900 w T i osobne U900 w O. Jest to ta sama komórka więc w danym miejscu odbierasz dokładnie to samo, bez względu na to czy jesteś w T czy w O!
skoro ty lepiej wiesz. ja w praktyce mam co innego
TAK, wiem LEPIEJ niż Ty. Wiesz dlaczego? Bo pracuję w tej branży i na co dzień mam z tym do czynienia więc nie rób z siebie idioty.
Przecież U900 w O i T jest wspólnie co próbuję Ci wytłumaczyć, a Ty piszesz, że u Ciebie jest inaczej. To jak jesteś taki mądry to napisz ja jakim kanale odbierasz U900 w T, a na jakim kanale w O. Ja twierdzę, że to ten sam kanał, Ty twierdzisz inaczej? To udowodnij to.
Wiesz co to jest MORAN a co to jest MOCN? Naucz się najpierw trochę teorii a potem przejdź do praktyki.

Inni użytkownicy piszą to samo co i ja, ale z nimi pewnie też się nie zgadzasz bo Ty w praktyce masz co innego, tak?

 #743277  autor: ra-v
 25 sie 2014, 02:37
Wygląda to tak, że urządzenie skanuje eter i jeżeli widzi, że jest stacja o sygnale lepszej jakości (nie zasięgiem!) to się do niej loguje. Gdy tą komórką jest taka z T-Mobile, to następuje naturalne przelogowanie, jak w obszarze sieci macierzystej. Oczywiście telefon odświeży parametry połączenia i odczyta LAC, CID, MCC/MNC w wyniku tego nazwa operatora na wyświetlaczu się zmieni.
Trochę dziwne, może sprawdzę kiedyś w terenie, bo u mnie czegoś takiego nie zauważyłem. Ostatnio nawet coś Play grzebał i nie było wcale 2G - i to telefon pokazał (brak sieci), nie logował się do pozostałych.

Obrazek powie więcej niż tysiąc słów:
http://forumplay.pl/attachment.php?atta ... 1408487866
Tego obrazka nie zobaczę

Mobilnie: iPhone 4 8 GB (Play) / Nokia 6310i (Orange) / LG Cookie (Play)
Internet: ZTE MF821+TL MR3420v2 (T-Mobile) / Huawei E1752C (Aero2)

 #743318  autor: Mixiorek
 25 sie 2014, 09:48
Moje spostrzeżenia/ wnioski po trasie/ pobycie Warszawa - Łeba/ A2, A1, S6, DK6, DW214. Podczas jazdy włączony streaming radia internetowego, jakość około 96-128kbps. Niestety nadal rozłączany a to z braku przynajmniej 3G a to z innego powodu.

- Nadal brak UMTS900 na odcinku A2/ A1, który według map jest jeszcze modernizowany. Od mniej więcej Brwinowa/ Wiskitek jest tylko EDGE, który praktycznie do używania transmisji danych się nie nadaje. Czekamy na włączenie UMTS900 i dobrą konfigurację tegoż
- UMTS900 przy prędkościach autostradowych (130-150km/h) działa mocno tak sobie
- na pierwszym MOPie za węzłem Łódź Północ (Stryków) na A2 w stronę Warszawy zasięg jest tragiczny. Wewnątrz stacji, pomieszczeń nie ma zasięgu.... dawno nie widziałem na telefonie napisu "brak sieci"... To ten MOP:
MOP Niesułków
95-061 Nowostawy Dolne
gmina Dmosin, powiat brzeziński, województwo łódzkie

- niestety ale tam gdzie jest UMTS900 nadal zdarza się EDGE co moim zdaniem jest niedopuszczalne. Handover musi być "bez schodzenia w dół" czyli tylko UMTS2100-UMTS900-UMTS2100-LTE itp.
- To jak działa sieć w Łebie już opisywałem - zasięg na plaży beznadziejny, nawet 2G. Ciągłe przeskoki 2G-3G-LTE. Głównie siedzi w EDGE/3G gdzie transmisja danych absolutnie chodzi beznadziejnie. Nadal nie ma UMTS900. W samym mieście zasięg LTE jest ok. Transmisja w LTE chodziła raczej ok, ping nigdy nie był <30ms. Przez jeden dzień transmisja miała gigantyczną czkawkę, DL praktycznie nie istniał. Prędkości zbliżone do tych osiąganych w innych częściach kraju w LTE Orange. Transmisja danych 3G chodzi bardzo słabo, po przejściu na LTE czuć ogromną różnicę.
Wnioski - muszą stawiać tymczasową stację/ stacje na okres czerwiec-wrzesień, które mocno doświetlą plażę i okolicę. Kilka tysięcy ludzi na wąskim odcinku kilku km, z których każdy ma przynajmniej jeden telefon, tablet itp... Kolejna sprawa to popracowanie nad pojemnością i konfiguracją. HSPA+/ DC powinno chodzić lepiej a widok EDGE na wyświetlaczu nie powinien istnieć....

Problem ogólny - konfiguracja UMTS900!!!! Wielu czekało a jak się pojawiło to konfiguracja jest bardzo słaba.

 #743334  autor: Marcin_7
 25 sie 2014, 10:44
MaciejM pisze:Spacedust, ile razy wałkować będziesz to samo ? Siła sygnału nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze pasma czy Node B. iPhone oczywiście widzi sąsiadów U900 nawet będąc podłączonym pod U2100 z tym, że kryterium decydujące o przełączeniu to przede wszystkim JAKOŚĆ sygnału (SNR ECIO). Co z tego jak na U2100 masz -105 dBm z ECIO -5, a w tym samym miejscu U900 -95 dBm z ECIO -13 Co według Ciebie będzie szybciej działać ?
Kryterium dla "cell reselection" może być siła sygnału (czyli RSCP) albo "jakość" (czyli ile razy sygnał jest słabszy od tła - EC/IO).
To który parametr jest używany przez telefon zależy od konfiguracji sieci na danym obszarze (jest rozgłaszany na broadcast chanellu w poszczególnych komórkach). Zwykle w miastach wybierany jest EC/IO (bo tam sygnał ogólnie jest silny, ale chaos w eterze większy), poza miastami może być RSCP.

 #743357  autor: Benjamin Linus
 25 sie 2014, 12:32
to ja też zauważyłem od jakiegoś czasu pewną sytuację.
Często jeżdżę na lotnisko w Gdańsku i mam tak:

blisko lotniska w O mamy LTE 4-5/5. jedziemy i widzimy jak spada do 3/5 wskakuje 3G zaraz potem EDGE i tak max po 10sek. wraca na 3G i -> LTE

dla mnie laika w pewnym sensie, wygląda to tak jakbym wychodził poza zasięg tej małej sektorowej anteny i zaraz wjeżdżał w zasięg drugiej.

druga rzecz, że w innych sektorach (moja nazwa miejsca) tel zawsze trzyma LTE, w tym pechowym sektorze jak telefon zadzwoni to po rozmowie zostaje na 3G, nawet jak wchodzę w net czy jest bezczynność. potrzeba wejść na chwilę w tryb samolotowy i znów zalogować się do sieci. wtedy łapie LTE. tam sygnał LTE jest 5/5, a 3G 4-5.

w innych sektorach zawsze po rozmowie przechodzi na LTE.

Najlepiej widziałem to w Wrocławiu na pl. Jana Pawła II.
tam kończyłem rozmowę i tej samej sekundzie miałem LTE na wyświetlaczu.

 #743399  autor: Flash999
 25 sie 2014, 14:21
ra-v,
Nie wszędzie skonfigurowali handovery (chociaż jeśli zrobili to w takiej dziurze jak u mnie, to nie jest tak źle).

Grafikę poprawiłem.
Obrazek

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #743456  autor: bed
 25 sie 2014, 15:54
Mixiorek pisze:- na pierwszym MOPie za węzłem Łódź Północ (Stryków) na A2 w stronę Warszawy zasięg jest tragiczny. Wewnątrz stacji, pomieszczeń nie ma zasięgu.... dawno nie widziałem na telefonie napisu "brak sieci"... To ten MOP:
MOP Niesułków
95-061 Nowostawy Dolne
gmina Dmosin, powiat brzeziński, województwo łódzkie
No niestety, obszar na którym znajduje się najbliższy nadajnik jest jeszcze modernizowany i nie ma tam U900, a do tego nadajnik jest 5,5 km od MOP-u, czyli zasięg może być słaby ale że aż żaden? I to w GSM? Autostrady powinni pokryć lepiej, tym bardziej MOP-y.

 #743591  autor: hdfunpack
 25 sie 2014, 22:28
Tak wygląda próba połączenia się z internetem w domu przez nadajnik ODDALONY O 2 KM!

Obrazek

siła sygnału: -111dBm

A tak, kiedy mobilny ruter jest przy oknie:

Obrazek

Ponownie nie mam pytań. :evil:

ps jeżeli kogoś to interesuje to pomiar (w tym samym miejscu co tydzień temu) był w województwie śląskim
  • Strona 230 z 1158
  • 1
  • 228
  • 229
  • 230
  • 231
  • 232
  • 1158
  • 1
  • 228
  • 229
  • 230
  • 231
  • 232
  • 1158