DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: 
W tym dziale omawiamy oferty:
- PREPAID,
- MIX,
- SUBSKRYPCJE.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
  • Strona 58 z 100
  • 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 100

 #735390  autor: Blank
 27 lip 2014, 18:49
=====================================
OSTRZEŻENIE
=====================================
Uwaga! Niniejszy post jest bardzo długi, nawet jak
na standardy moich postów. Przed przeczytaniem, w
wypadku problemow kardiologicznych, okulistycznych
skontaktuj się z Kardiologiem [lub okulistą], gdyż tak duża
objętość tekstu może odbić się niekorzystnie na twoim
zdrowiu.
Autor posta nie potrafił napisać go bardziej zwięźle i nie
bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek dolegliwości,
jakie mogą wyniknąć z jego przeczytania
=====================================


Zabawni są troche ludzie, ktorzy nie tylko nie widzą nic złego w naliczaniu minutowym, stosowanym chociazby w Lyca Mobile, ale wręcz ganią zwracających uwagę na ten mankament oferty.
Lyca Mobile to oczywiście operator, którego glównym targetem (bardzoooo ograniczonym) są osoby dzwoniące za granicę. Problem w tym, że taka usługa może być jedynie dodatkiem do uslug krajowych [chyba, że ktoś jest leniem i ma dual sima]. Lyca ma zatem coś co może przekonać ludzi do korzystania z ich sieci.
Są to chociażby darmowe połączenia wewnątrzsieciowe, czy pakiety rozmów krajowych (ostatnio także bardzo atrakcyjne CENOWO pakiety internetowe, które mają wady, o ktorych Lyca nie mówi głośno).
Przykładowo 130 minut rozmów do krajowych sieci kosztuje tylko 10 złotych, a na stronie z pakietami zobaczymy dumne 7.7 gr/min.
Mniej korzystający też mogą znaleźć fajne pakiety dla siebie - 100 minut za 8 zl (dumne 8 gr), 50 minut za 5 ZŁ (10gr) i 25 minut za 3 zł (12 gr). Wszystko byłoby fajnie, gdyby i tu Lyca nie wprowadzało w blad konsumenta i nie ukrywało pewnych informacji.
Co ukrywa? Wspomniane wcześniej naliczanie minutowe.
Informacja o koniu trojańskim [puszce pandory?] znajduje się w odświeżanym od święta regulaminie ["Oferta ważna do 31.05.2014"].
Argumenty przeciwników tezy o szkodliwości naliczania minutowego są różne - a to, że kiedyś tak było i nikt nie narzekał, a to, że lepsze naliczanie minutowe niż wysokie stawki z naliczaniem sekundowym. A czy coś szkodzi, by stawki tylko trochę podwyższyć, a dać naliczanie sekundowe?
Tak. Szkodzi. Dokładnie to samo, co w wypadku zamiany abonamentów limitowanych na nielimitowane. Niby dostajesz więcej i operator trochę ryzykuje, ze wykorzystasz za dużo, ale jednak lwia częśc klientów wyjdzie na tym jak przyslowiowy Zabłocki na mydle.
Nie można z góry określić, ile poszczególne osoby stracą na naliczaniu minutowym. Może to być kilka, a może kilkanaście minut. Może to byc kilka procent, a może kilkaset. Dzwoniąc do innych, jesteśmy od tych innych niejako zależni. Możemy zadzwonić w nieodpowiedniej chwili i klops. Połączenie zostanie zakończone np. po sekundzie (a naliczona zostanie minuta). Może być tak, że ktoś chce akurat skończyć rozmowę, a tu właśnie zaczęła się n-ta minuta rozmowy.
Ludzie przyzwyczaili się już, że mogą kończyc rozmowy kiedy chcą i nie wpływa to znacząco na ich koszta. Naliczanie sekundowe jest standardem, który powoli niektorzy chcą wycofać.
Osobiście pamiętam czasy, gdy pilnowało się, by nie konczyć rozmowy tuż po pelnej minucie (no chyba, że połączenie było dlugie). Szczególnie gdy stawki były bardzo wysokie (co w połączeniu z naliczaniem minutowym dawalo wybuchową mieszankę).
A teraz? Niby to groszowe różnice, ale rozmawiamy znacznie więcej niż kiedyś. W rezultacie, te niewielkie, groszowe różnice w perspektywie całego miesiąca, czy roku mogą przynieść spore różnice.
Na swoim przykładzie, korzystając z Play24, spisalem ręcznie (taa, zapomniałem, że jest coś takiego jak export do excela, przypomniało mi sie, jak pisałem tego posta) i za pośrednictwem Excela sprawdzilem ile wydzwonilem. Okazało się, że wydzwoniłem 417 minut i 52 sekundy (zgadza sie z tym co twierdzi Play24 ;D). Następnie wykonując proste operacje (zaokraglanie każdego połączenie do pełnych minut WZWYŻ), okazało się, że przy naliczaniu minutowym, naliczyloby mi ... 540 minut. Różnica mnie trochę zaskoczyła, bo nie spodziewałem się przy moim profilu korzystania aż tak dużej różnicy (ok. 30%). W mojej taryfie, ta różnica nie mialaby ŻADNEGO znaczenia, ale sprawdzenie miało tylko na celu obliczenie jakiejś przykładowej różnicy dla naliczania SEKUNDOWEGO i MINUTOWEGO. Wynosi ona przykładowo 30%.

Przełóżmy to na 120 minut rozmów miesięcznie. To ledwie 2 godziny, czyli 4 minuty dziennie. W sam raz na prepaid ;)
Teoretycznie, pakiet 130 minut za 10 złotych wydaje sie idealny. 10 złotych / 130 minut = 0,077 zł, czym dumnie chwali się Lyca na stronie pakietu.
Uwzgledniając obliczoną przeze mnie stratę, okazuje się jednak, że pakiet ten przy moim profilu korzystania straciłbym już po wykonaniu 100 minut rozmów. Pozostałe 20 minut, już z naliczaniem sekundowym wykonałbym po 0,29 zł, czyli zapłacilbym 5,80 zl. I z reklamowanych 0,077 zl robi się 0,132 zł.
Można się przyczepić, że przecież mogę włączyć kolejny pakiet. Zakładając zatem, że mogłbym poczekać i wiedziałbym, że już nadszedl czas, aktywowałbym pakiet 25 minut za 3 zł. W sumie w pakietach mialbym niby już 155 minut. A przecież chce wykonać tylko 120 minut ;)
Pakiet 25 minut nie starczylby na pozostałe 20 minut, ale różnica i tak byłaby na tyle mała, że pakiety 130 minut + 25 minut bylyby najbardziej oplacalnym rozwiązaniem.
25 minut starczyłoby mi na kolejne 19 minut i 14 sekund. Pozostale 46 sekundy kosztowałyby mnie ledwie 0,23 zł (podobno mamy bowiem naliczanie sekundowe bez pakietów). W sumie koszt pakietów (10 + 3) i rozmów (0,23 zł) wyniósłby 13,23 zł, a cena jednostkowa za minutę wyniosłaby 0,11 zł.

Oczywiscie nie jest to przyklad uniwersalny i u każdego może być zupełnie inaczej, a jednak jestem absolutnie przekonany, że nie jest to nawet przeciętna sytuacja, a zazwyczaj straty z tytułu naliczania minutowego byłyby (znacznie) większe.

To co mnie takze interesuje, to pakiety internetowe. Lyca Mobile miała nie tyle kiepską, co wręcz fatalną ofertę pakietów internetowych, ktorych dodatkowo nie można wykorzystywać jako połączenia modemowego, czy do tatheringu. Obecnie zmienilo się jedno. Cenowo, z pakietów fatalnych, Lyca wycofala się, oferując rewelacyjne (cenowo) wręcz. Obostrzenia pozostały, ale moim zdaniem przy takich stawkach "nie bolą".
Większym zdziwieniem może być fakt... przekazywania WSZYSTKICH transferowanych danych do Londynu z wykorzystaniem ich serwerów, co wpływa nie tylko na Ping i prędkość połączenia, ale także na nasze bezpieczeństwo i prywatność. Jest dość dziwnym rozwiązaniem i nie pojmuję go (nie widzę w nim żadnego sensu), więc jestem ciekaw, czy wy znajdujecie sens w takim działaniu operatora.

Podsumowując wywód na temat Lyca Mobile, mamy tu do czynienia z typowym Koniem Trojańskim. Niby okazały, wspanialy prezent (oferta), a jednak obarczony dużym ryzykiem.

Polecam: Zestawienie ofert 3w1 i no limit na kartę | Zestawienie ofert No Limit na abonament

 #735392  autor: Camis
 27 lip 2014, 19:06
Co za oszołom...

 #735394  autor: mi80
 27 lip 2014, 19:10
Czytało się koszmarnie - za długie akapity.
divhashmorex pisze:Większym zdziwieniem może być fakt... przekazywania WSZYSTKICH transferowanych danych do Londynu z wykorzystaniem ich serwerów, co wpływa nie tylko na Ping i prędkość połączenia, ale także na nasze bezpieczeństwo i prywatność. Jest dość dziwnym rozwiązaniem i nie pojmuję go (nie widzę w nim żadnego sensu), więc jestem ciekaw, czy wy znajdujecie sens w takim działaniu operatora.

Co do powyższego, zupełnie nie rozumiem obaw. A co za różnica ochronie prywatności, czy zapisze się coś w logach polskiego operatora (Polkomtel) czy brytyjskich albo irlandzkich serwerach Lyca. Zresztą tam gdzie komuś zależy na prywatności, powinien korzystać ze stron szyfrowanych (https). Tutaj wykorzystanie własnych serwerów Lyca pozwoliło zapewne właśnie tak zejść z ceną - nie kupują pełnej usługi transmisji danych od Polkomtelu, tylko routing do nich.

 #735402  autor: Braymer
 27 lip 2014, 19:39
divhashmorex, rozwaliłeś system :-)

PS. Mam pytanko :
doładowałem ,,Konia trojańskiego" za 10 zł i zamierzam kupić pakiet 2 GB.
Będzie działał przy zerowym stanie konta?
Pytam, bo ktoś pisał, że niby nowa platforma billingowa Plusa (nie wiem czy Lyca jej używa)
nie pozwala na transmisję danych przy zerowym stanie konta.

 #735408  autor: Sahim
 27 lip 2014, 19:52
Braymer pisze:Będzie działał przy zerowym stanie konta?

U mnie działał (w zeszłym miesiącu).

 #735411  autor: Braymer
 27 lip 2014, 20:12
Dzięki za info Sahim,
u mnie też śmiga przy pustym koncie :)

 #735419  autor: Sig
 27 lip 2014, 20:30
Divhashmorex myślałem, że tak cię tylko pokręciło w komentarzach na portalu, a tu widzę, że wcale ci nie przeszło... Obawiam się, czy nie masz udaru słonecznego, naprawdę. Uzupełniał płyny, szukaj cienia. Będzie lepiej. Nie chcę być nie miły, bo czytam twoje posty od bardzo dawna i wiele było bardzo sensownych, ale teraz odleciałeś.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #735429  autor: Kryniczanin
 27 lip 2014, 20:58
Matko...divhashmorex, Co Cię tak gryzie to naliczanie? Jest oferta? Jest. Jest obowiązek zakupu oferty? Czy stoi nad klientem pracownik "konia trojańskiego" z kałachem i grozi kulką w łeb za brak zakupu pakietu? Kto kupi ten kupi jego sprawa
a jak kupi bez zapoznania się z ofertą to jego sprawa. Dura lex sed lex.

 #735432  autor: Blank
 27 lip 2014, 21:05
No wlaśnie jest to bardzo zle podejście do sprawy. Nie jego sprawa, bo będzie takich kilku najpierw. Potem kilkunastu. Powoli się będzie zwiększać to i coraz bardziej ochoczo tego typu "myki" będą wprowadzane (czy też raczej przywracane) w innych ofertach.

Sig,
Czyli uważasz, że naliczanie minutowe jest uczciwe, w porządku? A czemu nie zrobimy naliczania godzinowego. Były już przymiarki do takiego naliczania między innymi w plusie pod pretekstem wprowadzania "promocji" połączen wewnątrzsieciowych.
Podobnie, sporo ludzi chcialoby naliczania danych z dokladnością do 1 kB, ale jest grupa osób, która uważa, że nawet 100 kB nie jest zle. Ba, 300 kB także nie bylo niczym straszne. Zróbmy zatem naliczanie do 1 MB. No bo co za różnica?

Na przyklad: 0,09 zł / MB w cenniku dajmy i 0,99 zł / h. Przecież to będzie rewelacyjna oferta...

Zasada jest prosta. Daj palec, chwycą całą rękę. Ale nawet na ręce się w końcu nie skończy.

[ Dodano: 2014-07-27, 21:09 ]
mi80,
Tylko, że dane dotyczące połączeń i tak przechodzą przez nadajniki Polkomtelu, więc ... część danych jest zapisywana teraz w dwóch miejscach.
Nie wiem jak bardzo taki mechanizm wpływa na opóźnienia i prędkości.

Sig,
Jest naprawdę upalnie, a mój organizm nie cierpi takiej pogody, ale nie wydaje mi się, abym "odleciał". Z chęcią uslyszę wasze zdanie na ten temat.

[ Dodano: 2014-07-27, 21:14 ]
Z tego co pamiętam, to Lebarę skrytykowałem za minutowe naliczanie, gdy wchodziła. Operatorzy starają się oferować uslugi pseudoatrakcyjne. Na przykład niska cena minuty, którą NIKT nigdy nie osiągnie, chyba, że jednym połączeniem (gadać 130 minut? o.O Współczuję). Niejeden operator stacjonarny chce przywrócenia limitu danych (w Polsce oficjalnie przyznał się bodajże Orange, który tylko czeka na okazję), oferty nielimitowane szybko zamieniły oferty limitowane, bo są droższe od niższych abonamentów, a liczba osób, dla ktorych ta oferta bedzie atrakcyjna jest zapewne bardzo niska.
Powoli widać powrót do naliczania minutowego w Polsce (a za granicą nie widać odwrotnego trendu).
Spójrzmy na liczbę usług dodanych, ktora z każdym rokiem wzrasta przy okazji podpisywania umów.

To wszystko nie wzięło się z przypadku. Operatorzy i firmy SONDUJĄ rynek. Robią to w różny sposób, ale jednym z nich jest chociażby wprowadzanie takich ofert jak oferta Lyca. Gdy okazuje się, że produkt sie przyjął, powoli zaczynają go wprowadzać, a póxniej mamy już efekt domina.

Polecam: Zestawienie ofert 3w1 i no limit na kartę | Zestawienie ofert No Limit na abonament

 #735438  autor: Kryniczanin
 27 lip 2014, 21:44
divhashmorex, Z jakiej oferty internetu korzystasz? Jaka tam jest taryfikacja? Co 1bajt? Masz simplusa z 2008 z taką taryfikacją? Jak nie to jak możesz pozwolić na taką "złodziejską: taryfikację większą od jednego bajta....

Inaczej niż tą ironią nie potrafię skomentować Twoich wpisów...

 #735450  autor: LOOPO
 27 lip 2014, 22:12
Popieram divhashmorex, a reszta co tacy obrońcy opów? Naprawdę chcecie minutowego naliczania?

 #735468  autor: radexbcna
 27 lip 2014, 23:53
lyca to lyca... mnie wnerwia to utych pajacow ze niewywiazuja sie z regulaminow . zmieniaja je . a konsultant non stop walkuje zmieniony regulamin. z czego wynika ze lyca ma nieomylny system i nie ma prawa sie pomylic , zawsze jest winny klient .

np , posiadam lyce w hiszpanii . posiadam glownie dlatego ze jest za "darmo "w sieci
5 € 400 lub 500 min w sieci. na 30 dni . po 7 dniach zaczelo naliczac oplaty. konsultant zaczol walkowac ze oferta byla wazna do 31 jakiegos tam miesiaca. co z tego jak bylo napisane ze wazne 30 dni od doladowania

 #735476  autor: DaveX
 28 lip 2014, 01:23
Braymer, taki ping i takie prędkości to ja mam na startówce Orange Free na HSPA+ :) więc z Lycą nie jest aż tak źle :mrgreen:

Mnie tam oferta LM pasuje. Wykupywałem pakiet 'Wszystko w jednym' gdzie za 15 zł jest 150 min na połączenia krajowe i międzynarodowe, minuty z pakietu rozliczane był sekundowo.

Co do, teorii spiskowych divhashmorex i jego wyliczeń to ... :shock:
Tyle w temacie :-)

 #735509  autor: Blank
 28 lip 2014, 10:32
Taaa, teorie spiskowe.

Jakiś czas temu, operatorzy wymyślili sobie, żeby dawać coś "za darmo" na miesiąc, a potem golić "frajerow", którzy tego nie wyłączą. Pojawiały się wtedy głosy, że trzeba się temu sprzeciwić, bo póxniej wszyscy bedą to robić na szeroką skalę. Wtedy też mówiono o "teoriach spiskowych". I co mamy? Wszyscy operatorzy (dosłownie wszyscy!) dają ci teraz w prezencie pierdyliard bezsensownych, "darmowych" usług na miesiąc, dwa, czy trzy, a potem - jeśli nie wyłączysz, dostajesz w prezencie od nich piekny rachuneczek.

Gdy wchodziło nju mobile, z począktu była euforia, ale gdy odpowiedział Play, zaczely pojawiać się głosy, że oferty nielimitowane mogą zniszczyć rynek niskich abonamentów. Wtedy też była mowa o teoriach spiskowych. I co mamy? Ano, nie ma niskich, elastycznych, lecz limitowanych abonamentów.

Takich sytuacji jest więcej i będzie jeszcze więcej.
Tera czeka nas naliczanie minutowe (no bo skoro ludzie nie tylko się nie buntują, ale wręcz starają się gloryfikować takie naliczanie, to można je wprowadzić. Ba! Nie robią to przeciętni Kowalscy, lecz osoby, ktore powinny mieć trochę rozumu) i kto wie, czy przy okazji nie kolejne "ulepszenia".

Jeśli naprawdę uważacie, że naliczanie minutowe jest korzystne dla klientów, to konczę temat. Nie ma po prostu sensu kopać sie z koniem.

Polecam: Zestawienie ofert 3w1 i no limit na kartę | Zestawienie ofert No Limit na abonament

 #735519  autor: Kryniczanin
 28 lip 2014, 11:14
Gdy wchodziło nju mobile, z począktu była euforia, ale gdy odpowiedział Play, zaczely pojawiać się głosy, że oferty nielimitowane mogą zniszczyć rynek niskich abonamentów. Wtedy też była mowa o teoriach spiskowych. I co mamy? Ano, nie ma niskich, elastycznych, lecz limitowanych abonamentów.
To nie jest niszczenie a powrót do przeszłości dawniej w Erze najniższy był abonament biały za 39,90 netto dopiero później pojawił się Halo za 19,90 netto.

W świecie telefonów za 99pln w marketach i kart z efektywną ceną około 15 groszy niskie abonamenty nie mają racji życia.

 #735527  autor: marcinek243
 28 lip 2014, 11:46
SERTVER: LONDON
To wiele wyjaśnia. Zapinguj do polski to już nie będzie tak zielono.

 #735886  autor: ak00101111
 29 lip 2014, 15:05
LycaMobilePL w pakietach taktuję NET co 1KiB i routuję pakiety przez UK.

Czy konkurencyjna LebaraMobilePL stosuję podobną politykę ?

 #735969  autor: mi80
 29 lip 2014, 20:21
@divhashmorex,
z dedykacją specjalnie dla Ciebie, bardzo ciekawa analiza naliczania sekundowego (to bodaj pierwsza moja taryfa z sekundowym, wcześniej miałem minutowe, z ceną w 1998 r. nawet 2,81 PLN/min.):
http://gsmonline.pl/artykuly/naliczanie ... a-optima-1

Poczytaj też komentarze pod tamtym artykułem ;-)

 #740218  autor: Jakub
 13 sie 2014, 17:33
Hej! Jak wygląda sprawa z ważnością konta?

692 XXX XXX: T-Mobile -> Play
729 XXX XXX: LycaMobile -> Virgin Mobile (18.11.2015)
  • Strona 58 z 100
  • 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 100
  • 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 100