DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
 #655808  autor: galtom
 18 sie 2013, 09:42
Po pierwsze artykul: http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,144 ... #BoxBizTxt

Po drugie, standard w PL to ma być DAB+

Po trzecie pytanie. Mam odbiornik cyfrowy z UK - będzie działać (od października w mojej miejscowości ma się pojawić sygnal)???

Pozdrawiam,
Galtom

 #655835  autor: KR2615
 18 sie 2013, 11:10
Wiadomo coś wiecej nt. szczegółów technicznych? Nadawać będą pojedyncze stacje czy sygnakl bedzie pakowany w multipleksy, tak jak w przypadku DVB-T ? Wreszczie ile KHz bądź też mebagitów bedzie miec taki multiplex i ile stacji uda sie na niego wcisnac?

 #655895  autor: Edmund
 18 sie 2013, 15:29
Jak dla mnie cyfryzacja radia nie ma sensu - tym bardziej że wiele radiostacji jest dostępnych przez Internet... Za duży koszt - dla nas obywateli łożących na Polskie Radio oraz posiadaczy odbiorników...
Poza tym zysk jakościowy z przejścia na DAB nie będzie aż taki duży jaki był w przypadku przejścia z analogowej na cyfrową telewizję.
Poza tym popatrzmy sobie na sytuację na świecie... Standard DAB wyszedł poza fazę laboratoryjną w 1995 roku (pierwsze komercyjne emisje) i jakoś nie zdobył popularności w większości krajów. Wiele krajów (np. Kanada) wycofało się z wprowadzania DAB i wyłączenia FM.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #657430  autor: janekt
 26 sie 2013, 15:11
Więc tak.
1. Żeby odbierać radio cyfrowe w Polsce trzeba mieć odbiornik, który obsługuje standard "DAB+" i pasmo VHF III (od 174 do 230 MHz).
2. Radioodbiorniki, które służą do tego w Wielkiej Brytanii, nie działają w Polsce. Dlaczego? Bo Brytole nadają w standardzie "DAB". No chyba, że ma ktoś odbiornik "DAB+". Na pewno w DABie "bez plusa" nadaje jeszcze Dania.
3. Każdy odbiornik "DAB+" odbierze także sygnał "DAB". Przykład: jeżeli mamy radio, które odbiera sygnał cyfrowy w Polsce, będzie ono też działało w Wielkiej Brytanii czy też Danii. Odwrotnie to nie działa.
4. Aktualnie radio cyfrowe nadaje testowo w trzech miastach w Polsce. Są to: Szczecin, Warszawa i Kielce.
5. Szczegóły emisji znajdziecie tutaj.
6. Generalnie, zasięg dla nadajnika w Warszawie to około 50-60 kilometrów. Sygnał ze Szczecina można odbierać nawet w Gorzowie Wielkopolskim czy nad Bałtykiem (okolice Dziwnowa, Rewala).
7. Aktualnie można odbierać następujące kanały: PR 1, PR 2, PR 3, PR 4, Radio dla Ciebie, Radio Kielce, Polskie Radio Szczecin. Stacje radiowe tworzą tzw. muxy, tak samo jak w przypadku telewizji cyfrowej.
8. Wszystkie stacje nadawane są w Stereo, w jakości 128 kbit/s AAC. Wyjątkiem jest PR 4, która ma bitrate 72 kbit/s.
9. Jeżeli ktoś chce poczytać opinie o radiu cyfrowym w Polsce, zapraszam tutaj. :D
10. Jeżeli ktoś mieszka nieopodal granicy z Niemcami, to ma okazję posłuchać ichniego radia cyfrowego. Tam już radio cyfrowe zostało dawno temu wdrożone, ale nie ma planów wyłączenia UKF-u (i dobrze!).
11. Najtańsze radia do odbioru DAB+, kosztują nawet poniżej 100 złotych. W 100% można za ich pomocą odbierać radio FM (tutaj też pojawia się dobrze znana funkcja RDS) oraz oczywiście cyfrowe.

JanekT

 #657460  autor: Edmund
 26 sie 2013, 17:03
janekt pisze: Tam już radio cyfrowe zostało dawno temu wdrożone, ale nie ma planów wyłączenia UKF-u (i dobrze!)
Właśnie! Jak mają wprowadzać cyfrowe radio - niech wprowadzają, ale niech zostawią stare dobre UKF.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #657504  autor: janekt
 26 sie 2013, 21:07
Tyle, że Niemcy to zupełnie inny kraj. Ich stać na nadawanie radia na FM i w DABie. Przypuszczam, że w Polsce radio cyfrowe będzie tylko w większych miastach (wojewódzkich). Szczerze wątpię w to, że "na chama" wszędzie w Polsce będzie tylko radio cyfrowe, a UKF, który ma się dobrze, poleci w niepamięć. Co by nie powiedzieć, wszystko ma swoje plusy i minusy. Ale ewidentnym minusem każdej emisji cyfrowej jest kompresja dźwięku i nienaturalne brzmienie, co na FMie zdarza się prawie wcale.
Z cyfryzacją telewizji w Polsce to byliśmy zmuszeni przez dyrektywę Unii Europejskiej. Natomiast co do cyfryzacji radiofonii- takich planów nie ma, nie było, i oby nigdy nie było. Są takie kraje, gdzie wprowadzenie DABu w taki sposób, żeby zasięg był co najmniej taki sam jak FMu jest niewykonalne lub nieopłacalne. Mam tu na myśli takie państwa jak chociażby Austria, która jest krajem mocno górzystym, więc praktycznie cyfryzacja radiofonii mija się z celem. Jakimś cudem udało im się jednak wprowadzić DVB-T, tylko, że skończyli to w 2007 roku. No i poza tym są bogatsi niż Polacy i dla nich nie było to aż takim problemem.

JanekT

 #657551  autor: kowcio
 27 sie 2013, 09:05
Ja tam sensu tego nie widzę, bo o ile w przypadku telewizji zwiększyła się pojemność - ilość kanałów jak i mocno podniosła się jakość, do wręcz idealnej, tak w przypadku radia co mi się zmieni? Jakość po UKFie jest doskonała, o ile sygnał jest wystarczająco silny. Póki co nie widzę żadnej zalety, a widzę sporo wad, takich jak np. zasięg. Jak takie radio cyfrowe poradzi sobie na trasie? coś czuję, że może być lipa. Polska ma dużo terenów wiejskich, gdzie nawet do niedawna nie było 3G ;)

 #657555  autor: user_delete34
 27 sie 2013, 09:24
Gdyby FM zostawić, postawić wiele nowych stacji nadawczych, nadawać w tych minimum 128 kbps, a najlepiej - 192 i w końcu: gdyby każda polska stacja była dostępna w każdym zakątku - to tak. Jeśli jednak cyfryzacja ma zmienić właściwie tylko koszty urządzeń na większe - nie ma co. Już teraz reklama za reklamą w radiu, a z racji kosztów stacji to muzyki i rozmów chyba w ogóle by nie było. I co tu słuchać wtedy?
Edmund pisze: tym bardziej że wiele radiostacji jest dostępnych przez Internet
Miałem się z tym nie zgadzać - bo przecież pakiet internetowy i router z anteną do samochodu (głównie tam słucham radia - a słucham tylko przez internet) trochę kosztują, ale przynajmniej teraz mamy 3G prawie w całym kraju (i mogę puścić stream), czego w przypadku DABu chyba byśmy się nie doczekali.

 #657581  autor: janekt
 27 sie 2013, 11:41
Co ciekawe, teraz wszystkie nowe (i część używanych) auta, które można kupić w Niemczech, odbierają radio cyfrowe. Niestety nie wiem jak to działa w praktyce, ale znając Niemców pewnie nie ma zbyt wielu powodów do narzekań. Tym bardziej, że chyba ok. 80% autostrad jest już w zasięgu DABu.

JanekT
 #734159  autor: user_delete34
 22 lip 2014, 09:59
Czy są u nas stacje radiowe korzystające ze standardów HD Radio, DAB(+) lub możliwe do odbierania z satelity (Sirius XM)? Jeśli tak, to czy są to tylko emisje testowe/lokalne, czy też bardziej rozległe? Jeśli nie, czy w ogóle mówi się coś o planach wdrożenia któregokolwiek z powyższych? Nie chodzi mi w tym momencie o sens a jedynie fakt, że coś jest lub nie.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2014, 21:26 przez user_delete34, łącznie zmieniany 1 raz.

 #734326  autor: hdfunpack
 22 lip 2014, 19:52
trochę linków :-)

http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... hlight=dab

http://www.komputerswiat.pl/artykuly/re ... frowo.aspx

http://caraudio.auto-swiat.pl/cyfrowe-r ... test/hz72p

http://caraudio.auto-swiat.pl/jak-gra-c ... lsce/w2kl5

Moim zdaniem się nie opłaca zastępować dabem analogowego radia, bo analogowe radio ma lepszy zasięg, a różnica w jakości dźwięku jest mała.

 #734338  autor: user_delete34
 22 lip 2014, 20:56
Czyli DAB+ coś tam nawet w planach jest. A HD Radio, XM/podobne? Pytam o aktualną sytuację, bo z powyższych tylko 1 link był z 2014.

 #734345  autor: hdfunpack
 22 lip 2014, 21:28
Niestety nie udało mi się znaleźć informacji z tego roku o hd ani xm radio. Znalazłem natomiast Harmonogram cyfryzacji radia DAB+ .

http://www.sat-charts.eu/artykul,2049,H ... ty%29.html

Tutaj natomiast są informacje o hd radio sprzed kilku lat. :oops:

edit

Może po prostu w Polsce nikt nie chce/nie opłaca się wprowadzać tych technologii na masową skalę, przynajmniej na razie. :?

 #734348  autor: user_delete34
 22 lip 2014, 21:32
Ten harmonogram był już chyba w podanych poprzednich linkach.
Być może ktoś wie coś bardziej aktualnego, bo te już czytałem.

[ Dodano: 2014-07-22, 21:33 ]
hdfunpack pisze:Może po prostu w Polsce
Może. Właśnie chcę się dowiedzieć, czy coś się dzieje czy nie, bo póki co poza telefonem nie mam nawet odbiornika FM, a gdzie tam cyfrowe radia by sprawdzać.

 #734588  autor: mp107
 23 lip 2014, 18:41
W Polsce radio cyfrowo nadawane jest aktualnie tylko w standardzie DAB+.
Nie ma planów testów/wdrożenia go w innej technologii (np. HDradio).
Dawniej były testy DAB (np. we Wrocławiu), ale ich zaniechano.

Aktualne informacje na ten temat zawsze na http://forum.radiopolska.pl.

 #734603  autor: user_delete34
 23 lip 2014, 19:50
Dziękuję, temat wyczerpany, +repy poszły.
hdfunpack, po co zaraz zamieniać, jeśli 2 standardy mogłyby działać jednocześnie? FM + np XM i już mamy zasięg wszędzie, oba źródła w jakości co najmniej dobry+ i duży wybór utworów/audycji.

 #744727  autor: NokiaUser
 29 sie 2014, 23:23
Już teraz wszystko przenosi się do Internetu, więc będzie duże zaskoczenie po usunięciu radiowego sygnału analogowego w bodajże 2020 roku, bo okaże się, że odbiorniki cyfrowe kupili tylko nieliczni.

 #745664  autor: Laralson
 02 wrz 2014, 11:19
Może i nieliczni, ale w czym problem, żeby potem reszta dokupiła? :D jesteś pewien, że to 2020 rok?

 #745746  autor: user_delete34
 02 wrz 2014, 15:08
Laralson pisze:w czym problem
$
Dekodery DVB-T są i były tanie, a z radiem tak się nie da.