DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 10 z 92
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 92

 #711055  autor: Halset
 17 kwie 2014, 21:59
muddy pisze:
Halset pisze:A może N! w przyszłości obecne UMTS900 zamieni na wspólne GSM900 a obecne GSM900 na U900 :P?
Hm, TM i O mają razem 79 kanałów GSM, czyli 15,8 MHz. HSPA+DC wymaga ok. 10 MHz, więc na GSM zostałoby jedynie 29 kanałów, na DWIE sieci. W tym momencie nierealne: za dużo terminali 2G-only. Za 3-5 lat, kto wie... Refarming nie jest konieczny, bo TM posiada kanały od 68 do 90, a O od 91 do 124. HSPA+ DC mogłoby działać na "kanałach" np. od 70 do 120, a GSM900 pozostałoby na niższym pasmie TM (kanały 15-36) i ewentualnie kilka kanałów na obrzeżach pasma dla UMTS (68-7x oraz 120-124).
Obecnie UMTS900 "zajmuje" tylko 21 kanałów, czyli 4,2 MHz - mniej niż wymagane przez standard 5 MHz, ale nie wiem, czy da się zmniejszyć wymagane pasmo dla HSPA+ DC (nominalnie 2x5MHz).
Ups, widzę że to temat o protestach a nie o N!, przepraszam za OT.
Nie bardzo kumam. Skoro UMTS900 udało im się pociągnąć na 21 kanałach to dlaczego na takiej ilości nie mogliby pociągnąć GSM? Chyba dla samych terminali to wystarczy?

[ Dodano: 2014-04-17, 22:01 ]
inżynier pisze:
Halset pisze:A może N! w przyszłości obecne UMTS900 zamieni na wspólne GSM900 a obecne GSM900 na U900 :P?
U900 na GSM, a GSM na U900? Nie wiem jak inny, ale ja w ogóle nie zrozumiałem o co Ci chodzi. Możesz to wyjaśnić? Po pierwsze co chciałeś przekazać, po drugie jaki sens takich zamian by był?
Chodzi mi to, że obecnie mamy GSM na iluś tam kanałach, których jest więcej niż na UMTS900 - które mają 4,2 Mhz. I gdyby te 4,2Mhz przeznaczyli na GSM a obecne GSM "przemianowali" na only UMTS

 #711063  autor: inżynier
 17 kwie 2014, 22:16
Halset pisze:Chodzi mi to, że obecnie mamy GSM na iluś tam kanałach, których jest więcej niż na UMTS900 - które mają 4,2 Mhz. I gdyby te 4,2Mhz przeznaczyli na GSM a obecne GSM "przemianowali" na only UMTS
Sam cytowałeś wypowiedź muddy który podaje jak wygląda aktualne pasmo. TMobile i Orange mają razem 15,8MHz (w dwóch blokach: 4,4MHz oraz 11,4MHz). Więc teoretycznie w tym "drugim bloku" na 10MHz (nawet na 8,4MHz) mogli by uruchomić U900 DC, więc na GSM zostaje z tego bloku 3MHz + 4,4MHz więc 7,4MHz na GSM dla obu operatorów (razem 37 kanałów, aktualnie jest ich 58). W chwili obecnej przy jeszcze ogromnym zapotrzebowaniu na GSM nie ma szan "upchać" tego wszystkiego w tak wąskim paśmie. Ale za kilka lat (4-5?) pewnie ktoś się nad takim rozwiązaniem zastanowi.

Ale może te rozważania przenieśmy do tematu o Networks, a tutaj niech trwa dalej dyskusja na temat protestów w sprawie stacji bazowych.

 #711077  autor: ja.michal
 17 kwie 2014, 23:02
wojciech pisze:Ta... musiałbym przejsć do orange (oferta zupelnie mi nie pasuje) a do tego w ciagu 2 lat wyskoczyc z 1k PLN? to ja sobie wole machnac przelacznik w telefonie 2 razy dziennie jednak :p
Coś za coś. ;)
zajadacz pisze:Płynąłeś ostatnio promem z Gdańska do Sztokholmu i sprawdzałeś czy po modernizacji nie ma T-Mobile?
Nie miałem okazji. Kiedyś płynąłem na Bornholm i gdzieś w połowie trasy między Darłowem, a Nexø komórka T-Mobile złapała roaming duńskiej sieci, bodajże Telii. Z tego co się dowiedziałem stacje bazowe były na latarniach morskich (głównie) i w trybie właśnie GSM ER.
zajadacz pisze:Nowe pozwolenia są, ale tylko na G900. U900 na pewno nie będzie, bo mogłoby zakłócać sieci GSM z innych krajów. U2100 wielce wątpliwe, bo komu i czemu miałoby to służyć? Załodze na platformie?
No właśnie z tego co czytałem na innym forum (rybacy pytanie o zasięg sieci komórkowych i internet na kutrach) to łatwiej złapać duńskie sieci aniżeli polską. Z tego co czytałem zasięg stacji GSM w ER wynosi koło 60 km (średnica koło 120 km). Nie wiem co się ma zakłócać sieci GSM pozostałych państw jak 60 km od platform samo morze.
U2100 oczywiście nie ma sensu bo i po co mała komórka na morzu. Chodzi mi tylko i wyłącznie o UMTS900. Służyć miałby naszym rybakom, którzy też z internetu korzystają z tego co wiem. ;)
zajadacz pisze:W UMTS nie ma potrzeby żeby było coś takiego jak Extended Range. Istnienie tego wynalazku wynika z działania technologii GSM (szczeliny czasowe).
Czyli można postawić stację bazową o zasięgu 60 km od stacji bez potrzeby zmian jak w przypadku GSM ER?
Flash999 pisze:UMTS 900 nie może działać przy granicach, ponieważ zakłóca sieci (w moim przypadku) białoruskie. Te ograniczenie dotyczy NetWorkS!, bo ich UMTS 900 jest wykrojony z pasma GSM (Play ma EGSM, dlatego ich i Aero2 UMTS 900 może działać, bo nie ma czego zakłócać).
Czyli chodzi o umiejscowienie kanałów.
inżynier pisze:Więc teoretycznie w tym "drugim bloku" na 10MHz (nawet na 8,4MHz) mogli by uruchomić U900 DC
Z tego co wiem aktualnie modemy, które mają UMTS 900/2100 nie wspierają tego rozwiązania na 900 MHz, a jedynie na 2100 MHz i wynika to ze specyfikacji sprzętu.
inżynier pisze:Ale może te rozważania przenieśmy do tematu o Networks, a tutaj niech trwa dalej dyskusja na temat protestów w sprawie stacji bazowych.
Jestem za wydzieleniem. Może nie koniecznie do NetWorks! bo dyskusja raczej generalnie o sieciach.

 #711079  autor: Halset
 17 kwie 2014, 23:14
inżynier pisze:
Halset pisze:Chodzi mi to, że obecnie mamy GSM na iluś tam kanałach, których jest więcej niż na UMTS900 - które mają 4,2 Mhz. I gdyby te 4,2Mhz przeznaczyli na GSM a obecne GSM "przemianowali" na only UMTS
Sam cytowałeś wypowiedź muddy który podaje jak wygląda aktualne pasmo. TMobile i Orange mają razem 15,8MHz (w dwóch blokach: 4,4MHz oraz 11,4MHz). Więc teoretycznie w tym "drugim bloku" na 10MHz (nawet na 8,4MHz) mogli by uruchomić U900 DC, więc na GSM zostaje z tego bloku 3MHz + 4,4MHz więc 7,4MHz na GSM dla obu operatorów (razem 37 kanałów, aktualnie jest ich 58). W chwili obecnej przy jeszcze ogromnym zapotrzebowaniu na GSM nie ma szan "upchać" tego wszystkiego w tak wąskim paśmie. Ale za kilka lat (4-5?) pewnie ktoś się nad takim rozwiązaniem zastanowi.

Ale może te rozważania przenieśmy do tematu o Networks, a tutaj niech trwa dalej dyskusja na temat protestów w sprawie stacji bazowych.
Hmm a po co aż tyle GSM. Z tego co widzę w komunikacji czy na mieście każdy prawie ma smartfona albo telefon z klawiaturą który obsługuje 3G. Moim zdaniem już teraz mogliby się tym zająć i za góra dwa lata mieć prawie wszystko na co najmniej 3G.
ja.michal pisze:
zajadacz pisze:Płynąłeś ostatnio promem z Gdańska do Sztokholmu i sprawdzałeś czy po modernizacji nie ma T-Mobile?
Nie miałem okazji. Kiedyś płynąłem na Bornholm i gdzieś w połowie trasy między Darłowem, a Nexø komórka T-Mobile złapała roaming duńskiej sieci, bodajże Telii. Z tego co się dowiedziałem stacje bazowe były na latarniach morskich (głównie) i w trybie właśnie GSM ER.
Jakieś dwa lata temu byłem na kontrakcie i płynąłem statkiem z Gdyni do Hamburga przez kanał kiloński. Play i Plus bardzo szybko byli poza zasięgiem. Era/TM jeszcze trzymała a najpóźniej "padł" zasięg Orange. Może nie tyle co padł ale były przerwy i aż do roamingu O działało.
Jestem ciekaw, czy na platformach jest właśnie już N! czy nadal tylko O

 #711225  autor: inżynier
 18 kwie 2014, 16:48
Halset pisze:Hmm a po co aż tyle GSM. Z tego co widzę w komunikacji czy na mieście każdy prawie ma smartfona albo telefon z klawiaturą który obsługuje 3G. Moim zdaniem już teraz mogliby się tym zająć i za góra dwa lata mieć prawie wszystko na co najmniej 3G.
Uwierz mi, ruchu na 2G jest jeszcze baaardzo dużo i jeszcze trochę czasu minie zanim się to zmieni. Operatorzy doskonale wiedzą ilu użytkowników korzysta z 2G a ilu z 3G i nikt nie podejmie decyzji o znacznym zmniejszeniu pasma 2G bo spowodowało by to znaczny spadek pojemności sieci a co za tym idzie jakości.

 #711239  autor: DanielR
 18 kwie 2014, 18:26
inżynier pisze:Uwierz mi, ruchu na 2G jest jeszcze baaardzo dużo i jeszcze trochę czasu minie zanim się to zmieni. Operatorzy doskonale wiedzą ilu użytkowników korzysta z 2G a ilu z 3G i nikt nie podejmie decyzji o znacznym zmniejszeniu pasma 2G bo spowodowało by to znaczny spadek pojemności sieci a co za tym idzie jakości.
I kółko się zamyka... Dlaczego więc producenci nie montują nawet w najprostszych modelach telefonów zwykłego modułu UMTS 2100/900 MHz?! To chyba nie jest jakiś znaczny koszt, w porównaniu do modułu GSM? Niech mi to ktoś wreszcie wytłumaczy. :)

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)

 #711244  autor: pakierhakierxd
 18 kwie 2014, 18:43
Jest co raz więcej modeli z 3g ale część ludzi którzy taki mają to i tak włączają tryb tylko 2g bo bateria ...,ja używam 2g/3g/4g i jest ok .Testowałem z trybem tylko 2g ale jakoś dużych różnic nie widzę jak się korzysta z wszystkich funkcji (dużo internet) ,gdyby telefon się używało tylko do dzwonienia i sms to by dłużej trzymał.

 #711257  autor: DanielR
 18 kwie 2014, 19:52
pakierhakierxd pisze:Jest co raz więcej modeli z 3g ale część ludzi którzy taki mają to i tak włączają tryb tylko 2g bo bateria
Znaczna cześć osób przy i po zakupie nowego telefonu nie ma bladego pojęcia o choćby najprostszym skonfigurowaniu sieci, jakim jest wybór tejże i jej trybu pracy. Z reguły u takich osób ustawienia pozostają na wyborze automatycznym. Więc nawet gdyby wyłączyć GSM, aparat już posiadający moduł UMTS, za automatu przeskoczyłby na ten właśnie tryb. A tak... Wiąż wypuszcza się modele "only GSM", chociażby ostatni telefon Nokii dla mas. :|

Dobra, nie robię więcej OT.

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)

 #711276  autor: pakierhakierxd
 18 kwie 2014, 20:39
No dużo osób zostawia na fabrycznych ustawieniach :D,jak jestem w autobusie to bardzo dużo razy u starszych osób słyszę nawet ten sam dzwonek co jest fabrycznie ustawiony Nokia Tune czy inny,w zależności od modelu :D

 #711416  autor: grzegorz0plonka
 19 kwie 2014, 12:10
Ja tez pozostawiam fabrycznych ustawieniach :D

 #711419  autor: pakierhakierxd
 19 kwie 2014, 12:24
A ja lubię sobie dostosować sprzęt pod sb :)

 #711502  autor: ja.michal
 19 kwie 2014, 18:37
Halset pisze: Jestem ciekaw, czy na platformach jest właśnie już N! czy nadal tylko O
Również jestem ciekawy. Z tego co zauważyłem radiolinie są szybsze aniżeli były kiedyś.

Jeszcze inne przemyślenia mam. Jeśli skończy się przetarg na 800 MHz to LTE800 będzie teoretycznie miał większy zasięg od aktualnego GSM. Oczywiście zależy od konfiguracji i czy w ogóle LTE uruchomią na platformie.

 #715493  autor: Spacedust
 06 maja 2014, 22:47
Wracamy do tematu. Odpalono LTE na mojej stacji bazowej obok domu.

Zrobiłem więc testy promieniowania. Sygnał LTE jest słabszy od UMTS czy 2G. Rzędu -77 dBm, podczas gdy GSM ma -49 dBm, DCS rzędu -53 dBm, a UMTS rzędu -59 dBm

- 3G na roamingu krajowym T-Mobile - miernik praktycznie nie wykazał żadnego promieniowania przy prędkości 7.2 Mega download i 1 Mbps upload (promieniowanie w okolicach 200-300 mikrowatów tak jak ze stacji bazowej w domu)
- 3G na karcie Orange - podczas pobierania pokazało promieniowanie rzędu 1000 mikrowatów, podczas wysyłania nawet do 25000 mikrowatów
- LTE na karcie Orange - miernik wykazał znaczne promieniowanie dochodzące w skokach nawet do 900 000 mikrowatów/m2, co ciekawe podczas odtwarzania zwykłej piosenki z iTunes wybijał na 1 800 000 mikrowatów/m2 mimo doskonałego sygnału i stacji obok domu

Wniosek: LTE jest szkodliwe, nieważne czy zasięg jest dobry czy nie, ale jeśli jest gorszy to jest wręcz zabójcze ;)

 #715509  autor: MaciejM
 07 maja 2014, 02:03
Spacedust, w GSM będzie podobne promieniowanie podczas transferu czy rozmowy tak jak w LTE.

Lepiej sprawdź jakie jest promieniowanie w IDLE gdy mamy włączoną transmisję danych w LTE jak i na wyłączonej.

Sprawdź też jak zachowuje się LTE Plusa i LTE Playa.

Sam zauważyłeś, że po 3G w T-Mobile jest mniejsze promieniowanie niż w Orange.

Najgorzej sytuacja wygląda w Playu. Niech tylko się włączy transfer danych i nie ważne, że jest aktywna tylko transmisja danych nic nie jest przesyłane bateria szybko się rozładuje i tak.

[ Dodano: 2014-05-07, 02:16 ]
http://www.youtube.com/watch?v=9IoH3vzGgtQ

Był link odnośnie zachowania miernika przy aktywnej transmisji po 3G w Play w Plusie, T-Mobile i Orange.

Najgorzej wypadł Play. Niestety nie mogę odnaleźć tego filmiku

 #715515  autor: pakierhakierxd
 07 maja 2014, 07:49
W Playu pewnie temu więcej pożera tą baterię bo siedzi ciągle praktycznie na hdspa nawet jak nie używamy neta,kiedy w Plus przerzuca na sam umts ,nie wiem czy u innych też tak ale chyba tak.

Pozdrawiam :)

 #715516  autor: Sig
 07 maja 2014, 08:16
@Spacedust - będę nudny i będę się powtarzał - jeżeli komuś telefon komórkowy przeszkadza i uważa, że ma szkodliwy wplyw, to niech zacznie korzystać z przewodowego zestawu słuchawkowego... Przecież to jest najlepsze rozwiązanie, o ile chce się nadal z komórki dzwonić, a nie przerzucanie się różnymi niesprawdzonymi informacjami. Jeżeli wierzę, że mi to urządzenie szkodzi, ale chcę/muszę z niego korzystać - to odsuwam je albo od siebie maksymalnie, albo chociaż od głowy (jak i nie blokuje anteny ręką wtedy).

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #715525  autor: pakierhakierxd
 07 maja 2014, 09:44
Najlepiej to wogóle wyrzućcie komputer,router,telefon i wszystko inne co macie elektroniczne wtedy będziecie nie napromieniowani :),ludzie przesadzacie wg mnie.

 #716961  autor: Spacedust
 13 maja 2014, 16:36
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /140509910

[ Dodano: 2014-06-01, 00:13 ]
Nowe:

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724, ... zeciw.html

http://www.sadul.waw.pl/?p=3217

"Pani Małgorzata Kalbarczyk z Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Dzielnicy Wawer poinformowała nas, że na mapie zagospodarowania terenu nie widać zbudowanych wcześniej dwóch masztów, a zaznaczenia wskazują raczej na to, że są to budynki. " a to numer ;)

http://www.sadul.waw.pl/?p=3261

 #724012  autor: MADMAX
 09 cze 2014, 21:30
Są aktualnie jakieś nowe i w miarę wiarygodne wyniki badań nt. szkodliwości stacji bazowych na zdrowie? Jakiekolwiek?

Pozdrawiam

 #725234  autor: Spacedust
 14 cze 2014, 19:14
MADMAX pisze:Są aktualnie jakieś nowe i w miarę wiarygodne wyniki badań nt. szkodliwości stacji bazowych na zdrowie? Jakiekolwiek?
A proszę bardzo: http://faktydlazdrowia.pl/korzystanie-z ... oru-mozgu/

Tymczasem ludzie dalej walczą:

http://www.regionalna.tv/1,1548-mieszka ... tuja!.html

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/ ... ,id,t.html - tu będzie zadyma jak nic, mieszkańcy wykurzyli wszystkich operatorów z Bielan, więc Orange łamie prawo i stawia maszt na ruchomej platformie

http://www.jaslo4u.pl/stop-dla-masztu-g ... aslo-17063
  • Strona 10 z 92
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 92
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 92