DAJ CYNK
  • Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: PRZECZYTAJ UWAŻNIE:

1) Zanim założysz nowy wątek, przejrzyj wcześniejsze tematy i/lub skorzystaj z wyszukiwarki w celu znalezienia podobnych tematów..!
2) Nowy temat zakładaj dopiero, jeżeli nie znalazłeś(-aś) odpowiedzi lub masz bardziej precyzyjne wymagania lub wiedza zawarta w podobnych tematach nie rozwiewa Twoich wątpliwości. W przeciwnym wypadku temat może zostać przesunięty do kosza..!
3) Tematy w stylu: "Co jest lepsze? Telefon A, czy B?" - zostaną przesunięte do kosza..!
Pamiętaj, że my pomagamy, ale nie wybieramy za ciebie telefonu!
Jeżeli wybrałeś już dwa modele, to z tych dwóch sam musisz zdecydować co kupujesz.

4) Zakładając temat należy dobrze nadać tytuł tematu, tak aby innym było prościej ocenić o czym on będzie.
5) W treści posta (nie w tytule tematu) należy podać jak najdokładniej następujące informacje:
- wymagania odnośnie telefonu
- preferencje odnośnie marki
- miejsce zakupu: nowy, używany, w sklepie, aukcjach, u operatora?
- kwota przeznaczona na zakup bądź plan taryfowy operatora
- wszystkie telefony brane pod uwagę na początku przez autora
- opcjonalnie: podać jaki telefon(/telefony) użytkownik miał wcześniej i czy był z niego zadowolony.
Czy zapoznałeś(-aś) się regulaminem działu ?
 #464220  autor: PEPINHO
 09 mar 2011, 18:55
WITAM.

Więc tak, od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu nowego telefonu. Wcześniej miałem Sony ericsson c905 jednak przeglądarki internetowe i wiele innych rzeczy sprawiło, że ten telefon mi zbrzydł. :D

Teraz mam do dyspozycji 1500 zł i chcę dobrze spożytkować te pieniądze.

Bardzo proszę o porady bo nie za bardzo się na tym znam.

Miałem na oku dwa telefony: Samsung Galaxy S i HTC Desire HD.

Co do tego pierwszego nie przekonuje mnie aparat i wykonanie. Chciałbym w telefonie conajmniej 8megapixeli (wiem że w dotykowych jest to problem)
A jeśli chodzi o HTC to uważam, że jest nieco za duży i te kolory jakoś do mnie nie przemawiają.
Jest jeszcze nokia n8 ale ten telefon już w ogóle do mnie nie przemawia.
Może mi ktoś polecić jakiś telefon, najlepiej z androidem do 1500 zł.?

Z chęcią kupiłbym telefon z funkcjami Galaxy S tylko ulepszonym aparatem i lepszą obudową.
Polecicie coś?

Bardzo proszę
Ostatnio zmieniony 10 mar 2011, 11:08 przez PEPINHO, łącznie zmieniany 1 raz.

GLORY GLORY MAN UNITED!!!

 #464244  autor: KLAINMAX
 09 mar 2011, 21:53
Ze swojej strony dodam tylko, że nie liczą się piksele tylko jakość zdjęć :) Chcesz robić normalne zdjęcia, na których uda Ci się wychwycić jak najwięcej szczegółów czy zamiast tego wolisz trzaskać plakaty?

W910i -> W980 -> W995 -> XM5310 ->E63 -> Omnia 2 -> Samsung Wave -> E63 -> iPhone 4 16gb -> E63 -> iPhone 4 16gb -> iPhone 4S 16GB -> iPhone 5 16GB -> iPhone 5 32GB -> 4S 32GB

 #464247  autor: bob
 09 mar 2011, 21:55
PEPINHO pisze:(wiem że w dotykowych jest to problem)
omnia hd, pixon, pixon12, nokia n8 chociazby..
Vivaz tez ma niezly aparat.
PEPINHO pisze:Z chęcią kupiłbym telefon z funkcjami Galaxy S tylko ulepszonym aparatem i lepszą obudową.
omnia hd. Masz symbiana, smiga szybciorem, dobry aparat i wykonanie.
Ew nokia n8 - taka ulepszona omnia hd.

Cóż, skoro wymagasz bdb aparatu i funkcjonalnosci, to wg mnie warto sie przekonac do n8. SGs ma przewage w wielkosci ekranu (chociazma tez gratisowo pentile :P). Za to n8 tu przewaza pod wzgledem multimediów - dzwiek, aparat; wykonanie jest takze lepsze. W sumie jedyny problem to taka sobie stockowa przegladarka - jednak ja sie juz jaksi czas temu z opera przeprosilem -> ktorej uzywamy zarowno na n8 jak i na SGS'ie, takze neta przeglada sie bardzo podobnie.
PEPINHO pisze:kolory jakoś do mnie nie przemawiają.
kolory w sensie? Jesli o wyswietlacz chodzi, to ludzkie oko ponad 64k kolorów i tak nie rozroznia, takze nie widze problemu.

Było: w595; Wave 533; i5800; ZTE Blade; Moto e8; SE Xperia X8; e1170; 5230 Navi; x2; Ch@t 335; Galaxy Mini; Sagem Puma; s8530 Wave II; e72; i8510; Nokia500; SGS; m8800; HTC 7 Mozart, RBM One, Nokia c5-00, N900, i550; RBM One;
Jest: HTC Desire

 #464259  autor: Wolfp
 09 mar 2011, 22:34
po pierwsze... aparat. nie liczy się wielkość matrycy, liczba pikseli. liczy się optyka. możesz mieć nawet 50 megapixeli a z marną optyką foty będą do chrzanu. jeden jak i drugi bez rewelacji w tym aspekcie, choć HTC radzi sobie lepiej. Nokia N8 króluje w tym aspekcie. Również jeśli chodzi o wykonanie i design/ Desire HD niby też w aluminium tylko raz, że dosyć cięzki, a dwa, że ma dwa ruchome, osobne elementy - klapka kart (sim+pamięć) i klapka baterii. jak zdaża się luzy na spasowaniu to szlag może trafić. nic takie nie znajdziesz w n8. w SGSie z kolei plastik, łatwiej porysować, ale za to ładnie spasowane, nic nie odstaje i trzeszczy no i słuchawka jest lżejsza.
co do wielkości to HTC ma 4,3 cala. niby tylko 0,3 więcej od SGSa, ale optycznie jest to o wiele lepiej. robi to też różnicę przy noszeniu w kieszeni. tydzień temu mój tata dostał Desire HD i trochę nas mimo wszystko rozmiar jak i waga zdziwił. myślałem, że samsung już ma maximum jakie może być, aby zachować `mobilność` telefonu i wygodę jego trzymania i noszenia.

generalnie:
jak chcesz tak bardzo-bardzo aparat to bez zastanowienia Nokia N8.
jak porządna i ładna obudowa to... też Nokia N8, Desire HD ma aluminium też, ale jakoś wygląda gorzej. SGS jeśli chodzi o wagę telefonu, z wyglądem nie jest źle, ale plastik na pewno jest mniej solidny.
jak chcesz coś o parametrach SGSa to weź SGSa ;) wykonanie nie jest takie katastroficzne. np. bob będzie Ci marudził o tylnej klapce, ale nie jest tak źle jak ludzie gadają :) wymiarowo w sam raz, dosyć lekki, świetny ekran, ładne kolory.

 #464266  autor: bob
 09 mar 2011, 22:59
ewentualnie wpadla mi do glowy xperia x10. Ma dosc dobry aparat, funkcje niemal te same co sgs i android. No i nowe po 9 stów chodzą.
Wolfp pisze: np. bob będzie Ci marudził o tylnej klapce
wez mnie nie nerwuj chopie. :P
Nie marudzil, bo klapka zla nie jest, spasowana ok. Tylko niektorych wkurzac moze to ze lapie odciski paluchów w zastraszajacym tempie. No i 'się rysać może'.

Było: w595; Wave 533; i5800; ZTE Blade; Moto e8; SE Xperia X8; e1170; 5230 Navi; x2; Ch@t 335; Galaxy Mini; Sagem Puma; s8530 Wave II; e72; i8510; Nokia500; SGS; m8800; HTC 7 Mozart, RBM One, Nokia c5-00, N900, i550; RBM One;
Jest: HTC Desire

 #464281  autor: DeLirQa
 10 mar 2011, 00:14
Desire HD pomimo ośmiomegapikselowego aparatu nie robi pięknych zdjęć. Są one raczej średnie, ale i tak lepsze od SGS. Jeżeli chcesz dobry aparat i Androida to tylko SE X10, którym można cyknąć porządną fotkę. A do internetu tak samo się nda jak ww SGS i DHD. Ponadto ma niezłą baterię porównywalną z Samsungiem. Co prawda, X10 nie jest tak szybka i wydajna jak SGS i DHD, ale przeciętnemu użytkownikowi spokojnie wystarczy.

Miałem: Sagem myX5m, Siemens C75; J700; N73; ME45; K310i; X700; S7220; S8300 x2; KP500; U8500; N8; KE970; E2600.
Teraz mam:Alcatel One Touch Idol+8GB, Samsung G810, Samsung U900.

 #464316  autor: bob
 10 mar 2011, 10:53
DeLirQa pisze:Co prawda, X10 nie jest tak szybka i wydajna jak SGS i DHD, ale przeciętnemu użytkownikowi spokojnie wystarczy.
1ghz proca i 384 ramu bodajze i tak nie są do wykorzystania przy obecnym oprogramowaniu dostepnym na androidzie. Takze tutaj raczej nie ma co patrzec na 'nizsza' wydajnosc niz DHD, bo i tak te highendy ruszą wszystko co jest z oprogramowania dostępne bez zadyszki.

Było: w595; Wave 533; i5800; ZTE Blade; Moto e8; SE Xperia X8; e1170; 5230 Navi; x2; Ch@t 335; Galaxy Mini; Sagem Puma; s8530 Wave II; e72; i8510; Nokia500; SGS; m8800; HTC 7 Mozart, RBM One, Nokia c5-00, N900, i550; RBM One;
Jest: HTC Desire

 #464325  autor: marcel84
 10 mar 2011, 11:16
a jak motorole defy oceniacie przy tych, co wczesniej? na pewno aparat slabszy bedzie niz we wszystkich wymienionych.

 #464349  autor: DeLirQa
 10 mar 2011, 14:11
marcel84 pisze: motorole defy
W kwestii aparatu np. do X10 bardzo odstaje. Zdjęcia są przeciętne.
I wg mnie jeżeli chcesz wydajnego Androida z dobrym aparatem i przyzwoitym wykonaniem to tylko Xperia X10.

Miałem: Sagem myX5m, Siemens C75; J700; N73; ME45; K310i; X700; S7220; S8300 x2; KP500; U8500; N8; KE970; E2600.
Teraz mam:Alcatel One Touch Idol+8GB, Samsung G810, Samsung U900.

 #464365  autor: marcel84
 10 mar 2011, 15:02
zupelnie inne opinie czytalme gdzie indziej. ogolnie, to pisali tak: galaxy, desire HD, defy i pozniej roznie.
xperie odrzucaja glownie przez starego androida.

 #464478  autor: bob
 10 mar 2011, 21:17
marcel84 pisze:zupelnie inne opinie czytalme gdzie indziej. ogolnie, to pisali tak: galaxy, desire HD, defy i pozniej roznie.
no ta
Najlepiej wrzucic 1 fon do wszystkich zastosowan, czy to dzwiek, filmy, nagrywanie video czy robienie zdjec. A potem jest psioczenie ze slaba bateria a gadali ze trzyma 15 dni jak sie dziennie 12h gra w gry.
marcel84 pisze:xperie odrzucaja glownie przez starego androida.
no jasne, 2.1 to baardzo staary android. Taki sam jak na DHD, SGS'ie czy Defy.
Ale spoko. Nie zebym sie klocil.

Było: w595; Wave 533; i5800; ZTE Blade; Moto e8; SE Xperia X8; e1170; 5230 Navi; x2; Ch@t 335; Galaxy Mini; Sagem Puma; s8530 Wave II; e72; i8510; Nokia500; SGS; m8800; HTC 7 Mozart, RBM One, Nokia c5-00, N900, i550; RBM One;
Jest: HTC Desire

 #464542  autor: KLAINMAX
 11 mar 2011, 11:07
bob pisze:
marcel84 pisze:zupelnie inne opinie czytalme gdzie indziej. ogolnie, to pisali tak: galaxy, desire HD, defy i pozniej roznie.
no ta
Najlepiej wrzucic 1 fon do wszystkich zastosowan, czy to dzwiek, filmy, nagrywanie video czy robienie zdjec. A potem jest psioczenie ze slaba bateria a gadali ze trzyma 15 dni jak sie dziennie 12h gra w gry.
marcel84 pisze:xperie odrzucaja glownie przez starego androida.
no jasne, 2.1 to baardzo staary android. Taki sam jak na DHD, SGS'ie czy Defy.
Ale spoko. Nie zebym sie klocil.
SGS dostanie prawdopodobnie jeszcze w marcu aktualizacje do 2.3, a DHD dostanie go na początku lata. Z kolei Xperia X10 nie dostanie nawet 2.2. Oczywiście można bawić się w custom romy, ale moim zdaniem nie warto pakować sie w (nowy) sprzęt, którego producent zaniechał juz wsparcia.

Poza tym "najlepiej wrzucić jeden fon do wqszystkich zastosowań" - to akurat najleposze rozwiazanie, w dzisiejszych czasach liczy się wygoda, mało kto nosi osobno cyfrówke i odtwarzacz mp3 oprócz telefonu.

"Nie żebym sie kłócił".

W910i -> W980 -> W995 -> XM5310 ->E63 -> Omnia 2 -> Samsung Wave -> E63 -> iPhone 4 16gb -> E63 -> iPhone 4 16gb -> iPhone 4S 16GB -> iPhone 5 16GB -> iPhone 5 32GB -> 4S 32GB

 #464562  autor: bob
 11 mar 2011, 14:03
KLAINMAX pisze:prawdopodobnie
KLAINMAX pisze:dostanie
jaasne.
Tak jak z froyo dla spicy będzie.

Jedyny plus dla mnie 2.2 to instalowanie appsów na kartę. A, no i wzrost wydajnosci o 5 pkt w quadrancie.
KLAINMAX pisze:moim zdaniem nie warto pakować sie w (nowy) sprzęt, którego producent zaniechał juz wsparcia.
dlaczego?
X10 to bodajze najlepiej focący i grający obecnie android na rynku. A custom romy sa 2.2, a nawet jakies porty 2.3 widzialem nie tak dawno.
KLAINMAX pisze:"najlepiej wrzucić jeden fon do wqszystkich zastosowań"
no toteż własnie x10 zastąpi i jakiegos walkmana na kasety i aparat w naglej sytuacji. DHD ma 8mpx a foty robi cienkie. SGS niby robi niezle foty, ale x10 robi bardziej nasycone, wyrazne.
KLAINMAX pisze:"Nie żebym sie kłócił".
tez tak mysle ;]

Było: w595; Wave 533; i5800; ZTE Blade; Moto e8; SE Xperia X8; e1170; 5230 Navi; x2; Ch@t 335; Galaxy Mini; Sagem Puma; s8530 Wave II; e72; i8510; Nokia500; SGS; m8800; HTC 7 Mozart, RBM One, Nokia c5-00, N900, i550; RBM One;
Jest: HTC Desire

 #464594  autor: KLAINMAX
 11 mar 2011, 16:18
Sprawdza sie stare powiedzenie " Ci co najmniej wiedzą, najgłośniej krzyczą" - Galaxy S na 100% zostanie zaktualizowane do 2.3 , dla Spicy z kolei nigdy nie było oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Co do X10: żaden custom rom nie bedzie tak dopracowany i stabilny jak oryginalny, może tylko sie do niego zbliżyć. Romy te moga być jedynie odrobinę szybsze, ale tylko dlatego, że w większości są one prawie czyste (wszystkie aplikacje sa praktycznie usunięte).

W910i -> W980 -> W995 -> XM5310 ->E63 -> Omnia 2 -> Samsung Wave -> E63 -> iPhone 4 16gb -> E63 -> iPhone 4 16gb -> iPhone 4S 16GB -> iPhone 5 16GB -> iPhone 5 32GB -> 4S 32GB

 #464596  autor: premier
 11 mar 2011, 16:26
a teraz powiem coś co ostatnio usłyszałem i mnie rozbawiło, bo akurat potrafiłem odpowiedzieć na takowe pytanie a wielu pseudo "speców" nie ma o tym pojęcia a cwaniaczy..
teraz do rzeczy, tak wszyscy płaczemy o aktualizację bla bla bla, xperia x10 to co powinna mieć już dostała, najważniejsze jest, że dodano mt :D a teraz człowieczki kłócące się o wersję androida, tak szczerze bez sprawdzania w sieci, "Czy wiecie czym w ogóle różni się Android 2.1 od Androida 2.2 czy też w wersji 2.3?"
Dam sobie rękę uciąć, że bez sprawdzania większość kłócących się ludzi nie ma o tym zielonego pojęcia, więc... dopowiedzcie sobie sami co chciałem powiedzieć ;)

a co do telefonu i wymagań..
jeżeli znajdziesz taniego, nowego SGS'a to bierz go w ciemno, bo obudowę można jakoś przeboleć, ale tak naprawdę to jest on telefonem pokroju x10 tyle że droższym o kilka stówek z gorszym aparatem i fakt faktem nie oszukujmy się, gorszą baterią; więc teraz odpowiedz sobie na pytanie co opłaca się kupić ;)

to czego doświadczamy w życiu, w naszym otoczeniu i nawet tu na forum to zwykły efekt owczego pędu :) nie patrz na to co telefon ma, tylko na to z czego wiesz, że będziesz korzystał. Chyba, że chcesz sobie podreperować ego telefonem to proszę Cie bardzo, ale jeżeli telefon ma w Twoim wypadku spełniać takie funkcje jakie POWINIEN spełniać telefon, to warto rozważyć najkorzystniejszą cenowo ofertę, a resztę kasy przekazać na coś innego :)

"Co roku kokosy zabijają 15razy więcej ludzi niż rekiny" xD

 #464667  autor: bob
 11 mar 2011, 21:41
KLAINMAX pisze:Co do X10: żaden custom rom nie bedzie tak dopracowany i stabilny jak oryginalny, może tylko sie do niego zbliżyć.
no chyba zarty sobie robisz ze SE robi dopracowane softy...
premier pisze:"Czy wiecie czym w ogóle różni się Android 2.1 od Androida 2.2 czy też w wersji 2.3?"
jak pisalem, jedyny 'njus' 2.2 w porownaniu do 2.1 to instalowanie na karcie pamieci. Przy czym to mnie tez nie wzrusza zbytnio, bo skoro na x8 mi sie mieszcza potrzebne appsy w fonie i mam przeszło 120 mb wolnego to ja problemu nie widze.
premier pisze:ale jeżeli telefon ma w Twoim wypadku spełniać takie funkcje jakie POWINIEN spełniać telefon, to warto rozważyć najkorzystniejszą cenowo ofertę, a resztę kasy przekazać na coś innego
dlatego wzialem lowendowego androida np.

Było: w595; Wave 533; i5800; ZTE Blade; Moto e8; SE Xperia X8; e1170; 5230 Navi; x2; Ch@t 335; Galaxy Mini; Sagem Puma; s8530 Wave II; e72; i8510; Nokia500; SGS; m8800; HTC 7 Mozart, RBM One, Nokia c5-00, N900, i550; RBM One;
Jest: HTC Desire

 #464753  autor: KLAINMAX
 12 mar 2011, 11:56
Różnice jakie wprowadza wersja 2.2 oraz 2.3:
Difference between Android 2.1 (Eclair) and Android 2.3 (Gingerbread)
For Users

Features included in version 2.2

1. Tips Widget – the new tips widget at the home screen provide support to users to configure home screen and add new widgets.

2. Exchange Calendars are now supported in the Calendar application.

3. Easy set up and sync an Exchange account, you just have to enter your user-name and password.

4. In composing an email, users can now auto-complete recipient names from the directory with the global address list look up feature.

5. Multiple language recognition simultaneously.

6. Onscreen buttons give easy access to UI to control camera features such as zoom, focus, flash, etc.

7. USB tethering and Wi-Fi hotspot (your phone works as a wireless broadband router.

8. Enhance browser performance using Chrome V8 engine, which enhance faster loading of pages, more than 3, 4 times compared to Android 2.1

9. Better memory management, you can experience smooth multi tasking even on memory constrained devices.

10. New media framework supports local file playback and HTTP progressive streaming.

11. Support applications over Bluetooth such as voice dialling, share contacts with other phones, Bluetooth enabled car kits and headsets.
New features included in version 2.3

1. New user interface has a simple and attractive theme in black background, which is designed to give a vivid look while being power efficient too. Menu and settings are changed for ease of navigation.

2. Redesigned soft keyboard is optimized for quicker and accurate text input and editing. And the word being edited and dictionary suggestion is vivid and easy to read.

3. Multi touch key cording to input number and symbols without changing input mode

4. Selection of word and copy/paste made easy.

5. Improved power management through application control.

6. Provide user awareness on power consumption. Users can view how the battery is used and which consume more.

7. Internet calling – supports SIP calls to other users with SIP account

8. Support Near-field communication (NFC) – high frequency high speech data transfer within a short range (10 cm). This will be useful feature in m commerce.

9. A new download manager facility that supports easy storage and retrieval of downloads

10. Support for multiple cameras

Read more: http://www.differencebetween.com/differ ... z1GNghfavm
Niech mi ktoś teraz powie, że jedyny news to instalacja aplikacji na karcie pamięci, to chyba zabiję śmiechem. Owszem, jest tu kilka drobnych poprawek, ale są też takie, które znacząco poprawiają funkcjonalność urządzenia. No ale użytkownik X10 będzie się bronił nogami i rękoma, że to niepotrzebne, a wszystko dlatego, że on już tego nie dostanie :)

Kupno X10 to - przy dzisiejszym tempie rozwoju komórek i ich systemów - strzał w kolano.

W910i -> W980 -> W995 -> XM5310 ->E63 -> Omnia 2 -> Samsung Wave -> E63 -> iPhone 4 16gb -> E63 -> iPhone 4 16gb -> iPhone 4S 16GB -> iPhone 5 16GB -> iPhone 5 32GB -> 4S 32GB

 #464772  autor: premier
 12 mar 2011, 13:06
KLAINMAX pisze:Kupno X10 to - przy dzisiejszym tempie rozwoju komórek i ich systemów - strzał w kolano.
masakra normalnie! jaki strzał w kolano? wszystko zależy od tego, czego użytkownik POTRZEBUJE!
jedyne co boli to brak fabrycznego dlna a tak dla normalnego zjadacza chleba w tym telefonie jest i tak za dużo..

poza tym, jeżeli ktoś AŻ tak będzie potrzebował Froyo w telefonie to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrzucić sobie custom roma, przecież to kilka minut roboty ;)

"Co roku kokosy zabijają 15razy więcej ludzi niż rekiny" xD

 #464779  autor: Artur051
 12 mar 2011, 13:45
Ja jestem zadowolonym użytkownikiem X10. Mimo, że mam zapas gotówki oraz Andek 2.3 czy 2.2 ma większą ilość funkcji i usprawnień, to nie pali mi się do wymiany telefonu na Galaxy S, Nexusa S czy też którąś z Xperii które nie długo wyjdą: Xperia Arc, Xperia Neo czy Xperia PLAY. ;)

 #464825  autor: KLAINMAX
 12 mar 2011, 17:54
premier pisze:
KLAINMAX pisze:Kupno X10 to - przy dzisiejszym tempie rozwoju komórek i ich systemów - strzał w kolano.
masakra normalnie! jaki strzał w kolano? wszystko zależy od tego, czego użytkownik POTRZEBUJE!
jedyne co boli to brak fabrycznego dlna a tak dla normalnego zjadacza chleba w tym telefonie jest i tak za dużo..

poza tym, jeżeli ktoś AŻ tak będzie potrzebował Froyo w telefonie to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrzucić sobie custom roma, przecież to kilka minut roboty ;)
A czy osoba kupująca az tak zaawansowaną komórkę jest zwykłym użytkownikiem? nie, jest to osoba, która już troche zna się na takich rzeczach i kupuje smarfona by w pełni wykorzystywać jego możliwości. No chyba, że kupiłeś go tylko dlatego, że spodobał Ci sie kolor obudowy...

Dla przykładu: potrzebuję smarfona z "podstawowymi" funkcjami (poczta, sprawdzić kilka newsów w sieci, pobrać coś z neta, wypakować itp) + standardowe funkcje telefonu, więc zamiast pakować sie w X10, wybrałem e63.

W910i -> W980 -> W995 -> XM5310 ->E63 -> Omnia 2 -> Samsung Wave -> E63 -> iPhone 4 16gb -> E63 -> iPhone 4 16gb -> iPhone 4S 16GB -> iPhone 5 16GB -> iPhone 5 32GB -> 4S 32GB