DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #302148  autor: kamil1221
 06 gru 2008, 23:17
Sagem my411C – Francja elegancja ?
Sagem jest chyba najbardziej niedoceniony przez użytkowników producentem. Zawsze raczej był kojarzony z synonimem źle wykonanych telefonów, tanich i niezbyt udanych – jednak pozory mylą. W swej ewolucji przeżył kilka transformacji a głównym impulsem było wydanie linii telefonów pod nazwą myX. Prekursorem tej gamy terminali był model myX6, który posiadał wiele innowacji (aparat VGA z matrycą CCD oraz zaślepkę wizjera) za niewielkie pieniądze. Właśnie od tego momentu Francuski koncern wytyczył sobie obecny kurs jakim podąża, a raczej podążał. Kolejna metamorfoza to zaprezentowanie serii my___X, która utorowała Sagema na tor multimedialności (np. do tej pory niedościgniony muzyczny my700X).
My411C – ostatnie tchnienie tego oto producenta ? Zapraszam do lektury.

Obrazek Obrazek Obrazek


Co zobaczymy otwierając pudełko tego telefonu. Odpowiedź jest bardzo prosta, nie za wiele. Naszym oczom ukaże się zupełnie podstawowy zestaw, można rzec spartański. Aparat, bateria, instrukcja obsługi i ładowarka. Nie uraczy nas nawet zestawem słuchawkowym choć telefon potrafi odtwarzać pliki muzyczne w formacie mp3 i posiada wejście na kartę pamięci. Wydaj się to dość dziwne, lecz nie spodziewajmy się że w zestawie za 199 zł ze sklepu RTV-AGD znajdziemy cos więcej. Jak wspomniałem cena nie jest wysoka a tak naprawdę dostajemy telefon bez blokady sim, bluetoothem, aparatem VGA, czytnikiem kart microSD oraz roczną gwarancją producenta. Jest to niewątpliwie aktu. Jeżeli ktoś potrzebuje prostego telefonu, do którego chcę włożyć kartę każdego operatora i po prostu korzystać z telefonu Sagem my411C jest wręcz idealny.

Obrazek Obrazek Obrazek


Dlaczego Francja elegancja – wystarczy popatrzeć na zdjęcia. Telefonik jest mały, zgrabny, ładny i się błyszczy. Dużo epitetów, ale pewnie padnie pytanie - czy to wszystko nie rozleci się jak cena to ledwo 200 zł ? I tu miłe zaskoczenie, właśnie nie ! Materiał z którego jest zbudowany terminal nie skrzypi, został wykonany z dobrej jakości plastiku, obudowa nie lata i jest dobrze spasowana. Telefon ma duże klawisze, dzięki czemu nie ma problemu z nacelowaniem w nie. Błyszczące elementy obudowy wyglądają bardzo efektownie, lecz jak to bywa w przypadku takiego rozwiązania szybko się palcują co po chwili wręcz odpycha. Co spojrzenie na niego mamy chęć wytarcia każdego palucha który przylgnął do niego jak magnes.
Podsumowując. Małe coś co fajnie wygląda i cieszy oko gdy jest czyste.

Obrazek Obrazek Obrazek


Wyświetlacz powalił mnie na kolana, lecz w negatywnym znaczeniu. Kiła i mogiła, matryca pasywna, blado, brzydko – chyba mieli nadwyżki ze starych telefonów. Jedyne co ratuje ten padół łez to na siłę producent nie rozciągnął matrycy o rozdzielczości 128 na 160 pixeli na np. 2 cale. Tu wieli minus, bez usprawiedliwień ! Nawet 65 tysięcy kolorów nie ratuje go tutaj. Gdy nasza Gwiazda mocnie olśni swym blaskiem nic nie ujrzymy na nim.
Sagem nadal śpi i personalizacja menu jest ograniczona do 3 zainstalowanych motywów (nie da się dograć nowych). Oczywiście zmienimy tapetę, ustawimy wygaszacz oraz zmienimy kontrast, na tym kończy się możliwości zmian.
Co zobaczymy w trybie gotowości – standardowo: godzinę, datę, zasięg, stan baterii, włączone funkcje typu Bluetooth czy budzik, nazwę sieci i Menu. Dla tych którzy nie lubią nazwy swojej sieci istnieje możliwość wyłączenia w ustawieniach loga operatora.
Na szczęście są dwa – oczywiście wyświetlacze. Obudowa typu klapa więc postarano się i zamontowano mały wyświetlacz który podświetlany jest na niebiesko. Jest czytelny i widać na nim wszystkie niezbędne informacje typu czy ktoś dzwonił, czy mamy smsa, kto w danej chwili próbuje z nami się skontaktować, godzinę, datę, stan baterii, poziom sygnału sieci, Bluetooth, jakiej piosenki słuchamy i ile jeszcze ona potrwa. Wszystko na swoim miejscu – mamy też możliwość zmiany sposobu wyświetlania zegara: analogowy lub cyfrowy. Jest no wystarczająco duży i czytelny nawet w ostrym świetle.
Ocena z ten dział: dostateczna z plusem.

Co w trawie piszczy, albo i nie – rozmowy i ich jakość. Głośność podczas prowadzenia konwersacji przez telefon jest idealna, możemy pozwolić sobie nawet na taką ekstrawagancję jak pogłośnienie lub ściszenie rozmowy dzięki umieszczonym na prawym boku telefonu klawiszom specjalnie w tym celu zaprojektowanym. Jednak gdy nie rozmawiamy możemy użyć ich po przez dłuższe przetrzymanie zmiany utworu muzycznego w odtwarzaczu kiedy mamy zamknięty telefon. Rozmówcy nie skarżą się również że czegoś nie słyszą lub coś przerywa, więc można krótko pisząc stwierdzić – jest ok.


Klawiatura o której już troszkę wcześniej wspomniałem: duża, wygodna i błyszcząca. Piszę się wygodnie na niej smsy, nie jest za twarda. Do klawiszy numerycznych możemy przypisać szybkie wybieranie numerów. Natomiast do manipulatora i klawisza lewego i prawego funkcje z menu. Tu też jest jak w najlepszym porządku.


Menu to wykapany Sagem, bez zbędnych fajerwerków. Czytelnie i przejrzyście. Logika również znajdzie się na pokładzie tego telefonu. Dziewięć animowanych ikon zaprowadzą nas do celu. Od lewego górnego rogu:
1. Odtwarzacz muzyki (mp3, listy odtwarzania).
2. WAP – Internet tam gdzie Ty ale tylko po GPRS.
3. Gry – czy to sen czy to Java.
4. Multimedia – zdjęcia, dzwonki, zawartość karty pamięci, łącza do serwisów WAP gdzie możesz pobrać więcej treści elektronicznych na telefon.
5. Wiadomości – SMSy, MMSy, brak e-mailu.
6. Aparat – fotografuj chwilę ulotne i wyślij je ewentualnie mmsem lub Bletoothem, do wywołani się nie nadają jednak to tylko VGA.
7. Dodatki – aplikacje, budzik, stoper, organizer, kalkulator, usługi sieci.
8. Spis telefonów – twoja książka Tele-adresowa.
9. Ustawienia – panel sterowania telefonu.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Poruszanie się po menu działa dość sprawnie, ale telefon lubi dostać zadyszki.
Bluetooth, GPRS i USB – jest wybór, więc nie jest źle. Fakt nie pobuszujemy sobie w Internecie przez transmisję danych GPRS lecz go mobilnego Gadu i Opery Mini wystarczy. Bluetoothem wyślemy pliki do innego telefonu i komputera oraz połączymy się z zestawem słuchawkowym. Natomiast za pomocą kabla USB zrobimy z telefonu dysk wymienny dla Komputera. Wszystkie wyżej wymienione funkcje działają dobrze, nie zawieszają się a transmisja danych nie jest zrywana. Dzięki SyncML synchronizujemy np. naszego Outlooka z naszym telefonem.
Niby tani ale tak już niezbędne rzeczy znalazły miejsce w nim – to duży plus.


Multimedia to oczywiście między innymi:
- aparat o rozdzielczości VGA, który potrafi nagrywać filmy.
- slot na karty pamięci microSD.
- odtwarzacz plików mp3.
- JAVA.
W telefonie mamy ok. 10 MB do dyspozycji plus 2 oddzielne na książkę telefoniczną oraz MMSy. Plusem jest funkcja bezpośredniego zapisu filmów i fotografii bezpośrednio na kartę pamięci. W fotkach możemy dodać takie efekty jak sepia, B&W itp.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek



Odtwarzacza nie zminimalizujemy, by móc poruszać się po menu czy wykonywać inne czynności. Przewijania również brak.
Jak na Sagema przystało głośnik świetnie sobie radzi z muzyką, dzwonki są głośne i słuchać wyraźnie bas.
Czego brakuje – na pewno profili gdzie ustawiamy w jakim otoczeniu telefon ma się zachowywać (głośno, cicho itp.)
Książka telefoniczna jest rozbudowana więc bez problemu możemy wpisać kilka numerów telefonów, dodać zdjęcie czy przypisać dzwonek.


Bateria to kolejne rozczarowanie. Chodzi w kratkę raz wytrzyma 3 dni a raz 1 dzień ale telefon nie jest jakoś specjalnie eksploatowany.


Plusy:
+ cena.
+ wygląd.
+ dość dużo funkcji jak na takiej klasy telefon.
Minusy:
- tragiczny wyświetlacz.
- brak minimalizacji odtwarzacza.
- słaba bateria.
Dlaczego wybór padł na niego – szukałem telefonu tylko do rozmów jako do służbowej karty sim na której mam miesięcznie 700 minut rozmów do Orange. Telefon idealnie spełnia to wymaganie, przy czym jest mały i zgrabny. Bluetooth stanowi też ogromną zaletę – nie wyobrażam sobie teraz życia bez tej technologii. Więc na koniec może nie „Francja elegancja” a „elegancja po Francusku” – my411C.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 gru 2008, 10:47 przez kamil1221, łącznie zmieniany 2 razy.

 #302151  autor: Darecky
 06 gru 2008, 23:38
My411x to to nie jest na pewno:)

Obrazek
McDonald's Kupony na Androida!!

 #302153  autor: kamil1221
 06 gru 2008, 23:40
Mój błąd ciągle miałem na myśli C a wpisywałem X :D

 #302184  autor: kowcio
 07 gru 2008, 10:36
Bardzo dobry, fajny i ciekawy test.
Tylko wg mnie jest za dużo potocznego słownictwa, czyli np.
kamil1221 pisze:obudowa nie lata
Ale na szczęście, im dłużej czytam test, tym mniej tego jest ;)
kamil1221 pisze:Aparat, bateria, instrukcja obsługi.
Ale ładowarkę Sagem jeszcze dodaje do swoich telefonów, nie? ;-)
kamil1221 pisze:Ocena z ten dział: dostateczna z plusem.
Literówka ;)
kamil1221 pisze:W telefonie mamy ok. 10 MB do dyspozycji plus 2 oddzielne na książkę telefoniczną oraz MMSy.
tzn. ile można zapisać numerów w książce telefonicznej? Książka jest rozbudowana, można dodawać notatki (np. Adres), bdź adresy e-mail?
kamil1221 pisze:Bateria to kolejne rozczarowanie. Chodzi w kratkę raz wytrzyma 3 dni a raz 1 dzień ale telefon nie jest jakoś specjalnie eksploatowany.
Tutaj niestety rozczarowałem się. Po Sagemie nie spodziewałem się takiego wyniku... A co do takiej baterii, którą trzeba ładować raz codziennie, a raz co 3 dni to ja mam dosyć. Miałem pewną Nokię, która tak sie zachowywała, i mnie do szału doprowadzała :P

Przepraszam, że tak się uczepiłem tego potocznego słownictwa ;)

Póki co test oceniam na 5= ;)

 #302249  autor: Pb
 07 gru 2008, 15:08
Mi się podoba,ale jednak bardziej podobają mi się stare,toporne produkty Sagema czyli myX5-2,myX6,myX6-2,myX7,myX8...
TO SE NE VRATI