DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #232576  autor: Vieslav
 10 lis 2007, 20:25
Sagem my-600x

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jakiś czas temu postanowiłem zmienić telefon. Wybór padł na tegoż Sagema, gdyż za niewielkie pieniądze otrzymujemy elegancki, multimedialny telefon 3G.
W zestawie Orange Go znajduje się:
:arrow: telefon Sagem my-600x
:arrow: bateria lit-jon 1000 mAh
:arrow: karta pamięci miniSD Kingmax 128 mb + adapter do SD
:arrow: ładowarka sieciowa
:arrow: słuchawki
:arrow: karta gwarancyjna
:arrow: instrukcja obsługi oraz poradnik "Jak zacząć"

Pierwsze wrażenie
Podczas pierwszego "uścisku" telefonu w dłoni mamy wrażenie, że jest on nieco duży i ciężki. Prezentuje się on jednak elegancko; małe klawisze świetnie komponują się z dużym, czytelnym wyświetlaczem. Poruszanie się po menu umożliwia wygodny klawisz nawigacyjny. Jedną z wad telefonu jest Orange Menu, które dość irytuje umieszczone po boku pulpitu, jednak czasem potrafi ułatwić życie ;-) . Kolejną wadą telefonu jest klawiatura, która chodzi dość ciężko. Trzeba mocno naciskać klawisze aby uzyskać żądany efekt. Pisanie smsa na tym telefonie to już prawie męka. Czasem żeby uzyskać literę E musimy nacisnąć klawisz 3 nawet 5 do 6 razy. Jest to ewidentnie wina Softu, gdyż zaraz po włączeniu telefonu, podczas wprowadzania PINu lub nr alarmowego jak również przy dodawaniu notatek w kalendarzu litery wprowadzają się normalnie. Soft jest ewidentnie nieudany; telefon często się zawiesza, czasem po zrobieniu zdjęcia widzimy jedynie czarny ekran (jakbyśmy robili zdjęcie w nocy), czasami też podczas próby słuchania muzyki możemy zobaczyć komunikat: "Zasoby audio nie są dostępne". Jeśli w pore się nie zorientujemy i nie wyłączymy/włączymy ponownie telefonu możemy stracić kilka połączeń przychodzących, gdyż telefon nie zadzwoni. Dzięki zastosowaniu baterii o dużej pojemności telefon naprawdę długo wytrzymuje podczas normalnego użytkowania (od 3 do 5 dni). Wejście na słuchawki jest tragicznie skonstruowane. Często podczas wkładania/wyjmowania telefonu z kieszeni słuchawki potrafią się z łatwością rozłączyć. Obudowa wygląda na solidna, nie rysuje się. Natomiast wyświetlacz bardzo się rysuje podczas noszenia telefonu w kieszeni. Telefon posiada funkcję wideorozmów. Jest to jednak wogóle nieużyteczna i nieprzemyślana funkcja z powodu braku drugiej kamerki z przodu telefonu. Samych wideorozmów nie testowałem. Miałem natomiast okazję testować video streaming, wychodzi całkiem przyzwoicie; obraz dosyć wyraźny, dźwięk znośny, nie zacina się, nie spotkałem się z buforowaniem nawet na gprsie.

Menu

Obrazek

Menu jest dosyć przejrzyste, podobne do tego, jakie widuje się w SonyEricssonach. Ma ono układ 3x3, kolejne opcje opiszę poniżej. Poruszanie się po nim jest intuicyjne i wygodne. Z łatwością można znaleźć to, czego się szuka.

Historia połączeń
Dostępna również po wciśnięciu zielonego przycisku na pulpicie. Mamy do wyboru: wszystkie połączenia, odebrane, wykonane i nieodebrane. Wideorozmowy zaznaczone są kamerką zamiast słuchawki. Liczniki połączeń ukryte są pod klawiszem "Opcje", co jest dosyć niewygodne (nie ma bezpośredniego dostępu do tej funkcji).

Książka adresowa
Możemy decydować, czy chcemy wyświetlić kontakty według grup, czy pojedyńczo. Do kontaktu możemy przypisać 4 numery, 2 adresy e-mail, adres URL, Adres domowy i służbowy składający się z: Skrytki pocztowej, Ulicy, Miasta, Województwa, Kodu pocztowego, Kraju. Możemy również przypisać zdjęcie i osobny dźwięk dzwonka. Dodawanie nowego kontaktu jest dość kłopotliwe, gdyż też nie ma bezpośredniego dostępu do tej opcji. Ułatwia nam to natomiast Orange Menu; możemy to zrobić z poziomu pulpitu.

Ustawienia
Mamy do wyboru 7 profili, w tym Samolot, który wyłącza antenę. Nazw nie można zmieniać. Można tylko edytować ustawienia dźwięków (brak natomiast bezpośredniego dostępu do tej funkcji; jedynie przez edycję profilu). Same dźwięki są dość głośne. Jeśli nie ustawimy narastającego dźwięku a telefon leży obok nas to przy maksymalnej głośności naprawdę można się przestraszyć. Wibracja jest dosyć słaba, szczególnie przy sygnalizacji wiadomości. Możemy zmienić tapetę lub ustawić automatyczną zmianę (co jakiś czas tapeta sama się zmienia na kolejny obrazek), ustawić moc oraz czas podświetlenia, obrazek przy uruchamianiu/wyłączaniu oraz logo operatora. Tutaj możemy również sprawdzić stan pamięci telefonu/karty pamięci.

Aparat
W telefonie został użyty aparat/kamera VGA. Zdjęcia oraz filmy są zadowalającej jakości, tylko rozdzielczość mała. Mamy również dostępny zoom cyfrowy, jak podaje producent 8x. Przy słabym oświetleniu zdjęcia wychodzą bardzo ładnie. Aparat sam dostosowuje się do warunków oświetlenia, chociaż możemy wybierać efekty (nic to jednak nie daje). Poniżej kilka zdjęć:

Zdjęcie 1
Zdjęcie 1 z ZOOMem
Zdjęcie 2
Zdjęcie 2 z ZOOMem
Tryb nocny 1
Tryb nocny 2

oraz filmik do pobrania (format 3gp):
Klik

Wiadomości
Wszystkie wiadomości (sms/mms/ems/email) zebrane sa w jednym folderze. Można wyłaczyć zapisywanie wysłanych wiadomości.

Orange World
Dostęp do przeglądarki WAP

Muzyka

Obrazek

Odtwarzacz mp3. Możemy układać swoje playlisty lub wykorzystać automatycznie generowane przez telefon na podstawie nazwy albumu lub wykonawcy. Ogromnym minusem jest brak możliwości zminimalizowania odtwarzacza, brak equalizera oraz brak możliwości przewijania utworów (tak samo w przypadku odtwarzacza wideo - nie można przewijać filmu). Jakość dźwięku na słuchawkach jest dobra, jednak maksymalny poziom głośności jaki mamy do dyspozycji oceniam na średni (nie przeszkadza to jednak w komfortowym słuchaniu muzyki w starym, zatłoczonym autobusie). Lepiej przedstawia się słuchanie muzyki przez głośnik. Brzmienie jest bardzo ładne, z głębokimi efektami basowymi. Podczas słuchania wydaje się, jakby telefon drżał.

Album multimediów
Mamy tutaj wszystkie multimedia zgromadzone w telefonie

Dodatki
Mamy do dyspozycji: kalendarz, Terminarz, Budzik (możemy ustawić kilka niezależnych alarmów), Stoper z pamięcią czasów, Minutnik, Kalkulator, Dyktafon umożliwiający nagranie 60 sekundowej sekwencji, ustawienia bluetooth i trybu połączenia USB, dostęp do gier, Moje Skróty (według mnie umieszczenie tego w tym miejscu to pomyłka), oraz bardzo ciekawą opcję Pomoc, która zawiera szczegółowy opis każdej opcji w menu.



Telefon oceniam na 7/10. Soft jest w nim strasznie niedopracowany (przynajmniej w moim modelu - nie był zmieniany). Zacinająca się klawiatura to również wielki minus, do tego klawisze są dosyć małe, więc mogą być niewygodne dla osoby z dużymi palcami. Przeszkadza też brak radia, na szczęście telefon został wyposażony w slot kart miniSD więc ulubioną muzykę mamy zawsze przy sobie. Kłopotem może być też nabycie akcesoriów do tego modelu.

[Aktualizacja 1]
Postanowiłem napisać trochę o zachowaniu telefonu na oryginalnym sofcie. Soft można bez problemu wgrać przez kabelek USB. Trwa to dosyć długo i tracimy wszystkie dane z telefonu (multimedia i książka). Oryginalny soft jest w języku angielskim. Co najlepsze, znika boczny pasek Orange ze skrótami, a jeśli ktoś koniecznie potrzebuje skrótów to może je przypisać do klawisza nawigacyjnego (do czterech skrótów). Telefon na nowym sofcie chodzi o niebo lepiej. Ani razu mi się nie zawiesił (dla pewności wgrałem na raz 24 gry java przez bluetooth: na poprzednim sofcie telefon zwiesił się już przy trzeciej aplikacji, teraz wszystkie wgrały się bez problemu). Nadal brakuje minimalizacji odtwarzacza, equalizera oraz przewijania, no i nadal nie obsługuje kart pamięci większych niż 1 gb. Zauważyłem też nieco szybsze działanie przeglądarki HTML w telefonie i opery mini. Na starym sofcie i przeglądarce z telefonu nie było różnicy w szybkości otwierania stron na GPRSie i na 3G, teraz różnica jest odczuwalna. Opera mini też chodzi dużo szybciej na 3G (wcześniej tylko trochę szybciej). Jako modem GPRS przez kabel USB udało mi się uzyskać 5,6 kB/s (co daje około 45 kb/s), przy czym transfer był niemalże cały czas stały. Java chodzi trochę szybciej (wcześniej niektóre gry się cięły i telefon po uruchomieniu kilku aplikacji pod rząd odmawiał wejścia do folderu z grami). Problem z "czarnymi zdjęciami" występuje nadal. Przy słabym oświetleniu telefon potrafi robić czarne zdjęcia. Czasem po ponownym uruchomieniu aparatu samo ustępuje, czasem trzeba wyłączyć i włączyć telefon. SMSy i MMSy wysyłają się zdecydowanie szybciej. Na poprzednim sofcie po wciśnięciu "wyslij" telefon potrafił wyświetlać przez 10 sek "Proszę czekać" a potem przez kolejne 20 wysyłać wiadomość (dla MMSa jeszcze dłużej). Teraz wszystko dzieje się od razu. Nie wiem jak z wideorozmowami, gdyż tylko przez chwilę byłem w zasięgu 3G. Na sofcie Orange ani razu nie udało mi się zestawić wideopołączenia (ciągle pisało "Niedostępne, ustanowić połączenie głosowe?").
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2008, 11:49 przez Vieslav, łącznie zmieniany 10 razy.

 #232669  autor: Osk92
 11 lis 2007, 11:18
Źle nie jest, mało fotek.
To ma naprawdę VGA? :| Myślałem, że 1.3 choćby.
Generalnie telefon porażka (czyli chcieliśmy dobrze...) :)
Życzę udanej eksploatacji i radzę- idź do serwisu póki masz gwarancję.

 #232674  autor: adiq1033
 11 lis 2007, 11:22
Mulder, dorzuć do tekstu real fotki i będzie okay :wink:

 #232680  autor: Vieslav
 11 lis 2007, 11:29
Na pewno dorzuce real fotki telefonu ale najwcześniej za tydzień (cyfrówkę mi gdzieś wcięło). Wybaczcie, ale to mój pierwszy test. Osk92, masz racje, telefon to porażka. Ale czego się spodziewać za niecałe 300 zł.

 #232731  autor: adiq1033
 11 lis 2007, 15:15
Mulder pisze:Ale czego się spodziewać za niecałe 300 zł.
Za taką cenę masz całą gałę innych telefonów :wink:

 #233336  autor: MARIO rlz
 14 lis 2007, 15:07
Niezły teścik, oceniam go na 7/10, za brak real fotek telefonu :P A co do my600X, faktycznie dziwny model, nie wiem po co Sagem go wyprodukował ;)

 #233414  autor: kamil1221
 14 lis 2007, 20:56
Oczywiście brakuje fotek - jak będą test ląduje w odpowiednim dziale.
Czy masz możliwość przetestowania transmisji danych, chodzi głównie o 3G - połączenie z internetem (komp via. telefon) i sprawdzić szybkość np. na www.dsl.cz ?

Może trochę krótko, ale wiadomo, z czym telefon się je.
db+ :D

 #233426  autor: Pb
 14 lis 2007, 21:20
MARIO rlz pisze:Niezły teścik, oceniam go na 7/10, za brak real fotek telefonu :P A co do my600X, faktycznie dziwny model, nie wiem po co Sagem go wyprodukował ;)
Niewiem czy ten telefon to niewypał,ale słyszałem,że podczas uzywania odtwarzacza w 600X,jak ktoś dzwoni do użytkownika tego telefonu,to słyszy sygnał zajętości-odtwarzacz gra sobie dalej,a user o niczym niewie,że ktoś dzwoni...Jeżeli to prawda,to rzeczywiscie trochę kicha,a jeżeli do tego zawiesza sie,muli itp. to kicha total...:/...A test ok,bez wodolejstwa,wymienia wady telefonu a nie tylko zalety,trochę za mało szczegółowy...Daję 7,5/10, po co fotki,jak wystarczy wejść w specyfikację i wiadomo już jak wygląda :D

 #233756  autor: Vieslav
 16 lis 2007, 18:12
łyszałem,że podczas uzywania odtwarzacza w 600X,jak ktoś dzwoni do użytkownika tego telefonu,to słyszy sygnał zajętości-odtwarzacz gra sobie dalej,a user o niczym niewie,że ktoś dzwoni...
Muszę mit obalić. U mnie wszystko ok. Często zapominam wyłączać odtwarzacza, tel leży ze słuchawkami w kieszonce i nie ma problemu żeby się do mnie dodzwonić. Problem może być z powiadomieniem o przyjściu smsa. Jak nie patrzysz cały czas na wyświetlacz to nie wiesz, czy przyszedł.
Zdjęcia będą jak znajdę cyfrówkę, nie wiem kiedy ale na 100% umieszcze.
I jeszcze komentarz do mojej oceny telefonu: dałem 7 po przeanalizowaniu możliwości innych modeli w tej cenie, zdecydowanym plusem jest obsługa 3G oraz co mnie pozytywnie zaskoczyło; naprawdę długi czas czuwania.
Czy masz możliwość przetestowania transmisji danych, chodzi głównie o 3G - połączenie z internetem (komp via. telefon) i sprawdzić szybkość np. na www.dsl.cz ?
Teoretycznie możliwość mam, ale Orange ma zasięg 3G na drugim końcu mojego miasta a ja wybieram się tam na wycieczkę już chyba miesiąc :P . Jak przetestuje to zamieszcze wyniki. Nie mam możliwości przetestowania komp via tel ale moge dsl.cz na komie odpalić (przeglądarka telefonu bez problemów radzi sobie ze stronami www).

 #233886  autor: Pb
 17 lis 2007, 11:13
Mulder pisze:Cytat:
łyszałem,że podczas uzywania odtwarzacza w 600X,jak ktoś dzwoni do użytkownika tego telefonu,to słyszy sygnał zajętości-odtwarzacz gra sobie dalej,a user o niczym niewie,że ktoś dzwoni...


Muszę mit obalić. U mnie wszystko ok. Często zapominam wyłączać odtwarzacza, tel leży ze słuchawkami w kieszonce i nie ma problemu żeby się do mnie dodzwonić. Problem może być z powiadomieniem o przyjściu smsa. Jak nie patrzysz cały czas na wyświetlacz to nie wiesz, czy przyszedł.
Zdjęcia będą jak znajdę cyfrówkę, nie wiem kiedy ale na 100% umieszcze.
I jeszcze komentarz do mojej oceny telefonu: dałem 7 po przeanalizowaniu możliwości innych modeli w tej cenie, zdecydowanym plusem jest obsługa 3G oraz co mnie pozytywnie zaskoczyło; naprawdę długi czas czuwania.
Aha,no to więc wcale nie aż taki zły:).Ale VGA to już trochę przeżytek:/.Aha i czy da się odtwarzać muzę w tle?słyszałem że takie coś jest tylko w my700x i my401C.

I tak trochę nie na temat:czy w myE77 da się przewijać utwory i otwarzać w tle??

 #234096  autor: Vieslav
 18 lis 2007, 11:45
Fotki dodane ;-)

 #234112  autor: MARIO rlz
 18 lis 2007, 12:35
Teraz można nazwac to pełnoprawną recką ;) Co do my600X to dziwne, ze ma ładniejsze menu niż my700X z Orange Menu :P 9/10

 #262657  autor: Vieslav
 19 kwie 2008, 20:38
Dodałem aktualizację testu po zmianie softu na oryginalny.

 #262661  autor: kowcio
 19 kwie 2008, 21:10
Mulder, po aktualizacji telefon działa szybko? bo sagemy są bardzoo wolne niestety :(

 #262663  autor: Vieslav
 19 kwie 2008, 21:20
Na pewno szybciej niż poprzednio, ale ta "szybkość" Sagema zostaje. :)

 #262664  autor: kowcio
 19 kwie 2008, 21:22
Mulder pisze:Na pewno szybciej niż poprzednio, ale ta "szybkość" Sagema zostaje. :)
aha.. dzięki.. teraz już wiem że niestety sagema nie kupię tak szybko jeśli w ogóle ;-)

co do testu: bardzo dobrze napisany, dużo rzeczy się dowiedziałem, super :)

 #262745  autor: Vieslav
 20 kwie 2008, 11:50
Dodałem fotki z nowym softem. :-)

 #319008  autor: jajus2600
 22 lut 2009, 14:02
Mulder, skąd mozna pobrać nowy soft? gdzie mozna kupić kabel i ile kosztuje?

 #319283  autor: kowcio
 23 lut 2009, 18:26
jajus2600 pisze:gdzie mozna kupić kabel i ile kosztuje?
Poczytaj tutaj. Tylko nie ma na allegro oryginalnego, także nie wiem, czy nie będzie problemu z wgraniem oprogramowania, różnie to bywa (szczególnie w starszych modelach Nokii ;) ).