DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.

Moderator: Moderatorzy

 #1003500  autor: Ewelunia
 13 lip 2018, 10:59
Witam. Mam takie nietypowe pytanie. Nie wiedziałam gdzie je mogę zadać, ale może ktoś na tym forum słyszałam o tym zjawisku.
Od tygodnia mam problem ze wzrokiem w jednym oku, takie jakby trochę za mgiełką, jakby coś tam było. Dodam, że zawsze miałam bardzo dobry wzrok. Miałam pewne zdarzenie tydzień temu, które mogło przyczynić się do problemu ze wzrokiem, ale nie musiało, nie chcę oficjalnie tłumaczyć co to było. Byłam u okulisty i nic nie wykrył, wzrok mam dobry. Dziś idę do drugiego.
Ale do rzeczy. Mam pewną teorię, co to może być, tak myślę i myślę i tutaj pytanie, czy telefon, smartfon może powodować nagłe pogorszenie wzroku? A dokładniej - mam pewne wrażenie, że nowy telefon Xiaomi Redmi Note 5, który kupiłam tydzień temu, ma wyświetlacz, który powoduje u mnie pogarszanie wzroku, tak jakby raził mi w oczy, ciężko to opisać. Nawet jak zmniejszam jasność. Nie siedzę dużo na telefonie, czasem tak coś popatrzę i wystarczy krótka chwila, bym miała wrażenie problemu z oczami. Nie wiem, może wymyślam, dlatego chcę się dowiedzieć, czy spotkaliście się z czymś takim? Szukałam na zagranicznych stronach informacji i coś ludzie wspominali o podobnych problemach. Mam szkło 9H przyklejone do ekranu, czy to może jakoś szkodzić dla oczu? Kiedyś miałam bardzo podobną sytuację z telefonem Nokia, zwykłym, nie smartfonem, ale ekran mi tak dziwnie raził w oczy, że dziwnie niespokojnie mi się patrzyło.
Bardzo możliwe, że sobie to wymyśliłam, ale wiecie, muszę spróbować rozwikłać wszystkie możliwe domysły. Zwłaszcza jeśli chodzi o wzrok, który bardzo cenię, a wiecie jak informatyk bez oczu, to jak bez rąk i wszelkie pogarszanie widzenia jest dużym problemem.
 #1003531  autor: Morvius
 13 lip 2018, 16:10
Opowiem na swoim przykładzie. Pracuję przy komputerze 8h dziennie, plus w domu ok 3h średnio. Opisany problem pojawiał mi się gdy długo bez mrużenia gapiłem się w monitor. Gdy się odbywałem, zaczynając mrugać, odruchowo patrząc w mniejszy ekran telefonu pojawiał mi się podobnie opisany problem. Związane to było z tym, że oczy nie były dostatecznie nawilżone a śluz pokrywający oko robił się jak "galaretka" tworząc grubsza warstwę na rogówce. Zacząłem stosować środki nawilżające i zwracam uwagę na częstsze mruganie. Objaw znacznie zmniejszył swoje występowanie. Spróbuj z tym co ci opisałem najpierw. Zwróć uwagę na nawilżenie oczu i częstsze mruganie. Dodatkowo trzeba raz na jakiś czas odciągnąć wzrok od monitora i spoglądać w dal. Znajdź punkt w oddali i go obserwuj. Soczewka czy nie wiem jaki tam element oka, odpowiadający za ostrość musi ciągle pracować. Przyzwyczajamy się do patrzenia tylko na coś przed sobą i z czasem, spoglądając w dal mamy problem z ostrością obrazu. Niestety, oko to nie skóra, jak się uszkodzi to nie wymienisz.

Klasyczny obserwator wątku.
 #1003564  autor: Ewelunia
 13 lip 2018, 19:49
Zapewne tak jest, wszelkie ekrany szkodzą dla oczu. Myślałam, że jakoś konkretny model telefonu bardziej szkodzi, gorzej działa na wzrok itp. Właśnie jestem po wizycie u okulisty. Niby problem powinien sam przejść. Od kilku godzin po kropelkach prawie nic nie widziałam. Mam lekką wadę wzroku, dlatego do komputera poradziła mi okulary. A przy komputerze siedzę całe życie, to i tak dziwne że nie mam jakiejś poważnej wady. Kropelki mi radzili brać i od kilku dni wkrapiam i dziś tak jakby lepiej było. Nigdy nie miałam z tym problemu, ale może wiek robi swoje, człowiek już nie młodszy :)
 #1003671  autor: kemsinenu
 14 lip 2018, 16:57
Było parę nieudanych prób z telefonami z ekranem eInk. Niestety te ekrany pozostawiają dużo do życzenia w innych zastosowaniach niż czytnik ebooków. Żadna poważna firma nie podchwyciła pomysłu
 #1004030  autor: Morvius
 16 lip 2018, 22:23
@Ewelunia- ale ważne problem ustąpił? :)

:smt006

Klasyczny obserwator wątku.
 #1004063  autor: JanPet
 17 lip 2018, 04:41
Ja miałem podobne symptomy od długiego korzystania z komputera i pomogły mi takie żółte okularki. Może na telefon warto zainstalować filtr kolorów?
 #1004081  autor: Ewelunia
 17 lip 2018, 10:25
Tak, już jest ok. Chyba problem zniknął samoistnie, wystarczyło trochę czasu. Dodatkowo po przeczytaniu porad w internecie, to w telefonie zmieniłam ustawienia wyświetlacza na ciepłe barwy i wydaje się lepiej. Przypisali mi też okulary do komputera z filtrem, by się oczy mniej męczyły. Nie jest to wymagane, bo wzrok mam dobry, ale coś tam pewnie pomagają.