Telekomunikacja jak na dłoni

Konfiguracja i rozbudowa sieci Play/P4

Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor

Re: Konfiguracja i rozbudowa sieci Play/P4

Postprzez spotify » 21 cze 2018, o 23:07

iphoneski napisał(a):No ale oni przecież zapowiadali że większość będzie pod koniec roku. Sporo stacji już stoi i tylko czeka na odpalenia.
Moim zdaniem gdyby nie szło zgodnie z planem to by o tym nie pisali bo nie byłoby o czym.

To się nazywa marketing.
Kiedyś Madonna powiedziała "Chcesz być na topie, staraj się być zawsze na okładkach gazet" Stąd różne skandale z udziałem Madonny.
Podobna politykę stosowała Doda.

Więc Play robi wszystko aby być ciągle aktywny w mediach, na ustach, w głowach, myślach. Im więcej o tej sieci się mówi, tym więcej ludzi o nich pamięta.
Normalne zagranie.

W każdym razie tempo niezłe. Jeszcze ok 1 tysiączek i mają zasięg na poziomie Plusa. Ale z roamingu po 2020 nie zrezygnują bo pewnie voice będzie leciał po RK. No i do pokrycia na poziomie N! w Polsce będzie im troszkę brakować.
spotify
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez MobileMaster » 21 cze 2018, o 23:12

spotify napisał(a):W każdym razie tempo niezłe. Jeszcze ok 1 tysiączek i mają zasięg na poziomie Plusa. Ale z roamingu po 2020 nie zrezygnują bo pewnie voice będzie leciał po RK. No i do pokrycia na poziomie N! w Polsce będzie im troszkę brakować.

Z tym że do Plusa brakuje im prawie 2 tys ;-).

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka
MobileMaster
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez spotify » 21 cze 2018, o 23:25

Ja się zatrzymałem na 7.5tys w Plusie więc możesz mieć rację.
Ale musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy:
1) Play ma zdecydowanie nowszą siatkę i jest nowszą siecią
2) Play ma prawie na wszystkich stacjach komplet pasm gdzie Plus ma misz masz
Play nie potrzebuje ilości stacji Plusa by pokryć większą lub taką samą powierzchnię kraju.
spotify
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez bed » 21 cze 2018, o 23:30

spotify napisał(a): No i do pokrycia na poziomie N! w Polsce będzie im troszkę brakować.

Aż tu nagle, dziwnym zbiegiem okoliczności okaże się, że oni dzięki budowie tak wysokich masztów i braku konieczności współdzielenia infrastruktury (która jest kulą u nogi N! przez podział możliwych maksymalnych mocy) mogą podobny efekt osiągnąć do tego czasu. To już byłby paradoks.

Swoją drogą niedaleko mnie chyba dla nich jakaś firma (ALGO POLAND SP. Z O.O.) będzie budowała maszt i ciekawi mnie jak wysoki zastosują, bo wielki raczej nie ma sensu w terenie NA KTÓRYM maszt ma stanąć. A jego lokalizacja jest planowana bliżej ul. Rudzkiej:

Obrazek

Zdjęcie pokazuje zasięg wewnątrz budynków dla LTE-A i LTE.
bed
Spamer ;)
Spamer ;)

Sieć: LTE+WCDMA

Postprzez spotify » 21 cze 2018, o 23:40

bed napisał(a):
spotify napisał(a): No i do pokrycia na poziomie N! w Polsce będzie im troszkę brakować.

Aż tu nagle, dziwnym zbiegiem okoliczności okaże się, że oni dzięki budowie tak wysokich masztów i braku konieczności współdzielenia infrastruktury (która jest kulą u nogi N! przez podział możliwych maksymalnych mocy) mogą podobny efekt osiągnąć do tego czasu. To już byłby paradoks.

A i może też tak być. Tylko są dwa problemy ;) Nadal nawet w miastach mają dziury i muszą się posiłkować RK oraz - 7 tys stacji a ok 10.5 stacji N! - no cóż, trochę jest różnicy.
I z drugiej strony - N! zawsze może z sejfu wyciągnąć $ i powymieniać 25ty raz graty na swoich stacjach, żeby nadawać z osobnych RRU
Ostatnio edytowano 22 cze 2018, o 08:10 przez spotify, łącznie edytowano 1 raz
spotify
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez iphoneski » 22 cze 2018, o 07:46

spotify napisał(a): Nadal nawet w miastach mają dziury i muszą się posiłkować RK oraz - 7 tys stacji a ok 10.5 stacji N! - no cóż, trochę jest różnicy.

W miastach RK? Ciekawe gdzie ;)
N ma więcej stacji ale pamiętaj o tym, że to nie była sieć budowana tak jak play czy plus tylko powstała z połączenia infrastruktury budowanej przez lata przez Orange i t-m, wcześniej Idea i Era. Dlatego teraz w małych miasteczkach albo wioskach gminnych jest tak, że z jednej strony stoi maszt t-m a z drugiej O, a plus jednym masztem pokrywa taki sam obszar. Gdybyś kupił sobie duży teren, postawił 100000 stacji to z pewnością miałbyś ich najwiecej ze wszystkich operatorów, ale najlepszego zasięgu byś nie miał.
iphoneski
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Postprzez spotify » 22 cze 2018, o 07:49

iphoneski napisał(a):
spotify napisał(a): Nadal nawet w miastach mają dziury i muszą się posiłkować RK oraz - 7 tys stacji a ok 10.5 stacji N! - no cóż, trochę jest różnicy.

W miastach RK? Ciekawe gdzie ;)

Przestań bronić na siłę. N! też idealny nie jest i już nie raz ich skrytykowałem. Play do dzisiaj w wielu miastach musi się posiłkować RK.
spotify
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez iphoneski » 22 cze 2018, o 08:29

No to właśnie pytam o te miasta, bo skoro to jest wiele miast to powinienem to chyba zauważyć podróżując po kraju, a jakoś nie zauważyłem. Jak masz pisać takie teorie, których nie jesteś w stanie udowodnić to może zaprzestaniesz pisania w ogóle?
iphoneski
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Postprzez bobix » 22 cze 2018, o 08:39

Może chodzi o miasta poniżej 500 mieszkańców?
Play w miastach ma takie same problemy z zasięgiem jak reszta opów. Ani większe ani mniejsze.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
bobix
Młody wyjadacz
Młody wyjadacz

Pochwały: 3
Model telefonu: iPhone 6 64GB
Sieć: Nju Mobile

Postprzez spotify » 22 cze 2018, o 08:42

Nie rozśmieszaj mnie. To ze nie wiedzisz lub nie chcesz tego widzieć to już Twój problem
W samej Warszawie ostatnio kilka miejsc zauważyłem
W Gdyni i Gdańsku to samo (pisałem o tym ostatnio)
W Lublinie, Grudziądzu to samo. I wiele innych
Jakoś w Plusie a zwłaszcza w N! takich problemów nie ma
EOT
Wracajmy do tematu głównego
spotify
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez umcusumc » 22 cze 2018, o 08:53

spotify napisał(a):Jakoś w Plusie a zwłaszcza w N! takich problemów nie ma

Akurat Plus ma problemy w miastach, moim zdaniem większe niż Play. Często zdarzały mi się dziury w zasięgu albo terminal balansujący na granicy zasięgu i koszmarna jakość dźwięku jak i prędkość Internetu.
umcusumc
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Postprzez Pabloz » 22 cze 2018, o 09:00

Myślę, że RK w miastach to nie kwestia dziur tylko nie do końca poprawnej konfiguracji sieci. We Wrocławiu np. zdarza mi się, że w miejscach gdzie normalnie mam dobry zasięg własny Play czasami wskakuje RK i telefon za cholerę nie chce z niego wyjść. Rzadko, ale jednak.
Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: http://wificalling-volte.pl/
Pabloz
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Model telefonu: Sony Xperia XZ
Sieć: Play

Postprzez iphoneski » 22 cze 2018, o 09:08

spotify napisał(a):Jakoś w Plusie a zwłaszcza w N! takich problemów nie ma

Ta, nie ma. U mnie N na poziomie sygnału -115, nic poza wspólnym 1800 nie ma, plus -108 l800.
W jednym z miejsc Chorzowa N -118 i spadek do zawalonego 3g, we Wrocławiu w jednym z miejsc nawet 3g nie pomaga, bo sygnał jest zbyt słaby żeby działało przyzwoicie. A play w tych miejscach ma agregowane lte. Także to ty mnie bardziej rozśmieszasz pisząc, że u innych takich problemów nie ma.
iphoneski
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Postprzez spotify » 22 cze 2018, o 11:12

@iphoneski
Ogarnij się chłopie. Mówię o zasięgu w ogóle a nie o technologii. Play na razie nie może żyć bez RK, nawet w miastach.

@Pabloz
Pisałem o tym już. Testowałem Play z kartą internetową która nie ma dostępu do RK i po 3 godzinach bez zbędnego trzymania telefonu przez 24h przed twarzą miałem 11 zerwanych połączeń jak również o wiele więcej miejsc gdzie zasięgu w ogóle nie było. Teren testowy - Gdynia <-> Sopot. Owszem w Plusie zdarzają się dziury w mieście ale sporadycznie. Owszem - szybciej uwierzę, że Play załata dzisiejsze dziury niż Plus. A jeśli chodzi o N! to ostatnio tylko w jakieś wiosce za Czerskiem woj. pomorskie w kierunku Dziemiany nie miałem zasięgu w Orange. Raz chyba od roku. Oraz nie ma nad jeziorem w Bieszkowicach (ale tam żadna sieć nie zapewnia zasięgu, w niektórych miejscach jeszcze Plus łapie szczątkowy). A tak nie pamiętam, żebym wyciągał telefon z kieszeni i widział napis brak zasięgu (Orange) bo nie gapie się 24h na telefon.

Wracajmy już do tematu bo zaraz nam moderatorzy pałą zdzielą :P
spotify
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez klaudia123 » 22 cze 2018, o 11:26

spotify napisał(a):Ja się zatrzymałem na 7.5tys w Plusie więc możesz mieć rację.
Ale musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy:
1) Play ma zdecydowanie nowszą siatkę i jest nowszą siecią
2) Play ma prawie na wszystkich stacjach komplet pasm gdzie Plus ma misz masz
Play nie potrzebuje ilości stacji Plusa by pokryć większą lub taką samą powierzchnię kraju.

1 - i ta siatka jest tak wyżyłowana mocą, iż wchodząc z podwórka za ścianę domu mam z 5/5 ZERO zasięgu, u innych się tak nie dzieje, ciekawe nie? a nadajnik play mam bliżej, tam gdzie inne sieci mają 4-6 nadajników, postawią nawet w centrum mały niski dla pojemności, ten ogrania temat 2...
2 - play ma niesamowite problemy z jakością, zasięg jest jak wi-fi, jesteś w jednym miejscu w zasięgu, ok, wtedy działa. rozumiem dostępność pasm/technologii, ale GDZIE oni te stacje budują to ja nie wiem. lepiej by kasą sypnęli i poszli w tango z NW!, wtedy możemy mówić o dostępności sieci.
Ostatnio edytowano 22 cze 2018, o 11:28 przez klaudia123, łącznie edytowano 1 raz
LTE 23 8/5, 3G 25 14/8 jakoŚ NW!
klaudia123
Cichy Czytelnik
Cichy Czytelnik

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technikalia