DAJ CYNK
  • Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
    :?:
Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
:?:
Regulamin forum: PRZECZYTAJ UWAŻNIE:

1) Zanim założysz nowy wątek, przejrzyj wcześniejsze tematy i/lub skorzystaj z wyszukiwarki w celu znalezienia podobnych tematów..!
2) Nowy temat zakładaj dopiero, jeżeli nie znalazłeś(-aś) odpowiedzi lub masz bardziej precyzyjne wymagania lub wiedza zawarta w podobnych tematach nie rozwiewa Twoich wątpliwości. W przeciwnym wypadku temat może zostać przesunięty do kosza..!
3) Tematy w stylu: "Co jest lepsze? Telefon A, czy B?" - zostaną przesunięte do kosza..!
Pamiętaj, że my pomagamy, ale nie wybieramy za ciebie telefonu!
Jeżeli wybrałeś już dwa modele, to z tych dwóch sam musisz zdecydować co kupujesz.

4) Zakładając temat należy dobrze nadać tytuł tematu, tak aby innym było prościej ocenić o czym on będzie.
5) W treści posta (nie w tytule tematu) należy podać jak najdokładniej następujące informacje:
- wymagania odnośnie telefonu
- preferencje odnośnie marki
- miejsce zakupu: nowy, używany, w sklepie, aukcjach, u operatora?
- kwota przeznaczona na zakup bądź plan taryfowy operatora
- wszystkie telefony brane pod uwagę na początku przez autora
- opcjonalnie: podać jaki telefon(/telefony) użytkownik miał wcześniej i czy był z niego zadowolony.
Czy zapoznałeś(-aś) się regulaminem działu ?
 #395465  autor: Dopsh
 25 mar 2010, 08:36
Witam.

Mam ostatnio problem z rodzaju "Osiołkowi w żłoby dano...". Mam do przedłużenia umowę w Orange, jako klient biznesowy. Planuję wziąć abonament Optymalny z Internetem (Business Mini za free - do 2GB). W tym abonamencie mam sporo telefonów za złotóweczkę. W tym dwa modele, które interesują mnie najbardziej. Są to jak w tytule Nokia E72 i Blackberry 9700, lub Samsung Omnia II.

Chciałbym Was zapytać, który z tych telefonów, będzie dla mnie lepszy. Który wykorzystam, a który lepiej odpuścić sobie, bo będzie zwykłym przerostem formy nad treścią i zbędnym gadżetem.

Dla ułatwienia dodam kilka informacji, co chcę z telefonem robić, a czego robić nie będę.

- główny cel użytkowania - rozmowy, sporo rozmów
- cel drugorzędny, ale też sporo używany - odbieranie i pisanie e-maili (z jednego prywatnego konta pocztowego - ewentualnie z dwóch)
- cel trzeciorzędny - przeglądanie stron internetowych
- miło by było, gdybym mógł korzystać z jakiegoś programu do nawigacji - niekoniecznie Orange Navifon, czy Nokia Maps, ale może coś "normalnego" co się instaluje
- słuchanie muzyki - okazjonalnie
- sprawa usługi BIS dla Blackberry - przyznam, że nie do końca rozumiem tę usługę i nie wiem, czy jeśli będę miał owe "2GB Internetu" za dramo, to BIS jest mi jeszcze potrzebny. Mimo wszystko nie chce go uruchamiać jeśli nie będzie to ABSOLUTNIE konieczne (jeśli oczywiście wybór padnie na BB 9700)

To chyba wszystko. Jak już powiedziałem, nie proszę o opinię "który telefon jest lepszy", ale który lepiej wykorzystam.

 #395577  autor: premier
 25 mar 2010, 20:51
Przedstawię Ci jak to wygląda z mojego doświadczenia i osób mi zaznajomionych:
- jeżeli chodzi o rozmowy to jak najbardziej blackberry 9700, mojemu staruszkowi spisywał się bardzo dobrze. prowadzi firmę i tylko dzwoni. do długich rozmów na pewno się nie nadaje omnia, za słaba bateria chyba, że dorzucają ładowarkę samochodową ;)
- w bb bardzo wygodnie piszę się maile i bardzo łatwo skonfigurować skrzynkę. z e71 z tego co wiem jest trochę mniej wygodniej.a co do omnii to niestety nie wiem, miałem ją w użytkowaniu przez 2 dni i jakoś skrzynki nie konfigurowałem
- na pewno najlepszym rozwiązaniem dla nawigacji byłaby omnia, duży wyświetlacz, winmobile który daje ogromne możliwości jeżeli chodzi o wgrywanie wszelkiego rodzaju programów nawigacyjnych; jeżeli chodzi o symbiana to bardzo dobry jest garmin xt, wbrew opiniom nie zacina się aż tak bardzo, wystarczy umiejętnie go użytkować; natomiast w bb przyznam się, że nie wiem czy można zainstalować dodatkową nawigację, nie interesowałem się tym
- co do muzyki, wm ma wbudowany korektor audio, jak dla mnie bardzo dobry. natomiast ogólnie rzecz biorąc, jakoś muzyki zdecydowanie zależy od słuchawek
- na temat usługi BIS się nie wypowiadam..

mam nadzieję, że choć w pewnym stopniu pomogłem

 #395591  autor: vonski
 25 mar 2010, 21:58
Kilka spraw w kwestii wyjaśnienia:
- BIS w Orange jest w świetnej opcji: kupując go , możesz nie tylko do woli korzystać z poczty, ale i z www, czego nie ma w żadnej innej polskiej sieci. Czyli mając stosunkowo niedrogi BIS, nie potrzebujesz praktycznie pakietu internetowego.
- nie miałem w rękach 9700, ale np. w Boldzie 9000 nie da się skonfigurować i używać poczty, jeśli nie masz usługi BIS. Radzę się dokładnie dowiedzieć jak jest z 9700, bo może być niemiła niespodzianka...
- bateria w Omnii2 jest, wbrew temu co napisał kolega wyżej, bardzo dobra. Nie tak dobra jak E72 i 9700, ale jak na urządzenie z ogromnym ekranem spisuje się wyśmienicie. A ładowarka samochodowa jest po to, że jeśli ktoś ma taki telefon z takim ekranem, to aż się prosi o używanie go jako nawigacji. A ta jak wiadomo drenuje akumulator w tempie piorunującym.

Teraz w kwestii Twoich wymagań:
- do rozmów: E72 lub Bold, obydwa o świetnej jakości połączeń i bardzo wydajnych bateriach,
- do maili: jak wyżej. Wygoda użytkowania zbliżona (klawiatury 9700 nie "macałem" na żywo, ale opinie są bardzo dobre, zresztą BlackBerry się w tym specjalizuje), do sprawdzenia kwestia poczty bez BISa.
- do www- Omnia- ogromny ekran, o świetnej rozdzielczości, część stron w poziomie mieści się w całości bez scrolowania,
- do nawigacji: zdecydowanie Omnia- to samo w kwestii ekranu co wyżej, plus ogromny wybór nawigacji dla WM. W E72 kusząca jest z kolei możliwość darmowego używania OviMaps. Choć w Polsce taka Automapa sprawdza się o niebo lepiej, a kosztuje naprawdę niewiele.
- muzyka- Omnia. Nie wiem jak gra BB, ale to nigdy nie był sprzęt do muzyki. Zaś I8000 to jeden z lepiej grających sprzętów z WM.

Generalnie gdyby nie maile, to poleciłbym Ci Omnię, ale jeśli masz zamiar sporo pisać, to klawiatura ekranowa jest po prostu mało wygodna.

 #395638  autor: Fafral
 26 mar 2010, 09:36
Witam.

E72 - świetny telefon, ze świetną bateria. Klawiatura może się wydawać trochę nie wygodna, ale kilka maili i już jest oka. Darmowa nawigacja na starcie, symbian czyli możliwość pokombinowania z innymi aplikacjami. W E72 można łatwo skonfigurować pocztę nawet dla kilku kont (to poprawili względem E71). W sprawie muzyki to nie za bardzo wiem jak to wygląda, ale jakbyś miał dobre słuchawki to podejrzewam, że to rozwiązałoby sprawę.

Blackberry- ciężko mi wypowiadać się o tym telefonie bo go nie znam, ale mogę powiedzieć, że ma lepszą klawiaturę niż E72.

Omnia II - wygląda rewelacyjnie, , dotyk reaguję świetnie, bateria jak na taki "kombajn"spisuje się naprawdę dobrze. WinMo daje duże możliwości nawigacji i szeregu innych aplikacji (podobnie jak symbian). Omnia II gra na pewno najlepiej ze wszystkich wymienionych.

Podsumowując wg. Twoich wymagań:
- muzyka = Omnia II
- nawigacja= Omina II (pod względem wygody korzystania), E72 (darmowa nawigacja na start)
-wygoda pisania BB, E72
-e-mail =BB, E72, Omnia II
-rozmowy- BB, E72
-internet- Omnia II

Obrazek

Siemens C30 > N2600> N5300 > N7310 Supernova> E71>Samsung i9000 Galaxy S

 #396118  autor: grubass
 29 mar 2010, 09:23
vonski pisze:Kilka spraw w kwestii wyjaśnienia:
- BIS w Orange jest w świetnej opcji: kupując go , możesz nie tylko do woli korzystać z poczty, ale i z www, czego nie ma w żadnej innej polskiej sieci. Czyli mając stosunkowo niedrogi BIS, nie potrzebujesz praktycznie pakietu internetowego.
- nie miałem w rękach 9700, ale np. w Boldzie 9000 nie da się skonfigurować i używać poczty, jeśli nie masz usługi BIS. Radzę się dokładnie dowiedzieć jak jest z 9700, bo może być niemiła niespodzianka...
BIS w takiej wersji ma nie tylko Orange, ale i Plus
Można odbierać/wysyłać maile w bb, ale trzeba korzystać z aplikacji zewnętrznej firmy, np. gmail, shangmail, więc da się :)

 #402526  autor: fester78
 04 maja 2010, 09:54
Hmm... Również stoję przed wyborem Nokia E72 vs. BalckBerry.
Do czego?
1. poczta po WiFi
2. komunikator
3. notatki
4. nawigacja (głównie pisza - rowerowa czyli mapy topograficzne, tu chyba zadziała TrekBudy)
5. VOIP

Ogólnie, z tego co wyczytałem:
BlackBerry
+ dobry ekran
+ wykonanie
+ wygodniejsza klawiatura
Nokia
+ popularniejszy w naszym kraju Symbian (czasem trzeba coś doinstalować)
+ lepszy moduł WiFi
+ programy do nawigacji dostępne bez problemu

Plusy bardzo ogólne, jednak chyba całkiem istotne.
Co do BIS, czy to jest atut? Z tego co wyczytałem (może się mylę) jest oferowany w sieciach innych niż moja. Jest płatny. można wykupić jakiś pakiet internetowy i również sprawdzać pocztę.

Niemniej na razie dylemat pozostaje "OSIOŁKOWI W ŻŁOBY DANO..."

Muszę się wybrać do salonu i obejrzeć jedno i drugie.