DAJ CYNK
  • Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
    :?:
Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
:?:
Regulamin forum: PRZECZYTAJ UWAŻNIE:

1) Zanim założysz nowy wątek, przejrzyj wcześniejsze tematy i/lub skorzystaj z wyszukiwarki w celu znalezienia podobnych tematów..!
2) Nowy temat zakładaj dopiero, jeżeli nie znalazłeś(-aś) odpowiedzi lub masz bardziej precyzyjne wymagania lub wiedza zawarta w podobnych tematach nie rozwiewa Twoich wątpliwości. W przeciwnym wypadku temat może zostać przesunięty do kosza..!
3) Tematy w stylu: "Co jest lepsze? Telefon A, czy B?" - zostaną przesunięte do kosza..!
Pamiętaj, że my pomagamy, ale nie wybieramy za ciebie telefonu!
Jeżeli wybrałeś już dwa modele, to z tych dwóch sam musisz zdecydować co kupujesz.

4) Zakładając temat należy dobrze nadać tytuł tematu, tak aby innym było prościej ocenić o czym on będzie.
5) W treści posta (nie w tytule tematu) należy podać jak najdokładniej następujące informacje:
- wymagania odnośnie telefonu
- preferencje odnośnie marki
- miejsce zakupu: nowy, używany, w sklepie, aukcjach, u operatora?
- kwota przeznaczona na zakup bądź plan taryfowy operatora
- wszystkie telefony brane pod uwagę na początku przez autora
- opcjonalnie: podać jaki telefon(/telefony) użytkownik miał wcześniej i czy był z niego zadowolony.
Czy zapoznałeś(-aś) się regulaminem działu ?
 #1158437  autor: Jebiedronke
 09 paź 2023, 10:23
Szukam smartfona który będzie jak najdłużej wspierany aktualizacjami zabezpieczeń, czyli nie tymi które dodają różne bajery ale zwyczajnie które zabezpieczają telefon przed wirusami, włamami itp.

Obecnie mam MI 9T Pro i wygląda na to że ustało wsparcie nie tylko zwykłych aktualizacji ale także tych ważniejszych zabezpieczających telefon, a chyba nie muszę mówić że smartfon jest dalej bardzo wydajny i spokojnie na moje potrzeby wystarczyłby na jeszcze kilka lat tylko co z tego jeśli nie będę mógł z niego korzystać choćby z bankowości, NFC, maila itp itd.

Generalnie z tego co poszperałem to widzę że te wsparcia bezpieczeństwa są na raptem kilka lat, niewiele dłużej niż zwykłe aktualizacje co wg mnie jest karygodne, w skrócie niezależnie od tego czy telefon dalej mi dobrze służy czy też nie to i tak muszę go wymienić.
UE bawi się w jakieś wymuszanie na producentach by używali jednej ładowarki a powinni się zająć dużo ważniejszą kwestią czyli bezpieczeństwem smartfonów.

Aktualizacje do nowych ficzerów niech olewają dużo wcześniej ale po mojemu aktualizacje zabezpieczeń powinny być na 5-10 lat przynajmniej.

I tak wiem, że apple ma najdłuższe wsparcie ale tą firmę chciałbym pominąć w zestawieniu, poszukuję czegoś ze średniej półki a nawet i niskiej o ile tylko wsparcie dla zabezpieczeń będzie długie.
 #1158457  autor: kemsinenu
 09 paź 2023, 21:49
To już kwestia dla każdego do indywidualnej oceny. Uważam, że są „bezpieczniejsze”. Przede wszystkim brak w nich masy niepotrzebnych dodatków. Warto odróżnić LineageOS z wieloletnią historią od anonimowego człowieka na jakimś forum.
 #1158462  autor: Jebiedronke
 10 paź 2023, 10:11
No ja się nie znam więc polegam tylko na opinii internetów lub swoich domysłów.
Dla mnie to jest jednak dość kontrowersyjne gdy robi czy tam robią to prywatne osoby które owszem zarabiają na tym no ale nie mają jakiejś wielkiej korpo firmy na którym im zależy tylko po prostu sobie w wolnym zapewne czasie coś tam kodują, w skrócie niewiele straci jakby się okazał jakiś wyciek, upadłby mu ten projekt i w najgorszym wypadku zaczałby inny lub poszedł na pełny etat do korpo, natomiast takie korpo typu powiedzmy chińskie siajomi ma w tym dość spory interes by żaden fakap się nie zdarzył.
Oczywiście inna sprawa, że dane z takiego siajomi zapewne przelatują przez państwowe chińskie serwery no ale to już osobny temat.

W każdym razie żenujące jest to że smartfon jest jak najbardziej wydajny a ostatnią aktualizację zabezpieczeń mam z 2020r., nie pamiętam kiedy go kupiłem ale raczej nie było 5 lat co oznacza że te aktualizacje były tylko przez rok? granda.
 #1158464  autor: Remington
 10 paź 2023, 11:16
Jebiedronke pisze:
10 paź 2023, 10:11
natomiast takie korpo typu powiedzmy chińskie siajomi ma w tym dość spory interes by żaden fakap się nie zdarzył.
Oczywiście inna sprawa, że dane z takiego siajomi zapewne przelatują przez państwowe chińskie serwery no ale to już osobny temat.

No właśnie nie taki osobny, bo mówiąc o systemie trzeba rozważyć całość. Ci „domorośli” programiści mogą robić to z pasji, dla własnych korzyści, jak i też na czyjeś zlecenie. Producenci natomiast są zobligowani warunkami w jakich przyszło im działać - tak jak napisałeś, trzeba być świadomym, że wszystko co jest na takim telefonie (a w chmurze to wręcz wszystko do kwadratu) może trafić do Chin lub też sam telefon może zostać użyty jako zombie przez totalitarne państwo bądź co bądź wrogie blokowi, w którym jesteśmy. To jak z polityką - tu się nie ma co wzajemnie przekonywać tylko samemu wybrać to co przemawia do nas bardziej.
 #1158465  autor: Jebiedronke
 10 paź 2023, 12:15
No dobrze, założmy że przemawia za mną nowy custom rom, polecacie coś konkretnego dla Mi 9T Pro? I czy np. romy dla Mi 9T także będą pasować, bo w tym lineageos nie widzę roma z pro tylko sam Mi 9T.

Generalnie kiedyś lata temu robiłem jakiegoś "swapa" roma ale to był redmi 3 chyba, także pewnie przydałby się też jakiś poradnik krok po kroku :<

https://miuipolska.pl/jak-zainstalowac- ... mi-9t-pro/
To wygląda dość ciekawie, jakieś opinie?
 #1158673  autor: mp107
 13 paź 2023, 19:59
Jebiedronke pisze:
10 paź 2023, 12:15
No dobrze, założmy że przemawia za mną nowy custom rom, polecacie coś konkretnego dla Mi 9T Pro? I czy np. romy dla Mi 9T także będą pasować, bo w tym lineageos nie widzę roma z pro tylko sam Mi 9T.
Generalnie ROM-y na urządzenia z Androidem nadal są "szyte" pod jeden konkretny model urządzenia. Jest Project Treble i istnieją ROM-y działające na wielu modelach urządzeń, ale nie działa to idealnie. Z tego też powodu oficjalny LineageOS, z tego, co wiem, nie wspiera Project Treble, więc dystrybuuje ROM-y dedykowane pod konkretny model urządzenia. Innymi słowy oficjalnego ROM-u LineageOS nie zainstalujesz na innym modelu urządzenia niż deklarowane na stronie.
 #1158794  autor: Jebiedronke
 15 paź 2023, 18:28
No dobrze to który ten rom wybrać, lineageos czy pixel experience czy są jeszcze jakieś? Generalnie chciałbym coś dla laika czyli żeby to się potem samo aktualizowało, żebym już nie musiał tam grzebać. Z kolei z tego co czytałem to pixel ma preinstalled google apps a lineageos nie? z tym że ja chyba potrzebuje choćby sklepu google żeby zainstalowac apki bankowe itp.
Więc który będzie lepszy?

Do tego tak na marginesie to przeraża mnie ten reinstall, mam tam pełno autenticatorów z banku i innych portali, musze to wszystko chyba poodpiać zanim zrobie reinstall a jak coś pominę to będzie afera zapewne.
 #1159571  autor: Vieslav
 30 paź 2023, 20:59
Patrzyłeś wyższe modele OnePlus? Wydaje mi się, że mają dość długie wsparcie. 4 albo 5 lat aktualizacjibezpieczeństwa i chyba 4 aktualizacje systemu.
Nawet mój staroć Nord N10, który zatrzymał się na Androidzie 11 i jest to raczej niski model, dostał we wrześniu tego roku aktualizacje bezpieczeństwa.