DAJ CYNK
  • Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.
Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Wątek stworzony do rozmów na temat urządzeń do przesyłania transmisji danych każdej kategorii. Można tu również pisać o dodatkowych komponentach poprawiających pracę modemów i routerów.
 #982789  autor: adziu82
 11 mar 2018, 14:38
Witam,

Nie chciałem ciągnąć tematu w wątku technicznym o Play, więc założyłem nowy.
Na pewno będzie kontynuowany i przydatny.
Tylko nie wiem, czy dać go w wątek ,,internetowy'' czy może ,,techniczny''.
Ale dałem do wątku ,technicznego'' bo pytam tego co nie jestem pewien w sprawach technicznych.

Ktoś wie, na jakiej zasadzie to będzie działać? Chodzi mi o to, czy będzie to faktycznie trzy razy lepsze ( tylko od czego, od anteny np ATK czy Cybertecha, czy może od telefonu komórkowego ) i faktycznie pomoże?
Oraz na jakich częstotliwościach to działa? Czy może, będzie można kupić modem pod L800 a może pod L2100, bo wiadomo, co do wszystkiego ( chodzi mi o częstotliwości ) to do niczego.

Widzę, że jest tam kabel LAN, więc rozumiem, że zwykły kabel, który jest przy antenie np ATK, ma jakieś tłumienie a LAN nie ma i to ma pomóc?
Czy może jakoś ten modem ( gdzie wpięta jest w nim karta SIM) ma jakieś nadzwyczajne moce i może trzy razy lepszy sygnał ściągnąć do domu, nie to co na antenie ATK z kablem 10 m.

RawStyle
 #982810  autor: Gregrin
 11 mar 2018, 15:58
Nie chce pisać oczywistości ale jednym z ważniejszych czynników dlaczego to ma być lepsze jest pewnie fakt ze umieszcza to na dachu a nie nisko w domu miedzy ścianami.

Trzeba pamiętać ze polsat tez miał swoje odu-idu i reklamował to podobnie a w rzeczywistości zyski na tym były mizerne do czasu aż nie przypięło się do tego zewnętrznej anteny ;) Ktos tu musi podać konkrety ale marketingowcom raczej nie warto wierzyć ;)
 #982818  autor: MobileMaster
 11 mar 2018, 16:35
Gregrin pisze:Nie chce pisać oczywistości ale jednym z ważniejszych czynników dlaczego to ma być lepsze jest pewnie fakt ze umieszcza to na dachu a nie nisko w domu miedzy ścianami.
Nie do końca, głównie chodzi, że modem jest na zewnątrz czyli odchodzi tłumienie ścian budynku, a im wyższe umieszczenie to oczywiście również mniej przeszkód i lepszy odbiór sygnału. Brak również strat na kablu antenowym, no i ten Huawei ma już najprawdopodobniej antenę kierunkową z dobrym zyskiem. Niestety dopóki nie odpalą LTE3700 w Play będzie działać tylko jako urządzenie cat 4.
Gregrin pisze:Trzeba pamiętać ze polsat tez miał swoje odu-idu i reklamował to podobnie a w rzeczywistości zyski na tym były mizerne do czasu aż nie przypięło się do tego zewnętrznej anteny
Zależy z czym porównujesz, jeśli z zwykłym routerem/modem wewnętrznym to ODU jest lepsze bo też odchodzi tłumnie budynku i możliwość umieszczenia sprzętu na dachu gdzie jest lepszy odbiór niż np.; wewnątrz na parterze itp.
Jeśli nie widzisz różnicy to porównaj sobie poziom sygnału na telefonie wewnątrz budynku i na zewnątrz na telefonie. Jak zamontujesz w dobrym miejscu to też bez problemu uzyskasz sygnał z kilku kilometrów.

W porównaniu z routerem z dobrą anteną kierunkową wyniki będą gorsze na ODU z wiadomego powodu jest tam tylko antena dookolna, tylko że tutaj musisz najczęściej antenę dokupić oddzielnie + montaż lub kable które też gdzieś trzeba poprowadzić nie każdy Kowalski chce się w to bawić i ponosić dodatkowe koszty, a ODU może działać na tej samej instalacji co satelitarna.