DAJ CYNK
  • Uwagi dotyczące serwisu - propozycje zmian, zauważone błędy, itp. Także komunikaty administratorów forum.
Uwagi dotyczące serwisu - propozycje zmian, zauważone błędy, itp. Także komunikaty administratorów forum.

Moderator: Moderatorzy

 #800352  autor: goral2099
 07 maja 2015, 08:32
Zakładam taki temat z dwóch powodów. Po pierwsze pod wiadomościami pojawia się sporo wpisów na ten temat (sam kilka popełniłem...), a chyba lepiej było by żeby dyskusja o tym przeniosła się tutaj. Drugim powodem jest postawa i odpowiedzi redakcji. Jak już pisałem, aż tak bardzo takie byki mnie nie gryzą i każdy je popełnia. Trudno - zdarza się. Ale pisanie, że to nie portal językowy? Udawanie, że wszystko jest ok i tak ma być? Przecież nie piszecie "na gorąco" niczym korespondenci wojenni pod ostrzałem... ;)
Ostatnio zmieniony 07 maja 2015, 09:17 przez goral2099, łącznie zmieniany 1 raz.
 #800354  autor: WitekT
 07 maja 2015, 08:39
Staramy się pisać poprawnie pod kątem językowym. Nie jesteśmy jednak polonistami z wykształcenia, nie mamy też etatu korektora na stanie. Tak, staramy się wyłapywać błędy, ale uwierz, że kiedy piszesz dziennie w sumie parę albo paręnaście tysięcy znaków, to pewnych rzeczy nie jesteś w stanie wyłapać. Po prostu. Staramy się, ale się nie da. Zawsze dziękujemy za zgłaszane błędy, ale czasem te uwagi są kąśliwe, niemiłe i... no też jesteśmy ludźmi i czasem mamy prawo się zirytować.

Tak, największym bałaganiarzem językowym jest orson. ;-) I tak, ma przykazane, żeby czytać 3x zanim coś opublikuje. :-)
 #800358  autor: Xy
 07 maja 2015, 09:01
Nie myli się ten co nic nie robi. Każdy z nas popełnia błędy. Nawet panowie Bralczyk i Miodek na pewno od czasu do czasu i nieświadomie popełniają srogie babole ;-) Język polski jest trudny, to fakt. Ale pisanie poprawnie nie jest trudne. Zgadzam się także z Witoldem ;-), że redakcja nie ma wykształcenia polonistycznego (prawdopodobnie, w świadectwa i dyplomy ze studiów nie mam zamiaru zaglądać). Ale robienie błędów zdarza się każdemu... O ile są to literówki czy czasem nieprawidłowa składnia można to przeżyć. Ale mnie osobiście mocno gryzie w oczy brak poszanowania do języka i co za tym idzie pisanie "mocno na luzie". Pisanie bez znaków przestankowych, bez polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ó, ż), wszystko małymi literami oraz to, co mnie niezwykle irytuje to wplątywanie w to wszystko słów z języka angielskiego gdy można pisać po polsku. Update zamiast aktualizacja, custom zamiast niestandardowy, fun zamiast zabawny, event zamiast wydarzenie, sale zamiast wyprzedaż, zone zamiast strefa, look, zamiast wygląd czy wiele innych. Zdaję sobie sprawę i doskonale wiem, że wiele słów zostało zapożyczonych i od dawien dawna funkcjonuje w naszym języku ale po co na siłę kaleczyć naszą mowę?
Do błędów w wiadomościach (a nie newsach!) się nie przyczepiam. Zadaniem dziennikarzy jest przekazanie informacji w jasny i zrozumiały dla odbiorcy sposób. Błąd można zgłosić w wiadomości prywatnej do autora tekstu. Tak robię na innych forach i nikt mi za to głowy nie urwał. Co więcej, nawet mi raz podziękowano :-D

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #800364  autor: goral2099
 07 maja 2015, 09:24
Xy: Punkt dla Ciebie za te newsy - zmieniłem na wiadomości. :D
Pewnie wyjdzie, że się czepiam...Od kiedy to, aby poprawnie pisać, trzeba mieć wykształcenie polonistyczne. Zawsze mi się zdawało, że wystarczy skończyć podstawówkę, czy teraz gimnazjum. Nie jesteśmy w średniowieczu, gdzie taka umiejętność była zarezerwowana i dostępna, tylko dla wybranych. :) To podstawa jest. Doskonale rozumiem, że to w większości przez pośpiech i ilość, ale auto korekta tego nie wyłapuje?
 #800369  autor: Morvius
 07 maja 2015, 09:38
jak dla mnie po części to wina urządzeń i programów, które nas nauczyły, że same poprawiają za nas literówki a gdy sami mamy coś skręcić to nagle się okazuje że na prostym wyrazie się zatniemy i zastanawiamy jak napisać wyraz "rząd" :P

Klasyczny obserwator wątku.
 #800371  autor: Xy
 07 maja 2015, 09:47
goral2099 pisze:Pewnie wyjdzie, że się czepiam...Od kiedy to, aby poprawnie pisać, trzeba mieć wykształcenie polonistyczne. Zawsze mi się zdawało, że wystarczy skończyć podstawówkę, czy teraz gimnazjum. Nie jesteśmy w średniowieczu, gdzie taka umiejętność była zarezerwowana i dostępna, tylko dla wybranych. To podstawa jest. Doskonale rozumiem, że to w większości przez pośpiech i ilość, ale auto korekta tego nie wyłapuje?
Na studiach dziennikarskich zwraca się uwagę na szeroko pojętą poprawność językową ;-). Tak jak od inżyniera wymaga się aby umiał czytać schematy i rysunki techniczne, a od chemika aby umiał czytać i rozpisywać wzory ;-) Natomiast masz rację, nie żyjemy w wiekach średnich, gdzie umiejętność pisania posiadało duchowieństwo i wyższe sfery, a prosty lud podpisywał się trzema krzyżykami. Nieskromnie powiem, że w w szkołach nigdy na dyktandach czy wypracowaniach nie dostałe oceny niższej niż pięć z minusem.
Pośpiech? Trzy minuty dłużej na przeczytanie napisanego przez siebie artykułu to nie jest stracony czas. Ilość? Liczy się jakość, nie ilość. Poza tym kto powiedział, że nie można pisać dużo i poprawnie?
Wracając do szkół... Uwierz mi, że włosy stają mi dęba jak widzę poziom wykształcenia młodych ludzi. Od technikum w dół (gimnazjum, zawodówka, podstawówka). Ostatnimi czasy w pracy (byłej, niestety) miałem dużo osób w wieku 18 - 19 lat i ich poziom wiedzy i umiejętności woła o pomstę do nieba. Własne imię i nazwisko z małych liter. Błąd w nazwisku swoim i rodowym mamy. A nawet brak umiejętności wysłowienia się. To jest straszne :-)
W komputerze autokorekta jest ale chyba niektórzy traktują czerwone zygzaki pod wyrazami jako ozdobę...
"taki slowotok bez ladu i skladu tak zle sie czyta ze az oczy bola i nie wiadomo co autor mial na mysli" Czytanie tego przykładu boli...


@Morvius: Tak to jest gdy nie czyta się książek i ambitniejszych czasopism tylko śledzi się w Internecie wiadomości na wątpliwej jakości blogach i przegląda jakieś Kwejki czy inne Demotywatory.
Poprawianie literówek? Moim zdaniem to jest funkcja ucząca. Jeżeli kilka razy widać podkreślony wyraz to jeżeli ktoś jest bardziej rozgarnięty niż chomik to pojmie jak pisać poprawnie. No chyba, że jest tak, jak napisałem wyżej...

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #800377  autor: Morvius
 07 maja 2015, 09:59
xy niestety czasu na książki coraz mniej a podkreślanie textu raczej pojawia się w word i innych tego typu programach z których nie za często korzystam. stąd właśnie wzmianka o tym że największy kontakt w pisaniu daje mi smartfon i ew. posty na forum. to nie kwestia wyboru.

Klasyczny obserwator wątku.
 #800386  autor: goral2099
 07 maja 2015, 10:16
Morvius: Jako moderator, tym bardziej powinieneś trzymać się poprawnej polszczyzny. To o czym piszesz, to tylko wymówki dla lenistwa. Na smartfonie nie da się poprawnie pisać? Nie chce się! I tyle.
 #800394  autor: matteo
 07 maja 2015, 10:32
Przez słowniki i autokorekty się w d*** poprzewracało tym, co już chodzili do gimnazjum. Taka niestety brutalna prawda, choć może spłaszczona.
 #800396  autor: Morvius
 07 maja 2015, 10:37
Człowiek uczy się całe życie, wszystko przed nami kochani :) to nie kwestia lenistwa tylko trybu życia, książek do niedawna czytałem i to sporo niestety polityka pracy i inne zajęcia zabierają zbyt dużo czasu :/

Klasyczny obserwator wątku.
 #800398  autor: Morvius
 07 maja 2015, 10:39
matteo o gimnazjum zapomniałem ładnych naście lat temu :)
goral2099 pisze:Calm: Ale tu nie chodzi tylko o orsona. Spójrz na powyższe postu Morviusa..
nie rozumiem do czego pijesz

Klasyczny obserwator wątku.
 #800400  autor: Xy
 07 maja 2015, 10:43
Morvius: Brak wielkich liter i znaków przestankowych tu i ówdzie. Nic poza tym na szybko nie zauważyłem ;-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #800407  autor: Morvius
 07 maja 2015, 10:55
czy jest w tym coś złego? to nie materiał do publikacji na stronie głównej telepolis tylko luźna dyskusja.

Klasyczny obserwator wątku.
 #800428  autor: goral2099
 07 maja 2015, 12:21
Morvius: A no moim zdaniem jest. Raz, że gorzej się to czyta, a dwa, że utrwalasz u siebie i innych różne błędy. Teraz piszę z Nokii 301, na której, wyobraź sobie, nie ma korekty i poprawne pisanie jest bardziej czasochłonne. Mimo to, staram się pisać poprawnie z powodów, o których napisałem na początku. Może gdzieś się pomylę, ale nie olewam tego jawnie, tak jak Ty...
 #800430  autor: Morvius
 07 maja 2015, 12:31
Zrobię dla Ciebie tę przyjemność i będę się starał pisać poprawną polszczyzną. :)

Klasyczny obserwator wątku.
 #800448  autor: Morvius
 07 maja 2015, 13:21
Dla mnie różnicy styl pisania nie robi, natomiast jeśli to aż tak w oczy kłuje to się dostosuję do panujących warunków. :)

Klasyczny obserwator wątku.
 #800470  autor: piechucki
 07 maja 2015, 14:14
Gryzłem się w język, bo też mam obsesion (sic!) na tym punkcie. Do tego, co napisał Xy dodam od siebie jeszcze to, że sposób w jaki piszemy świadczy o naszym szacunku do rozmówcy. Albo kogoś traktuję z szacunkiem i poważnie (piszę poprawnie, tak, żeby nie miał kłopotów z odczytaniem i zrozumieniem tego co napisałem), albo mam go głęboko w ... poważaniu (i tu małe litery, brak polskich znaków i znaków przestankowych, naleciałości, dziwne skróty itd. itp.).
Chcesz, żeby Ciebie szanowali, to Ty szanuj innych.