DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.

Moderator: Moderatorzy

 #957832  autor: emka88
 26 paź 2017, 11:08
Hej, kto posiada huawei p9 i podpowie mi jak obsługiwać aparat? Chcialabym zeby fotki wychodziły bardziej naswietlone, bo teraz wychodza ciemne.. w ruchu nawet minimalnym rozmazane.. mozna to skorygować?
 #961044  autor: Morvius
 14 lis 2017, 15:55
Tak, gdy podczas robienia zdjęcia w trybie automatycznym, na środku ekranu pojawi się pomarańczowy wąski okrąg to po jego prawej stronie pojawia sie suwak góra/dół. Nim ustawiasz jaśność zdjęcia. W ustawieniach zmień też rozdzielczość na 4:3 gdyż wtedy zdjęcia robione są w rozdzielczości 2x 12mpx.

Klasyczny obserwator wątku.
 #970680  autor: Wiola_K
 08 sty 2018, 07:35
A w nocy jak ustawić telefon bo robi ciemne zdjęcia, jak włączy się lampa to się robią zielonawe, acten tryb nocny to jakiś dziwny jest. Przez kilkanaście sekund coś rejestruje a potem wychodzą tylko jakieś kontury a wszystko jest ciemne. Z góry dzięki za pomoc
 #971234  autor: artekpoznan
 11 sty 2018, 00:44
Czy smarfonem da sie zrobić zdjęcie ruchomego obiektu , które będzie nie rozmyte ?
Przykład zrobicie zdjęcia jadącym samochodom, lyb po prostu można pomachać ręką , u mnie ruchome obiekty wyglądają jak na załączonych zdjęciach. Jeśli sa telefony, które robią doskonale zdjęcia w ruchu to proszę o modele , lub funkcje ( stabilizacja obrazu optyczna ?) , które powinien mieć aparrat by temu podoa
https://drive.google.com/open?id=1n0NEM ... A2igUmG6uq
https://drive.google.com/open?id=1n0NEM ... A2igUmG6uq
 #971239  autor: umcusumc
 11 sty 2018, 04:43
Mylisz dwie rzeczy. Wszystko znajdziesz w necie, ale tak na skróty: stabilizacja optyczna jest lekarstwem na Twoje trzęsące się ręce oraz jest pomocna żeby zrobić w gorszych warunkach nieporuszone (ostre) całe zdjęcie. Nie myl tego z nieporuszonym obiektem na zdjęciu. To światło "zamraża" ruch, nie stabilizacja. Czyli w jasny dzień nie będziesz miał problemu ze zrobieniem zdjęcia z ostrym szybko poruszającym się obiektem, natomiast im ciemniej, tym łatwiej rozmazać obiekt (lub wręcz całe zdjęcie). Rozwiązaniem - drogim - jest tzw jasny obiektyw - im bardziej wartość "f" jest złożona do 1 tym lepiej. Drugim rozwiązaniem jest użycie lampy błyskowej.

I tak, da się zrobić nieporuszone zdjęcie smartfonem. Generalnie im droższy smartfon, tym lepsza optyka w nim siedzi i tym prościej jest zamrozić ruch. Jednak fizyki nie przeskoczysz i każda optyka ma swoje ograniczenia.
 #971349  autor: artekpoznan
 11 sty 2018, 15:08
Dziękuję za odpowiedz.Mam telefon cubot x18 , optyka nie jest tam z najwyższej polki ale nie z najniższej. Z tego aparatu pokazałem zdjęcia. Na jednym widać jak macham ręka, ręka jest ..roztrzepana", tak samo gdy zrobi zdjęcie ludzi w tańcu, osoby te sa częściowo rozmyte, jakby ta cześć w ruchu np: ręka się rozmyła , a mi chodzi o to czy aparaty w telefonach potrafią zatrzymać w kadrze obiekt , bez rozmycia , czyli moja machająca ręka na tych zdjęciach była by wyraźną , nie rozmyta . Czy telefony to potrafią ? bo mój nie , każdy element w ruchu jest poruszony . Jeśli jakieś telefony to potrafią to jaki system skoro nie Optyczna Stabilizacja Obrazu powinien mec taki telefon ?
https://drive.google.com/open?id=1s8-Fk ... iaIyLXo4Ta
 #971353  autor: umcusumc
 11 sty 2018, 15:20
W takich warunkach (noc) nie tylko smartfonem nie dasz rady tego zrobić, ale też żadnym innym aparatem. Tak jak pisałem, optyczna stabilizacja nie ma nic do tego. Zdjęcie które pokazałeś, jest ostre, z wyjątkiem samochodów, tak więc jeśli była tam jakaś stabilizacja, to doskonale spełniła swoje zadanie. Żeby samochody były nieporuszone, musiałbyś w takich warunkach użyć mocnej lampy błyskowej (bo ta z telefonu się nie nadaje).

Tego czego szukasz, nie znajdziesz nawet w profesjonalnym sprzęcie foto za kilkadziesiąt tys pln.
 #971373  autor: Morvius
 11 sty 2018, 16:45
:smt006 ClickBajt i podpinam się pod temat. Widzę tu potencjał do rozpoczęcia szerszej dyskusji o fotografowaniu smartfonem. Śmialo, zapraszam wszystkich do dyskusji!

Klasyczny obserwator wątku.
 #971381  autor: LuiN
 11 sty 2018, 17:37
Światło niczego nie zamraża. Natomiast im więcej jest go w kadrze, tym krótszy czas naświetlania matrycy może wybrać automatyka aparatu. Jeżeli masz w telefonie tryb manualny, możesz skrócić czas naświetlania dla unieruchomienia ruchomych obiektów na zdjęciach. Przy trudnych warunkach oświetleniowych będzie się to jednak wiązało z podwyższeniem czułości (ISO), a to zwiększy ilość szumu.
 #971388  autor: artekpoznan
 11 sty 2018, 18:28
To może jeszcze inaczej:stanę w doskonale oświetlonym miejscu powiedzmy 1,5m od fotografa (że smartfonem).macham do niego ręką.Smartfon zrobi zdjęcie ostre,bez roztrzepanej ręki (takiej jak na zdjęciu,które pokazałem wyżej ) ? Da się ?
 #971392  autor: umcusumc
 11 sty 2018, 18:55
@LuiN, ISO nie jest panaceum na wszystko. Tak jak napisałeś, zwiększenie ISO psuje obraz. Ba, w warunkach jakie zaprezentował @artekpoznan - czyli noc lub ciemny pokój - degraduje zdjęcie w taki sposób, że nie nadaje się ono do wyświetlenia na ekranie smartfona, nie mówiąc już o ekranie komputera czy TV/projektora. Oczywiście, zdjęcie jako takie powstanie, ale... nawet użyteczne ISO 1600, czy nawet 3200 nie spowoduje, że uchwycisz ludzi na imprezie w klubie czy jadącego samochodu w nocy w taki sposób, by nie byli poruszeni. Możliwości smartfonów, choć zdumiewające, nie są nieograniczone. W pewnym momencie musisz użyć lampy, by zamrozić ruch. Prawda jest taka, że już nawet migawka 1/250 może być zbyt słaba, by wyszło nieporuszone zdjęcie.

Realnie wygląda to tak, że już przy słabszym oświetleniu nie jesteś w stanie uchwycić tańczących ludzi (nie mówię tu o przytulańcu) nieporuszonych bez posiłkowania się lampą, a przy większych grupach lampa ze smartfona jest zwyczajnie za słaba.

Piszę to jako maniak zdjęć nocnych. Możesz się ze mną nie zgadzać, jednak wystarczy obejrzeć dowolne zdjęcie z imprezy ślubnej, by zobaczyć, że 100% dynamicznych ujęć powstaje z użyciem lampy błyskowej. Fizyki jeszcze nikomu nie udało się przeskoczyć w tej kwestii.

A co do określenia "zamrażania ruchu" światłem. A jak inaczej określisz użycie lampy błyskowej?

@artekpoznan Oczywiście, że da się. Najlepiej przełączyć aparat w tryb zdjęć sportowych, co spowoduje użycie szybszych czasów migawki lub przełączyć w tryb ustawień manualnych jeśli jest taka możliwość i tam ustawić odpowiednie ISO, migawkę, przysłonę, ewentualnie ustawić korektę ekspozycji na minus.
 #971528  autor: artekpoznan
 12 sty 2018, 14:04
Nie wiem jak inaczej już spytać... powtarzam: stanę z telefonem w doskonale oświetlonym miejscu, piękna pogoda , jesteśmy na plaży , słońce ( nie w obiektyw), w odległości 2m ode mnie będzie tańczyć spokojnie para i czy telefonem zrobię nie poruszone zdjęcie tej pary ( nie będzie najmniejszego rozmytego elementu , na moich zdjęciach (cubot x18) tak para będzie wyraźnie sfotografowana ale np: szybciej poruszona dłoń tancerki będzie rozmyta proszę nie podawać parametrów z profesjonalnych aparatów fotograficznych, wczuć sie w moja sytuacje , amatora. Robilem setki prób moim aparatem ( tryb sportowy i inne ustawienia i inne apki do zdjec z zaawansowanymi funkcjami) , lekko ruchome obiekty w kadrze, zawsze są rozmyte, poruszone ( tak jak ręka na zdjęciu). Czy sa telefony z aparatem ( które konkretnie), który potrafi zrobić zdjęcie np: samochodu, który nas mija , by był on jak zatrzymana w miejscu ?

zalaczam link do pelnego opisu wszelkich funkcji tego telefonu wraz ze zdjęciami ostawień
https://www.devicespecifications.com/en ... w/3b6347/8
 #971620  autor: martin87
 12 sty 2018, 20:21
Czas naświetlania jest zależny od ilości światła, użytej przesłony, a także odczytów z światłomierza danego aparatu - mowa o trybie automatycznym, gdzie aparat/telefon sam wszystko ustawia, a nie jest używany tryb M, który nie każdy telefon posiada.
Zdjęcia, które pokazałeś w pierwszym poście są robione w ciężkich warunkach oświetleniowych. Ten telefon ma przesłonę F2.2 czyli stosunkowo jasny (np. domyślny kit do lustrzanek ma F3.5, im mniejsza wartość, tym większy otwór, tym więcej światła pada na matryce, tym krótszy czas naświetlania może być użyty). Najlepiej jakbyś udostępnił oryginalny plik jpg z telefonu z zapisem EXIF.

W dobrych warunkach oświetleniowych czyli dzień, pochmurny dzień, deszczowy dzień nie będziesz mieć problemów z zamrożeniem ruchu. Wieczór, noc, ciemne pomieszczenia, kluby będziesz mieć problem. Fotografowie nie bez powodu używają lamp reporterskich do rozświetlania tego typu planów.
 #976330  autor: Kerimus
 06 lut 2018, 21:14
Ja nie mam pojęcia jak wykonywać dobre, nocne zdjęcia tym telefonem, ale mam pojęcia jak robić dobre zdjęcia Nikonem D5300 który posiadam.
Nie robię sobie żartów tylko mam jakieś doświadczenie w robieniu zdjęć w ogóle.
Nawet dobrą lustrzanką nie zrobisz błyskawicznych zdjęć nocą przy słabym świetle.
Ja musze mój aparat montować na statywie i pilotem go odpalam.
Czas naświetlania to czasami o 10-20 sekund żeby wyszło dobrej jakości zdjęcie.
Telefony przeważnie korzystają z automatyki i wybierają takie opcje że wychodzi straszne ziarno, szum albo zdjęcia są poruszone, bo jest długie naświetlanie a telefon trzymamy w dłoni a nie na statywie.
 #976468  autor: Wiola_K
 07 lut 2018, 18:21
Huawei mi odpisał że w trybie nocnym trzeba mieć właśnie telefon na statywie bo nie można w tym trybie w ogóle nie można poruszyć telefonem. Ewentualnie można manualnie ustawić telefon by robił ładne zdjęciaale to już trzeba się znać. Trudno będę unikać robienia zdjęć nocami
 #976523  autor: Kerimus
 07 lut 2018, 22:56
To tylko na reklamach pokazują jakie cuda tego typu robią telefony.
Pewnych aspektów technicznych robienia w nocy zdjęć, lub w ogóle w złych warunkach oświetleniowych, nie przeskoczysz.
Tu niestety, potrzeba już trochę wiedzy fachowej.
Do zdjęć w dzień telefon jak najbardziej się nada, ale do tych co powyżej aparat fotograficzny i jednak trochę wiedzy na ten temat.
Bez tego - czyli wiedzy - mając nawet najlepszą lustrzankę też źle zrobimy zdjęcie nocą.
 #976539  autor: Morvius
 08 lut 2018, 09:06
Wątki zostały połączone. Można kontynuować i wspólnie wymieniać się doświadczeniami. :smt006

Klasyczny obserwator wątku.
 #989601  autor: irmarcin
 18 kwie 2018, 23:29
Cześć,

mam pytanie - zadaję w wątku Huawei, bo teraz mam taką komórkę, ale takie sam problem miałem też np z samsungami.
gdy robię zdjęcia tą komórką i zgrywam je później na kompa i chce wywołać (np na stronie empik com) to muszę zdjęcia z komórki ucinać, by pasowały one do tradycyjnych proporcji, w jakich są wywoływane zdjęcia (9x13 lub 10x15). zdarza się, że będąc ze znajomymi na wycieczce wciskamy się na zdjęcie, by weszły wszystkie osoby, a później i tak muszę kogoś obciąć :)
jak można to zmienić na komórce, by nie było takich cyrków i proporcje były takie, jak do wywołania?

Pozdrawiam,
Marcin
 #989603  autor: Eragon
 18 kwie 2018, 23:50
Nie da się.
Takie formaty są tylko do zdjęć i są to nie użytkowe formaty... w snesie że - wyobrażasz sobie telefon o proporcjach 2:3?
Zauważ też że kadrowanie aparatów jest dostosowane pod wyświetlacze. Świata nie zmienisz.

A i uznaj za plus fakt że możesz ręcznie obcinać(dopasowywać) - dzięki temu naprawisz błędy, wywalisz niepotrzebne...itp.
Może da się to jakoś zrobić systemowo lub appką - ale nigdy szczerze mówiąc się tym nie interesowałem, więc przekazuję Ci tyle ile wiem.

PS. Poza tym pamiętaj że zmiana proporcji robionych zdjęć, jeśli Ci sie uda, będzie powodować że przy oglądaniu ich na telefonie pojawią się czarne paski...

:smt006