DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.

Moderator: Moderatorzy

 #999356  autor: marcin19883
 17 cze 2018, 13:41
Te programy do zmiany IMEI, potrafią robić o wiele więcej rzeczy. Ludzie odblokowali za ich pomocą zablokowane bandy LTE i dużo więcej. Tylko trzeba mieć wiedze, bo można telefon uceglić.
 #999358  autor: Kryniczanin
 17 cze 2018, 13:50
czyli przestępcy. zmiana imeii (poza autoryzowanym serwisem producenta) jest w polsce zabroniona. innych państwach też .
Szajsung jak się zaczyna sypać zmienia IMEI na same zera. Zatrzymuje Cię na ulicy patrol sprawdza IMEI same zera nie zgadzają się z nalepką. Trafiasz na dołek, dostajesz zarzuty i jesteś w czarnej dziurze bo samemu musisz przekonać organy by sprawę umorzyli przez takie a nie inne zachowanie się szajsunga jak zdycha.

Tak wygląda prawo w PL.
 #999359  autor: juliteczka
 17 cze 2018, 13:56
Kryniczanin pisze:
czyli przestępcy. zmiana imeii (poza autoryzowanym serwisem producenta) jest w polsce zabroniona. innych państwach też .
Szajsung jak się zaczyna sypać zmienia IMEI na same zera. Zatrzymuje Cię na ulicy patrol sprawdza IMEI same zera nie zgadzają się z nalepką. Trafiasz na dołek, dostajesz zarzuty i jesteś w czarnej dziurze bo samemu musisz przekonać organy by sprawę umorzyli przez takie a nie inne zachowanie się szajsunga jak zdycha.

Tak wygląda prawo w PL.
miałam samsunga , lg , motorole , asussa i kilka innych smartfonów przez ostatnie lata. kilka uległo uszkodzeniom , róznym - ale żaden nie zmienił sam ot tak sobie imeii. skoro obawiasz sie policji to...zerwij/odklej nakleikę z imeii. wolno ci to zrobic. a wtedy patrol przeprosi ,zasalutuje i zyczyc bedzie miłego dnia. dosc proste jakby
 #999364  autor: juliteczka
 17 cze 2018, 14:04
Kryniczanin pisze:Naklejka z IMEI jest potwierdzeniem do dopuszczenia do użytku w PL
bardzo możliwe , jednak ja nie mam obowiazku podklejania jej jezeli odkleja sie przy czestych wymianach baterii i kart sim. a ta homologacja na naklejce dotyczy bardziej producenta a nie uzytkownika koncowego
 #999365  autor: Kryniczanin
 17 cze 2018, 14:07
Mi zmienił raz - wklepuję pod koniec ważności gwarancji *#06# a tam 15 zer. Kara z tela i tel do serwisu - wymiana płyty głównej. Miałem to 3 lata temu.
 #999380  autor: adacomp
 17 cze 2018, 14:51
Trzeba mieć sądowy nakaz rewizji.
Nie mogą sobie ot tak zabrać komuś telefon bo to bezprawie i zabór mienia zwany kradzieżą.

A ja jak mam leganie kupiony telefon to mogę z nim zrobić co zechce. zmienić oprogramowanie, baterię czy zerwać naklejki a nawet zniszczyć lub zjeść telefon ;)
 #999392  autor: Remington
 17 cze 2018, 16:04
ObserwatorZRamieniaONZ pisze:
adacomp pisze:A ja jak mam leganie kupiony telefon to mogę z nim zrobić co zechce. zmienić oprogramowanie, baterię czy zerwać naklejki a nawet zniszczyć lub zjeść telefon
Chyba jednak nie. Nieuprawniona zmiana IMEI podchodzi pod art. 306 KK.
Nie sama zmiana jako taka. Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 5 stycznia 2004 r. sygn. akt. III KK 181/2003:
"Przedmiotem ochrony art. 306 k.k. jest zaś nie tylko obrót gospodarczy, lecz także bezpieczeństwo obrotu towarami i urządzeniami między podmiotami nieprofesjonalnymi oraz bezpieczeństwo korzystania z tych przedmiotów."

Czyli jeśli ktoś w celu oszukania kogoś w obrocie towarem zmienia IMEI to podpada pod ten przepis (zasady blokowania telefonów wymuszają zmianę interpretacji i rozszerzenie też o posiadaczy działających w złej wierze). Zmianę bez takiej intencji, sprawdzanie IMEI urządzenia z nalepką przez policję itp. można włożyć między bajki. Nie słyszałem też o żadnym wyroku za zmianę IMEI.

W scenariuszu omawianym w tym wątku należy jednak pamiętać, że w przypadku telefonu blokowanego przez operatora, należy on wciąż do operatora i taka zmiana ma na celu ominięcie prawa operatora do dysponowania jego własnością. Czyli to podpada pod kk.