DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
 #3599  autor: Frasio
 16 kwie 2005, 08:06
Powiedzcie mi czym się różni bateria litowo-jonowa od litowo-polymerowej?

Obrazek

 #3604  autor: max000
 16 kwie 2005, 09:31
cHYBA ŻE jedną można doładować w połowie i się nie zepsuje a drugą nie ale nie wiem dokładnie

i jeszcze z czego są zrobione...

 #3606  autor: Frasio
 16 kwie 2005, 11:59
Ja właśnie nie jestem pewien, bo kolega mi mówił, że różnią się tym że li-poly jest nowsza, lepsza i że nie zmniejsza się czas czuwania po kolejnym ładowaniu.

Obrazek

 #3616  autor: Dragon
 16 kwie 2005, 12:52
li-ion mozesz ladowac kiedy chcesz i prawie nie ma czegos takiego ze po czasie bateria wytrzymuje ci mniej (to si chyba nazywa "efekt pamieci" albo cos w tym stylu :) ) a w li-pol w ogole nie ma tego, ladujesz kiedy chcesz, ile chcesz i ciagle wytrzymuje tak samo

 #3621  autor: Frasio
 16 kwie 2005, 13:50
Dzięki to na pewno jak będę wymieniał baterię w k508i to wymienię na li-poly

Obrazek

 #3625  autor: xlord
 16 kwie 2005, 14:58
Ale i tak zadna nie jest przyjazna srodowisku i kazda z nich po wrzuceniu do ognia ma tendencje do eksplodowania we wrzucajacego :twisted:

Pozdrawiam

 #3637  autor: Dragon
 16 kwie 2005, 20:54
baterie nie sa na opał, raczej sluza jakiew bateria wielokrotnegio uzytku :P

 #3685  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 18:48
Ani ogniwo litowo-jonowe, ani litowo-polimerowe nie ma efektu pamięciowego (ni-cd) czy "leniwej baterii" (ni-mh).

Ogniwo litowo-polimerowe charakteryzuje się większą gęstością mocy niż litowo-jonowe. Mówiąc po ludzku - jeżeli obie baterie będą miały tą samą pojemność, to litowo-polimerowa będzie po prostu mniejsza.

Oba typy ogniw przechowuje się naładowane, oba nie lubią był maksymalnie rozładowywane, oba można doładowywać w dowolnym momencie bez uszczerbku na ich efektywności.

Kolejną zaletą litowo-polimerowego jest fakt, że "przeżyje" więcej cykli ładowania niż litowo-jonowe.

Zamiana baterii li-ion na li-poly w telefonie nie jest prostą czynnością. W dzisiejszych telefonach ładowaniem steruje telefon, dbając o odpowiednią charakterystykę napięciowo-prądową ładowania, a także o to, żeby nie nastąpiło przeładowanie. To, że telefon obsługuje baterie litowo-jonowe wcale nie oznacza, że będzie bezproblemowo współpracował z litowo-polimerowymi.

 #3726  autor: Frasio
 17 kwie 2005, 21:19
Ale ja akurat będę chciał ją zmienić do k508i, w którym w pudełku powinna być li-poly jak to jest u was na stronie a byla li-ion

Obrazek

 #3729  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 21:26
A bo wszystko zależy od tego, jaki skład zestawu zamówi operator. Pewnie opcja z li-ion była tańsza i tyle... ;)

 #3739  autor: xlord
 17 kwie 2005, 22:03
Bateria Ni-Cd - silny efekt pamieci,
Bateria Ni-H - efekt pamieci na poziomie 1000 ladowan,
Bateria Li-Ion - efekt pamieci na poziomie 5000 ladowan (silnie zmodyfikowany przy ladowaniu czestym przy rozladowaniu ponizej 50%)
Bateria Li-Pol - eekt pamieci zminimalizowany do 5% w stosunku do NiH. Brak mozliwosci prawidlowego rozpoznawania przez terminale nie przystosowane do wspolpracy z tego typu ogniwami, a przez co wystapienie mozliwosci jakiegokolwiek naladowania ogniwa w tego typu terminalu.

Pozdrawiam

 #3954  autor: Frasio
 20 kwie 2005, 21:24
xlord pisze:(silnie zmodyfikowany przy ladowaniu czestym przy rozladowaniu ponizej 50%)
Czyli przy ładowaniu tak jak większość ludzi (pod koniec baterii) jest ten efekt?

Obrazek

 #3960  autor: xlord
 20 kwie 2005, 22:39
frasio pisze:Czyli przy ładowaniu tak jak większość ludzi (pod koniec baterii) jest ten efekt?
Im bardziej rozladowana baterie sie laduje ponownie tym mniejszy efekt pamieci. Jak to ladnie Witek ujal - im bardziej zmuszasz baterie do pracy tym mniej jest ona leniwa. W zasadzie kazda baterie w szybkim tempie zaltwisz jesli bedziesz ja ladowal codziennie przy niewielkim uzytkowaniu telefonu. Przeciwienstwem sa jedynie ogniwa olowiowe (np. akumulatory samochodowe), ktore wrecz uwielbiaja byc ciagle ladowane, a ich kilkakrotne calkowite rozladowanie moze je doprowadzic na smietnik. :)

Pozdrawiam

 #3961  autor: WitekT
 20 kwie 2005, 22:41
Uuu, fachowiec od baterii widzę. :) W tej branży robisz? A może jesteś chemikiem? :)