DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #705239  autor: user_delete34
 21 mar 2014, 10:17
Ostatnio zmieniłem Windows 7 na 8.1, oba 64bit i wersje Pro. Zaczynam żałować przesiadki: 8.1 ciągle zapełnia RAM przeznaczając go na pamięć buforowaną. Przykładowo: gram w GTA San Andreas, które RAMu zajmuje mało, tymczasem co chwilę dostaję komunikaty o braku pamięci: Obrazek
Na 7 nigdy tak nie miałem, brak pamięci wywalało gdy Firefox był mocno przeładowany i do tego włączone jeszcze coś. Nie mam SSD, programów mam dużo mniej niż na 7. Co z tym zrobić?

 #705245  autor: seybr2k1
 21 mar 2014, 10:44
Zrób printscreen programów uruchomionych w tle. Jaki masz antywirus ? Może zainstalowałeś jakiś toolbar, czy inny szajs dostarczony w raz darmowym programem.
Weź uruchom msconfig, zakładka Uruchamianie. Wyłącz nie potrzebne pogramy przy starcie. Pozostaw jedynie antywirusa.

 #705246  autor: MaciejM
 21 mar 2014, 10:46
System po prostu załadował do RAMu najczęściej używane aplikacje, tak by ich uruchomienie trwało jak najkrócej.

Będzie taka potrzeba to system pamięć buforowaną zwolni na rzecz aplikacji, które akurat potrzebują RAMu.

Co na tym zyskuje użytkownik ? Szybsza reakcja na otwieranie obojętnie jakich programów systemowych, usług itp.

Zawsze można zainstalować dziadostwo zwane Windows XP, które użyje może z 512 mb ramu, a wszystkie usługi, biblioteki i tak będzie wczytywać z dysku twardego na bieżąco, nie tak jak to robi 8.1 przy starcie systemu :-D

Nie wiem czy przypadkiem XP, nawet 64 bitowy nie wykorzysta więcej niż 2GB ramu. Owszem wykryje więcej ale ta pamięć będzie się marnować.


Zawsze możesz wyłączyć wstępne ładowanie do pamięci zmieniając takie wartości jak

EnableBootTrace
EnablePrefetcher
EnableSuperfetch

w regedit zmieniając te wartości na 0. Lecz sam się przekonasz, że ten zabieg spowolni system, który będzie działał jak XP


Zrób screenshota z zakładki szczegóły sortując po pamięci

 #705250  autor: Precelos
 21 mar 2014, 10:58
xp byl a w zasadzie ejscze jest najdluzej wspieranym os w historri ms, IMO najlepszy system z stajni billa jaki wypuscili wogole

w pracy mam xpka, zreszta u mnie windows 8 wogole by sie nie przyjal, po prostu sie nie nadaje
MaciejM pisze:Co na tym zyskuje użytkownik ? Szybsza reakcja na otwieranie obojętnie jakich programów systemowych, usług itp.
IMO roznicy duzej nie ma

Obrazek

 #705255  autor: MaciejM
 21 mar 2014, 11:13
Precelos, niby dlaczego windows 7 czy 8 nie nadaje się ? sprzęt za słaby ? bo na pewno nie problem ze zgodnością aplikacji, bo nawet na 8.1 32 bitowej można włączyć aplikacje 16 bitowe.

W tamtych czasach nie było dobrej alternatywy. Nawet macOSX nie mógł konkurować skoro był na procesorach PowerPC.
Apple ruszyło z macami mocno do przodu od czasu kiedy zaczęli produkować sprzęt na intelu.
Każdy narzekał na XP, ale nic lepszego nie było.

Cieszę się, że wsparcie dla XP się kończy 8 kwietnia. od 13 roku życia siedzę w IT. XP wspominam jako system problemowy, zawieszający się, dziurawy.

Słynny czas do zamknięcia systemu, problemy z SVCHOST.EXE podczas aktualizacji gdzie "zjadał" 100% procesora i nic nie dało się zrobić.

Nie wspomnę też o uzyskaniu praw admina lokalnie gdy komputer jest podpięty do domeny. Wystarczy, że mamy dostęp do harmonogramu zadań i w konsoli wpisujemy at godzina /interactive "cmd.exe" zamykamy explorer w menadżerze urządzeń i uruchamiamy z konsoli, która się wyświetli.

I mamy pełne prawa administratora co prawda lokalnie, ale z komputerem możemy zrobić wszystko. Nawet mamy dostęp do plików zapisanych pod inną nazwą użytkownika i hasłem :-D

XP ? system trochę lepszy od milenium tak wykorzystuje potencjał sprzętu jak kursant prawa jazdy uczący się jeździć w ferrari.


Tylko jakoś AutoCAD, SolidWorks, czy całe Adobe Master Collection jakoś sensowniej działa na Windows 7 i 8.1 niż na XP, który ma nawet problemy ze wsparciem akceleracji w przeglądarkach za pomocą karty graficznej.

PS: Najnowsze Ubuntu Canonical popsuli... Pamiętam ubuntu 6.0.6, ładnie to działało na pentium 4, ale nie było konkretnych aplikacji, poza officem i przeglądarką internetową.

 #705299  autor: Precelos
 21 mar 2014, 16:18
MaciejM pisze:Precelos, niby dlaczego windows 7 czy 8 nie nadaje się ? sprzęt za słaby ? bo na pewno nie problem ze zgodnością aplikacji, bo nawet na 8.1 32 bitowej można włączyć aplikacje 16 bitowe.
boxy serwisowe typu mt-box, mx-key green nie dzialaja lub dzialaja niestabilnie na wyzszych windowsach

xp dla zastosowan domowych byl idealny(oczywiscie z sp3), jezeli chodzi o otoczenie sieciowe itd to faktycznie czasem jest tragednia

win8 mi nie odpowiada z tym durnym interfejsem metro na czele, zero intuicyjnosci
jedynie mi sie w miare znosnie pracowalo z win8 z ekranem dotykowanym
MaciejM pisze:Najnowsze Ubuntu Canonical popsuli... Pamiętam ubuntu 6.0.6, ładnie to działało na pentium 4, ale nie było konkretnych aplikacji, poza officem i przeglądarką internetową
historia canonicala to temat rzeka kiedys bardzo lubilem ich distro, teraz wole pclinixos z kde czy minta z cinnamon

Obrazek

 #705321  autor: seybr2k1
 21 mar 2014, 19:17
Windows 8 - czyli jak coś nowego wymyślić i popsuć. Jak pisaliście, mało intuicyjny. Ja pracuje na W7 Pro 64 bit. Wszystko pięknie ładnie śmiga. Nie chce dziadowskiego W8. Ponoć mają przywrócić kilka dobrych rzeczy z W7 w łatce 8.2.

 #705326  autor: Sig
 21 mar 2014, 19:41
seybr2k1 pisze:Windows 8 - czyli jak coś nowego wymyślić i popsuć. Jak pisaliście, mało intuicyjny. Ja pracuje na W7 Pro 64 bit. Wszystko pięknie ładnie śmiga. Nie chce dziadowskiego W8. Ponoć mają przywrócić kilka dobrych rzeczy z W7 w łatce 8.2.
Nie używasz, a się wypowiadasz... Jakie to typowe. Tak, na pierwszy rzut oka może odpychać, ale jako ktoś, kto używa go na jednym z komputerów już od roku, powiem jedno - nie jest zły. Jest kilka głupich pomysłów przeniesionych żywcem z urządzeń dotykowych, które się nie sprawdzają, ale ogólnie rzecz biorąc jest stabilny i wszystkie potrzebne funkcje da się łatwo odnaleźć. Do tego niektóre aplikacje ze start screen są nawet przyjemne. Wielu myśli, że Start Screen się nie da wyłączy... Nie dociera do nich, że nadal jest tradycyjny Pulpit, nadal jest lista programów, a wyszukiwanie ich po nazwie działa sprawnie jak nigdy. Sam najczęściej po prostu zaczynam wpisywać nazwę programu...
Przydają się skróty klawiaturowe.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #705348  autor: darek638
 21 mar 2014, 21:30
Sig, popieram. Przesiadłem się z 7 na 8.1 i nie żałuję. Stary pulpit bardzo prosto przywrócić.

Nigdy więcej Play.

 #705422  autor: wtd
 22 mar 2014, 13:55
Właśnie najwięcej słyszę narzekania na 8kę od ludzi którzy go widzieli na obrazkach albo używali przez 5 minut z domyślnymi kafelkowymi programami. Zgadzam się w 100% że te kafelki to syf, najprostsze aplikacje się ładują strasznie długo, mało w nich można zrobić itp. Ale, nikt przecież nie każe ich używać, ja korzystam z kompa z 8.1 tylko w trybie pulpitu a menu start po prostu używam jako podręczne menu skrótów do szybkiego odpalania pulpitowych aplikacji. A chyba wszystkie funkcjonalności oprócz skrótów do programów które stare menu start oferowało są dostępne w 8.1 pod prawym klikiem na przycisku start.

 #705428  autor: user_delete34
 22 mar 2014, 14:28
seybr2k1 pisze: Jaki masz antywirus ? Może zainstalowałeś jakiś toolbar, czy inny szajs dostarczony w raz darmowym programem.
Nigdy.
Defender z wyłączonym działaniem w tle + Malwarebytes AM bez wersji Pro trial.
seybr2k1 pisze:Weź uruchom msconfig, zakładka Uruchamianie. Wyłącz nie potrzebne pogramy przy starcie.
To druga rzecz, którą robię po instalacji systemu.
MaciejM pisze:Co na tym zyskuje użytkownik ? Szybsza reakcja na otwieranie obojętnie jakich programów systemowych, usług itp.
+ bezsensowne komunikaty
+ duże ryzyko, że system za moment wywali jakiś program (może już tak było i zapomniałem) bo sam żre RAM jak Java
To ma być dobre?
MaciejM pisze:Lecz sam się przekonasz, że ten zabieg spowolni system
No to co zrobić, żeby chodził normalnie, jak 7 wcześniej?
Precelos pisze:IMO najlepszy system z stajni billa jaki wypuscili wogole
Z Windowsów lubię tylko XP, ale to nie sonda.
MaciejM pisze:Nie wspomnę też o uzyskaniu praw admina
(tak wiem, ja o czym innym tylko odnośnie admina) Za to 8.1, gdzie siedzę na koncie admina, często przed kopiowaniem prosi mnie o potwierdzenie bycia adminem. Kontrola użytkowników wyłączona.

U znajomego Windows 8 z 1 programem ASUSa (+ewentualny syf, którego nie zauważyłem) udało mi się uszczuplić do 700 MB na starcie i uważałem, że to nadal bardzo dużo, ale żeby 1,1 GB, jak u mnie?

Akurat moim zdaniem obsługa 8.1 jest po prostu zła, ustawianie tego to kaszana. Żadnej intuicyjności tu nie widzę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

 #705444  autor: wtd
 22 mar 2014, 16:36
Markadiusz pisze:Za to 8.1, gdzie siedzę na koncie admina, często przed kopiowaniem prosi mnie o potwierdzenie bycia adminem. Kontrola użytkowników wyłączona.
Przed kopiowaniem czego? Ja odkąd wyłączyłem kontrolę użytkownika czy jak to zwać nie widziałem tego komunikatu ani razu, notabene na 7ce było tak samo.

Komunikaty o braku ramu masz tylko przy graniu w SA? Czy w innych przypadkach też?

 #705453  autor: user_delete34
 22 mar 2014, 17:40
wtd, mogę powiedzieć tak:
- komunikat na pewno miewam często przy graniu w SA a na siódemce przy nawet bardziej załadowanym RAMie nie było go nigdy (był dopiero przy zajętych ponad 4,3 z 4,9 GB, co rzadko się zdarzało - ale wtedy w Firefoxie kilkadziesiąt kart, w tym flash, kilka innych programów i dopiero gra); na pewno już na 8.1 zdarzył mi się też kiedyś przy innym programie, bo pamiętam, że chciało mi wywalić Firefoxa i Thunderbirda
- kopiowanie - do folderów innych niż domyślne wymienione w katalogu użytkownika
bo zwyczajnie więcej w tej chwili mi się nie przypomina.

 #705463  autor: MaciejM
 22 mar 2014, 18:11
Markadiusz, wywal Malwarebytes AM i sprawdź jak bez niego działa.

 #705482  autor: user_delete34
 22 mar 2014, 20:59
MaciejM, jeszcze go ani razu nie uruchomiłem. Ten proces co jest u góry to od Defendera.

 #705499  autor: seybr2k1
 23 mar 2014, 07:32
Sig pisze:Jest kilka głupich pomysłów przeniesionych żywcem z urządzeń dotykowych,
Dla tego nie mam zamiaru mieć ten system, póki co. Nie mam zamiaru wydawać kasy na coś co na dzień dzisiejszy nie jest potrzebne a co ma być poprawione. W8 to w zasadzie łatka do Windows 7.

 #705548  autor: user_delete34
 23 mar 2014, 13:05
seybr2k1 pisze:W8 to w zasadzie łatka do Windows 7.
Nie znam się na architekturze systemów, ale tutaj to jest chyba wyraźnie nowy projekt, a łatką chyba było siedem w porównaniu do Visty.
Jeszcze raz odnośnie tego cytatu - tak sobie "chcą" internauci, opisujący co drugi system Microsoft jako udany. Wiadomo, każdy obecny dzieciak chce stworzyć mema...

A jak tam odnośnie mojego problemu z RAMem?

 #705554  autor: MaciejM
 23 mar 2014, 13:26
Markadiusz, stwórz nowe konto użytkownika i sprawdź czy problem występuje.

 #705556  autor: user_delete34
 23 mar 2014, 13:32
Po jego utworzeniu i skasowaniu - nie zmieni się nic ogóle w systemie i na moim koncie? W Windowsie to wcale nie jest oczywiste. W xp masz jedno konto bez hasła to masz ekran "Zapraszamy" przy włączaniu. Zrobisz inne konto, usuniesz je i już ekranu nie masz. Musisz kliknąć na logo użytkownika i dopiero się zaloguje (pamiętam o control userpasswords2, ale to dodatkowa komplikacja).
Muszę do tego tworzyć konto hotmail czy obejdzie się bez?

Z tym testem to pewnie przynajmniej do środy muszę zaczekać (czas).

 #705818  autor: wook
 24 mar 2014, 20:37
A jakie masz ustawienia pagegfile? Jak włączyłem ten plik (lub go zmniejszyłem) to często miewałem taki komunikat.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"