DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #663583  autor: user_delete34
 23 wrz 2013, 14:37
Gdzieś (może i tutaj?) kiedyś spotkałem się ze stwierdzeniem, że stan hibernacji lub wstrzymania może być niebezpieczny dla dysku LUB pamięci RAM. Tyle tylko kojarzę, nie mam pojęcia o co dokładniej chodziło.
W każdym razie, w laptopie mam zwykłe HDD, a ze stanu wstrzymania i hibernacji korzystam spokojnie kilkanaście razy dziennie. Czy to prawda, o czym wspomniałem wcześniej? Jeśli tak - na co (sprzęt) i dlaczego takie usypianie ma niekorzystny wpływ? Poza zawiasami pokrywy. ;)

 #663615  autor: m_w
 23 wrz 2013, 16:31
Wydaje mi się,że długotrwałe obniżenie napięcia podawanego na te podzespoły może jakoś negatywnie działać,ale szczerze mówiąc to wątpię, żeby współczesne dyski i pamięci źle to znosiły. Znaczy- może to skróci żywotność dysku o rok ,co przy obecnych żywotnościach jest właściwie nie odczuwalne, a stan uśpienia jest w laptopach bardzo wygodny :)

 #663621  autor: user_delete34
 23 wrz 2013, 16:42
m_w pisze:może to skróci żywotność dysku o rok
Przewiduję, że przez kolejne 6 lat nie zmienię laptopa, a ten wytrzyma choć 8. Tylko wątpię, by żywotność dysku miała być tak niska, że będzie w ciągu 8 lat potrzebna wymiana.

Osobiście wątpię w jakiekolwiek problemy, ale zadaję pytanie, bo być może coś tam faktycznie ma jakiś wpływ na sprzęt.

 #663626  autor: wook
 23 wrz 2013, 16:54
kożystam z tych funkcji w laptopie Asus (chyba 4 letni coś koło tego napewno) i nie zaobserwowałem żadnych problemów.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #663631  autor: galtom
 23 wrz 2013, 17:07
Hibernacja I uspienie to nie to samo, nie mylcie!

Hibernacja:
aktualny stan komputera, przede wszystkim pamięć RAM (to co w niej jest) zostaje zapisane na dysku komputera (troche jak obraz), potem komputer zostaje wylaczony. Kropka. Nie ma zadnego obniżonego napiecie, itp.
Tyle, ze przy starcie, zamiast odczytywać i bootowac po kolei to co kaze system odczytywany jest plik z zapisem poprzedniego stanu.

Uspienie faktycznie obniza napiecie i tyle.
Jedyne co może szybciej pas to zasilacz w stacjnarnym komputerze jak gdzies nazbierany jest kurz... choć tez nie bardzo wiem dlaczego...

Za to w nowych urządzeniach (np. TF810c) uśpienie działa jak w smartfonie... wiec co ma skracać?

Pozdrawiam,
Galtom

 #663635  autor: user_delete34
 23 wrz 2013, 17:21
galtom pisze:Za to w nowych urządzeniach
Mi chodzi typowo o laptopa z talerzówką, bo korzystam z tego intensywnie. Póki co, większość czasu ciągle podłączony do prądu (bateria podłączona), w przyszłości głównie działanie na baterii.

 #663637  autor: drcox
 23 wrz 2013, 17:35
Nie ma żadnego szkodliwego działania, to jakiś stek bzdur. Długotrwałe napięcie podawane na pamięci RAM? Czyli tak samo jakby komputer był włączony. A hibernacja to już w ogóle technicznie nie różni się od zamknięcia systemu (gdy komputer jest w spoczynku) bo komputer jest całkowicie wyłączony, tylko zawartość pamięci RAM jest zapisana na dysku, a po włączeniu komputera przywrócona.

Jedyna wada takich rozwiązań jest taka, że gdy macie zaszyfrowany dysk np. TrueCryptem i smutni panowie skonfiskują wam komputery, to będą mogli odzyskać klucz szyfrujący z pamięci RAM.

 #663646  autor: m_w
 23 wrz 2013, 18:16
drcox pisze:Nie ma żadnego szkodliwego działania, to jakiś stek bzdur. Długotrwałe napięcie podawane na pamięci RAM?
napisałem,że obniżenie podawanego napięcia, a nie "długotrwałe napięcie" hejterze.
przeczytaj dokładnie, a później krytykuj.

 #663675  autor: drcox
 23 wrz 2013, 19:50
m_w pisze:napisałem,że obniżenie podawanego napięcia, a nie "długotrwałe napięcie" hejterze.
przeczytaj dokładnie, a później krytykuj.
Biję się zatem w pierś, jednak taka sama to głupota. Obniżenie napięcia wręcz zwiększa żywotność takich rzeczy jak RAM, CPU itd.

 #663683  autor: m_w
 23 wrz 2013, 20:02
w sensie,że jak kupisz marny zasilacz do komputera, który nie daje równe 5V , 12V , tylko zaniżone, to wpływa pozytywnie na pracę komputera?

 #663691  autor: Sig
 23 wrz 2013, 20:25
Markadiusz pisze:
m_w pisze:może to skróci żywotność dysku o rok
Przewiduję, że przez kolejne 6 lat nie zmienię laptopa, a ten wytrzyma choć 8. Tylko wątpię, by żywotność dysku miała być tak niska, że będzie w ciągu 8 lat potrzebna wymiana.

Osobiście wątpię w jakiekolwiek problemy, ale zadaję pytanie, bo być może coś tam faktycznie ma jakiś wpływ na sprzęt.
8 lat? Kiedyś, to może i owszem, ale teraz po Rohsowych zmianach pseudoekologów, dodając do tego możliwe wysokie temperatury w laptopowej obudowie płyta główna padnie szybciej, albo układ graficzny trzeba będzie rebailingować, czy jak to się nazywało.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #663696  autor: user_delete34
 23 wrz 2013, 20:44
Kartę mam Intela HD4000.
Obrazek
Temperatury są OK, więc myślę, że jeśli nie będzie ćwiczył lotów, przeżyje bez problemu.

[ Dodano: 2013-09-23, 20:46 ]
drcox pisze:gdy macie zaszyfrowany dysk np. TrueCryptem
Wsuuumie... warto pomyśleć.

 #663720  autor: drcox
 23 wrz 2013, 22:11
m_w pisze:w sensie,że jak kupisz marny zasilacz do komputera, który nie daje równe 5V , 12V , tylko zaniżone, to wpływa pozytywnie na pracę komputera?
5V? 12V? Dowiedz się jakie jest napięcie podawane do pamięci RAM albo CPU i czym jest sterowane, oraz czym jest np. undervolting procesora, a nie unoś się urażoną dumą i skrzywdzonym ego.

 #664411  autor: Vieslav
 27 wrz 2013, 08:20
Kolejna nadinterpretacja. Ile ludzi tyle opinii, więc już tłumaczę.
Hibernacja - całość zajętej pamięci RAM jest zrzucana na dysk, następnie komputer jest wyłączany, odcinane jest zasilanie. Jak już ktoś wcześniej zauważył - podczas startu ładowany jest poprzedni stan, a nie system od początku. Konsekwencje: intensywna, chwilowa praca dysku podczas zrzucania i ładowania obrazu pamięci RAM.
Wstrzymanie: tutaj sprawa nie jest taka prosta, bo według specyfikacji ACPI wyróżnia się kilka stanów wstrzymania. Najczęściej używa się stanów S1, gdzie procesor przestaje wykonywać polecenia, jego pamięć podręczna jest czyszczona, a urządzenia, które nie zgłaszają takiej potrzeby mają odcinane napięcie. Reszta pozostaje pod normalnym napięciem. Często jest też używany stan S3 i jest to głębsze uśpienie, wtedy pod napięciem pozostaje tylko RAM, reszta jest odcinana. Konsekwencje? Żadne. Spadek napięcia podczas normalnej pracy może być dla podzespołu zabójczy, ponieważ po prostu się dławi. Za wysokie napięcie spali podzespół. Szczerze mówiąc nigdy nie mierzyłem go podczas S3, jak sprawdzę to dam znać.
Jeszcze mała ciekawostka - przed podróżą należy sprzęt mobilny zahibernować bądź wyłączyć. Większość planów zasilania ma ustawione hibernowanie z automatu. Mimo, że sprzęt będzie wstrzymany może zdarzyć się, że wybudzi się i zacznie hibernować podczas dużych wstrząsów, np podczas jazdy samochodem. Co się wtedy dzieje z dyskiem chyba każdy wie.

 #665734  autor: znawca
 03 paź 2013, 20:27
Ja wyłączam, ale dlatego żeby mi się bateria nie rozładowywała ;d

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #666079  autor: wook
 05 paź 2013, 22:39
Vieslav pisze:Jeszcze mała ciekawostka - przed podróżą należy sprzęt mobilny zahibernować bądź wyłączyć. Większość planów zasilania ma ustawione hibernowanie z automatu. Mimo, że sprzęt będzie wstrzymany może zdarzyć się, że wybudzi się i zacznie hibernować podczas dużych wstrząsów, np podczas jazdy samochodem. Co się wtedy dzieje z dyskiem chyba każdy wie.
a SSD? Czy je to też rusza? Bo tam nie ma elementów ruchomych z tego co mi wiadomo i chyba nawet te odporne laptopy zaczeli z nimi zrobić by były odporniejsze. Bo myślę w przyszłości nad zmianą zwykłego dysku na ssd (albo zakupem nowego laptopa z ssd), większa mobilność też jest bo mniej prądu bierze?

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #666089  autor: drcox
 05 paź 2013, 23:33
wook pisze:a SSD? Czy je to też rusza? Bo tam nie ma elementów ruchomych z tego co mi wiadomo i chyba nawet te odporne laptopy zaczeli z nimi zrobić by były odporniejsze
Nie, SSD jest odporny na wstrząsy (ale nie na przejechanie walcem). Dyski podczas pracy są mało odporne, ponieważ głowica wtedy nie jest zaparkowana (z dala od talerzy) i podczas silnego wstrząsu może "dziabnąć" dysk co poskutkuje wysypem uszkodzonych sektorów i utratą danych.