DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #649407  autor: Xy
 23 lip 2013, 16:02
Primo: Komputer (typu pudło, nie laptop) ma między 5 a 7 lat. Ostatnimi czasy podczas pracy wywala niebieski ekran z którego nic sensownego nie wynika. Zrobiłem test dysku i wyszło, że jest zdrowy. Nie testowałem pamięci ale czy ona może być powodem wyskakiwania BSOD'a? Gdy komputer sobie sam chodzi i nie dotykam go jest ok. Ale podczas pracy (np. otworzony Firefox z kilkoma kartami, Winamp i włączam jeszcze jakiś program) często wywala właśnie ten ekran. Czym może być spowodowana taka sytuacja?
Druga rzecz: Komputer będzie miał stawiany system (dla zdrowia, czasem zwyczajnie trzeba). I chciałbym się was poradzić jaki system wybrać? Komputer ma w sobie procesor Intel Dual-Core 2,5Ghz, 3GB RAM, HDD 500GB, grafika nVidia GT 9500. Niestety nie znam modelu płyty głównej. Aktualnie jest na nim postawiona Vista Home Basic. Czy trzymać się dalej Visty czy może zainstalować Windows 7 Home Premium? Bo XP to chyba jednak lekko de mode i jakby nie patrzeć trochę stary...

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #649408  autor: wook
 23 lip 2013, 16:14
jak z temeraturami przy pracy? Mocno się grzeje? Nie ma przypadkiem chłodzenia zawalonego?
Co do systemu, win 7 jest szybszy od visty i mniej zasobożerny, zobacz też ubuntu do neta i prostych appek wystarcza i mniej zasobów zużywa (zdziwiłem się gdy po starcie systemu i przeglądarki było tylko 500 mb ramu zajęte).

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #649415  autor: Xy
 23 lip 2013, 16:41
No tak, chodzenia nie sprawdziłem i przy najbliższej okazji zwrócę na to uwagę. Jeśli zajdzie potrzeba wyczyszczę środek. Co do Ubuntu i innych Linuxów to raczej odpada.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #649419  autor: orson_dzi
 23 lip 2013, 16:53
Blue screen, to moze byc wszystko. Ostatnio mi wywalal z powodu bledow w grze (Max Payne 3). Ignorowalem przez dwa dni, co skonczylo sie ciaglym resetem podczas ladowania systemu. Zadne metody naprawcze nie skutkowaly, zostal format lub nowy dysk i na nim stawianie systemu. Poszlo na to drugie, bo mialem za duzo waznych plikow.

A system koniecznie zmieniaj na 7.

Lista używanych telefonów nie mieści się w tym polu tekstowym :)

 #650150  autor: wook
 26 lip 2013, 11:14
i co się okazało z chłodzeniem?

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #650925  autor: Vieslav
 29 lip 2013, 12:05
1. Podaj temperatury z programu speedfan, zarówno pod obciążeniem jak i w spoczynku (obciążysz programem prime95).
2. Screen parametrów SMART dysku obowiązkowo (speedfan ma odpowiednią zakładkę, jeśli nie to HDTune, zakładka health).
3. Test pamięci obowiązkowo, ma go każde live cd z systemem linuxowym.

 #651319  autor: Xy
 31 lip 2013, 09:21
Wyniki testu podam najprawdopodobniej po weekendzie gdyż dopiero w piątek będę miał dostęp do tego komputera. Ale przez ostatnie kilka dni nie pojawił się Niebieski Ekran.
Dowiedziałem się, że pudło nie było nigdy rozkręcane. Czyli istnieje duże prawdopodobieństwo, że chłodzenie nie jest prawidłowe.
Jednak testy powinny dać odpowiedź do jakich temperatur grzeje się komputer.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #651461  autor: znawca
 31 lip 2013, 20:07
Moim zdaniem na 7 lub nawet 8 powinieneś zmienić już dawno temu

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #651560  autor: Vieslav
 01 sie 2013, 07:41
Dopóki nie zdiagnozujesz usterki wybór systemu mija się z celem. Żebyś nie wiem co zrobił będzie to samo. Jeszcze napisz markę i moc zasilacza.

 #652261  autor: adiq1033
 03 sie 2013, 23:48
Xy pisze:Druga rzecz: Komputer będzie miał stawiany system (dla zdrowia, czasem zwyczajnie trzeba). I chciałbym się was poradzić jaki system wybrać? Komputer ma w sobie procesor Intel Dual-Core 2,5Ghz, 3GB RAM, HDD 500GB, grafika nVidia GT 9500. Niestety nie znam modelu płyty głównej. Aktualnie jest na nim postawiona Vista Home Basic. Czy trzymać się dalej Visty czy może zainstalować Windows 7 Home Premium? Bo XP to chyba jednak lekko de mode i jakby nie patrzeć trochę stary...
Zainstaluj sobie Windows 7 - sam przeniosłem się na niego i teraz patrzę z pogardą na dziurawego jak ser szwajcarski XP. Siódemka wetchnie nowe życie w Twoją jednostkę centralna. Różnica w prędkości działania będzie zauważalna gołym okiem.

Z ciekawości, ten obecny system na którym spotykasz się z problemem blue scereen kiedy był instalowany? Może przywrócenie kopii roboczej wyeliminowałoby usterkę? Ja średnio co dwa lata instaluje na nowo system, czasami wcześniej jeśli zacznie szaleć. Obecnie zamierzam przestudiować dokładnie Ubuntu. Nie wiem, skąd u Ciebie taka niechęć do darmowego i podobno doskonałego systemu operacyjnego?