DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #773548  autor: jedrek
 29 gru 2014, 13:19
loker pisze:Myślę, że tylko światłowód...
Pokaż mi tysiące osób prywatnych co mają światłowód do domu w Polsce...
Pewnie w Polsce znajdziesz może 1000 takich użytkowników ze światłem w domu.
Jakie chcesz rozwijać prędkości na tym światłowodzie?
Ostatnia mila bez problemu daje radę po miedzi co pokazują kablówki, które koncentrykiem nie mają problemu pchać dla prywatnej osoby w bloku 500Mbps.
A do domowych celów dziś prywatnemu nie jest w 90% potrzebne nic więcej niż przepustowość 100Mbps.
 #773551  autor: jedrek
 29 gru 2014, 13:22
ciekawy pisze:dla mnie kablowy net od paru lat nie ma sensu bo można korzystać z niego tylko w domu przy kablu, a często prędkość jest taka sama albo niższa od netu mobilnego
Jak masz kabel od firmy krzak to tak właśnie działa :)
U mnie na kablu nie ma problemu o każdej porze dnia i nocy, także w czasie wieczornego szczytu pełna rura, nic się nie dławi. I prędkości na pewno większe niż w mobilnym.
 #773684  autor: sa
 29 gru 2014, 20:00
jedrek pisze:
ciekawy pisze:dla mnie kablowy net od paru lat nie ma sensu bo można korzystać z niego tylko w domu przy kablu, a często prędkość jest taka sama albo niższa od netu mobilnego
Jak masz kabel od firmy krzak to tak właśnie działa :)
U mnie na kablu nie ma problemu o każdej porze dnia i nocy, także w czasie wieczornego szczytu pełna rura, nic się nie dławi. I prędkości na pewno większe niż w mobilnym.
Szybkość niby tak tylko ze jak masz internetię czy inne stwory netiopodobne (spółki córki)to już bywa różnie bo są...awarie i konserwacje w wyniku czego neta Niet...a bywa ze w godzinach od np.17 do 20 potrafi zamulać nie wiadomo czemu, przepustowość łączy jak piszesz 200-500mb/s.Owszem zawsze można mieć np.Upc, ale tu sytuacja identyczna jak z internetią nie znasz dnia ani godziny gdy będzie "awaria 'lub "konserwacja łączy",i żeby nie było Upc miało się 3 lata z telewizją po tym doświadczeniu mam już własną satelitę i oprócz łącza kablowego muszę utrzymywać dodatkowo łącze mobilne...I coraz bardziej zastanawiam się czy nie porzucić stacjonarnego na łącze mobilne,a ostatnio jak testowałam play w moim miejscu zamieszkania to play oferuje 3 do 4 , razy szybszy up i dw niż w 2009 czyli jest wyraźny postęp na plus,a jak mają w 2015 stawiać nadajniki LTE to jest nadzieja że jak skończy mi się umowa(w 2 połowie 2016) to LTE będzie hasać aż miło.
 #773846  autor: ciekawy
 30 gru 2014, 02:27
porzuć stacjonarny net,

ja od paru lat korzystam tylko z netu mobilnego i jestem zadowolony,

do kabla nie chcę wracać, choć z początku myślałem, ze mobilny nie da rady i będę musiał wrócić, a czas pokazał, że nie, że mobilny działa nawet lepiej niż stacjonarny,

teraz jest LTE, zasięg LTE się polepsza, oferty no limit, może być tylko lepiej,

oczywiście nie kopiuję całego netu
 #773904  autor: Maniek99
 30 gru 2014, 11:59
@ciekawy
Wcale nie musi być tylko lepiej.
Zasięgowo pewnie tak, bo pojawią się niższe zakresy częstotliwości, ale pojemnościowo będzie to samo co w 3G.
 #773923  autor: R.Mandano
 30 gru 2014, 14:03
Stacjonarka ma sens, jeśli będzie tańsza niż LTE.

Ale biorąc pod uwagę, że horyzoncie widać już 5G, to stacjonarka musi być naprawdę tania, aby się opłacała. Niestety, stacjonarka nie jest tania, przez cwaniaków z Francji, którzy uzależniają opłaty za net od posiadania abonamentu na telefon stacjonarny, ponieważ - wg francuskich specjalistów - druty miedziane lepiej pracują, jak jednocześnie drutem leci rozmowa analogowa + cyfrowe pakiety danych.
:P :lol: :P
 #773932  autor: Maniek99
 30 gru 2014, 14:18
Stacjonarka nigdy nie będzie tańsza niż net komórkowy i to nie tylko przez Orange.
Po prostu utrzymanie takiej infrastruktury jest znacznie droższe, a każdy kawałek nowej linii to też przynajmniej kilkanaście tysięcy zł.
Ceną mogą konkurować w zasadzie tylko kablówki, bo raz że klient siedzi praktycznie jeden na drugim, a dwa że nie trzeba specjalnie nic kopać, czy stawiać słupów, bo większość jest już zrobione, a nowe budynki mają te instalacje w standardzie.
 #774065  autor: Maniek99
 30 gru 2014, 19:34
@ciekawy
Jak wszyscy odejdą, to LTE będzie wolniejsze niż modem analogowy ;)
A wtedy kabel zacznie drożeć...
Ostatnio zmieniony 30 gru 2014, 19:43 przez Maniek99, łącznie zmieniany 1 raz.
 #774067  autor: Ruben
 30 gru 2014, 19:43
Maniek99 pisze:Stacjonarka nigdy nie będzie tańsza niż net komórkowy i to nie tylko przez Orange.
Jeżeli mówimy wyłącznie o samej usłudze internetu, to już są to zbliżone ceny a jeżeli bierzemy pakiet usług, to internet można mieć za naprawdę małe pieniądze np. UPC, gdzie 30Mb można mieć już za 10pln/m-c.
Jeżeli ktoś potrzebuje prawdziwego nielimitowanego internetu a nie nielimitowany z limitem, jaki oferuje Plus i Play, to tylko internet stacjonarny. Poza tym prędkości w mobilnym są bardzo uzależnione od obciążenia sieci. U znajomego LTE Play 2-3Mb wyciąga a Plusa 4-8Mb.

Kolejna istotna sprawa to lokalizacja. Oczywistym jest, że gdzieś na wsiach nie ma kablówek a jedyny internet jest najczęściej dostępny przez infrastrukturę Orange, która bywa w różnym stanie więc w takich przypadkach można próbować przygody z internetem mobilnym jako substytutem stacjonarnego.
Natomiast w miastach, gdzie są operatorzy kablowi i można przebierać w ofertach i jakość jest najczęściej dobra, to ja nawet nie zastanawiałbym się nad zamianą na mobilny.
Teraz rozbudowywane jest FTTH np. Orange coraz więcej tego buduje na sporą skalę ale niestety tylko do bloków na razie. Ich oferta: pakiet TV, telefon, net od 300Mb za 79pln czyli też przyzwoita cena.
 #774070  autor: Maniek99
 30 gru 2014, 19:51
@Ruben
Jak pisałem, to tylko kablówki.
Pakietów nie liczę, bo wiadomo że jak zostawiasz u nich stówę/m-c, a kabel i tak leży, to ten net ich wiele nie kosztuje.

Z małymi miejscowościami i netem mobilnym jest gorzej, bo chętnych dużo, nadajników mało, więc łatwiej je wysycić.

Poczekajmy z rok/półtora jak się ludziom umowy na adsl-e pokończą, to będzie wiadomo co z tych zawrotnych prędkości zostanie.
 #774790  autor: tiger93
 02 sty 2015, 19:06
Tak ma sens. Gdy 31 grudnia Internet mobilny działał jak krew z nosa, zwracając komunikaty timeout lub wyrzucając modem z sieci bez opcji ponownego połączenia się, na moim VDSL`u wzmożony ruch nie zrobił absolutnie żadnego wrażenia

Szybkość transmisji danych 50.5Mbps 5Mbps
Maksymalna szybkość linii 53.47Mbps 12.15Mbps
Tłumienie linii 24.7 dB 0.0 dB
Tłumienie sygnału 22.1 dB 0.0 dB
Margines zakłóceń 5.8 dB 11.4 dB

:)

http://www.speedtest.net/result/2572992339.png
 #774839  autor: wook
 02 sty 2015, 21:47
jedrek pisze:Pokaż mi tysiące osób prywatnych co mają światłowód do domu w Polsce...
Pewnie w Polsce znajdziesz może 1000 takich użytkowników ze światłem w domu.
u mnie w mieście działa operator który ma ponad 1k użytkowników po światłowodzie, dali światłowody bo sieć oparta na nich jest mniej awaryjna (światłowód nie przewodzi prądu więc wyładowania atmosferyczne mu nie straszne a często się zdarzało, że jak była burza to dużo switchów padało i był brak neta, teraz takiego problemu brak).
A prędkość to nie wszystko liczy się też ping
Obrazek
i te wartości mam zapewnione zawsze niezależenie od pogody, godziny itp. a mobilny potrafi zawieść w pewnych sytuacjach.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
 #774847  autor: jedrek
 02 sty 2015, 22:35
wook pisze: A prędkość to nie wszystko liczy się też ping
i te wartości mam zapewnione zawsze niezależenie od pogody, godziny itp. a mobilny potrafi zawieść w pewnych sytuacjach.
Ping jest ważny dla graczy. Reszta czy ma ping 60ms czy 10ms to kompletnie nie wpływa na działanie dla nich neta. Ja nie gram więc ping mi wisi jak nie kończy się time out-em :) Na odpowiedź poczekam i 100ms.
Piszesz tak do mnie jakbym był sympatykiem mobilnego.
Mobilny to dobry jako rezerwa. Sam wiszę na kablowym i go sobie chwalę. Pingi też mam niewielkie :)
Rozumiem, że niektórzy mają tylko możliwość wzięcia sobie mobilnego.
Mobilny w pewnym sensie przypomina mi czasy modemów analogowych wdzwanianych na 0202122, człowiek z zegarkiem w ręku się łączył oj bo za dużo nabije impulsów. A dziś oj bo mi kurek przykręcą na mobilnym jak przyświruję... A dla wielu bez alternatywy kablowej gdy taki mobilny rozdzielą na domowników to limity wykręci się naprawdę szybko.
To, że nie każdy może wziąć sobie net po miedzi znam z praktyki, gdzie u rodziny na wsi, dla dziadów z orange uzupełnienie 30m brakującej pary od kontenera do słupa to zadanie niewykonalne od 4 lat....i inwestycja jakby most dla dwupasmowej drogi mieli stawiać nad Wisłą w Gdańsku. Za ten czas już by dawno się 30m pary zwróciło i by zarabiali. Życia mi braknie zanim ta pseudofirma się ogarnie w swym papierkowym burdeliku.
Ale czego tu wymagać skoro w orange w większości głupki pracują - wystarczy zadzwonić do nich i posłuchać bajek o niczym. Miałem od nich net z 7 lat więc miałem nieprzyjemność przepychać się z byle pierdołą z nimi. W końcu odpuściłem, bo ileż można się płaszczyć przed nimi. Wieczne rozmowy ze ścianą...
A potem człowiek na wsi idzie do mobilnego (bo tylko taki ma) i najlepiej nie od orange, bo im to się nic nie opłaca. Wydoić resztki infrastuktury po tp i wytransferować zysk do Paryża...
Dziękuję, że UPC daje mi w mieście możliwość skorzystania z normalnego łącza! Jedna z niewielu firm, której się opłaca, której się chce wyjść do klienta. A nie jak orange, który między wierszami ci odpisze pi......się pan i idź poszukaj sobie jakiejś konkurencji, bo my nie jesteśmy tobą zainteresowani.
Składam kondolencje dla wszystkich mieszkających z dala od dobrych kablowych netów, którym zostaje tylko proteza w postaci mobilnego (albo wypasionej pary miedzianej 6km od orange z zawrotnym 1Mb w porywach jak 50 letnia linia nie zamoknie), który w zimowy wieczór dostaje czkawki jak pół wsi się zaloguje na BTS-a.
 #775378  autor: Dziedzic Pruski
 04 sty 2015, 22:07
wook pisze: i te wartości mam zapewnione zawsze niezależenie od pogody, godziny itp. a mobilny potrafi zawieść w pewnych sytuacjach.
Szczerze mówiąc d..py nie urywa. W RBM na LTE mam 3x większy download i upload za 10 zł miesięcznego doładowania skarbonki na koncie.

W tym roku będę używał jednocześnie LTE i stacjonarnego, ale coś mi się widzi że jeśli promocja RBM zostanie, to stacjonarny precz.
Tak wygląda to np teraz:
http://www.speedtest.net/my-result/i/1092883531

Używam: virginmobile.pl, klucz.net, nju.pl, happycall.pl, aero2.pl, RBM, alditalk.de, vipnet.hr, du.ae
Dawniej: Centertel, Era, Plus, Heyah, T-Mobile, Play
iPhone 6+128GB, iPhone 4, Nokia 6310 i 6230, HTC TD, iPad Air cellular
 #775400  autor: loker
 04 sty 2015, 23:46
Dziedzic Pruski pisze:Ostatnia mila bez problemu daje radę po miedzi co pokazują kablówki, które koncentrykiem nie mają problemu pchać dla prywatnej osoby w bloku 500Mbps.
Wychodzi na to samo, co napisałem. Tylko światłowód ma przyszłość - dla klientów indywidualnych do bloku, a po nim koncentryk. A w przypadku firm, weź biuro na 20 stanowisk komputerowych światłowód do głównego routera i dalej skrętkami 1 Gb/s. Z drugiej strony najdroższe są przejścia ze światłowodu na kabel, jak będą taniały, co już się nawet dzieje, to w miastach będzie światłowód do mieszkania, myślę, że w budowanych apartamentowcach w przysłowiowe jutro stanie się to standardem.

Zgadzam się też z przedmówcą, że zwłaszcza na obszarach wiejskich taniej postawić kilka BTSów niż każdemu pociągnąć światłowód czy chociaż dobrej jakości kable od węzła. A że tablety i smartfony są coraz bardziej popularne to dla wszystkich bardziej opłaca się rozwijać 3G oraz LTE niż ciągnąć kable.

A co do mieszkania w mieście i korzystania w komputerze stacjonarnym z internetu - są różne profile ludzi. Są single, są rodziny. Są osoby, które czasami czatują, wysyłają e-maile czy "wchodzą do banku" - im Aero2 wystarczy, bardzie wymagającym LTE od PLAY za 0zł na 30 dni. Ale skomputeryzowanej kilkuosobowej rodzinie router z modemem LTE możne nie wystarczyć, zwłaszcza jak kilka takich rodzinek w pobliżu, więc tylko internet po kablu, oby jak najkrótszym (w sensie od światłowodu).
 #775467  autor: Ruben
 05 sty 2015, 10:43
loker pisze:Z drugiej strony najdroższe są przejścia ze światłowodu na kabel, jak będą taniały, co już się nawet dzieje, to w miastach będzie światłowód do mieszkania, myślę, że w budowanych apartamentowcach w przysłowiowe jutro stanie się to standardem.
To już się dzieje od pewnego czasu i nie tylko w apartamentowcach ale 20-30 letnich blokach. Orange realizuje duży projekt FTTH czyli światłowód do mieszkania np. w takiej konfiguracji: kabel dosyłowy do bloku, przełącznica, spliter i kabel dołączeniowy, wszystko po światłowodzie. Naprawdę idzie to sprawnie. Ceny podobno też przystępne, za pakiet TV, telefon, net od 300Mb za 79 pln.

Obecne przepisy wymuszają, że każdy nowoprojektowany blok musi mieć zaprojektowaną m.in. instalacje światłowodową, inaczej nie otrzyma się pozwolenia na budowę.

Wg. mnie przesiadka ze stacjonarnego na mobilny, który też ma być wykorzystywany stacjonarnie, ma sens jedynie na terenach wiejskich, gdzie nie ma wyboru i jest słaba neostrada i 3G/LTE od operatora.
W kablówkach za 50-60 pln/m-c można mieć pakiet tv, telefon, internet więc są to już naprawdę przystępne ceny.
 #783045  autor: Mart87
 07 lut 2015, 13:32
Dla mnie ma sens. LTE/3G ma limity transferu i pewnie problemy ze stabilnością. Wolę mieć coś co działa stabilnie i bez sztucznych ograniczeń. Niestety czasami są inne ograniczenia: brak konkurencji, adsl, wysoka cena.
 #785645  autor: Palmer
 19 lut 2015, 08:57
Mieszkam na przysłowiowej wsi i choć mam możliwość podpięcia się pod linię Neostrady, to zrezygnowałem z tego, gdyż słyszałem o częstych problemach z utrzymaniem stałego łącza. Zresztą miesięczny koszt też mnie do tego zniechęcił. Dlatego od paru lat używam radiówki z Orange CDMA. Parametry to 1Mb/s i początkowe 3GB limitu danych, później powiększone do 9GB, co na moje potrzeby starczało mi średnio na 2-3tygodnie, a później był lejek ;) Przez ten cały czas zdarzyły się tylko 3 parogodzinne awarie, co na tle bardzo awaryjnej w mojej okolicy linii jest wyczynem. Obecnie nie mam już limitu danych i mogę pobierać ile chce. Ale szczerze mówiąc szukam teraz jakiejś alternatywy w postaci internetu mobilnego o szybkość nie mniejszej niż 5Mb/s bez limitu danych(ewentualnie min.40GB limitu), żeby móc komfortowo przeglądać strony i czasem coś pobierać :P