DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #978670  autor: mnm666
 19 lut 2018, 14:44
Witam,

Poczytałem trochę odnośnie usługi DSL, jednak wiele postów jest dosyć starych, sprzed wielu lat, dlatego chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy na temat obecnego stanu usług DSL oferowanych przez Orange w Polsce. Obecnie mam neostrade do 10 Mb/s, jednak od wielu lat są z nią problemy i z roku na rok były odczuwalne pogorszenia jakości działania usługi (zwłaszcza wieczorem), zapewne ze względu na fakt, iż coraz więcej osób było podłączanych do sieci, bez zmiany/ulepszania infrastruktury i centrala do której jestem podłączony była sukcesywnie przeciążana i zapychana.

To co mnie interesuje to usługa posiadająca priorytet pakietów w sieci (+ nrt-VBR) i z tego co wyczytałem DSL coś takiego posiada. Chcę aby moje pakiety posiadały wyższy priorytet względem innych użytkowników i nie były dropowane albo opóźniane podczas przeciążeń w centrali / w sieci Orange.

Statystki mojego połaczenia ADSL2+ z 10 dni - https://imageshack.com/a/img923/1963/DCdD2b.jpg

Jak widać, wysokie tłumienie, masa róźnego rodzaju błędów, przez to zwiększony przeplot (interleaved depth) i dodatkowe opóźnienia (delay / msec).
Długość linii to chyba trochę ponad 3km, stara infrastruktura (zwykłe miedziaki w studzienkach), która nigdy nie była modernizowana.
Teoretycznie, czy jest sens przejścia na usługę DSL w takim przypadku i czy odczuwalna będzie jakakolwiek poprawa ?
I czy synchronizacja będzie na podobnym poziomie, czy musiałaby być mniejsza, a jeżeli tak to o mniej więcej ile mniejsza ?
Zakładam że na DSL aktywny jest również DLM, w związku z tym dodatkowe pytanie to czy jest możliwe zmniejszenie przeplotu i przypisanie go na stałe do profilu klienta przez technika Orange ?

Reszta pytań w podpunktach:

1) Czy tylko DSL posiada usługę priorytetu pakietów w sieci ? Czy może istnieją inne usługi dostępu do internetu które oferują coś podobnego ? I czy ta usługa w ogóle nadal działa tak jak powinna, bo w internecie są sprzeczne informacje na ten temat, czyli np. kiedyś działało (bo płaciło się dużo więcej za DSL'a), teraz wszystko leci jednym kanałem jak neo itp.

2) Jeżeli chciałbym zachować neostradę i podłączyć dodatkowo DSL'a (bez telefonu, tak wiem dodatkowe koszta za utrzymanie łącza), to jak to dokładnie wygląda ? Skąd jest ciągniety nowy kabel, czy tylko od jakiegoś punktu dostępowego na ulicy, czy od centralki ciągną może coś lepszej jakości ? (marzenia i mało prawdopodobne, jednak chcę się upewnić). I czy obie usługi możnaby podłączyć do jednego gniazdka ? (każdy kabel i wyjście osobno).

3) W którymś temacie czytałem że jakość usługi zależy od tego do jakiej karty jesteśmy podpięci na centrali (ADSL czy VDSL). Gdzie można uzyskać informacje jakie karty są podopięte np. w mojej centrali ? I czy to faktycznie ma jakiś wpływ, jeżeli DSL'a i tak miałbym zapewne "do 10 Mb/s".

4) Czy można dokupić własny modem do DSL'a ? Nie chciałbym korzystać z tego co daje Orange, ze względu na negatywne opinie, dlatego myśle że warto byłoby dokupić osobno sprzęt pod to łącze. I czy mogą na centrali ustawić aby ten ich sprzęt tylko przepuszał transfer a reszta byłaby obsługiwana przez mój własny modem ? I w razie czego jaki modem byście polecali ?

5) Umowę chciałbym podpisać na 12 miesięcy i tym samym płacić więcej jeżeli usługa faktycznie działałaby prawidłowo i dużo lepiej od zwykłej neostrady. Jednak co w przypadku gdy tak nie będzie i chciałbym zerwać umowę ? Jaka jest obecnie kara i za ile miesięcy w przód musiałbym zapłacić Orange za zerwanie umowy ?

Z góry dzieki za pomoc =)