DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert telefonii stacjonarnej i VoIP
Wszystko, co dotyczy ofert telefonii stacjonarnej i VoIP
 #840178  autor: sporysz
 14 gru 2015, 01:09
Cześć,
Korzystam o ok ośmiu lat z usług VoIP do obsługi połączeń stacjonarnych. Od ostatniej konfiguracji domowego systemu minęły trzy lata. Nie miałem potrzeby, by śledzić nowości i trendy na rynku. Gdy w sierpniu burza spaliła mi router Tp-Link TL-WR842ND za którym działała bramka VoIP z dwoma liniami analogowymi (router Linksys WRP-400 zredukowany do bramki)
Przy porządkach spowodowanych zmianą operatora na UPC (120 Mb/s) próbowałem ponownie uruchomić telefon analogowy na wrp-400. Okazało się, że port WAN nie reaguje. Można wejść do ustawień przez przeglądarkę, konfigurować itp. Nic poza tym. Tu pojawia się pytanie: czy można sprawdzić czy port WAN jest teraz zepsuty/spalony, czy da się wymienić gniazdo lub przywrócić funkcjonalność bramki?
Duga sprawa, to zmiana sprzętu. Posiadam obecnie modemorouter otrzymany od usługodawcy Technicolor TC7200. Mimo powszechnej krytyki tego modelu w necie bez zarzutu.
Stoję teraz przesz wyborem: czy ewentualnie kupić jakąś bramkę VoIP czy pozbyć się używanego obecnie TL-WR1043ND i kupić router z wbudowanym VoIP (w UPC wyżebrać sam modem). Jedyny jaki znalazłem to firmy Fritz. Nie wiem czy warto robić kolejną rewolucję i wydać 700 zł na świetny router czy na razie kupić bramkę VoIP obsługująca dwie linie?
Jeśli wybiorę drugi przypadek, to nie wiem jakie bramki są warte uwagi. Moje źródł wiedzy zniknęły, lub wyschły; ( Nie wiem gdzie o to pytać…
Po przejrzeniu kilkunastu sklepów wybrałem trzy: Linksys Pap 2T-EU, który znam. Jest chwalony, ale już nie jest produkowany. Ma następcę Cisco SPA-112. Nie wiem czym się różnią. Następna to GRANDSTREAM Bramka VoIP 2porty FXS rout HTATA502, a trzeci to za moich czasów był mercedes wśród bramek AVM Fritz!BOX FON ATA z routerem bez wifi. Na Allegro można teraz kupić nowe ponoć za bezcen…

Które rozwiązanie radzicie? Jaką bramkę, czy coś z powyższych, czy jest może coś innego godnego polecenia? Potrzebuję koniecznie dwie niezależne linie telefoniczne współpracujące z Betamaxem, IPfonem i FCN. Dobrze by było można stworzyć własny dialplan..
Z góry dziękuję za pomoc i cierpliwość.

Pozdrawiam serdecznie,

sporysz

http://bezdruku.pl/