DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #961828  autor: panoramiczna
 19 lis 2017, 17:23
Dzień dobry,

Kilka tygodni temu wybrałam się na wakacje do Maroko. Po przyjeździe do kraju dostałam bardzo wysoki rachunek za telefon ( w sieci T-mobile). Po zajrzeniu do bilingu szczegółowego okazało się, że ten wysoki koszt spowodowany był połączeniami, które zostały przeze mnie wykonane. Tu zaczyna się robić ciekawie ponieważ żadnych połączeń nie wykonywałam. Po sprawdzeniu historii telefony zobaczyłam, ze racja z tymi połączeniami pokrywają mi się połączenia przychodzące, które odrzucałam. Najdziwniejszą rzeczą dla mnie jest to, że połączenia te naliczone zostały " podówjnie" - w tym samym momencie jak za połączenie przychodzące ( 5zł ) i połączenie wychodzące ( 10zł ), czyli za jednorazowe odrzucenie połączenia musiałam zapłacić 15zł ( na bilingu widnieją 2 pozycje, łaczenia z roamingiem oraz wykonania połączenia na pocztę głosową). Czy ktoś byłby w stanie mi wyjaśnić ten fenomen i jak to działa? Ponieważ konsultanci T-mobile jedynie odsyłają mnie do cennika usług w którym nie ma nic napisane na temat opłat za przekierowanie połączenia na pocztę- że te opłaty pobiera się "podwójnie". Będę niezmiernie wdzięczna za wszelką pomoc.
 #961834  autor: Remington
 19 lis 2017, 17:35
Niestety, przekierowania w roamingu tak są taryfikowane od zawsze, niezależnie od operatora. Tj. płacisz za to, że rozmowa była przekierowana do Maroka oraz za odcinek z Maroka do numeru docelowego (np. na pocztę głosową). Bez opłat są tylko przekierowania realizowane od razu przez polskiego operatora, bez udziału roamingu.

Tutaj jest to dość dobrze opisane:
http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/komo ... oamingu.cp

W sieciach komórkowych istnieją następujące typy przekierowań:

WARUNKOWE późne:
przekierowanie, gdy numer nie odpowiada (przekierowanie następuje np. po 10 sekundach)
przekierowanie, gdy nastąpiła utrata zasięgu lub bateria aparatu jest rozładowana
przekierowanie, gdy numer jest zajęty
W przypadku przekierowań (warunkowych) połączenie przychodzące jest przesyłane automatycznie do kraju, w którym klient korzysta z roamingu i dopiero jeżeli nie zostanie odebrane, wraca do Polski. Tak więc ponosisz koszt za dwa połączenia - za połączenia przychodzące oraz za połączenie wychodzące (stawki zgodne z cennikiem roamingowym dla połączeń wychodzących i odbieranych). Dlatego kiedy jesteś w roamingu, zaleca się wyłączenie tego przekierowania*.

WARUNKOWE wczesne:
przekierowanie, gdy aparat został ręcznie wyłączony

BEZWARUNKOWE - natychmiastowe:
przekierowanie wszystkich rozmów przychodzących na wybrany numer
W przypadku ustawionego w aparacie przekierowania bezwarunkowego lub przekierowania warunkowego wczesnego, nie ponosisz opłaty roamingowej, przekierowania* takie wyceniane są jak przekierowania w Polsce, zatem opłata za przekierowania będzie równa opłacie za połączenie w Polsce.
 #961838  autor: panoramiczna
 19 lis 2017, 17:50
Dobrze, ja rozumiem, ale dlaczego w takim przypadku opłata jest naliczana jak za połaczenie przychodzące i wychodzące ? ponieważ opłatę na połączenie przychodzące rozumiem, ale nie rozumiem opłaty za połączenie wychodzące. 2 lata temu mieszkałam za granicą przez pół roku i nigdy nie zdarzyło mi się żeby w momencie odrzucenia połączenia naliczyły mi się podwójne opłaty. dlatego teraz jestem bardzo zdziwona przez to.
 #961841  autor: Kryniczanin
 19 lis 2017, 18:00
Bo na terenie Związku Socjalistyczych Republik UE nie można pobierać opłat za przekierowanie na pocztę. Za to poza eurokołchozem można i pobiera się.

Skąd podwójna opłata?

W skrócie odrzucenie połączenia przy aktywnym przekierowaniu na pocztę to jest odebranie i wykonanie w jednej czynności w roamingu poza strefą 1A (ZSR EU)

Jakbyś przed wyjazdem wyłączyła wszelkie przekierowania Kod ##002# i wyłączyła przez BOA pocztę głosową to odrzucenie połączenia w Maroku nic by Cię nie kosztowało.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2017, 18:02 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #961843  autor: Remington
 19 lis 2017, 18:01
Tak jak było w cytacie powyżej:
Remington pisze:Tak więc ponosisz koszt za dwa połączenia - za połączenia przychodzące oraz za połączenie wychodzące (stawki zgodne z cennikiem roamingowym dla połączeń wychodzących i odbieranych).
1. Polska -> Maroko (wg opłaty za poł. przychodzące)
2. Maroko -> Polska (wg opłaty za wychodzące)