DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #928306  autor: zoombann
 28 maja 2017, 19:55
Witam,

planuję zakup telefonu i wstępnie wybór padł na Xiaomi Redmi 4 Pro. Nie obsługuje on jednak B20 LTE800, które odpowiada za LTE na terenach słabo zurbanizowanych. Nie jestem jednak dokładnie pewny jakie to będzie miało dla mnie skutki odnośnie zasięgu łapanego przez telefon (jestem w Plusie). Ostatnio kolega z telefonem bez LTE800 powiedział mi, że ma czasem problem z dzwonieniem i z zasięgiem w takich miejscowościach właśnie przez to i trochę mnie to zdziwiło. Zawsze myślałem, że jak nie mamy dostępu do LTE to telefon łączy się z 3g, które obejmuje cały kraj (czy tam prawie cały). Czy to znaczy, że są miejsca gdzie lte dociera a 3g już nie albo czy zasięg 3g zacznie w najbliższym czasie zanikać kosztem lte i nie warto pchać się w taki telefon (pomieszkuję w połowie na wsi a w połowie w mieście)? I drugie pytanie: jeśli w pakiecie mam pakiet internetu lte a nie mam tego pasma to będę mógł korzystać z 3g w ramach pakietu, czy w ogóle?

Pozdrawiam
 #928308  autor: mikkel
 28 maja 2017, 20:06
Niech się jeszcze wypowiedzą "mądrzejsi" ale według mnie lte jest TYLKO do netu.
Ja mam telefon z lte i gdy dzwonię lub do mne ktoś dzwoni to zasięg na czas rozmowy "spada" na 3G lub ewentualnie 2G.
Z drugiej strony jest volte (voice over lte) czy jak to sie pisze gdzie rozmowy mogą być po lte ale czy to jest kwestia tylko telefonu czy również operatora to nie wiem. Ale chyba tak. Także według mnie lte do rozmów nic nie pomoże.
Ale może się myle.
 #928311  autor: -Gosc-
 28 maja 2017, 20:12
Tak to napisałeś że... nie wiadomo jak ci odpowiedzieć. Napewno masz zerową wiedzę w temacie...
Więc po kolei:
Z tego co głosi plus twój operator to nie zamierzają przedłużać rezerwacji na korzystanie z pasma B20 czyli 800MHz, mają coś tworzyc na 900MHz poprzez refarming tego pasma.
To że masz LTE na terenie gdzie zamieszkujesz nic nie znaczy jeżeli chcesz używać go "do dzwonienia", musisz mieć skonfigurowane i obsługiwane przez telefon VoLTE.
Na wsiach najczęściej jest 2G i 3G, może być LTE na 800MHz ale nie musi.
Pakiet internetu możesz wykorzystywać w dowolnej dostępnej i obsługiwanej przez sieć i twój telefon technologii. Tak jest chyba u wszystkich opów.
Nie pchaj się w chińczyków typu xiaomi, nie warto, dołóż, dozbieraj kup coś przyzwoitszego.
Nie zaśmiecaj sobie głowy pasmami, normalne telefony obecnie dostępne (nie xiao coś tam) obsługują wszystkie pasma które zostały przyznanane pod LTE.
Nawet gdybyś miał zasięg tylko 3G to i tak na smartfonie spokojnie załatwisz większość spraw w HSPA+.
 #928313  autor: -Gosc-
 28 maja 2017, 20:14
mikkel pisze:ale według mnie lte jest TYLKO do netu
LTE nie jest tylko do netu, spada ci do 3G/2G bo twój telefon nie obsługuje VoLTE lub nie jest skonfigurowany.
 #928321  autor: zoombann
 28 maja 2017, 20:34
Dzięki wszystkim odpowiedzi i wyjaśnienie wątpliwości
-Gosc- pisze: Z tego co głosi plus twój operator to nie zamierzają przedłużać rezerwacji na korzystanie z pasma B20 czyli 800MHz, mają coś tworzyc na 900MHz poprzez refarming tego pasma.
.
Skoro plus ma zmieniać pasmo na nowe to czy smartfony zakupione wcześniej jakoś się na te nowe pasmo same przestawią z 800MHz, czy nie będą łapać tego pasma?
 #928324  autor: -Gosc-
 28 maja 2017, 20:54
Nie przestawią się, to nie na tym polega, obsługa jakiegoś pasma to zaimplementowanie w telefonie odpowiednich układów radiowych, tak więc coś co obsługuje B20 nie będzie obsługiwało B8 (900MHz, w sensie nie przestawi się samo).
 #928332  autor: zoombann
 28 maja 2017, 21:53
Znalazłem informacje, że Polkomtel chce używać pasm 900 i 2100 MHz do lte. A mógłbyś mi jeszcze aby powiedzieć taką rzecz: pasmo 900MHz jest obecnie używane przez 2g a 2100MHz przez 3g z tego co znalazłem. To skoro smartfony i tak już obsługują te pasma to "wsadzenie" na to pasmo lte nie powinno wymagać żadnych nowych smartfonów do ich obsługi. Dobrze rozumiem?
 #928337  autor: -Gosc-
 28 maja 2017, 22:29
Źle rozumiesz. Pasma pasmami, telefon musi obsługiwać LTE.
 #928339  autor: lordbyd
 28 maja 2017, 22:38
Tak jak pisze Kolega powyżej.
Pasmo to zakres częstotliwości na którym urządzenie nadaje i odbiera.
Technologia to właśnie LTE, 3G (UMTS) czy 2G (GSM).
Starsze telefony np. obsługiwały technologię 3G tylko w paśmie 2100 MHz.
Pisząc jeszcze bardziej obrazowo - telewizja naziemna cyfrowa nadaje w paśmie na którym działała telewizja analogowa, jednak telewizory analogowe nie odbierają technologii DVB-T2.
 #928353  autor: _aston_
 29 maja 2017, 06:32
zoombann pisze:planuję zakup telefonu i wstępnie wybór padł na Xiaomi Redmi 4 Pro. Nie obsługuje on jednak B20 LTE800, które odpowiada za LTE na terenach słabo zurbanizowanych.
Z tego co widzę ten telefon wspiera LTE: 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)
Czyli nawet jak plus przejdzie na 900MHz to nie będzie na nim działać
zoombann pisze:Ostatnio kolega z telefonem bez LTE800 powiedział mi, że ma czasem problem z dzwonieniem i z zasięgiem w takich miejscowościach właśnie przez to i trochę mnie to zdziwiło.
Jak pisali koledzy wyżej, telefon u operatora musi wspierać VoLTE i powiem szczerze to jest bardzo przydatna usługa, która niestety działa tylko na niektórych telefonach i raczej nie ma szans aby działało na Xiaomi w najbliższym czasie (pewnie latach, ponieważ operatorzy jeszcze nie obsługują bardziej popularnych w Polsce modeli).
 #928363  autor: habish
 29 maja 2017, 09:10
Plus ma dużo więcej stacji LTE1800 niż LTE800 więc prawdopodobne że będziesz w zasięgu LTE.

Mimo wszystko daj sobie spokój z tym telefonem.
 #928380  autor: harys
 29 maja 2017, 10:47
Patryk7588 pisze:
Mimo wszystko daj sobie spokój z tym telefonem.
W tej kasie to dobry 5 calowiec, czemu Ci nie pasuje? Nie zaczepiam, pytam z ciekawości ;)
 #928733  autor: -Gosc-
 31 maja 2017, 13:46
harys pisze:W tej kasie to dobry 5 calowiec
W jakiej klasie? 5 calowców? Czy niskich cen? Jest cała masa przyzwoiych 5 calowych telefonów z LTE choćby taki samsung J5 pierwszej edycji. Nie warto się babrać w jakichś xiaomi, cena to nie wszystko.
 #928737  autor: harys
 31 maja 2017, 13:51
Kasie nie klasie, sorry ale J5, tym bardziej stary do pięt mu nie dorasta.
 #928738  autor: -Gosc-
 31 maja 2017, 13:58
Z tymi wyssanymi z brudnego chińskiego palca parametrami, rozbudowanym serwisem i nieobsługiwanymi u nas pasmami LTE, faktycznie rewelacja. Ale jest tani. I to jest to:-D
 #928739  autor: harys
 31 maja 2017, 14:01
Nie obsługuje tylko l800, aspektów technicznych nieporuszam bo widzę że nie wiesz o czym piszesz. Tani jak na chinola nie jest.
 #928751  autor: habish
 31 maja 2017, 15:59
harys pisze:
Patryk7588 pisze:
Mimo wszystko daj sobie spokój z tym telefonem.
W tej kasie to dobry 5 calowiec, czemu Ci nie pasuje? Nie zaczepiam, pytam z ciekawości ;)
Chodziło tylko o L800.