DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1167051  autor: surface123
 26 lut 2024, 10:21
Witajcie

Nie wiem czy dobry dział wybrałem...

Czy karta dodatkowa multisim (w T-Mobile ) lub w Orange Ekstra esim działają w 5G ?

Jeśli zamienimy głównego SIMa na e-sim to na 99% działa, ale czy dodatkowe karty też mają dostęp do 5G ?
 #1167053  autor: KC-KARLOS
 26 lut 2024, 10:46
surface123: jeśli taryfa pozwala na to, to tak, zadziała w 5G.
Tak, dodatkowe karty też mają wstęp do 5G, bo współdzielą usługi z główną kartą SIM/eSIM (ja to nazywam jako "karty-klony").

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1167054  autor: surface123
 26 lut 2024, 11:05
Pewnie masz na mysli FLEXa, ale ja miałem na myśli T-Mobile - usługa multiSIM ( działa na esim tylko ) i Orange, Ekstra karta esim

One nie mają tych samych usług co ma główna, np nie mają wstępu w roaming, a T-Mobile np nie ma obsługi smsów, mmsów jak i roamingu
 #1167057  autor: KC-KARLOS
 26 lut 2024, 11:25
surface123: napisałem ogólnie, gdyż te odpłatne opcje w abonamentach T i O działają bardzo podobnie jak karty-klony we Flexie.
Skoro w multiSIM T nie ma smsów/mmsów, masz jeszcze usługę Tandem.
W regulaminach tych kart-klonów masz opisane opcje, jakie nie działają.
No i w ekstra karcie eSIM w Orange abo masz jak we Flexie wybór - albo karta tylko z netem, lub z obsługą krajowych połączeń/sms/mms i z netem.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1167060  autor: KC-KARLOS
 26 lut 2024, 11:35
surface123:
powiem tak: mogę potwierdzić działanie 5G w eSIM lub SIM w:
> T-Mobile - abonament eSIM testowy 3m za 0
> Orange Flex na karcie-klonie, plan za 30 zł/mc
> Orange abonament - ekstra karta eSIM.
Technologia dostępu do neta jest współdzielona z główną kartą numeru, w porównaniu do innych usług, które mogą być lub nie są dostępne na karcie-klonie w SIMie lub eSIMie. Wszystko zależy od ustawień taryfowych głównej karty - jeśli na taryfie nie będzie 5G, to tego dostępu nie będzie.

Co ciekawe jeśli eSIM jest jako główną kartą numeru - masz dostępne wszystkie usługi, dostępne w kraju i w roamingu. Nie warto tego mylić z uprawnieniami eSIMa dodatkowego-klona.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1167066  autor: surface123
 26 lut 2024, 12:00
Tak, to wiem, główny e-sim działa w kraju u za granicą ( jeśli nie mamy blokady )
Aż dziwne ze dodatkowe karty działają tylko w Polsce.

Złożyłem sobie dla testu zamówienie o kartę e-sim za 0 zł na 3 miesiące.
Nie wiesz czy w trakcie mogę zmienić urządzenie ?
 #1167067  autor: KC-KARLOS
 26 lut 2024, 12:16
surface123: polecam kontakt z BOA.
Czy mogę przenieść eSIM z jednego urządzenia do drugiego?
eSIM jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem i nie pozwala na taką operację. Aby przenieść eSIM (np. przy zmianie urządzenia) wystarczy wystąpić o ponowną wymianę na eSIM i zainstalować go zgodnie z instrukcją na nowym urządzeniu. W momencie instalacji nowego eSIMa poprzedni eSIM przestanie być aktywny i można go będzie skasować z pierwotnego urządzenia.
Źródło: T-Mobile.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1167070  autor: KC-KARLOS
 26 lut 2024, 12:31
surface123: czytałeś umowę na eSIMa? To karta z abonamentową taryfą internetu mobilnego - T DATA. Jest tam dostępna wyłącznie usługa internetu w Polsce oraz przychodzące smsy.
Masz to wykorzystywać w opcji dualSIM, bez zmiany operatora na głównej karcie.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1167071  autor: surface123
 26 lut 2024, 12:39
Czytałem :)

Ok, jasne.

Mam też regulamin który mi wyslałi i mam tam jakiś cennik:

Abonament "T"
USŁUGI KRAJOWE
Abonament - opłata za Cykl Rozliczeniowy 100,00 zł z VAT
Połączenia głosowe - opłata za minutę 0,30 zł z VAT, SMS 0,20 zł z VAT
MMS lub MMS na adres e-mail – opłata za 100 kB 0,20 zł z VAT
 #1167073  autor: KC-KARLOS
 26 lut 2024, 12:49
surface123: i prawidłowo. Spokojnie, na czas testów, abonament wynosi 0 zł, o ile nie wykupisz jakiś usług rozrywkowych (nie mylić z premium sms).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1167122  autor: IC_Current
 27 lut 2024, 07:06
Że się tak wtrącę.
To, że dodatkowe karty nie działają za granicą wynika z prostego faktu. Tak naprawdę technicznie to nie jest coś w rodzaju "karta klon" z tymi samymi danymi. To są dwie karty SIM, z dwoma numerami MSISDN. W sieci polskiego operatora obie są obsługiwane jako dwa RÓŻNE numery, natomiast wpięte te numery są w wirtualną centralkę, która posiada funkcję rozdzwania dla połączeń przychodzących. Jest też dedykowany system bilingowy zliczający i sumujący usługi z obu numerów.
Za granicą po prostu nie byłoby możliwości korzystać z takiego systemu bilingowego, ani z funkcjonalności wirtualnej PBX (tak - w VoLTE i VoWiFi byłoby to po części możliwe). Prawie niemożliwe byłoby też sumowanie transmisji danych z dwóch różnych numerów u operatora zagranicznego.
Nie ma tu kompletnie znaczenia, jaka to usługa, jaki operator i jakie mamy karty uwierzytelniające podstawowe czy dodatkowe (SIM, eSIM, iSIM).
Stąd choćby problemy z HD-Voice i EVS w takich ofertach w połączeniach przychodzących - ciężko ustalić wspólny kodek, kiedy negocjacja nie odbywa się między terminalami końcowymi, tylko mamy centrale rozdzwaniającą, która negocjuje kodek z terminalem końcowym, ale nie może zmienić kodeka z terminalem wywołującym, bo już tam negocjacja nastąpiła wcześniej, przy przyjęciu połączenia do rozdzwonienia.
 #1167123  autor: tomi81
 27 lut 2024, 07:31
IC_Current pisze:
27 lut 2024, 07:06
Stąd choćby problemy z HD-Voice i EVS w takich ofertach w połączeniach przychodzących - ciężko ustalić wspólny kodek, kiedy negocjacja nie odbywa się między terminalami końcowymi, tylko mamy centrale rozdzwaniającą, która negocjuje kodek z terminalem końcowym, ale nie może zmienić kodeka z terminalem wywołującym, bo już tam negocjacja nastąpiła wcześniej, przy przyjęciu połączenia do rozdzwonienia.
To, niestety smutna prawda (piszę na przykładzie Orange abo). Odpaliłem extra sim (e-sim) dla Apple Watcha - fajnie, rozmowy przez niego idą. Niestety jakość dźwięku na Iphone spadła (brak EVS), co stali rozmówcy od razu usłyszeli (rozmowy głównie w EVS). Nie wiem czy w ogóle Orange sobie z tym poradzi - wydaje mi się, że w T-Mobile tego problemu nie ma.
 #1167184  autor: Remington
 27 lut 2024, 23:12
IC_Current pisze:
27 lut 2024, 07:06
Że się tak wtrącę.
To, że dodatkowe karty nie działają za granicą...

Wspaniale, że się wtrąciłeś - to jeśli o mnie chodzi jeden z najciekawszych postów w ostatnim czasie. Pozwolił niemało się dowiedzieć jak to działa pod spodem.

Dorzucę też coś od siebie - multi SIM w polskim wykonaniu to brak możliwości działania drugiej karty za granicą. Ale implementacje zagraniczne nie zawsze są tak kulawe, oto przykład: https://imagepool.drillisch-online.de/g ... Card_O.pdf

Na ostatniej stronie tegoż dokumentu znajduje się lista sieci roamingowych niewspierających multiSIM tego niemieckiego operatora - w Polsce jest to tylko Orange (choć jest roaming z całym W4). W takim przypadku, sieć uznaje tylko pierwszą z zalogowanych kart dla danego numeru (niekoniecznie główną).

Klienci Telekomu też w necie piszą o tym, że w niektórych krajach roaming im działa na równoległych kartach.

W obu przypadkach, odbieranie SMS-ów możliwe jest tylko na jednej wybranej (kodem USSD) karcie.
 #1167256  autor: IC_Current
 29 lut 2024, 10:56
Oczywiście nie jestem pracownikiem operatora i dać stuprocentowej rękojmi mojej informacji nie mogę, choć daje rękojmię 99,99%.
Natomiast czasem konfiguruję lub uruchamiam prywatne centrale i serwery telekomunikacyjne (komutowane i VoIP). Tam opcja grupy rozdzwaniającej jest jedną z podstawowych i często używanych. Problemy z kodekami też zawsze są, choć łatwiejsze do ogarnięcia, bo zazwyczaj sprzęt w jednej firmie jest w miarę zunifikowany a liczba modeli ograniczona.
Natomiast to, że Orange ma to tak wdrożone dało się zauważyć przy okazji swego czasu błędu w aplikacjach Flex i MO. (Które jak zgłosiłem, to bardzo szybko naprawili). W aplikacjach zamiast wyświetlać przy kartach SIM numery, których jesteśmy użytkownikami, wyświetlały się faktyczne numery MSISDN przypisane do kart SIM. Numer użytkownika jest więc tylko identyfikatorem grupy w takim przypadku a nie identyfikatorem MSISDN przypisanym do karty.
Wyjaśnia to też sytuację poprawnie działającego EVS, gdy inne karty są "data only" i czasem potrzebę wymiany głównej karty, żeby EVS zadziałał. Wtedy nie ma potrzeby wdzwaniać się na grupę, karta SIM jest identyfikowana bezpośrednio przez MSISDN, z pominięciem grupy. Ten myk z wymianą głównej karty SIM po prostu prowadził do wymuszenia usunięcia grupy, jeśli wcześniej karta nie była poprawnie od grupy odłączona.
Natomiast dla kart only data problem z EVS nie występuje, bo po prostu mamy naliczanie dla każdej osobno i zwykle sumowanie zużycia danych (jak w opcjach abonamentowych "pakiet danych na konto"). Sama karta główna jest wtedy bezpośrednio powiązana z MSISDN dla połączeń przychodzących i wychodzących.