DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.

ilu operatorów powinno obsługiwać polski rynek mobilnej telefonii wg Ciebie?

3
Brak głosów
0%
4
6
19%
5
8
25%
5
8
25%
więcej
10
31%

 #3218  autor: aNaX_Ax2500*
 11 kwie 2005, 18:15
Chyba trochę odeszliście od tematu.Ale jak już temat jest jaki jest to powiem że za jakieś kilka lat LG z samsungami wypchną wszystkie dominujące marki telefonów w dół a na 3 miejscu będzie nokia albo SE

.::d(-_-)b::.

 #3250  autor: Piotr
 11 kwie 2005, 21:35
Azja podbija Europę jak widać. Czy dobrze? Hmmm... osobiście przywiązuje się do rzeczy i jeżeli miał bym wybierać w przyszłości telefon to na 100% wachał bym się pomiędzy dwiema markami - NOKIA oraz Siemens.

Pozdrawiam.

PS. Czas najwyższy chyba wrócić do wiądącego tematu :wink:

 #3259  autor: aNaX_Ax2500*
 11 kwie 2005, 21:54
No raczej!!

.::d(-_-)b::.

 #3262  autor: Piotr
 11 kwie 2005, 22:00
Anax daj przykład całej forumowej braci i zrób jakieś nawiązanie do wiądącego tematu bo jak widać ludzie się troszeczkę pogubili ha ha ha - chyba Ty tutaj jedyny trzymasz fason 8) :D :wink:

Pozdrawiam.

 #3270  autor: xlord
 11 kwie 2005, 23:05
A moze obecnosc koreanskiego operatora a sprawa polska? ;)

Pozdrawiam

 #3282  autor: aNaX_Ax2500*
 11 kwie 2005, 23:57
Dzięki!!! Moim nawiązaniem do pierwotnego tematu będzie moja opinia że według mnie na polski rynek powinno być 3 operatorów(koniecznie żeby było tanio jak w heyah(albo jeszcze taniej) i żeby były możliwe wszystkie usługi(GPRS itd.)

.::d(-_-)b::.

 #3283  autor: WitekT
 12 kwie 2005, 00:01
Spójrz na to z innej strony - jeżeli pojawi się nowy gracz na rynku, to dotychczasowi będą mogli wydać gotówkę, którą mieli przygotowaną na przetarg, na rozbudowę sieci. :) Albo obniżenie dotychczasowych cen... :)

 #3284  autor: aNaX_Ax2500*
 12 kwie 2005, 07:17
Ale jeśli jeden z operatorów Zobaczy że klienci częściej zaglądają do konkurencji to obniżą ceny i zrobią promocje.

.::d(-_-)b::.

 #3286  autor: Piotr
 12 kwie 2005, 08:38
I oto w tym wszystkim chodzi. Im więcej operatorów tym lepiej dla nas - potencjalnych klientów. Może przykład jaki potam nie jest zbyt odpowiedni ale zobaczcie co się na chwilę obecną dzieje na rynku tanich linii lotniczych. Ceny z opłatami lotniskowymi są niekiedy wręcz śmieszne. LOT, który jeszcze jakiś czas temu zybtnio nie zabiegał o swoją klientele teraz zupełnie zmienia swój program działania na rynku bo zaczyna czuć na plecach oddeach konkurencji.
Uważam, że podobnie będzie u nas. Jeżeli wejdzie do Polski duży koncer telefoni komórkowej na starcie obniży ceny aby przyciągnąć klientów.
Jakiś czas temu wyczytałem gdzieś, że na zachodzie na rynkach telekomunikacyjnych pojawia się coraz więcej tanich operatorów po przez co mamy tam do czynienia z prawdziwą konkurencją, o której jeszcze w Polsce mówić nie możemy - jednak wszystko przed nami (miejmy taką nadzieję).

Na zakończenie jeszcze jedno zdanie. Otóż osobiście uważam, że im więcej operatorów na naszym rynku tym lepiej. Bądźmy dobrej myśli, że w najbliższej przyszłości na 4 operatorach się nie skończy.

Pozdrawiam.

 #3289  autor: xlord
 12 kwie 2005, 10:48
Piotr ma calkowita racje. 4 operator wchodzac na rynek i chcac zdobyc przyzwoita liczbe klientow musi zaoferoac na start cos ekstra w stosunku do ofert obecnych graczy. Najprawdopodobniej beda to niskie ceny polaczen i uslug. Problemem pozostanie fakt, ze nie beda dysponowali czestotliwoscia 900 i przynajmniej w najblizszym czasie nie pokryja zasiegiem zbyt wielkich przestrzeni. A kto sie przesiadzie do takiej sieci? Ten kto sie nie rusza z miasta.
Inna sprawa jest to, ze prawdopodobnym jest, ze mozemy na razie zapomniec o kolejnych operatorach (niewirtualnych) z powodu braku wolnych czestotliwosci.

Pozdrawiam

 #3298  autor: Piotr
 12 kwie 2005, 14:30
xlord pisze:Problemem pozostanie fakt, ze nie beda dysponowali czestotliwoscia 900 i przynajmniej w najblizszym czasie nie pokryja zasiegiem zbyt wielkich przestrzeni. A kto sie przesiadzie do takiej sieci? Ten kto sie nie rusza z miasta.
Jak to się mówi początki zawsze są trudne. Nie wiem czy pamiętacie ale jak jeszcze był Centertel (obecna Idea) miał on zasięg tylko i wyłączni w kilku największych miastach Polski. Wówczas wszelkie spece od telekomunikacji mówiły, że nie szans aby kiedyś działalność sieci objęła swoim zasięgiem całą Polskę. Jak widać nie mieli racji.
Nowy operator na pewno będzie miał ciężki start na naszym rynku. Z drugiej jednak strony każdy dom najpierw budujemy od fundamentów a nie od razu kładziemy na gołej ziemi zaprawę murarską a na nią pustaczki, cegły itp.
Jeżeli jego działalność obejmie jak na razie duże algomeracje miejskie w naszym kraju nie jest powiedziane, że za rok czy dwa od wejścią na rynek nie uderzy na całą Polskę.
Osobiście uważam, że "świeżej krwi" na polskim rynku telekomunikacyjnym jest potrzebny przedewszystkim czas - czas na rozwinięcie inwestycji, przyciągnięcie klientów i rozbudowę swojej infrastruktury. Jeżeli to się uda będzie już tylko z górki :D
xlord pisze:Inna sprawa jest to, ze prawdopodobnym jest, ze mozemy na razie zapomniec o kolejnych operatorach (niewirtualnych) z powodu braku wolnych czestotliwosci.
Więcej optymizmu. Dzisiaj nie można a kto wie co przyniesie jutrzejszy dzień? :wink:

Pozdrawiam.

 #3306  autor: xlord
 12 kwie 2005, 15:27
I znow sie musze z Toba zgodzic Piotrze, ale dzis jednak tez jest troche inna sytuacja. Nie wiem czy wszyscy pamietaja, ze za czasow startu IDEI minuta rozmowy w tanich abonamentach kosztowala pod 3 PLN/min i do tego nic nie bylo wliczone w abo, wiec IDEA startujac ze swoja Idea 50 (warunki abonamentu dla niewiedzacych na stronach Telepolis) byla bardzo konkurencyjna. Obecnie nie za bardzo jest co scinac w cenach, czy to abonamentow, czy polaczen.
A jesli chodzi o czestotliwosci to zwroc prosze uwage, ze napisalem na razie :)

Pozdrawiam

 #3319  autor: Piotr
 12 kwie 2005, 16:28
xlord pisze:...dzis jednak tez jest troche inna sytuacja. Nie wiem czy wszyscy pamietaja, ze za czasow startu IDEI minuta rozmowy w tanich abonamentach kosztowala pod 3 PLN/min i do tego nic nie bylo wliczone w abo, wiec IDEA startujac ze swoja Idea 50 (warunki abonamentu dla niewiedzacych na stronach Telepolis) byla bardzo konkurencyjna.
Co racja to racja. Od tamtej pory zmieniło się wiele w kwestii cen połączeń wykonywanych za pomocą telefonu komórkowego. Z drugiej jednak strony jeżeli na nasz krajowy rynek wejdzie operator, który raczej na pewno swój start zacznie od dużych aglomeracji miejskich a dopiero potem uderzy na resztę kraju obejmując swoim zasięgiem wioski i mniejsze miasteczka to i tak według mnie będzie miał duże szanse na odniesienie sukcesu, który z biegiem czasu będzie stawał się coraz większy. Popatrzmy na to wszystko ze statystycznego punktu widzenia. Otóż większość użytkowników sieci komórkowych znajduje się w dużych algomeracjach miejskich i przecież nie opuszcza swojej "betonowej dżungli" co drugi dzień jadąc na drugi koniec Polski np. do cioci na herbatkę. Co za tym idzie rynek wewnątrz miast jest gruntem dość "chłonnym" i co za tym idzie nowy operator na pewno znajdzie potencjalnych odbiorców swoich usług, które na początku jego działalności były by świadoczone tylko w obrębie miasta.
Dobra promocja, niskie ceny itp. gwarantują mu sukces. Analagoicznie spoglądając na to wszystko zobaczmy jak się ma sprawa z telefonią stacjonarną w niektórych miastach na Górnym Śląsku. Mamy tam do czynienia z tzw. sieciami węglowymi za pomocą których możemy wykonywać połączenia tylko w obrębie miasta za o wiele niższe stawki jakie oferuje nam TPSA, Netia czy Dialog. Mogło by się wydawać, że taki lokalny operator telefoni stacjonarnej nie ma dużej szansy na sukces. Jednak nic mylnego. Ludzie bardzo chętnie korzystają z usług właśnie takich sieci gdyż powiedzmy sobie szczerze większość potencjalnych użytkowników częsciej wykonuje rozmowy lokalne niż międzymiastowe.
Przyglądając się baczniej temu wszystkiemu można z czystym sumieniem powiedzieć, że podobny sukces powinien odnieść nowy 4 operator, który zacznie swój start najprawdopodobniej od dużych miast. Po przez niskie ceny połączeń na stacjonarne telefony, które np. zostały by zrównane z cenami połaczeń lokalnych w TPSA bądź były troszeczkę niższe + sekundowe naliczanie był by na pewno wiądącym graczem na rynku telefoni lokalnej. Ludzie korzystali by z jego usług jako altenratywa dla drogich telefonów stacjonarnych itp. Z biegiem czasu nowy operator mógł by wprowadzać nowe usługi, powiększać swój zasięg itp. i po przez to dorównywać do swoich "starszych kolegów z branży" tj. PLUS GSM, ERA oraz Idea. Miejmy nadzieję, że tak będzie.

xlord pisze:Obecnie nie za bardzo jest co scinac w cenach, czy to abonamentow, czy polaczen.
Zauważmy, że telefon komórkowy jest jeszcze dla większej częsci naszego biednego społeczeństwa luksusem na które nie mogą sobie pozwolić. Obniżenie cen jeszcze o parę % bądź też zrównanie ich z cenami połączeń lokalnych było by magnesem operatora, który przyciągnął by nowych klientów, którym zwyczajnie w swiecie bardziej opłacało by się korzystać w telefonu komórkowego niż stacjonarnego. Przez analogie operatorzy telefoni stacjonarnej byli by zmuszenie jednocześnie obniżyć ceny swoich połączeń i usług.
Podobnie było w krajach zachodniej Europy czy też USA. Po wejściu tanich operatorów komórkowych ceny połączeń w telefonach stacjonarnych i komórkowych spadły prawie o 30-40%. Jak by na to nie spojrzeć trochę to jest. Jak będzie to wyglądało w Polsce - czas pokaże.
xlord pisze:...A jesli chodzi o czestotliwosci to zwroc prosze uwage, ze napisalem na razie :)
Przepraszam nie zauważyłem - mój błąd :D

Pozdrawiam.

 #3329  autor: aNaX_Ax2500*
 12 kwie 2005, 17:10
No przekonaliście mnie!! Ale uważam zę na polski rynek 3 operatorów wystarcza.A co do większej liczby operatorów to może być więcej(i jest) żeby ceny spadały.Ale na polski rynek jak już muwiłem to 3 operatorów wystarcza.


P.S.czy piszę niezrozumiale?? :-D :D :-D :D

.::d(-_-)b::.

 #3336  autor: xlord
 12 kwie 2005, 17:40
aNaX_Ax2500* pisze:...P.S.czy piszę niezrozumiale?? :-D :D :-D :D
Jak dla mnie belkot, ale spox ;)

Pozdrawiam

 #3415  autor: Piotr
 13 kwie 2005, 12:09
aNaX_Ax2500* pisze:No przekonaliście mnie!! Ale uważam zę na polski rynek 3 operatorów wystarcza.A co do większej liczby operatorów to może być więcej(i jest) żeby ceny spadały.Ale na polski rynek jak już muwiłem to 3 operatorów wystarcza.
Szefie z całym szacunkiem ale tak to zmixowałeś, że aż głowa mnie rozbolała. Raz piszesz, że trzech operatorów to wystarczająca liczba potem tak układasz wyrazy, że czytający wysuwa wniosek, że jednak by się jednak kolejny operator przydał aby ceny spadły :shock:
Mistrzu zasada jest taka - im więcej operatorów tym lepiej dla nas (klientów). Po przez rozkręcenie na rynku konkurencji w telekomunikacji za połączenia nie musisz płacić jak za woły bo mamy do czynienia z czymś takim jak dumping cenowy. Im więcej operatorów tym ceny niższe.
Analogicznie odbijając od tematu np. w przypadku tanich lini lotniczych. Im mamy ich więcej tym taniej latamy po Europie i całym świecie o co chyba każdemu chodzi - w telekomunikacji jest podobnie.

Pozdrawiam.

 #3593  autor: art
 16 kwie 2005, 07:30
aNaX_Ax2500* pisze:No przekonaliście mnie!! Ale uważam zę na polski rynek 3 operatorów wystarcza.A co do większej liczby operatorów to może być więcej(i jest) żeby ceny spadały.Ale na polski rynek jak już muwiłem to 3 operatorów wystarcza.


P.S.czy piszę niezrozumiale?? :-D :D :-D :D
Ja nie rozumie z tego nic... raz piszesz ze sie zgadzasz z tym ze potrzebny jest 4 operator i ze cie przekonalo to co przeczytales. a w nastepnym zdaniu piszesz zupelnie cos odwrotnego. w kolejnym zdaniu znow sie zgadzasz a na koniec sam sobie po raz drugi zaprzeczasz...

przemysl sobie to jeszcze raz i napisz jakas sensowna opinie...

A co do 4 operatora to oczywiscie ze powinien sie pojawic i tez mam nadzieje ze na tym sie nie skonczy... rzecz jasna ja czekam na jakiegos prawdziwego 4 operatora a nie jakas wirtualke w stylu heyah czy sami swoi... choc na początek dobre to :D w koncu o ile sie nie myle rewolucja w cenach zaczela sie po wejsciu na rynek heyah ale jednak jakis nowy niezalezny operator (i bogaty) z cala pewnoscia jeszcze da popalic naszej osi zla (ERA - IDEA - PLUS) :> ...

Nokia N95 8GB + Abonament w sieci Era (Nowy Komfort)

 #3597  autor: Frasio
 16 kwie 2005, 08:00
aNaX_Ax2500* pisze:No przekonaliście mnie!! Ale uważam zę na polski rynek 3 operatorów wystarcza.A co do większej liczby operatorów to może być więcej(i jest) żeby ceny spadały.Ale na polski rynek jak już muwiłem to 3 operatorów wystarcza.


P.S.czy piszę niezrozumiale?? :-D :D :-D :D
Akurat w tym wypadku tak. Nic z tego tekstu nie można wywnioskować czy jesteś za 4. operatorem czy przeciwko. :?:

Obrazek

 #3630  autor: Rysio
 16 kwie 2005, 15:45
moim zdanie ilosc operatorow powinien regulowac rynek a nie....jacys dziwni ludzie

 #3639  autor: Dragon
 16 kwie 2005, 21:25
tylko ze ci dziwni ludzie sa czescia rynku :P a co do Anaxa, toja kompletnie nie wiem o co chodzi :P