DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
 #63736  autor: orB
 27 mar 2006, 17:17
Jako że znalazłem chwilę wolnego czasu postanowiłem poświęcić go mojej kochanej Motorolce no i zrobić coś pożytecznego dla forum :D w teście postarałem się być jak najbardziej obiektywny, bo chyba na tym to wszystko polega :wink: Zapraszam do lektury.



Motorola V980 jest to siostra V975 dedykowana dla sieci Vodafone. Telefon jest na rynku od 2004 roku, dostępny w dwóch kolorach; srebrno-czarnym i srebrno-niebieskim. Dopiero ostatnimi czasy stał się popularny, głównie ze względu na stosunek ceny do jakości. Jest to kolejny zaawansowany model Motoroli posiadający prawie wszystkie funkcje niezbędne w dzisiejszych czasach.

Telefon oficjalnie nie jest dostępny w Polsce, ale można go nabyć w Niemczech. Oto co dostaniemy w salonie:
-Telefon Motorola V980
-Ładowarka sieciowa
-Kabel USB
-Karta pamięci TransFlash 128MB (opcjonalnie)
-Zestaw słuchawkowy stereo (opcjonalnie)
-Niemiecka instrukcja obsługi
-Płytę CD z niezbędnym oprogramowaniem
-Kilka ulotek Motoroli i Vodafone
Wszystko zapakowane w dosyć spore pudełko.

Obrazek


Podczas pierwszego uruchomienia naszym oczom ukazuje się logo niemieckiego operatora, a następnie niezbyt estetyczne, czerwone, niemieckie menu. Telefon zaraz po zakupie jest praktycznie bezużyteczny, ze względu na blokadę simlock, którą można usunąć w każdym większym mieście w Polsce, oczywiście tracimy wtedy niemiecką gwarancję.

Po usunięciu blokady możemy z niego korzystać w Polsce, ale niedługo napotkamy na kolejne blokady. Zablokowano m.in. możliwość wgrywania skórek i gier. Menu Vodafone jest jak widać wyjątkowo nieprzyjazne użytkownikowi, a na dodatek nie grzeszy estetyką, dlatego dalszy opis będzie się tyczył Motoroli V980 z wgranym nowszym oprogramowaniem i licznymi poprawkami, które sprawiają, że można go wykorzystać w 101%. Niestety nawet jakbym chciał, opisać oryginalne oprogramowanie Vodafone to nie mogę, bo jak większość użytkowników V980 zmieniłem je.

Zaczniemy od wyglądu, chociaż inne oprogramowanie nie ma tu znaczenia. Jest to kolejna, udana "V-ka". Testowany model ma błękitne akcenty obudowy i prezentuje się całkiem nieźle. Wymiary telefonu to 49.0 x 94.0 x 27.0 (w mm), więc do małych to on nie należy. Przeszkadzać może także dość spora antenka, ale na całe szczęście jest ona wymienna. Na przednim panelu znajduje się mały, kolorowy wyświetlacz i obiektyw aparatu. Ciekawa jest możliwość robienia zdjęć przy zamkniętym telefonie, przy użyciu małego wyświetlacza. Widać na nim wyraźnie godzinę, nieodebrane połączenia i SMS-y na tle ustawionej tapety. Gdy otworzymy telefon naszym oczom ukaże się wyświetlacz TFT o rozdzielczości 176x220 i głębi 65 tys. kolorów, a pod nim kolejny aparat, do widoekonferencji, którym także można robić zdjęcia i kręcić filmy. Klawiatura jest duża, podświetlana na niebiesko, składająca się z 24 przycisków, nie licząc 4 przycisków z boku aparatu. Wygoda klawiatury to indywidualna kwestia, ja ze swojej strony mogę dodać, że pisze się na niej bardzo wygodnie. Z tyłu telefonu pod pokrywą znajdziemy baterię 820mAh wystarczającą na średnio 3-4 dni użytkowania. Pod baterią znajduje się złącze na karty TransFlash oraz na karty SIM. Telefon dobrze leży w ręce. Rozmowy prowadzi się komfortowo, naszego rozmówcę słychać bardzo głośno i wyraźnie. Nie ma najmniejszych problemów z zasięgiem.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Menu telefonu jest przejrzyste i funkcjonalne, bogate w liczne podmenu. Możemy zaprogramować aż 7 przycisków dla swoich potrzeb. Poruszanie się po menu jest intuicyjne. Telefon chodzi bardzo szybko i trudno o jakiekolwiek opóźnienia w jego użytkowaniu, a o zawieszaniu nie ma nawet mowy. Menu ma ładne, animowane ikonki, niestety nie ma możliwości ustawienia animowanej tapety. Można jedynie zmienić wiele animowanych elementów menu, każdy najmniejszy element menu możemy zmienić poprzez edycję skórek.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Jak widać standardowy skin jest dosyć surowy...

...ale zawsze można wgrać inny :)

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Komunikacja to bardzo słaba strona tego telefonu. Jedyne możliwości to kabel USB, czytnik kart pamięci i GPRS. Nie ma ani IrDY ani Bluetooth, choć moim zdaniem najlepszym sposobem na komunikację z komputerem jest czytnik kart. Wkładamy naszą kartę TF najpierw do adaptera SD a potem do czytnika. Jeśli chodzi o komunikację z innymi telefonami to takowej praktycznie nie ma, a szkoda, bo czasami po kryjomu można sobie przesłać zdjęcia z komórki koleżanki ;]

Jako odtwarzacz mp3 spisuje się bardzo dobrze. W telefonie możemy mieć nawet 1GB muzyki, dzięki kartom TransFlash. Muzyka w słuchawkach gra w stereo, bardzo ładnie i czysto. Aparaty w telefonie robią ładne zdjęcia, dobrze odwzorowują kolory, oczywiście jak na telefon. Nie spodziewajmy się rewelacji. Zewnętrzny aparat robi maksymalne zdjęcia w rozdzielczości 640x480, wewnętrzny natomiast w 352x288. Dobrą stroną V980 są filmy. Jakościowo wypadają bardzo dobrze, nie widać praktycznie żadnych pikseli, nie przycinają się. Maksymalna rozdzielczość to 176x144. Odtwarzacz filmów działa bardzo szybko, pozwala przewijać i oglądać je na całym wyświetlaczu. Nie ma ograniczeń co ich długości, dzięki czemu możemy oglądać nawet pełnometrażowe filmy. Ulubioną empetrójkę możemy ustawić jako budzik, dzwonek, sygnał SMS, alarm i różne inne usługi. W tej kwestii nie ma ograniczeń. Dodatkowo telefon posiada terminarz, kalkulator i inne tego typu funkcje oprócz stopera, co jest bardzo dziwnym posunięciem Motoroli, bo znalazł on zastosowanie w telefonach już wiele lat temu. Dużym minusem jest także brak dyktafonu. Możemy nagrywać dźwięk tylko z poziomu MMS, albo na filmie. Zarówno stoper jak i dyktafon możemy mieć chociaż jako aplikacje java. Skrzynka na wiadomości jest w stanie pomieścić do około 140 SMS. Do kontaktów możemy przypisywać zdjęcia oraz dzwonki. Bardzo mi przypadła do gustu możliwość wyświetlania spisu telefonów z miniaturką zdjęcia koło kontaktu.


Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Nie ma żadnych ograniczeń co do wielkości aplikacji JAVA. Na liczbę aplikacji jest ograniczenie do 60. Gry na telefonie chodzą bardzo płynnie, głównie dzięki układowi graficznemu NVIDII - GoForce 4000 zastosowanemu w tym modelu. Oczywiście obsługiwane są także gry 3D.

Motorola V980 stworzona jest dla osób, które chcą od telefonu czegoś więcej, jak tylko dzwonić. Wybierając się w długą podróż zabieramy ze sobą aparat, kamerkę, odtwarzacz mp3 i filmów, terminarz i mini konsolkę do gier. Tym telefonem po prostu nie można się znudzić ;)



i jak? :D
Ostatnio zmieniony 09 cze 2007, 18:42 przez orB, łącznie zmieniany 13 razy.

 #63739  autor: l3p
 27 mar 2006, 17:40
Test bardzo udany moim zdaniem :) w skali 1 do 10 daje mu 8 :D
Mi ta Motorola sie bardzo podoba i wlasnie, gdzies za miesiac zamierzam cos sobie kupic i waham sie miedzy SX1 a ta Motorola, ktora dla mnie ma ladniejszy wyglad i ogolnie lepszy design, czego Siemesowi brakuje ale za to ma lepsze funkcje i wogle jest lepszy.... No coz cos tam bede musial wybrac za miesiac a co to bedzie to juz nie jestem tego pewiem, bo napewno zadzialam pod wplywem impulsu i kupie cos o czym nawet tu nie napisalem.Jednym slowem zobacze na ile mi pozwola funduesz ;p hehe :D :smt006

[ Dodano: 2006-03-27, 17:42 ]
Aha a moze orientujesz sie czy wiekszosc telefonow na allegro ma wlasnie te spieprzone Vodafone menu? I jeszcze jedno ty swoja motke kupiles wlasnie na allegro?

 #63874  autor: orB
 28 mar 2006, 15:48
Heh, dzięki za ocenke ;) wszystkie v980 bez wyjątku fabrycznie mają te menu, ale wystarczą 2-3 minutki żeby to wywalić, więc problemu jakby nie było. Moją v980 kupiłem na allegro(tak dokładniej to poza) proszę o opinie :-)

ps. mój 300-setny post :mrgreen:

[ Dodano: 2006-03-28, 15:48 ]
Wrzuciłem trochę więcej fotek telefonu i menu oraz poprawiłem parę rzeczy. Niedługo dorzucę jeszcze jakieś fotki robione telefonem i może krótkie filmiki do sciągnięcia 8) wybaczcie że tak na raty to robie :mrgreen:

 #64104  autor: adrianet
 29 mar 2006, 17:13
jestes pewny ze mozna jeden giga?? bo ja gdzies komentaz ze maksymalnie 256mb. i nie moze czegos takiego jak w sagemie? ze nie mozna zablokowac klawiatury podczas sluchania mp3 tutaj samkniecia klapki. siostra jest bardzo napalona na ten telfon. moze chcesz sprzedac??:)

 #64117  autor: orB
 29 mar 2006, 18:20
adrianet pisze:jestes pewny ze mozna jeden giga?? bo ja gdzies komentaz ze maksymalnie 256mb. i nie moze czegos takiego jak w sagemie? ze nie mozna zablokowac klawiatury podczas sluchania mp3 tutaj samkniecia klapki. siostra jest bardzo napalona na ten telfon. moze chcesz sprzedac??:)
No to ten komentarz jakiś nie ten teges był bo V980 na 100% obsługuje 512MB i jestem na 90% pewny że i z 1GB spokojnie da sobie radę, tylko jeszcze nikt nie testował i nie ma pewności. Oczywiście można zamknąć klapkę podczas słuchania :wink: a mojej motki w życiu nie oddam :mrgreen:

 #64141  autor: adrianet
 29 mar 2006, 20:20
na w danych technicznych na chyba phonescoop.com bylo tak napisane nie wiem

 #64161  autor: Przemek
 29 mar 2006, 21:19
Fajny teścik.
+ za zdjęcia.
Byłoby jeszcze lepiej,gdyby telefon był lepszy :twisted:
Oby takich tekstów więcej :wink:

 #64348  autor: orB
 30 mar 2006, 22:26
Dobra wrzuciłem ostatnie fotki, test można uznać za skończony :wink:

 #64535  autor: daniel
 31 mar 2006, 23:25
very nice :color:

Lights are blinding my eyes...
 #67009  autor: 4kasia
 12 kwie 2006, 14:11
Mam pytanko w prawie motoroli v 980. Moja komoreczka moze krecic tylko 30-sto sekundowe!!A podobno mozna kręcić dłuższe!?I jeszcze jedno pytanko- czemu dzwonwczki sa takie cichutkie? :lol:
 #67032  autor: orB
 12 kwie 2006, 16:21
4kasia pisze:Mam pytanko w prawie motoroli v 980. Moja komoreczka moze krecic tylko 30-sto sekundowe!!A podobno mozna kręcić dłuższe!?I jeszcze jedno pytanko- czemu dzwonwczki sa takie cichutkie? :lol:
Są dwa takie seemy; jeden odpowiada za jakość, drugi za długość kręconych filmów. Po ich wgraniu filmy wyglądają lepiej i są dłuższe. Bez karty wtedy można nagrywać do 10 minut a z kartą do 12:30min. Wgrywasz je p2kseemem. Żeby dzwonki były głośniejsze trzeba wgrać inny plik audio_cfg.db za pomocą p2kcommandera lub mck.

Potrzebne programy znajdziesz na www.motka.go.pl
Potrzebne pliki znajdziesz tutaj
Instrukcji co jak zrobić też nie będę przepisywał, bo to wszystko jest gdzieś w tym linku wyżej ;)

 #68737  autor: super_electric
 19 kwie 2006, 15:36
8/10 . Ale ciekaw ja jestem ile V980 ma wbudowanej pamięci ??

 #68959  autor: orB
 20 kwie 2006, 00:16
Są modele oparte na kości 32MB i oparte na 64MB (tzw. V980M) ta pierwsza ma 3,5-5MB a druga 15-20MB wolnego ;-) Praktycznie niczym innym one się nie różnią.
 #69037  autor: adas_17
 20 kwie 2006, 15:12
wiatam:) mam amly problem:/ mam taki telefon i nie mam pojecia jak ustawic w nim raporty doreczen do wiadomosci:((prosze pomozcie..

 #69038  autor: orB
 20 kwie 2006, 15:17
Raporty ustawiasz w ustawieniach wiadomości podczas pisania SMSa. Raportów domyślnie ustawionych na TAK ustawić się nie da.

 #69042  autor: adas_17
 20 kwie 2006, 15:30
dzieki:)

 #70099  autor: szczeka
 26 kwie 2006, 16:34
test bardzo dobry, jeden z lepszych ;-)

telefon rowniez bez zastrzezen, szkoda, ze w standardzie nie ma normalnego, polskeigo menu...miloby bylo, gdyby ten telefonik byl u jakiegos polskiego operatora..

 #70163  autor: orB
 26 kwie 2006, 20:59
szczeka pisze:test bardzo dobry, jeden z lepszych ;-)

telefon rowniez bez zastrzezen, szkoda, ze w standardzie nie ma normalnego, polskeigo menu...miloby bylo, gdyby ten telefonik byl u jakiegos polskiego operatora..
dzieki wielkie :)
szkoda.. ale z drugiej strony znając polskie realia to kosztowałby znacznie więcej, sam unbranding i wgrywanie polskiego menu to kwestia może kilkunastu minut i masz spokój na dłuższy czas :)

 #95846  autor: kanon7
 17 sie 2006, 08:44
Dzień dobry, mam pytanie czy mógłbym użyć część tekstów z Pana test do strony internetowej
poświconej o v980? Głównie o kilka informacji o telefonie. Oczywiście jeżeli Pan by się zgodził to na swojej stronie uwzględnie iż niektóre informacje były pobierane z Pana testu - link.
Proszę o odp.

kanon7
 #182583  autor: No11
 12 maja 2007, 13:33
orB mylisz się w paru przypadkach:

V975 / V980M to te same telefony, jedynie różnią się obudową. V975 przeznaczony był na rynek brytyjski dla sieci Three (H3G) i występował z softami R245_U_82.31.xx oraz R26_U_83.39.2xI.
Natomiast V980M był przeznaczony na niemiecki rynek dla operatora Vodafone i występował z softami R26_U_83.38.xx wzwyż. Różnice w oznaczeniach softów Three i Vodafone wynikają z potrzeby rozróżniania obydwu sieci. Sumy kontrolne softów pozwalają nam łatwo dobrać oprogramowanie. Oczywiście na V980M z fabrycznym softem Vodafone'a mozna wgrać soft przeznaczony dla V975 od Three gdyż sprzętowo są to takie same telefony.

Jak już dobrze napisałeś obydwa wersje V980 bazują na kościach Mircon jak i Tyax (nazywana także Intel).

Tyax 64mb, daje nam po pełnym brandowym flashu (Vodafone lub H3G) jakieś 16 mb wolnej pamięci. Po flashu niefirmowanym możemy zyskać jakieś +2.5 mb.

V980 to protoplasta serii C975/C980 (975 dla wyspiarzy, a 980 dla innych krajów), i występował właśnie z kością 32 mb Micron. V980 śmiga zazwyczaj na softach R24_U_80.2x lub R245_U_82.21.xx oraz R26_U_83_28.83x.

W twoim testowanym telefonie dysponujesz flashem Matraxowym lub flexem Sawioli, który został zoptymalizowany dla telefonów z kartą pamięci jak i bez.
Nie należy wprowadzać w błąd użytkowników, że można nagrywać video jedynie 12.30min bo można i 20, a ja mam ustawione na 30min. Wszystko zależy od seem'u 004e_0001.
Można także zminimalizować kompresję zdjęć do formatu .jpg o jakieś 80%, tzn. zdjęcia na czystym flexie zajmują max 35kb, po zmianie ustawień zdjęcia osiągają wielkość nawet 80kb.


Co do różnic między V980, a V975/V980M to różnią się softami:
-V980 śmiga na nieco powolnym R24/R245 Micron, który nie radzi sobie z mp3 z wysokim bitratem np. 320kbps i nie obsługuje mp3 o zmiennej częstotliwości czyli: VBR. R24 mają problemy z niektórymi plikami 3gp/MP4,
-V975/V980M obsługiwany jest przez nowe R245/R26 Tyax, a najnowszy od Vodafone'a o oznaczeniu R26_U_83.38.49.01P jest najszybszym i najstabilniejszym, oczywiście flexa można sobie odbrandować (tzn. usunąć wszelkie ślady po operatorze).

A co do kart pamięci to R24 Micron oraz R24 Tyax mają problemy z kartami powyżej 512mb, R245 I R26 Micron/Tyax radzą sobie bez problemowo :)



R26_U_83.38.38.04.01P (c) Monster 64mb Tyax - V975/980
R26_U_83.38.49.01P & inne (starsze) - Reflashe Firmware'ów pod każdy Boot