DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
 #278471  autor: MARIO rlz
 20 lip 2008, 13:19
Recenzja telefonu Sagem my511X.

W ładnie wyglądającym pudełku znajduje się:

:arrow: telefon
:arrow: bateria
:arrow: ładowarka
:arrow: instrukcja obsługi
:arrow: zestaw słuchawkowy

Obudowa

Telefon ma 106 mm wysokości, 46 mm szerokości, zaledwie 10 mm grubości i waży tylko 81 g, dzięki czemu świetnie leży w dłoni i nie wypycha spodni.
Obudowa telefonu jest wykonana ze świetnych materiałów, boki są wykończone chromem. Telefon prezentuje się bardzo ładnie, nic nie trzeszczy. Trzymając go w dłoni ma się wrażenie, że kosztuje on kilka razy więcej niż jest to w rzeczywistości.

Po lewej stronie telefonu jest "zaślepka" kart microSD, jednak aby wyjąc lub włożyć kartę pamięci trzeba ściągnąć tylny panel. Natomiast po prawej stronie znajdują się przyciski głośności i szybkiego uruchamiania odtwarzacza mp3, jak również wejście na ładowarkę, słuchawki lub kabel USB. Natomiast na tylnej ściance mamy aparat 1.3 MPix, a pod nim lusterko do autoportretów.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek


Wyświetlacz

To chyba najsłabszy element tego telefonu. Rozdzielczość wyświetlacza to 128x160, potrafi rozróżnić 65 000 kolorów; jest średniej wielkości - 1.9".
Jednak mimo przeciętnych parametrów nie jest tak źle, tapety prezentują się całkiem dobrze, odwzorowanie kolorów jest niezłe, nieco gorzej ze zdjęciami, które już tak ładnie nie wyglądają. Plusem jest dobra widoczność nawet podczas słonecznego dnia.

Obrazek

Klawiatura

Od razu napiszę, iż klawiatura NIE jest dotykowa (w internecie jest dużo informacji na ten temat). Klawiatura jest całkowicie płaska, wymaga ona przyzwyczajenia, jednak po pewnym czasie można sprawnie i szybko pisać SMSy. Klik klawiszy jest bardzo cichy.
Jeśli chodzi o cześć "nawigacyjną" - tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń - krzyżak jest duży, wypukły i bardzo wygodny, przyciski funkcyjne, jak i odrzucania i odbierania połączenia są dosyć małe, ale tak jak krzyżak - wypukłe i wygodne. Obydwóm przyciskom funkcyjnym możemy przypisać skróty (np. włączenie Bluetooth, czy menu gier).
Podświetlenie klawiatury jest świetne, w nocy telefon prezentuje się pięknie.

Obrazek

Menu

Menu telefonu to 9 ikon:

Obrazek

1. Odtwarzacz – tutaj mamy dostęp do odtwarzacza mp3

Obrazek

2. WAP – dostęp do internetu

Obrazek

3. Gry – tu można włączyć gry Java. Wbudowane są 2: Air Strike 1944 (strzelanka z samolotami w roli głównej) i Brain Challenge (świetna, świetna i jeszcze raz świetna gra logiczna)

Obrazek

4. Multimedia – tutaj możemy przeglądać nasze zdjęcia, muzykę, filmy i tapety. umożliwia robienie zdjęć i kręcenie filmów.

Obrazek

5. Wiadomości - umożliwia wysyłanie SMSów i MMSów, przeglądanie odebranych wiadomości. W tym podmenu można również zmienić opcje SMS i MMS (m.in. potwierdzenie odbioru, zachowywanie wysłanych wiadomości)

Obrazek

6. Aparat - tutaj możemy zrobić zdjęcie lub nagrać film.

Obrazek

7. Dodatki - tutaj jest m.in. budzik, stoper, kalkulator, organizer.

Obrazek

8. Spis telefonów
- po prostu książka telefoniczna

Obrazek

9. Ustawienia – tutaj można m.in. włączyć bluetooth, zmienić dzwonek, tapetę, zmienić ustawienia aparatu, zmienić język, ustawić datę i skonfigurować skróty.

Obrazek

Menu jest bardzo intuicyjne, wszystko jest logicznie poukładane. Wykonane jest estetycznie, choc bez rewelacji. Dostępne są 3 motywy: niebieski (Cosmic Blue), fioletowy (Fashion Violet) i czerwony (Glam Rock).

Odtwarzacz mp3

Sagem my511X posiada niezły odtwarzacz mp3, pozbawiony jednak 2 funkcji: minimalizacji i przewijania utworu. Przewijania nie używam, zawsze słucham piosenkę od początku do końca ;) Jednak brak minimalizacji to już trochę większa wada, chociaż da się to znieść. Można utworzyć listy odtwarzania. Jeśli chodzi o głośnik gra ładnie, czysto i dosyć głośno.
Na słuchawkach jest bardzo dobrze, wystarczająco głośno, czysto; porządne basy.

Transmisja danych

my511X posiada Bluetooth przez który można przesyłać multimedia z innego telefonu wyposażonego w tą technologię a także między komputerem a telefonem. Jeśli ktoś chce przesyłać dane przez kabel USB, można zakupić go od modelu my411X.
Pliki przesyłają się szybko i bezproblemowo.

Aparat

W my511X wbudowano aparat, który robi fotki w rozdzielczości 1280x1024 (1.3MPix).
Zdjęcia wykonane telefonem są przeciętnej jakości.
Fotografie można robić w sepii, negatywie, czarno-białe oraz w kolorze.
Można zastosować efekty solaryzacji, wytłoczenia itp. Dostępne są również różne tryby fotografowania: Auto, Noc, Podświetlenie, Słońce, Chmury, Żarówka. Do wyboru mamy 5 dźwięków migawki, można je wyłączyć.
Filmiki są słabej jakości. Podczas nagrywania można uzywać przybliżenia.

Obrazek

Bateria

Bateria zastosowana w my511X ma pojemność 700 mAh. Podczas intensywnego użytkowania (mp3, gry, smsy) spokojnie wytrzymuje 2-3 dni co jest niezłym wynikiem.

Ogólne

Soft telefonu nie zawiesza się, pracuje szybko.
Nawet podczas jednoczesnego przesyłania plików przez Bluetooth i nawigowania po menu nie ma większych zwolnień w pracy telefonu.

Telefon ma wbudowane 11 MB pamięci. Pamięć można rozbudować poprzez karty microSD.

Podsumowanie

Zalety i wady my511X:

+ świetne materiały
+ perfekcyjna jakość wykończenia
+ bardzo dobry dźwięk na słuchawkach
+ niezły głośnik
+ cena

- słaby wyświetlacz
- brak możliwości minimalizacji odtwarzacza
- słaby aparat

Polecam ten telefon każdemu, chociażby ze względu na jakośc wykończenia, którego na pewno nie znajdziemy w tym przedziale cenowym, a nawet w droższych produktach m.in. Sony Ericssona.

Moja ocena: 8/10
Ostatnio zmieniony 14 sie 2008, 20:02 przez MARIO rlz, łącznie zmieniany 1 raz.

 #278492  autor: Pb
 20 lip 2008, 15:52
Fajny test,mam nadzieję,ze znajdzie się w dziale testów.
I myślę,że tak się stanie x-].
Telefon bardzo fajny,wygląd kosmiczny.Tylko ta klawiatura...nie jest dotykowa,ale moim zdaniem mniej wygodna niż np. w myX7 czy nawet my411X.
Wyświetlacz tylko ciutke lepszy niż we wspomnianym 411.
Mimo to telefon super:).

 #278519  autor: kowcio
 20 lip 2008, 18:53
Super. Miło i szybko się czyta, logicznie napisane, nie miałem problemów ze zrozumieniem testu.
Oczywiście, jestem za przeniesieniem go te "testy" ;)

 #278749  autor: soul blade
 21 lip 2008, 23:37
A możesz powiedzieć mi czemu zrobiłeś krok do tyłu zamiast do przodu ?? Byłeś przy W660i a teraz ...

W jednym dniu można zyskać i wiele stracić

 #278755  autor: Pb
 22 lip 2008, 00:29
soul blade pisze:A możesz powiedzieć mi czemu zrobiłeś krok do tyłu zamiast do przodu ?? Byłeś przy W660i a teraz ...
Powinien sam się wypowiedziec,ale muszę go wziąć w obronę.Myślę,że powody są dwa:
1.nie każdy potrzebuje lodówki i pralki w telefonie
2.Sagem pod względem wykonania i solidności jest 100 lat PRZED Sony-E.
Dziękuję.

 #278783  autor: MARIO rlz
 22 lip 2008, 12:17
iaro pisze:
soul blade pisze:A możesz powiedzieć mi czemu zrobiłeś krok do tyłu zamiast do przodu ?? Byłeś przy W660i a teraz ...
Powinien sam się wypowiedziec,ale muszę go wziąć w obronę.Myślę,że powody są dwa:
1.nie każdy potrzebuje lodówki i pralki w telefonie
2.Sagem pod względem wykonania i solidności jest 100 lat PRZED Sony-E.
Dziękuję.
Dokładnie, na pierwszym miejscu u mnie jest jakość wykonania, która w Sagemie jest świetna. Miałem 3 SE - we wszystkich trzeszczały obudowy. Poza tym przemyślałem sobie, iż potrzebuje po prostu telefonu o dobrych możliwościach muzycznych. Nic więcej mi w tym momencie nie potrzeba :) Moim następnym telefonem będzie na pewno Sagem.

 #278902  autor: soul blade
 22 lip 2008, 23:38
MARIO rlz pisze:Miałem 3 SE - we wszystkich trzeszczały obudowy. Poza tym przemyślałem sobie, iż potrzebuje po prostu telefonu o dobrych możliwościach muzycznych. Nic więcej mi w tym momencie nie potrzeba :) Moim następnym telefonem będzie na pewno Sagem.
no szanuje Twoje zdanie ale co to za możliwości gdzie nie da się zminimalizować odtwarzacza... a to że trzeszczą obudowy to już głupota... :roll:

W jednym dniu można zyskać i wiele stracić

 #278903  autor: Cinkonskin
 22 lip 2008, 23:59
Dobry test ,przejrzysty. Też jestem za jakością , a nie ilością. Krok do przodu, telefony bardzo dobrze wykonane trzeba ,że tak powiem promować , a nie TV na 2 calach i plastik jak w typowych chińskich podróbkach zabawek .

 #278906  autor: Alumix
 23 lip 2008, 00:30
ja wiem czy taka głupota mi osobiście nie odpowiada jak pisze eske i bez przerwy coś mi pstryka i trzeszczy... (siostra ma k550i a brat k750i) Minimalizacja to moim zdaniem szczegół bo ważniejsza jest w odtwarzaczu jakość muzy a ta w sagemach stoi na bardzo wysokim poziomie- sagemy grają po prostu pięknie my700x -do dzisiaj z tym telefonem na mp3 nie widzę wielu konkurentów :mrgreen:

Alumix

 #278908  autor: Cinkonskin
 23 lip 2008, 00:48
Zaślepka na MicroSD jest jakoś przymocowana do telefonu , jakąś linką gumową czy można zgubic?

Ja tam jestem za "telefon jest do dzwonienia"

 #278935  autor: MARIO rlz
 23 lip 2008, 09:44
Cinkonskin pisze:Zaślepka na MicroSD jest jakoś przymocowana do telefonu , jakąś linką gumową czy można zgubic?
Ta "zaślepka" to tak naprawdę napis microSD, dostęp do karty pamięci można mieć dopiero po ściągnięciu tylnego panelu. Natomiast wejście ładowarki/kabla/słuchawek jest bardzo dobrze zamocowane na 2 gumowych linkach.
soul blade pisze: no szanuje Twoje zdanie ale co to za możliwości gdzie nie da się zminimalizować odtwarzacza...
Mam na myśli świetne odtwarzanie muzyki, brak minimalizacji da się znieść
soul blade pisze:a to że trzeszczą obudowy to już głupota... :roll:
N/c. Nie wiem czy ktokolwiek lubi mieć w ręku telefon, który sprawia wrażenie, że przy pierwszym lepszym upadku może się rozpaść na kilka części...

 #279480  autor: soul blade
 26 lip 2008, 12:09
MARIO rlz pisze:N/c. Nie wiem czy ktokolwiek lubi mieć w ręku telefon, który sprawia wrażenie, że przy pierwszym lepszym upadku może się rozpaść na kilka części...
będe szczery mnie k550i upadał z kilka razy i to nawet porządnie (czysty przypadek) i raz K800i na płytki ale jakoś nic się nie stało może K550i ma swoje typowe "zarysy" ale jak dla mnie jest ok i drażni mnie to jak ktoś pisze bo obudowa trzeszczy :P ludzie co wy robicie ?? rzut telefonem jak najdalej czy co ? Miałem kiedyś sagema myx6-2 i powiem tyle raz tel. mi spadł z ręki pod wpływem % i wtedy był na elementy 1-sze///a Se jakoś tak nie skończyło

W jednym dniu można zyskać i wiele stracić

 #279584  autor: Alumix
 27 lip 2008, 02:18
każdy telefon może rozpaść się na części 1-sze zależy od sytuacji i tego na jaki telefon się trafi jak wiadomo są pewne indywidualne fabryczne wady (myx 6-2 tak sie składa że ma dobrze spasowaną obudowę) Obudowa k550i jest tak skonstruowana ze chciał nie chciał po czasie dostanie luzów dowodzi tego wiele profesjonalnych testów (google) jak i moje własne doświadczenia. Moim zdaniem nie chodzi tyle o zniszczenie telefonu co o walory użytkowe nie miło takim "trzeszczakiem" pisze się SMS-y gdy każdy nasz ruch powoduje dziwne dźwięki wydobywające się z obudowy... Sagem może ma nie wiele modeli ale dzięki temu bardziej się do nich przykłada czego o SE i Noki nie można powiedzieć...

Alumix

 #279585  autor: saleen
 27 lip 2008, 08:49
Jak dla mnie brak możliwości minimalizowania mp3 wręcz dyskwalifikuje telefon. A da się chociaż zablokować klawiature podczas pracy mp3 playera? Ja osobiście bardzo często siedzę w necie (Opera Mini) przy włączonym mp3 na słuchawkach... nieraz piszę SMSy... zdarza się że i gram. Brak minimalizacji skreśla wszystkie te funkcje. Nie do przyjęcia jak dla mnie

(BTW- jeśli o wytrzymałość upadkową chodzi, mój telefon to Motorola C975 warta mniej niż 100zł, polecam jeśli ktoś jest 'katem'. Nie da się tego rozwalić, szkoda gadać ile ja już testów narobiłem, cześć celowo, część przypadkiem - na beton, na trawę, na żwir, o mur i NIC, :-D )

 #279721  autor: soul blade
 28 lip 2008, 02:09
Alumix pisze:(myx 6-2 tak sie składa że ma dobrze spasowaną obudowę)
chyba wiem jakie problemy mi sprawiał przy upadkach skoro byłem posiadaczem:) więc moje zdanie odnośnie obudowy w tym modelu jest... wiadomo nie najlepsze.

W jednym dniu można zyskać i wiele stracić