DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #227033  autor: MARIO rlz
 13 paź 2007, 20:19
Test telefonu Sony Ericsson K550i z softem Ery

W skład zestawu wchodzi:

:arrow: telefon Sony Ericsson K550i
:arrow: zestaw słuchawkowy HPM-62
:arrow: 1 para gąbeczek na słuchawki
:arrow: bateria Li-Poly o pojemności 950 mAh
:arrow: ładowarka
:arrow: kabel USB
:arrow: płyta z oprogramowaniem do komputera i programem Sony Ericsson PC Suite
:arrow: instrukcja obsługi, gwarancja, broszura reklamująca technologię Cyber-shot™

Obudowa

Telefon ma 102mm wysokości, 46mm szerokości, 14 mm grubości i waży 95g, dzięki czemu bardzo dobrze leży w dłoni. Po prawej stronie umieszczono przycisk służący do podgłaśniania i przyciszania muzyki. Niżej znajduję się przycisk do uruchamiania aparatu i robienia zdjęć. Znajdują się tu także zaczepy, które po odblokowaniu pozwalają na zdjęcie tylnej klapki. Po lewej stronie znajduje się przycisk służący do uruchamiania odtwarzacza mp3. U góry znajduje się port podczerwieni i włącznik telefonu. Na tylnej ściance umieszczono aparat, lampę błyskową i małe "lusterko". Obok zasłony obiektywu znajduje się drugi głośnik (pierwszy znajduje się z przodu nad wyświetlaczem i służy tylko do rozmów). Zastrzeżenia można mieć do klapki osłaniającej baterię, która trzeszczy.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Klawiatura

Klawiatura wzbudziła wiele kontrowersji wśród ludzi, którzy nie mieli z nią kontaktu. Przed zakupem także obawiałem się, że klawisze będą niewygodne. Jednak gdy wziąłem telefon do ręki okazało się, że klawiatura jest w miarę wygodna, nie ma szans na jakąkolwiek pomyłkę, dzięki odstępom między przyciskami. Klawiatura i D-Pad są niestety "ostre" przez co podczas ich użytkowania bolą palce. Jeśli chodzi o podświetlenie - jest ono niebieskie, równomierne i wygląda fantastycznie.

Obrazek

Wyświetlacz

Wyświetlacz w K550i wykonany został w technologii TFD i ma rozdzielczość 176x220. Rozróżnia 262.144 tys. kolorów. Jego wielkość to 2" co w zupełności wystarcza. Jak na swoją rozdzielczość wyświetlacz jest bardzo dobrej jakości, kolory są nasycone.

Obrazek

Menu

Menu telefonu to 12 ikon:
1. Era Omnix – wchodząc w tą ikonę jesteśmy automatycznie łączeni ze stroną Ery
2. Internet – jak sama nazwa wskazuje - dostęp do Internetu
3. Rozrywka – tu można uruchomić gry i aplikacje zainstalowane w telefonie, a także użyć dyktafonu
4. Cyber-shot™ – umożliwia robienie zdjęć i kręcenie filmów.
5. Wiadomości - umożliwia wysyłanie SMSów, MMSów i E-maili, przeglądanie odebranych wiadomości itp.
6. Odtwarzacz muzyki - tutaj mamy dostęp do odtwarzacza mp3
7. Menedżer plików - tutaj zapisują się gry, zdjęcia, muza, filmy,tapety i motywy.
8. Kontakty - Książka telefoniczna
9. Radio - tego chyba nie trzeba tłumaczyć
10. Połączenia - zawiera ostatnio wybrane, odebrane i nieodebrane numery
11. Organizator - tutaj ustawiamy budzik, mamy dostęp do kalendarza, kalkulatora, funkcji latarki, stopera itp.
12. Ustawienia - tutaj można m.in. włączyć Bluetooth, Irdę, zmienić dzwonek, tapetę, motyw, język, ustawić datę.

Menu jest intuicyjne, łatwe w obsłudze, a przy tym wygląda bardzo ładnie.

Bateria

Ogniwo zastosowane w K550i o pojemności 950mAh jest dobre. Przy 50 SMSach dziennie, słuchaniu muzyki przez minimum 1h i długiemu graniu w gry bateria wytrzymuje około 2-3 dni.

Transmisja danych

K550i posiada Bluetooth przez który można przesyłać multimedia z innego telefonu wyposażonego w tą technologię a także między komputerem a telefonem. Telefon ma także port podczerwieni.
Sony Ericssona można podłączyć do komputera także za pomocą kabla USB, dołączonego do zestawu.
Przeglądanie stron jest szybkie dzięki zastosowaniu EDGE. Nigdy nie zdarzyło mi się aby telefon zerwał połączenie.

Pamięć

Dostępna pamięć w telefonie to 72MB. Można ją rozszerzyć poprzez kartę pamięci Memory Stick Micro. Szkoda, że w Erze nie dają karty w zestawie, trzeba ją kupić osobno. Złącze na karty pamięci znajduje się pod tylną klapką.

Odtwarzacz mp3 & radio

Odtwarzacz mp3 posiada korektor dźwięku. Można także utworzyć listę odtwarzania. Utwory można segregować wedle wykonawcy i albumów. Odtwarzacz obsługuje takie formaty jak MP3, Midi, AAC, AAC+, enhanced AAC+ i WMA. Dźwięk na słuchawkach jest niezły, jeśli komuś to nie wystarczy może dokupić sobie lepsze słuchawki. Jeśli chodzi o jakość muzyki na głośniku jest słabiutko, głośnik na max głośności "charczy". Można natomiast dokupić głośniczki (MPS-60 lub MPS-70), które grają super jak na swoją wielkość.

Natomiast radio posiada funkcję RDS. Nawet jeśli przemieszczamy się radio gra bez zakłóceń. Można zapisać do 20 stacji.

Aparat

Obrazek

Sony Ericssona K550i wyposażono w aparat o matrycy 2Mpix Cyber-shot™. Zdjęcia robimy trzymając telefon poziomo i klikając przycisk z boku telefonu. Można także robić zdjęcia pionowo, naciskając środkowy przycisk krzyżaka. Do dyspozycji mamy tryby: Auto, Ciemny krajobraz, Ciemny portret, krajobraz, Portret, Plaża/Śnieg i Sport. Możemy użyć samowyzwalacz, zrobić serie zdjęć, ustawić balans bieli oraz efekty: Czarno- białe, Negatyw, Sepia, Solaryzacja. Do zbliżania służą przyciski głośności lub klawisze 3 i 6. Kolory zrobione na zewnątrz są bardzo dobrej jakości, przy gorszym oświetleniu wyglądają trochę gorzej ale jak na telefon fotki są ok. Przydaję się funkcja Makro, która ustawia ostrość przy robieniu zdjęć obiektom znajdującym się blisko, dzięki czemu zdjęcia nie wychodzą rozmyte. Aparat wyposażony jest w AutoFocus czyli automatyczne regulowanie ostrości. Można także doświetlić zdjęcia za pomocą lampy błyskowej. Posiada ona funkcję latarki.

Filmiki są średniej jakości. Można odtwarzać filmy w formacie mp4 co pozwala na uzyskanie mniejszej wielkości filmu przy tej samej, a nawet trochę lepszej jakości niż 3gp.

Obrazek Obrazek Obrazek
(ostatnia fotka zrobiona przy użyciu lampy błyskowej)

Jakość rozmów

Jakość rozmów jest bardzo dobra, nie słychać szumów itp. Tryb głośnomówiący radzi sobie dobrze, wyraźnie słychać rozmówcę, nic nie przerywa.

Soft

Telefon działa stabilnie, nie wiesza się. Gry Java chodzą wspaniale, nawet wymagające gry 3D się nie tną, zresztą testy w jbenchmarku to potwierdzają. Można zminimalizować do 8 aplikacji i swobodnie poruszać się po menu.

Aplikacje zainstalowane w telefonie:

:arrow: VideoDJ – służy do edycji i tworzenia filmików
:arrow: PhotoDJ - służy do edycji zdjęć
:arrow: MusicDJ - kompozytor dzwonków
:arrow: EraGG - Gadu-Gadu
:arrow: Internet w telefonie - przeglądarka WWW (tak naprawdę to brandowana Opera Mini)
:arrow: HP Print - umożliwia szybkie drukowanie zdjęć
:arrow: Face Warp - bardzo fajny programik, pozwala na zmianę wyglądu twarzy na bardziej śmieszną
:arrow: BUMBOX - aplikacja umożliwiająca ściągnanie dzwonków, filmów, tapet itp. ze strony Ery

Podsumowanie

Wady i zalety K550i:

+ wyświetlacz
+ dobra jakość zdjęć przy dobrym oświetleniu
+ niezły odtwarzacz mp3
+ szybkość działania
+ bateria
+ ilość dostępnych akcesorii na rynku

- trzeszcząca tylna klapka
- "charczący" głośnik
- słaba jakość zdjęć przy słabym oświetleniu
- niewygodna klawiatura

Ocena:

8/10


Sony Ericsson K550i jest dobrym telefonem, mimo kilku niedociągnięć. Jak na swoją cenę (obecnie za 1zł w abonamencie 30) oferuję dużo funkcji. Posiada niezły aparat, wyświetlacz, odtwarzacz mp3, Bluetooth i inne przydatne rzeczy.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2008, 10:59 przez MARIO rlz, łącznie zmieniany 20 razy.

 #227041  autor: wtd
 13 paź 2007, 20:42
MARIO rlz pisze:Obok zasłony obiektywu znajduje się drugi głośnik.


A pierwszy? :p

 #227054  autor: MARIO rlz
 13 paź 2007, 21:16
wtd pisze:
MARIO rlz pisze:Obok zasłony obiektywu znajduje się drugi głośnik.


A pierwszy? :p
Pierwszy tak jak w każdym telefonie - nad wyświetlaczem ;)

 #227055  autor: Marek
 13 paź 2007, 21:24
kolejna nowość - dźwięk przestrzenny. Muzyka wtedy odtwarzana jest przy pomocy dwóch głośników: tego z przodu i tego z tyłu
takie coś jest napisane w teście k800 na stronie my-sony ericsson pl , co oczywiście jest oszustwem
tylko w550 może odwarzać przez dwa (dwa od odtwarzacza + 1 do rozmowy)

 #227058  autor: MARIO rlz
 13 paź 2007, 21:28
Marek pisze:
kolejna nowość - dźwięk przestrzenny. Muzyka wtedy odtwarzana jest przy pomocy dwóch głośników: tego z przodu i tego z tyłu
takie coś jest napisane w teście k800 na stronie my-sony ericsson pl , co oczywiście jest oszustwem
tylko w550 może odwarzać przez dwa (dwa od odtwarzacza + 1 do rozmowy)
Z tym się zgodzę :P Ale ja nie napisałem, że można odtwarzać muzę przez dwa głośniki ;)

EDIT: Poprawiłem to z tym głośnikiem bo niektórzy mogli źle zrozumieć :)

 #227063  autor: Marek
 13 paź 2007, 21:40
MARIO rlz pisze:
Marek pisze:
kolejna nowość - dźwięk przestrzenny. Muzyka wtedy odtwarzana jest przy pomocy dwóch głośników: tego z przodu i tego z tyłu
takie coś jest napisane w teście k800 na stronie my-sony ericsson pl , co oczywiście jest oszustwem
tylko w550 może odwarzać przez dwa (dwa od odtwarzacza + 1 do rozmowy)
Z tym się zgodzę :P Ale ja nie napisałem, że można odtwarzać muzę przez dwa głośniki ;)

EDIT: Poprawiłem to z tym głośnikiem bo niektórzy mogli źle zrozumieć :)
nie czytałem nawet testu tylko rzuciłem okiem na odpowiedź kolegi z góry , myślałem że w tym teście też będą takie smaczki jak w myx-7 :mrgreen:

a jak k550 ma się do myx700x?

 #227070  autor: MARIO rlz
 13 paź 2007, 21:46
Marek pisze:
nie czytałem nawet testu tylko rzuciłem okiem na odpowiedź kolegi z góry , myślałem że w tym teście też będą takie smaczki jak w myx-7 :mrgreen:
Jakie smaczki w myX-7 bo nie rozumiem? :P

 #227074  autor: dechomenon
 13 paź 2007, 21:56
MARIO rlz pisze:Można natomiast dokupić głośniczki (HPM-60 lub HPM-70),
trzeba by poprawic na słuchawki głośniki to np. MPS-60

co do wyświetlacza warto nadmienić ze nie jest to TFT tylko TFD który o dziwo moim skromnym zdaniem lepiej odzwierciedla kolory....

co do testu, powinno być więcej subiektywnych odczuć...

 #227079  autor: MARIO rlz
 13 paź 2007, 22:05
dechomenon pisze:
MARIO rlz pisze:Można natomiast dokupić głośniczki (HPM-60 lub HPM-70),
trzeba by poprawic na słuchawki głośniki to np. MPS-60
Właśnie chodziło mi o głośniki, dzięki za zwrócenie uwagi bo się pomyliłem ;)

 #227102  autor: aga
 14 paź 2007, 10:00
MARIO rlz pisze:- trochę trzeszcząca tylna klapka
- "charczący" głośnik
W zasadzie głośnik charczy tylko wtedy, gdy jest ustawiony na max. Natomiast moja tylna obudowa trzeszczy nieco bardziej niż trochę. Zwłaszcza przy pisaniu smsów czuję jak się rusza, co mnie nieco irytuje, bo żadnej Nokii nie miałam takich "efektów". Drugą rzeczą, która mi przeszkadza w tym telefonie jest przycisk do łączenia z internetem. Tak jakoś trzymam telefon przy wyciąganiu kabelka ze złącza, że zawsze go wciskam. Poza tym po miesiącu użytkowania telefonu innych wad się nie dopatrzyłam.

 #227149  autor: Tidus
 14 paź 2007, 12:29
A bo trzeba być sprytnym i włożyć coś między baterię, a tą trzeszczącą obudowę (kawałek jakiegoś materiału na przykład :D), zamknąć i gotowe... nic nie trzeszczy :mrgreen:

PS. Gratuluję dobrego testu ;)
Należałoby tylko uściślić, że menu w Erze jest takie, bo przecież kupując k550i w innej sieci, naszą pierwszą ikoną nie będzie wcale Omnix, jak to wynika z tekstu :D

 #227154  autor: MARIO rlz
 14 paź 2007, 12:38
Tidus pisze:A bo trzeba być sprytnym i włożyć coś między baterię, a tą trzeszczącą obudowę (kawałek jakiegoś materiału na przykład :D), zamknąć i gotowe... nic nie trzeszczy :mrgreen:
Hehe dzięki za informacje, sprawdzę, może przestanie trzeszczeć :P
Tidus pisze:PS. Gratuluję dobrego testu ;)


Miło mi, że Ci się spodobał :)
Tidus pisze:Należałoby tylko uściślić, że menu w Erze jest takie, bo przecież kupując k550i w innej sieci, naszą pierwszą ikoną nie będzie wcale Omnix, jak to wynika z tekstu :D
Na początku napisałem "Test telefonu Sony Ericsson K550i z softem Ery " ;)

 #227164  autor: butterfly
 14 paź 2007, 13:07
MARIO rlz pisze:Hehe dzięki za informacje, sprawdzę, może przestanie trzeszczeć
Najlepiej inną kartę SIM. Sama tak zrobiłam w k750. Nic nie chodzi i nie skrzypi.

 #227171  autor: aga
 14 paź 2007, 13:16
Tidus pisze:A bo trzeba być sprytnym i włożyć coś między baterię, a tą trzeszczącą obudowę (kawałek jakiegoś materiału na przykład :D ), zamknąć i gotowe... nic nie trzeszczy :mrgreen:
butterfly pisze:Najlepiej inną kartę SIM. Sama tak zrobiłam w k750. Nic nie chodzi i nie skrzypi.
W wolnej chwili sprawdzę wasze sposoby :wink: Gdyby zadziałało to i tak problem nie będzie do końca rozwiązany. Mnie jeszcze trzeszczy i rusza się ten mały kawek obudowy nad aparatem. Być może kiedyś się do tego przyzwyczaję. Na szczęście inne walory telefonu potrafią zrekompensować ten mały dyskomfort.

 #227173  autor: MARIO rlz
 14 paź 2007, 13:16
Mnie jeszcze trzeszczy i rusza się ten mały kawek obudowy nad aparatem. Być może kiedyś się do tego przyzwyczaję. Na szczęście inne walory telefonu potrafią zrekompensować ten mały dyskomfort.
Mnie też minimalnie rusza się ten kawałek obudowy ale w ogóle to nie przeszkadza :P
Ostatnio zmieniony 20 lip 2008, 11:02 przez MARIO rlz, łącznie zmieniany 1 raz.

 #227177  autor: Janosik
 14 paź 2007, 13:29
Bardzo fajny test :) Własnie sie zastanawiałem nad kupnem tego fona ( mam go kupic w pon albo we wt. ) i fajnie ze sobie mogłem przeczytać test. A mógłbyś jeszcze zrobic fotke telefonu z tylu gdy jest odsunieta ta klapka osłaniająca aparat ?

 #227309  autor: Tidus
 14 paź 2007, 20:39
MARIO rlz pisze: Na początku napisałem "Test telefonu Sony Ericsson K550i z softem Ery "
A, rzeczywiście - nie zauważyłem :D To sorry ;)

Co do tej trzeszczącej obudowy to ja tam mam po prostu chusteczkę higieniczną - spełnia swoje zadanie :mrgreen:

A ten kawałek obudowy nad aparatem to niestety w każdym k550 tak się przesuwa :/
Ale na szczęście to nie przeszkadza ;)

PS. Zazdroszczę strasznie normalnego - nie Orange'owego menu... mam już dość tego okropieństwa :D

 #227347  autor: MarCjaho
 15 paź 2007, 07:00
Widze MARIO, że już nie jesteś tak narajcowany tymi Sagemami. Kleiłeś się do my700x, pisałeś, że jest najlepszy. A nagle kupiłeś SE i proszę: Sagem powędrował na Allegro.

Test bardzo fajny. Ocena 9/10. :wink:

 #227372  autor: MARIO rlz
 15 paź 2007, 14:22
MarCjaho pisze:Widze MARIO, że już nie jesteś tak narajcowany tymi Sagemami. Kleiłeś się do my700x, pisałeś, że jest najlepszy. A nagle kupiłeś SE i proszę: Sagem powędrował na Allegro.
Na pewno nie pisałem, że my700X jest najlepszy tylko jak na swoją cenę oferuję dużo :P A tak poza tym nadal mam sentyment do Sagemów, ale z kilku powodów postanowiłem zmienić markę na SE ;)