DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
 #202152  autor: Sroq
 13 lip 2007, 19:14
Witam serdecznie

W dziale jest już jeden test telefonu, ale aby nie komentować, a kompleksowo przedstawić swoje zdanie, postanowiłem napisać własny test. Telefonu używam od tygodnia i bardzo długo przymierzałem się do jego zakupu. Padło na jedną z aukcji Allegro – pechowo z resztą, bo sprzedawca okazał się oszustem i telefon, który miał być w bardzo dobrym stanie technicznym, okazał się być obdartą słuchawką ogołoconą z wyposażenia dodatkowego. Ale wróćmy do telefonu

Wygląd

Obrazek Obrazek Obrazek

Sam telefon podobał mi się od samego początku. Od konkurencji – pomimo, że jest to telefon 3G, nie korzystamy z pełnych możliwości, więc możemy mówić o aparatach konkurencyjnych – odróżnia go na pewno ciężar.
Telefon jest dość ciężki, ale nie sprawia to dodatkowych trudności podczas codziennej eksploatacji. Można nawet powiedzieć, że dzięki temu mamy pewność że go trzymamy, albo że jest jeszcze w kieszeni.
- kamerka z przodu – do rozmów 3G, wykonuje również zdjęcia – wygodny sposób, widzimy na wyświetlaczu jaki kadr ustawiliśmy

Obrazek

-joystick – wygodny z akceptacją przez wciśnięcie, nie sprawia kłopotów

Obrazek

-przycisk wideokonferencji – w Internecie mnóstwo porad co z nim zrobić, ja wybrałem blokowanie klawiatury – jednym przyciśnięciem, bez trzymania „*”
-z tyłu kolejna kamerka wraz z „lustereczkiem”, które w dość kontrowersyjny sposób „pomaga” nam przy kadrowaniu zdjęcia. Słabo to wychodzi aż strach patrzeć ;)
-dwa głośniczki, z których wydobywa się całkiem niezły dźwięk

Obrazek


Na jednym z boków umieszczono przycisk aktywacji aparatu – przez co czasami włączamy aparat niechcący – niezbyt przemyślane rozwiązanie - aktywacja mogłaby chociaż przebiegać przez przytrzymanie przycisku przez 2-3 sekundy.
Drugi bok zawiera przyciski regulacji głośności oraz port miniUSB – złącze ładowarki i zestawu słuchawkowego i komunikacji z PC w jednym

Menu

Obrazek
Shot at 2007-07-13


Ostatni standard – 9 ikon. W zależności od softu, różnią się wyglądem. Można je również dowolnie przestawiać za pomocą ogólnodostępnych intuicyjnych aplikacji. Dwa przyciski funkcyjne – prawie dowolnie konfigurowalne. Joystick również standardowo obsługuje funkcje po przechyleniu go w konkretną stronę – bardzo wygodne.

- Książka adresowa – do każdego numeru można przyporządkować zdjęcie (niestety wyświetlana jest tylko mała miniaturka – również podczas nawiązywania połączenia), osobny dzwonek, adres, kategorię (coś na wzór „grup” konkurencji), datę urodzenia, e-mail, WWW i wreszcie numer telefonu. Dla mnie w zupełności wystarczająco rozbudowane.

-Ostatnie połączenia – standardowo – nie ma czego opisywać. Szkoda, że tylko Siemens posiada opcję rejestrowania długości próby nawiązania połączenia. W ten sposób po podejściu do telefonu wiedzieliśmy czy ktoś faktycznie dzwonił czy też była to tylko krótka strzałka.

-Internet – przeglądarka wap – trochę problemów nastręcza konfiguracja tego modelu z prostego powodu – nigdy nie był oficjalnie oferowany w Polsce, ale uporczywością można coś zdziałać (fora + informacje operatorów)

-Aparat – jak wspominałem „focimy” dwiema kamerami – ta na „plecach” robi jednak lepsze zdjęcia. Mamy do dyspozycji samowyzwalacz, lampę błyskową w postaci diody, tryb wideo, no i zoom cyfrowy. Taki ogólnie dostępny standardzik. Kilka próbek fotografii:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



-Wiadomości – w standardowym sofcie, mało miejsca na SMSy – ok. 20 wiadomosci w skrzynce odbiorczej + tyle samo w nadawczej i pusto. Telefon, który testował jeden z użytkowników, musiał mieć poprawkę zapisującą wiadomości na karcie pamięci – taka możliwość istnieje. System iTAP znany z Motoroli, chociaż ma swoich zwolenników, nie jest tak dobry jak ten z Nokii czy Siemensa. Niestety. Słowa co prawda zapamiętuje, ale podczas pisania zmienia znaki na jakieś cudowne symbole i po uzupełnieniu słowa okazuje się, że to nie to.. kasujemy i wstawiamy po literce od nowa.. nie do końca wygodne, ale nie ma też tragedii

-Multimedia – Wewnątrz : Motywy, Gry i Aplikacje, Aparat, Obrazy, Dźwięki, Wideo, Kamera wideo. Motywy pozwalają na personalizację, instalacja nowych nie nastręcza problemów, jeśli ktoś lubi takie opcje, oceni to na plus. Ja jestem raczej bezstronnie nastawiony na tego typu „udoskonalenia”. Zapisane obrazy możemy oglądać w wersji zwykłej lub pełnoekranowej.

-Kamera wideo – i wszystko jasne – jakość i długość wideo można poprawić przez modyfikację softu.
-Gry i aplikacje – Java – standardowo jedna gra, program kryptograficzny i odtwarzacz mp3 – ten w Javie radzi sobie lepiej niż wbudowany w soft. Po włożeniu karty 1gb i wrzuceniu na nią ok 500MB muzyki, telefon zaczął się przywieszać w momencie przeglądania utworów czy choćby wybieraniu dźwięków dzwonka. Strasznie irytujące. Niebawem zmienię soft i ocenię jak wygląda to w innej wersji. Ttuaj ogromny minus. Co z tego, że odtwarzacz standardowy może pracować w tle podczas np. pisania SMSa, skoro nie można utworzyc w nim play listy składającej się z 30 utworow mp3 bo zawiesza telefon przy jej odtworzeniu – a sam fakt, że zakłada ją w zawieszeniu telefonu jakieś 5 minut też jest nie bez znaczenia. OGROMNY MINUS!!!!

-Narzędzia – Plus Mega (w moim przypadku), Kalkulator, Kalendarz, Budzik, Lista aktywacji, Narzędzia wybierania – cokolwiek by to znaczyło.

-Budzik – nie wiedzieć czemu pojawia się również w głównym menu

-Połączenie – rodzaje komunikacji :Bluetooth, Sync ML, USB

-Ustawienia.

Wrażenia z obsługi
1. Sama obsługa jest dość intuicyjna, jednak ciągle dużo brakuje Motoroli do Nokii czy Siemensa. Pierwszy raz zdarzyło mi się ustawianie jasności wyświetlacza w menu „Ustawienia początkowe” :/ gdzie spodziewałbym się raczej przywracania ustawień fabrycznych.
2. Brakuje mi możliwości ustawiania jasności wyświetlacza w zależności od profilu – spoglądając na telefon w nocy….zabija nas  W Cx65 była możliwość dostosowania intensywności oświetlenia w zależności od profilu.
3. Pomimo stosunkowo sporych możliwości personalizacji (ingerencja w menu), bardzo niewiele inicjatywy pozostawia się tutaj użytkownikowi. Brak możliwości zakładania folderów na fotografie czy dźwięki różnych kategorii to spory minus wziąwszy pod uwagę fakt, iż mamy możliwość zastosowania dużej karty microSD.
4. O ile telefon podczas poruszania się po menu działa szybko i sprawnie, o tyle w przypadku instalacji dużej karty 1GB pojawiają się przywieszenia głównie przy wybieraniu dźwięków. Zwykle telefon się „odwiesza”, ale czasami trwa to niezmiernie długo – może to kwestia softu, sprawdzę to.
5. Brakuje trochę większej ingerencji w profile. Mamy do dyspozycji zdefiniowane przez Motorolę i możemy tutaj zmienić tylko dźwięki i ich głośność. Szkoda. To stanowczo za mało.
6. Często na forach pojawia się problem zapętlania dźwięku. Problem podobno dotyczy tylko modyfikowanych softów, jednak po wgraniu oryginalnego pliku audio.cfg, problem pozostaje. Jedynym sposobem jest ściszenie słuchawki do 2 poziomu, w przeciwnym razie nasz rozmówca będzie słyszał siebie w pętli – nam to nie przeszkadza, rozmówcę deprymuje. Pociesza fakt, że przy 2 poziomie głosu nadal słyszymy dość wyraźnie.
7. Przy standardowym poziomie głośności, pliki odtwarzane przez głośniczki telefonu brzmią naprawdę ładnie.
8. W zakupionym przeze mnie egzemplarzu bateria była tragiczna. Zakupiłem więc nową oryginalną baterię motoroli BT60 1100mAh – przy dość intensywnym używaniu odtwarzacza mp3, kilku SMSach i MMSach oraz kilku minutach rozmowy, po pierwszym ładowaniu wytrzymała 4 dni. Myślę, że to dobry wynik.
9. Bardzo dobrze trzyma zasięg.

Mam nadzieję, że test okaże się pomocny. Pozdrawiam


AKTUALIZACJA:
W tej chwili wgrałem podobno najlepsze z możliwych oprogramowanie „Hardcore” i najnowszy flex zza wschodniej granicy ;) Telefon zyskał kilka ciekawych skórek, nowe dźwięki – jest świeższy. Szybkość jednak nie uległa zmianie. Telefon nadal przywiesza się – kilku kolegów z róznych forów dyskusyjnych potwierdzało tę przypadłość – jedni zauważali zwolnienie już przy 512MB inni przy 1GB. Widać tak musi być.

Motorola M3688, Nokia 3310 x2, Samsung C100, Siemens SL45i x2, Motorola T722i, Siemens C60, Nokia 3100, Siemens CX65, Moto E770v, Nokia 6630

 #202165  autor: maniek89
 13 lip 2007, 19:48
Rzetelny, ladny obiektywny test. Ladna animmacja menu telefonu, fotki są błędów raczej nie widzę, długość w sam raz 10/10

 #202275  autor: orB
 14 lip 2007, 00:58
Sroq pisze:-dwa głośniczki, z których wydobywa się całkiem niezły dźwięk
Jeden ;-)
Sroq pisze:Ostatni standard – 9 ikon.
12 ;-)
Sroq pisze:Brak możliwości zakładania folderów na fotografie czy dźwięki różnych kategorii to spory minus wziąwszy pod uwagę fakt, iż mamy możliwość zastosowania dużej karty microSD.
Fakt, są tylko kategorie.
Sroq pisze:W zakupionym przeze mnie egzemplarzu bateria była tragiczna. Zakupiłem więc nową oryginalną baterię motoroli BT60 1100mAh
OT: BT60 jest standardową baterią w E770v. Inną Ci dali?

Teścik ładnie napisany, przyjemnie się czyta, są zdjęcia, przenoszę do działu testy :)

 #202289  autor: Sroq
 14 lip 2007, 09:22
Fakt, moje roztargnienie. Oczywiście ikon jest 12 - standard rozumiem pod pojęciem tabeli ikon.

Co do baterii. Po zakupie miałem takie cudo, niby oryginalne, ale bateria padała po 2 dniach:

Obrazek

Motorola M3688, Nokia 3310 x2, Samsung C100, Siemens SL45i x2, Motorola T722i, Siemens C60, Nokia 3100, Siemens CX65, Moto E770v, Nokia 6630

 #216833  autor: tomek15082
 29 sie 2007, 11:12
Test jest spoko. No i Motka mi si się spodobała :D