DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #981864  autor: iphoneski
 07 mar 2018, 23:18
bxx1 pisze:Czyli takich wzmacniaczy,ktorych pełno jest na aledrogo nie warto kupować.?Ciekawe jaki jest koszt założenia takiego czegoś przez operatora?
Tanie to nie jest, zobacz sobie np extra sygnał w Orange.
 #981865  autor: Yey
 07 mar 2018, 23:31
bxx1 pisze:Jeszcze pytanie jeśli zakłóca na taką odległość to jak to wygląda jak ktoś korzysta np kilka kilometrów ode mnie,co dzieje się z sygnałem jeśli mam btsa 100 metrów od domu?
U ciebie może to wyglądać tak, że telefon pokazuje dobry poziom sygnału, a jednak nie możesz się dodzwonić, albo w czasie rozmowy druga osoba ciebie nie słyszy.
Chodzi mniej więcej o to, że twój telefon ma stosunkowo słaby i bezkierunkowy nadajnik - bo takie są ograniczenia norm (zdrowia), wielkości baterii i telefonu, dlatego stacja bazowa ma kierunkową antenę o dużym zysku i czuły odbiornik, by twój "słaby" telefon "usłyszeć". I teraz twój (może być nawet daleki) sąsiad stawia na dachu antenę wzmacniacza nadającą sygnał z mocą kilkadziesiąt razy większą niż twój "zwykły" telefon, dodatkowo kierunkowo wycelowaną w stację bazową i ta stacja ma już problem by "usłyszeć" innych użytkowników.
Do tego dochodzą jeszcze wzmacniane szumy, interferencje i sprzęganie się wzmacniacza.
 #981868  autor: Yey
 07 mar 2018, 23:33
iphoneski pisze:
bxx1 pisze:Czyli takich wzmacniaczy,ktorych pełno jest na aledrogo nie warto kupować.?Ciekawe jaki jest koszt założenia takiego czegoś przez operatora?
Tanie to nie jest, zobacz sobie np extra sygnał w Orange.
Ale do tej usługi Orange musisz mieć stałe łącze internetowe - a wtedy to bez żadnej łaski możesz sobie włączyć Wi-Fi calling.
 #981871  autor: bxx1
 08 mar 2018, 00:05
Temat ciekawy,a pytam bo przy okazji reklamacji do boku nju,facetka mówiła mi że mają z tym niezłe jazdy,i takie rzeczy trzeba zgłaszać do UKE jeśli problemy występują..tylko nie powiedziała jakie.Zgłoszenie tyczyło się tego że jest LTE i nagle wywala do 3g,po wymuszeniu lte brak dostępu do internetu.Po kilku minutach jest wszystko ok,tylko na testach wychodziło że net lte spadał do bardzo niskich prędkości,czyli przeciązenie sieci.
 #981888  autor: adziu82
 08 mar 2018, 08:12
sąsiad stawia na dachu antenę
No to ja tego nie rozumiem. A co z antenami pod rutery?
Sam mam dwie pod L800. Przecież też wbijamy się na ich częstotliwości aby wzmocnić sygnał i poprawić prędkości internetu. Tutaj nie ma problemu, a też jest wycelowana w nadajnik i wali z dużo większą mocą, niż telefon

Ruter też wysyła ,,cos" do stacji i pobiera ze stacji ,, coś". Tak samo, jak wzmacniacz GSM.
Chyba, że tu problem jest ze wzmacniaczem, że on ,, coś " złego wysyła.
Bo przecież antenka która jest w domu i poprawia zasięg na kilku metrach, nie zagłuszają sąsiadów.
Chyba, że się mylę, to poprawcie.

RawStyle
 #981914  autor: kowal2200
 08 mar 2018, 10:22
iphoneski pisze:
bxx1 pisze:Czyli takich wzmacniaczy,ktorych pełno jest na aledrogo nie warto kupować.?Ciekawe jaki jest koszt założenia takiego czegoś przez operatora?
Tanie to nie jest, zobacz sobie np extra sygnał w Orange.
Nie wiem jak jest obecnie, mogę zapytać jak ktoś chce, ale Polkomtel oferował w taryfach biznesowych takie repeatery, sam miałem taki od kolegi do testów, i pamiętam że działał nawet fajnie, zasięg był jak routera WiFi:

Repeater Nextivity Cel-Fi RS218 z anteną SMA
Nextivity CEL-FI PRO 3 Standard UMTS/LTE
oba bez umowy kosztowały 2949 zł i można je było kupić normalnie w ofercie abonamentowej w cenie od 729 do 1499 zł netto na 24 miesiące w zależności od wybranej taryfy.

Były one skonfigurowane pod konkretnego operatora więc nie zakłócały sygnału innym, chyba były też w ofercie T-mobile.
 #981918  autor: Yey
 08 mar 2018, 10:35
adziu82 pisze: No to ja tego nie rozumiem. A co z antenami pod rutery? Sam mam dwie pod L800. Przecież też wbijamy się na ich częstotliwości aby wzmocnić sygnał i poprawić prędkości internetu. Tutaj nie ma problemu, a też jest wycelowana w nadajnik i wali z dużo większą mocą, niż telefon
Antena routera nie zwiększa mocy nadajnika, tylko ją kierunkuje (skupia jak soczewka światło - ten parametr nazywany jest zyskiem anteny). Natomiast moc z która nadaje router nie jest zwiększana i w przypadku 3G i 4G jest cały czas kontrolowana przez stację bazową. Jak wstawisz w środek prosty wzmacniacz, to będzie on zawsze "dawał na maxa".
Dodatkowo zwykle są to szerokopasmowe wzmacniacze które jednakowo podnoszą i sygnał i szum w jednakowo całym paśmie wszystkich operatorów, baz jakiegokolwiek filtrowania i kontroli. Ktoś cieszy się że "poprawił" sobie sygnał z dalekiej stacji Play, a tymczasem nawet nie wie, że "zagłusza" kilka bliższych stacji Networks.
adziu82 pisze: Bo przecież antenka która jest w domu i poprawia zasięg na kilku metrach, nie zagłuszają sąsiadów.
Chyba, że się mylę, to poprawcie.
Tak, tu nie chodzi o antenę w domu, odizolowaną ścianami, tylko o tę na zewnątrz w kierunku stacji bazowej.
 #981954  autor: radiospec
 08 mar 2018, 13:35
Dodam tylko, ze wzmacniacze, w ktorych mozna ustawic pasmo operatora rowniez nie rozwiazuja problemu. Ze wzgledu na konstrukcje, takie urzadzenia rowniez poza pasmem - nazwijmy go pozadanym - emituja szum, nieco slabszy ale i tak ma tyle silny, ze operator instalujacy musi wykonac obliczenia zaklocen rowniez dla pasm konkurencji. Jak widac, ze wzmacniaczami sprawa jest dosc skomplikowana...
 #982316  autor: Gregrin
 09 mar 2018, 19:51
Dzieki za wyjaśnienia. Szczerze, to po samej lekturze "artykułu" sam chyba poleciłbym wzmacniacz znajomemu bo przecież "na logikę" to nie powinno być takie złe a tam już całkiem uspokajają. Rzeczywistość jak widać jest całkiem inna. Ciekawe czy taki rozmijający się z prawda artykuł można jakoś zgłosić UKE żeby przynajmniej sprostowali ze to jest nielegalne i koniec tematu...
 #984239  autor: Orange Ekspert
 18 mar 2018, 16:39
iphoneski pisze:
bxx1 pisze:Czyli takich wzmacniaczy,ktorych pełno jest na aledrogo nie warto kupować.?Ciekawe jaki jest koszt założenia takiego czegoś przez operatora?
Tanie to nie jest, zobacz sobie np extra sygnał w Orange.
Witaj, jako Operator możesz zaproponować usługę Ekstra sygnał. Więcej o usłudze przeczytasz na naszej stronie: https://oran.ge/2fwACUl
 #984258  autor: bxx1
 18 mar 2018, 18:13
Orange Ekspert pisze:
iphoneski pisze:
bxx1 pisze:Czyli takich wzmacniaczy,ktorych pełno jest na aledrogo nie warto kupować.?Ciekawe jaki jest koszt założenia takiego czegoś przez operatora?
Tanie to nie jest, zobacz sobie np extra sygnał w Orange.
Witaj, jako Operator możesz zaproponować usługę Ekstra sygnał. Więcej o usłudze przeczytasz na naszej stronie: https://oran.ge/2fwACUl
Ale tu trzeba mieć internet stacjonarny,a mi chodziło o poprawe zasięgu Lte