DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #924392  autor: bed
 06 maja 2017, 22:01
Trzeba nadmienić, że jeśli ma szukać któregoś z tych telefonów w sprzedaży pozaoperatorskiej to musi pamiętać o tym, żeby telefon miał brand Playa, bo inaczej z VoWiFi w tej sieci będzie można się pożegnać ;)

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #924611  autor: Narkan
 07 maja 2017, 20:20
kowal2200 pisze: Jeśli masz takie to proponował bym Play i WiFi calling. Usługa jest za darmo a tani, obsługujący ją telefon np. LG K8, K10 kupisz za 400-500 zł.
W domu jest 6 użytkowników sieci play, każdy by musiał wymienić telefon.
 #924619  autor: -Gosc-
 07 maja 2017, 21:01
areksz pisze:Jak cie nie złapią i jest to jakiś las gdzie nie ma dróg to nie dojadą by cię ukarać...za używanie wzmacniacza..
Typowy polaczek.... ręce opadają, nie złapią go to wszystko mu wolno, a że może komuś zakłócić to co go to obchodzi. Właśnie z takimi cymbałami powinno walczyć UKE.
 #924621  autor: -Gosc-
 07 maja 2017, 21:05
Narkan pisze: Czyli te wszystkie ogłoszenia na allegro sprzedają sprzęt, którego legalnie użyć nie można?
Tak właśnie. Sprzedaż tego śmiecia to jedno a nielegalne użytkowanie to drugie. Sprzedawać niestety wolno... tzn. też nie do końca bo UKE tworzy listy takich urządzeń które zaśmiecają eter i których wprowadzać do obrotu nie wolno. Trzeba zerknąć na stronę UKE.
 #924647  autor: Pawel1945
 07 maja 2017, 23:05
Witajcie,
Mam do Was takie pytanie i to pewnie dosyć nietypowe-czy to mi się tylko zdaje, że z portalu telepolis zostało tylko forum jako wartościowa rzecz? Co do wzmacniacza-jest nielegalny i koniec, raz może przymkną oko, lecz za drugim razem dowalą karę...
 #924674  autor: matek451
 08 maja 2017, 08:14
Jakoś nikt nie poradził koledze najprostszego rozwiązania i taniego. Czyli router z bramką GSM, np. B260, B683. Do niego antena ATK-20, karta SIM głosowa w Play. Do portu RJ11 w routerze bezprzewodowy telefon z kilkoma słuchawkami i zasięg w całym domu. Ale to praktyczne rozwiązanie dla użytkowników, którzy mogą rozstać się ze swoją zabawką czyli smartfonem i zależy im na połączeniu ze światem i telefonie.
 #924766  autor: _aston_
 08 maja 2017, 16:02
Pawel1945 pisze: Co do wzmacniacza-jest nielegalny i koniec, raz może przymkną oko, lecz za drugim razem dowalą karę...
Nielegalny, a i tak drogi, ponieważ jak ktoś chce aby to dobrze działało, to należy niemało wydać, mimo to ciągle będzie nielegalne i potencjalna karta jest dość wysoka.

Obecnie WiFiCalling to jest najlepsza oferta, ma taką zaletę, że nie ma opłat miesięcznych, a rozmowy mają lepszą jakość niż przy wzmacniaczu.
Owszem koszt wejścia jest spory, ale coraz więcej nowych telefonów ma tą funkcję (choć ciągle za mało), więc w perspektywie roku - 2 lat będzie coraz lepiej.
Nie sądzę, że w danej lokalizacji zasięg się nagle pogorszył znacznie, czyli pewnie po prostu ktoś zastanowił się co należy zrobić aby prawić jakość.
Osobiście polecił bym Ci aby zacząć wymieniać telefony na takie które wspierają ta technologię, ewentualnie zmienić sieć, jeśli w danej ofercie jej nie ma - ponieważ to się zwróci pewnego dnia.
 #924882  autor: kowal2200
 08 maja 2017, 23:28
A coś więcej? W jakiej technologii/jakie urządzenie no i jaki koszt takiego rozwiązania?
 #924891  autor: Narkan
 09 maja 2017, 01:52
"Jeżeli ma Pan swoją usługę zarejestrowaną na firmę to proszę o zgłoszenie sprawy do swojego doradcy biznesowego, przypisanego do konta." Tyle tylko napisali
 #981738  autor: adziu82
 07 mar 2018, 13:22
Panowie, odkopie temat.

http://gsm.biz.pl/2018/03/06/zasieg-sie ... repeatera/

I to wydaje się, że szanujący się portal południowo-zachodni namawia do złego i to z konkretnymi modelami.
Reklama, czy coś się zmieniło? A może faktycznie, nie zagłuszają nic te sprzęty, i nikt nie namierzy?

RawStyle
 #981743  autor: kowal2200
 07 mar 2018, 13:54
Nic się nie zmieniło, nie biorą za to żadnej odpowiedzialności na siebie przerzucając ją na ewentualnego użytkownika i są firmą z Chin i myślą że u nas jest jak w Chinach. Zauważ, że nawet żaden "redaktor" nie chciał się pod tym podpisać, bo jest to namawianie do obejścia prawa.
 #981749  autor: adziu82
 07 mar 2018, 14:30
Tak myślałem. Bo już drugi raz widzę, reklamę tego sprzętu na tej stronie.
Redaktorzy pewnie dostali pieniądze za reklamę w Polsce. Nawet pisałem maila do jednego z redaktorów odpisał, że to jest w 100% nie możliwe do wykrycia,dlatego, że ani antena zewnętrzna ani wewnętrzna nie wysyła nic do nadajnika.
I, że on gwarantuje, że nikt nie przyjedzie do użytkownika.

RawStyle
 #981753  autor: kozien70
 07 mar 2018, 14:47
Antena zewnętrzna nie wysyła nic do nadajnika - tak powiedział?
Czyli rozumiem, że ten sprzęt służy tylko do słuchania głosu rozmówcy, bo już mówić do niego nie można, skoro nie wysyła nic do nadajnika :lol:
 #981755  autor: Gregrin
 07 mar 2018, 14:48
Ja chciałem z tego troszkę posmieszkowac ale patrze na te parametry i najmocniejszy nadajnik GSM ma takie: "output power is 27dbm, gain power is 83db, coverage is 1500sqm."
Czyli wychodzi nam promień ~22m. Czyli w "realnych" warunkach domku jednorodzinnego (gdy umieścimy to w środku domu (piwnicy?)) to ledwo możemy dojść z takim zasięgiem do domu sąsiada. Gdy weźmiemy o polowe słabszy to już w ogóle mieścimy się praktycznie w granicach swojej działki...
Nie wiem jak to pokrycie jest liczone (czy z przeszkodami czy w otwartej przestrzeni) ale w najgorszym wypadku sygnał dotrze do domu sąsiada a w najlepszym ledwo wyjdzie z domu.

Teraz praktyczne pytanie. Jak to się ma do zakłócania pracy sieci w miejscach gdzie w domu gubiony jest sygnał z nadajnika oddalonego o ponad 2km ?? Bo z mocy tego domowego nadajnika wynika ze to nie on miałby powodować problemy. W takim razie antena odbiorcza miesza ?? Ktos wie w jaki sposób ?
 #981757  autor: adziu82
 07 mar 2018, 14:52
@kozien70, miał może na myśli antenę wewnętrzną. Muszę poszukać maila od niego, bo może ja pomieszałem coś.
Postaram się zaraz coś wkleić.

RawStyle
 #981758  autor: adziu82
 07 mar 2018, 14:55
Tutaj jedna odpowiedź. Bo chyba dwia maile miałem od nich.

Witam
repeatery nie są nielegalne w Polsce, bo żadne prawo o tym nie stanowi. Swego czasu zapędził się UKE w swojej deklaracji, oczywiście- jak to u nas - bez należytego uzasadnienia. Repeater można uznać za "nielegalny", bo szkodzacy TYLKO WTEDY, kiedy zakłóca działanie stacji bazowej operatora. Trudno mówić o takiej sytuacji wtedy, kiedy najczęściej wykorzystuje się repater, tj. w okolicznościach sygnału na poziomie utraty na zewnątrz i braku sygnału wewnątrz. Reasumujac, repeatera można używać bez obaw o jakąkolwiek karę bo wskazane zakłócenia stacji bazowej trzeba najpierw udowodnić. Przy działaniu repeatera małej mocy bo takie właśnie są - mówienie o zakloceniach przez standardowy repeater domowy, to dowód nieuctwa albo chęć zabłyśnięcia i akurat w tym miejscu dziwię się materiałowi UKE, który w tak prostacki interpretacyjnie sposób został napisany. Owszem, są repeatery "przemysłowe", dużej mocy i pewnie takie UKE miał na myśli, ale oczywiście już tego nie doprecyzowano

EDIT:

Jednak jeden mail miałem.
Panowie, wydaje mi się, że osoba która prowadzi taki portal, powinna się znać ( ja nie koniecznie ,czerpię informacje z tego typu źródeł ) i nie pisać takiego czegoś, jak to przecież jest nielegalne, zresztą pisałem też do UKE.
Ale jeżeli to jest prawda, że takiego sprzętu nie da się namierzyć, to po co są zakazy? Chyba, że na sprzęt za 100-200 zł, który faktycznie robi zakłócenia.

RawStyle
 #981760  autor: MobileMaster
 07 mar 2018, 15:06
Wacław lubi narzekać na zasięg operatorów, a sam się przyczynia do jego pogorszenia i problemów :lol:

Gdyby nie było problemu to UKE nie ścigał by takich użytkowników, a co do wykrywalności to na szybko znalazłem artykuł z 2014 https://biznes.newseria.pl/news/uke-15- ... 1861995802:
– Dodatkowym problemem są wzmacniacze sygnału GSM, które jednemu użytkownikowi rzeczywiście wzmacniają sygnał, ale potrafią za to popsuć całą arenę – stwierdza.

Za kontrolę w zakresie zasobów częstotliwości oraz wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej odpowiedzialny jest Departament Kontroli UKE wraz ze swoimi delegaturami. Instytucja zajmuje się realizacją zadań zleconych przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

– Takie badania prowadzą Regionalne Stacje Kontroli Emisji Radiowych przy wykorzystaniu tak zwanej Ruchomej Stacji Pomiarowej. Wykonywane są pomiary parametrów emisji stacji radiowych i telewizyjnych oraz wykrywane i lokalizowane nielegalne źródła emisji – tłumaczy Zdzisław Wójcik.

Lokalizacja nielegalnych źródeł sygnału odbywa się za pomocą specjalistycznej aplikacji KASMON oraz systemu radionamierzania.
I komunikat UKE https://archiwum.uke.gov.pl/szkodliwe-w ... -gsm-21647:
Jeśli użytkownik (osoba fizyczna lub firma) chce wzmocnić sygnał w określonym miejscu, powinien zwrócić się do operatora o zainstalowanie wzmacniacza. Nie należy tego robić samowolnie. Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, każdy, kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny do 1000 złotych. Jeżeli osoba taka działa w sposób uporczywy, podlega karze grzywy, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

W większości krajów europejskich do używania wzmacniaczy GSM są uprawnieni wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni, posiadający rezerwację częstotliwości. W części państw UE repeatery mogą być używane tylko po uzyskaniu pisemnej zgody od operatora sieci telefonii komórkowej.
 #981770  autor: Gregrin
 07 mar 2018, 16:12
adziu82 pisze:Czyli reklama
Tez tak myślałem ale dalej nie daje mi spokoju pytanie w którym momencie takie repeatery zakłócają działanie (i czego -samej stacji (czyli samo podłączenie do stacji powoduje problem) czy właśnie regionu gdzie działa transmiter (czyli ze jest tak mocny ze zagłusza sąsiadom sygnał ze stacji bazowej)), tym bardziej ze sieci tez coś podobnego mogą stosować ale raczej robią to niechętnie wiec wygląda to troszkę jakby wszystko rozbijało się o pozwolenia i certyfikacje a tym samym zapobiegania dzikim nadajnikom ubijając temat w zarodku.
Co do problemów to samo UKE mówi w tych cytowanych akapitach ze oni nie wykrywają problemów tylko sam sygnał takiego nadajnika którego nie powinno być.