DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #981757  autor: adziu82
 07 mar 2018, 14:52
@kozien70, miał może na myśli antenę wewnętrzną. Muszę poszukać maila od niego, bo może ja pomieszałem coś.
Postaram się zaraz coś wkleić.

RawStyle
 #981758  autor: adziu82
 07 mar 2018, 14:55
Tutaj jedna odpowiedź. Bo chyba dwia maile miałem od nich.

Witam
repeatery nie są nielegalne w Polsce, bo żadne prawo o tym nie stanowi. Swego czasu zapędził się UKE w swojej deklaracji, oczywiście- jak to u nas - bez należytego uzasadnienia. Repeater można uznać za "nielegalny", bo szkodzacy TYLKO WTEDY, kiedy zakłóca działanie stacji bazowej operatora. Trudno mówić o takiej sytuacji wtedy, kiedy najczęściej wykorzystuje się repater, tj. w okolicznościach sygnału na poziomie utraty na zewnątrz i braku sygnału wewnątrz. Reasumujac, repeatera można używać bez obaw o jakąkolwiek karę bo wskazane zakłócenia stacji bazowej trzeba najpierw udowodnić. Przy działaniu repeatera małej mocy bo takie właśnie są - mówienie o zakloceniach przez standardowy repeater domowy, to dowód nieuctwa albo chęć zabłyśnięcia i akurat w tym miejscu dziwię się materiałowi UKE, który w tak prostacki interpretacyjnie sposób został napisany. Owszem, są repeatery "przemysłowe", dużej mocy i pewnie takie UKE miał na myśli, ale oczywiście już tego nie doprecyzowano

EDIT:

Jednak jeden mail miałem.
Panowie, wydaje mi się, że osoba która prowadzi taki portal, powinna się znać ( ja nie koniecznie ,czerpię informacje z tego typu źródeł ) i nie pisać takiego czegoś, jak to przecież jest nielegalne, zresztą pisałem też do UKE.
Ale jeżeli to jest prawda, że takiego sprzętu nie da się namierzyć, to po co są zakazy? Chyba, że na sprzęt za 100-200 zł, który faktycznie robi zakłócenia.

RawStyle
 #981760  autor: MobileMaster
 07 mar 2018, 15:06
Wacław lubi narzekać na zasięg operatorów, a sam się przyczynia do jego pogorszenia i problemów :lol:

Gdyby nie było problemu to UKE nie ścigał by takich użytkowników, a co do wykrywalności to na szybko znalazłem artykuł z 2014 https://biznes.newseria.pl/news/uke-15- ... 1861995802:
– Dodatkowym problemem są wzmacniacze sygnału GSM, które jednemu użytkownikowi rzeczywiście wzmacniają sygnał, ale potrafią za to popsuć całą arenę – stwierdza.

Za kontrolę w zakresie zasobów częstotliwości oraz wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej odpowiedzialny jest Departament Kontroli UKE wraz ze swoimi delegaturami. Instytucja zajmuje się realizacją zadań zleconych przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

– Takie badania prowadzą Regionalne Stacje Kontroli Emisji Radiowych przy wykorzystaniu tak zwanej Ruchomej Stacji Pomiarowej. Wykonywane są pomiary parametrów emisji stacji radiowych i telewizyjnych oraz wykrywane i lokalizowane nielegalne źródła emisji – tłumaczy Zdzisław Wójcik.

Lokalizacja nielegalnych źródeł sygnału odbywa się za pomocą specjalistycznej aplikacji KASMON oraz systemu radionamierzania.
I komunikat UKE https://archiwum.uke.gov.pl/szkodliwe-w ... -gsm-21647:
Jeśli użytkownik (osoba fizyczna lub firma) chce wzmocnić sygnał w określonym miejscu, powinien zwrócić się do operatora o zainstalowanie wzmacniacza. Nie należy tego robić samowolnie. Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, każdy, kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny do 1000 złotych. Jeżeli osoba taka działa w sposób uporczywy, podlega karze grzywy, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

W większości krajów europejskich do używania wzmacniaczy GSM są uprawnieni wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni, posiadający rezerwację częstotliwości. W części państw UE repeatery mogą być używane tylko po uzyskaniu pisemnej zgody od operatora sieci telefonii komórkowej.
 #981770  autor: Gregrin
 07 mar 2018, 16:12
adziu82 pisze:Czyli reklama
Tez tak myślałem ale dalej nie daje mi spokoju pytanie w którym momencie takie repeatery zakłócają działanie (i czego -samej stacji (czyli samo podłączenie do stacji powoduje problem) czy właśnie regionu gdzie działa transmiter (czyli ze jest tak mocny ze zagłusza sąsiadom sygnał ze stacji bazowej)), tym bardziej ze sieci tez coś podobnego mogą stosować ale raczej robią to niechętnie wiec wygląda to troszkę jakby wszystko rozbijało się o pozwolenia i certyfikacje a tym samym zapobiegania dzikim nadajnikom ubijając temat w zarodku.
Co do problemów to samo UKE mówi w tych cytowanych akapitach ze oni nie wykrywają problemów tylko sam sygnał takiego nadajnika którego nie powinno być.
 #981776  autor: MobileMaster
 07 mar 2018, 16:35
Gregrin pisze:Co do problemów to samo UKE mówi w tych cytowanych akapitach ze oni nie wykrywają problemów tylko sam sygnał takiego nadajnika którego nie powinno być.
Problem zazwyczaj zauważa operator i zgłasza do UKE, który następnie lokalizuje źródło i stara się je usunąć.
To też z tego artykułu 2014.
W ubiegły roku mieliśmy blisko 1,5 tys. zgłoszeń w związku zakłóceniami funkcjonowania sieci komórkowych,
 #981783  autor: Gregrin
 07 mar 2018, 16:47
MobileMaster pisze:Problem zazwyczaj zauważa operator i zgłasza do UKE
To niestety dalej nie odpowiada na pytanie czy to "miesza" operatorowi czy jednak zakłóca sąsiadów i u nich powoduje problemy (ci dzwonią na infolinie i wtedy operator zauważa problem).
 #981794  autor: adziu82
 07 mar 2018, 17:19
@Gregrin,też mnie to ciekawi. Przecież wzmacniacz działać powinien podobnie jak telefon.
Czyli wysyła i odbiera, więc gdzie jest problem? Może z antenką która daje sygnał w domu, czyli sąsiadom.
@kozien70 co Ty na to? Jak to widzisz?

RawStyle
 #981832  autor: radiospec
 07 mar 2018, 20:14
Absolutnie każdy wzmacniacz zakłóca działanie sieci komórkowej, bo stale w calym paśmie swojej pracy nadaje szum, ktory zmniejsza czulosc odbiornika w stacji bazowej. Poniewaz szum nadawany jest w pasmach operatorow, to z tego powodu wlasnie uzywanie wzmacniaczy w Polsce jest niezgodne z prawem. Tylko operator w zwiazku z tym moze takie urzadzenie zalozyc swojemu klientowi. Dzieje sie tak rowniez dlatego, ze dostrojenie wzmacniacza wymaga wykonania wielu skomplikowanych technicznych obliczen, czego zwykly uzytkownik nie jest w stanie zrobic. Druga sprawa jest bardzo czesta nieprawidlowa instalacja wzmacniacza, co powoduje jego wzbudzenie sie i nadawanie bardzo silnej nosnej, ktora zakloca siec w promieniu kilkudziesieciu kilometrow. Pracujacy wzmacniacz GSM zawsze jest bez problemu wykrywalny przez odpowiedni sprzet z wielu kilometrow i bardzo latwo trafic do uzytkownika takiego urzadzenia, co UKE i pracownicy operatorow robia.
 #981834  autor: Gregrin
 07 mar 2018, 20:31
Dzieki za post. To male pytanko. Jak maja się do tego specyfikacje tych urządzeń które podają ze ich zasięg to kilkanaście metrów ? Te tanie skrzyneczki maja aż taka moc żeby zakłócać w promieniu nastu kilometrów ??
 #981837  autor: radiospec
 07 mar 2018, 20:39
Tak, antena stacji bazowej ma duzy zysk, a odbiornik bardzo maly wspolczynnik szumu, ktory latwo pogorszyc. Dlatego prawo jest tak restrykcyjne jesli chodzi o samodzielne instalowanie wzmacniaczy.
 #981846  autor: bxx1
 07 mar 2018, 21:45
Czyli takich wzmacniaczy,ktorych pełno jest na aledrogo nie warto kupować.Ps,a te które wzmacniają sygnał LTE też tak robią robotę jak te z samym gsm?Ciekawe jaki jest koszt założenia takiego czegoś przez operatora?
 #981848  autor: radiospec
 07 mar 2018, 22:09
Wszystkie wzmacniacze "robią taką robotę" bo to wynika z fizyki, a nie konkretnego producenta. Operator ma wiedzę, jak taki wzmacniacz ustawić, żeby szkodził w dopuszczalnym stopniu. Wzmacniacze, a w zasadzie instalacje zakładane przez operatorów to trzy- i czterocyfrowe kwoty liczone w euro. Jeśli prywatna osoba ma kłopot z zasięgiem, to najlepiej zmienić operatora, a jeśli jest to kompletna głusza, to być może sprawę załatwi router ze złączem antenowym, antena wysoko na dach i Wi-Fi w domu. Z rozmowami jest problem ale można to obejść routerem z wyjściem zwykłego telefonu, podłączyć np. DECTa, a na komórce przekierowanie "kiedy niedostępny" na ten numer w routerze. Drożej niż wzmacniacz za 100 ze znanego portalu, ale pewność, że UKE nie przyjedzie...
 #981850  autor: p2225
 07 mar 2018, 22:12
@radiospec albo można używać WiFi Calling ;)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #981852  autor: bxx1
 07 mar 2018, 22:32
Jeszcze pytanie jeśli zakłóca na taką odległość to jak to wygląda jak ktoś korzysta np kilka kilometrów ode mnie,co dzieje się z sygnałem jesli mam btsa 100 metrów od domu?
 #981864  autor: iphoneski
 07 mar 2018, 23:18
bxx1 pisze:Czyli takich wzmacniaczy,ktorych pełno jest na aledrogo nie warto kupować.?Ciekawe jaki jest koszt założenia takiego czegoś przez operatora?
Tanie to nie jest, zobacz sobie np extra sygnał w Orange.
 #981865  autor: Yey
 07 mar 2018, 23:31
bxx1 pisze:Jeszcze pytanie jeśli zakłóca na taką odległość to jak to wygląda jak ktoś korzysta np kilka kilometrów ode mnie,co dzieje się z sygnałem jeśli mam btsa 100 metrów od domu?
U ciebie może to wyglądać tak, że telefon pokazuje dobry poziom sygnału, a jednak nie możesz się dodzwonić, albo w czasie rozmowy druga osoba ciebie nie słyszy.
Chodzi mniej więcej o to, że twój telefon ma stosunkowo słaby i bezkierunkowy nadajnik - bo takie są ograniczenia norm (zdrowia), wielkości baterii i telefonu, dlatego stacja bazowa ma kierunkową antenę o dużym zysku i czuły odbiornik, by twój "słaby" telefon "usłyszeć". I teraz twój (może być nawet daleki) sąsiad stawia na dachu antenę wzmacniacza nadającą sygnał z mocą kilkadziesiąt razy większą niż twój "zwykły" telefon, dodatkowo kierunkowo wycelowaną w stację bazową i ta stacja ma już problem by "usłyszeć" innych użytkowników.
Do tego dochodzą jeszcze wzmacniane szumy, interferencje i sprzęganie się wzmacniacza.
 #981868  autor: Yey
 07 mar 2018, 23:33
iphoneski pisze:
bxx1 pisze:Czyli takich wzmacniaczy,ktorych pełno jest na aledrogo nie warto kupować.?Ciekawe jaki jest koszt założenia takiego czegoś przez operatora?
Tanie to nie jest, zobacz sobie np extra sygnał w Orange.
Ale do tej usługi Orange musisz mieć stałe łącze internetowe - a wtedy to bez żadnej łaski możesz sobie włączyć Wi-Fi calling.
 #981871  autor: bxx1
 08 mar 2018, 00:05
Temat ciekawy,a pytam bo przy okazji reklamacji do boku nju,facetka mówiła mi że mają z tym niezłe jazdy,i takie rzeczy trzeba zgłaszać do UKE jeśli problemy występują..tylko nie powiedziała jakie.Zgłoszenie tyczyło się tego że jest LTE i nagle wywala do 3g,po wymuszeniu lte brak dostępu do internetu.Po kilku minutach jest wszystko ok,tylko na testach wychodziło że net lte spadał do bardzo niskich prędkości,czyli przeciązenie sieci.
 #981888  autor: adziu82
 08 mar 2018, 08:12
sąsiad stawia na dachu antenę
No to ja tego nie rozumiem. A co z antenami pod rutery?
Sam mam dwie pod L800. Przecież też wbijamy się na ich częstotliwości aby wzmocnić sygnał i poprawić prędkości internetu. Tutaj nie ma problemu, a też jest wycelowana w nadajnik i wali z dużo większą mocą, niż telefon

Ruter też wysyła ,,cos" do stacji i pobiera ze stacji ,, coś". Tak samo, jak wzmacniacz GSM.
Chyba, że tu problem jest ze wzmacniaczem, że on ,, coś " złego wysyła.
Bo przecież antenka która jest w domu i poprawia zasięg na kilku metrach, nie zagłuszają sąsiadów.
Chyba, że się mylę, to poprawcie.

RawStyle