DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #909435  autor: fiukis
 05 lut 2017, 12:05
Witam

Czy są na rynku dostępne anteny LTE na pasmo 2600 , najlepiej aby nie pochodziły z Chin. Od kilku dni próbuje ustawić u siebie dobre parametry LTE. Na chwile obecną posiadam router B315s-22 oraz antenę dual lte 15dbi cybertech , operator to Cyfrowy Polsat. Niestety od jakiegoś czasu zauważyłem duży spadek parametrów być może wyłączyli BTS na który mam skierowany nadajnik.

Dotychczasowe parametry z kartą Cyfrowego Polsatu

Obrazek

Wówczas download od 1- 5mbit/s , upload 4-7 mbit/s

Od kilku dni testuje kartę z RBM , po zmianie operatora bez przestawiania anteny, uzyskałem takie parametry

Obrazek

Teraz uzyskuje Download do maksymalnie 10mbit/s , ale zarówno dl jak i up bardzo zróżnicowany

Ostatnio poprzez program ltewatch wymusiłem częstotliwośc 2600Mhz na routerze,
Parametry jakie otrzymałem są następujące :

Obrazek Obrazek Obrazek


Zastanawiam się czy nie pójść w stronę właśnie tego LTE 2600Mhz, i dlatego poszukuję antenę dedykowaną pod tą częstotliwość.

Pozdrawiam
 #909441  autor: Patryk_
 05 lut 2017, 12:36
Jeżeli gabaryty nie odstraszają to grid na 2.4 GHz da ok. 20 dB zysku w B7.
 #909616  autor: 3G
 06 lut 2017, 13:35
Na pewno? Poza tym chyba przydałyby się dwie takie anteny.
Szkoda, że nikt nie pokazuje charakterystyki poza pasmem, na jakie jest antena. Byłoby wiadomo czego się spodziewać na 2600 czy nawet 2100 i 1800. A np. downlink dla Playa w 2600 to tak naprawdę prawie 2700 MHz jest.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #909648  autor: Patryk_
 06 lut 2017, 15:00
3G pisze:Na pewno? Poza tym chyba przydałyby się dwie takie anteny.
Z powodzeniem używam od lat takich anten (grid 24), różnych producentów - od oryginalnych magnezowych Andrewów po podróby od Tplinka czy Waveareny. Obecnie w domu mam Andrewa+Wavearenę i dają radę pod 1800 MHz - mają ok. 16-17 dB zysku względem gołego modemu w tym samym miejscu. Takie zestawy pracują też u kilku ludzi, z mojego polecenia i instalacji :) Zyski są spore, anteny z rynku wtórnego (likwidowane sieci wifi) bardzo tanie a internetowe mity z czasów 2W GSM o paleniu się stopni końcowych modemów nie mają tu zastosowania. Na pewno jest spore niedopasowanie, ale przy mocach jakie wychodzą z modemu 3G a w szczególności LTE nie ma to żadnego znaczenia.

Jedyna modyfikacja anten jaką przeprowadziłem to oddalenie o ok. 1 cm tego małego reflektora przy promienniku - dłuższy wkręt i plastikowa tulejka, kawałek rurki instalacyjnej.

Oczywiście takie rozwiązanie nie jest idealne, najlepiej kupić fabryczną antenę na pasmo 1800 czy 2600 (Andrew / Commscope robi takowe- trochę kosztują :) ), ale z pewnością jest o wiele lepsze niż chińszczyzna masowo sprzedawana na Allegro przez firmę na Y...czy innego klona tejże firmy. Z resztą firma na C. wcale lepsza nie jest ze swoimi deskami do krojenia.
 #909663  autor: 3G
 06 lut 2017, 15:47
No to taka antena powinna nieźle się nadawać do agregacji 2600+1800, na pewno lepiej niż ta przeznaczona na 1800.
Próbowałeś dwie takie anteny w MIMO?

Co do firmy na C (o ile myślimy o tej samej), to już ładnych parę lat temu montowałem taką deskę pod 3G na 2100 gdy o LTE jeszcze nikt nie myślał. Dziś ta deska chodzi przyzwoicie z LTE1800 :)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #909673  autor: fiukis
 06 lut 2017, 16:37
A jakieś przykładowe linki do tych anten od firmy Andrew / Commscope bo jakoś niezbyt mogę znaleźć
 #909763  autor: Patryk_
 06 lut 2017, 19:54
3G pisze:Próbowałeś dwie takie anteny w MIMO?
Tak,używam dwóch anten w MIMO.

Oryginalne Andrewy w PL to dziś ciężka sprawa...pytaj np. w Avanti Radiokomunikacja, była też dawno temu firma w Jaworznie sprzedająca te anteny (przy Grunwaldzkiej niedaleko Statoil), niestety nie pamiętam nazwy.
 #910095  autor: fiukis
 08 lut 2017, 13:29
Czy parametry które podają przy danych antenach są prawdziwe czy wyssane z palca ? Jest to rzetelna firma ?
 #910134  autor: 3G
 08 lut 2017, 17:12
Bestpartner nie wiem jak teraz, ale w 2008 kupowałem również od nich antenę na 2100 i ona również działa do dziś i działa teraz w LTE1800.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #910629  autor: JFK2016
 11 lut 2017, 23:28
Patryk_ pisze: Z powodzeniem używam od lat takich anten (grid 24), różnych producentów - od oryginalnych magnezowych Andrewów po podróby od Tplinka czy Waveareny. Obecnie w domu mam Andrewa+Wavearenę i dają radę pod 1800 MHz - mają ok. 16-17 dB zysku względem gołego modemu w tym samym miejscu. Takie zestawy pracują też u kilku ludzi, z mojego polecenia i instalacji :) Zyski są spore, anteny z rynku wtórnego (likwidowane sieci wifi) bardzo tanie a internetowe mity z czasów 2W GSM o paleniu się stopni końcowych modemów nie mają tu zastosowania. Na pewno jest spore niedopasowanie, ale przy mocach jakie wychodzą z modemu 3G a w szczególności LTE nie ma to żadnego znaczenia.

Jedyna modyfikacja anten jaką przeprowadziłem to oddalenie o ok. 1 cm tego małego reflektora przy promienniku - dłuższy wkręt i plastikowa tulejka, kawałek rurki instalacyjnej.

Oczywiście takie rozwiązanie nie jest idealne, najlepiej kupić fabryczną antenę na pasmo 1800 czy 2600 (Andrew / Commscope robi takowe- trochę kosztują :) ), ale z pewnością jest o wiele lepsze niż chińszczyzna masowo sprzedawana na Allegro przez firmę na Y...czy innego klona tejże firmy. Z resztą firma na C. wcale lepsza nie jest ze swoimi deskami do krojenia.
Osobiście użyłem http://sklep.corab.eu/pl/anteny-zewnetr ... E-MAX.html, z dwóch powodów 1-antena uniwersalna, Orange u mnie nie ma jeszcze uruchomionego pasma LTE2600, tylko LTE1800, 2-brak miejsca do montażu grid. Aczkolwiek zastosowane przez Ciebie rozwiązanie jest o wiele bardziej skuteczne przy odległości od BTS 2km+... (poza tym grid-y z rynku wtórnego możemy kupić za bezcen). Co do tych mitów-to w 100% potwierdzam, wiele razy w sieci walczyłem z tym niestety skutki tego są marne (jak się ktoś czegoś nauczy na pamięć, "bez użycia mózgu", to całe życie to powtarza...) http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f ... 0&start=45.
 #910642  autor: Gregrin
 12 lut 2017, 02:22
JFK2016 pisze:(poza tym grid-y z rynku wtórnego możemy kupić za bezcen)
O jakie anteny chodzi bo nie jestem w temacie?
 #910703  autor: JFK2016
 12 lut 2017, 14:53
Gregrin pisze: O jakie anteny chodzi bo nie jestem w temacie?
O takie https://www.olx.pl/oferty/q-antena-grid/, tylko uwaga: do pasma 2.4GHz. Z ciekawości zajrzałem również na Allegro, bo jeszcze jakiś czas temu pojawiały się systematycznie za kilkadziesiąt zł, ale zniknęły, także widać że zaczęły się sprzedawać po uruchomieniu pasma 2,6GHz przez operatorów komórkowych. :)
 #910719  autor: Gregrin
 12 lut 2017, 16:03
xander21 pisze:To musi być antena MIMO a tu w ogłoszeniach to anteny wifi. :-)
Wiem ale poczytałem trochę dyskusji na ten temat i podobno w praktyce to działa ;)
 #910720  autor: xander21
 12 lut 2017, 16:04
Gregrin pisze:
xander21 pisze:To musi być antena MIMO a tu w ogłoszeniach to anteny wifi. :-)
Wiem ale poczytałem trochę dyskusji na ten temat i podobno w praktyce to działa ;)
Działa, ale musisz pewnie mieć dwie antenki :D a co do kabla to ta antenka pewnie ma złącze N, więc trzeba zaopatrzyć się w konektory itp.
 #911073  autor: 3G
 14 lut 2017, 22:46
No i co, że N, moja stara antena bestpartnera też ma N.

Anteny nie muszą być dwie, ale powinny ;)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png