DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 16 z 308
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 308
 #908433  autor: horas
 31 sty 2017, 08:57
Właśnie przeprowadziłem pierwszą rozmowę VoLTE (T-Mobile) w Szczecinie. Słuchawka to Iphone 6S. Wrażenia ? ciężko powiedzieć ;) bo to do mnie dzwoniono, oczywiście bardzo dobra jakość połączenia z Play (HDVoice). Jeszcze tylko test VoWiFi i będzie komplet ;)
 #908439  autor: Mixiorek
 31 sty 2017, 09:29
ja.michal pisze:Tylko ciekawe czy się ruszą i razem z aktualizacją do iPhonów uruchomią również VoWiFi. Byłoby miło.
Oby. Orange ma wsparcie Apple w Rumunii i Francji. Rumunia to chyba ich taki rynek testowy a Francja wiadomo. W zasadzie to, że w tej turze aktualizacji (inne kraje i sieci też dostały np: Holandia) Apple olało Play to pikuś oni są sami itp. ale to, że olali Orange to nieco dziwne. Chyba, że nasz Orange zrobił późno konfig, testy, zgłoszenie itp. Zresztą Apple olewa kogo chce i jak chce.
Zresztą ja się nie odzywam bo zaraz będzie, że krytykuje Orange :P

Rzecznik Gruszka oczywiście teraz odpisuje, że:
"u nas wkrótce, prawdopodobnie jeszcze w tym kwartale, ale decyduje producent"

Orange też operuje terminem "w tym kwartale".

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #908441  autor: matteo
 31 sty 2017, 09:37
Remington pisze:Czy poł. przychodzące idą też po WiFi? Co w przypadku utraty połączenia z netem? Przełącza na BTS czy rozłącza?

Też idą po WiFi. SMSy, MMSy też. Mało tego: jak nawet masz zasięg sieci T-Mobile, ale jesteś podpięty do WiFi, to telefon wisi ciągle na T-Mobile WiFi.
 #908504  autor: ja.michal
 31 sty 2017, 15:24
Mixiorek pisze: Orange ma wsparcie Apple w Rumunii i Francji.
Widziałem, ale niestety nie zawsze jest to wyznacznik. :(
Remington pisze:Czy poł. przychodzące idą też po WiFi? Co w przypadku utraty połączenia z netem? Przełącza na BTS czy rozłącza?
Kiedyś była mowa o tym, że będzie handover VoWiFi<>VoLTE (z racji pakietowej wymiany w ruchu w obydwu wypadkach). Czy to już działa i gdzieś działa tego nie wiem. VoWiFi<>3G/2G raczej nie będzie.
 #908508  autor: Mixiorek
 31 sty 2017, 15:37
ja.michal pisze:Kiedyś była mowa o tym, że będzie handover VoWiFi<>VoLTE (z racji pakietowej wymiany w ruchu w obydwu wypadkach). Czy to już działa i gdzieś działa tego nie wiem. VoWiFi<>3G/2G raczej nie będzie.
Na pewno nie ma HO VoWiFi->3G...? W Play nie ma i zrobili z tego niby zaletę. Wydaję mi się, że TMobile to umie (?). byłoby tylko VoWiFi-> LTE/ VoLTE? Ktoś ze szczęśliwców/ pechowców klientów TMo z działającym VoWiFi potwierdzi?
Do 2G nie ma.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #908513  autor: matteo
 31 sty 2017, 15:46
Mixiorek pisze:
ja.michal pisze:Kiedyś była mowa o tym, że będzie handover VoWiFi<>VoLTE (z racji pakietowej wymiany w ruchu w obydwu wypadkach). Czy to już działa i gdzieś działa tego nie wiem. VoWiFi<>3G/2G raczej nie będzie.
Na pewno nie ma HO VoWiFi->3G...? W Play nie ma i zrobili z tego niby zaletę. Wydaję mi się, że TMobile to umie (?). byłoby tylko VoWiFi-> LTE/ VoLTE? Ktoś ze szczęśliwców/ pechowców klientów TMo z działającym VoWiFi potwierdzi?
Do 2G nie ma.
Przetestowane organoleptycznie i:

Jest Handover VoWiFi -> VoLTE
Nie ma Handoveru (rozłącza) VoWiFi -> 3G.

Wszystko zatem zależy od ustawienia w:
Ustawienia -> sieć komórkowa -> Opcje danych kom. -> włącz LTE.

Jeżeli jest: DANE, to przerzuca automatycznie do 3G czyli nie ma Handoveru.
Jeżeli jest GŁOSOWY I DANYCH to płynnie przechodzi na VoLTE, czyli jest Handover.
 #908581  autor: ja.michal
 31 sty 2017, 21:14
Mixiorek pisze:Na pewno nie ma HO VoWiFi->3G...?
Inny rodzaj komunikacji. Jak już napisałem, VoLTE i VoWiFi to komunikacja po IP, 3G niestety to inna bajka.
matteo pisze:Jeżeli jest: DANE, to przerzuca automatycznie do 3G czyli nie ma Handoveru.
Jeżeli jest GŁOSOWY I DANYCH to płynnie przechodzi na VoLTE, czyli jest Handover.
Świetna wiadomość! :) Jeszcze tylko żeby Apple był tak miły i przynajmniej w słuchawkach obsługujących VoLTE dał opcje ustawienia "tylko LTE".
 #908609  autor: p2225
 31 sty 2017, 22:45
@ja.michal ale skoro można z VoLTE do 3G to pewnie dałoby radę i z VoWiFi na 3G.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #908616  autor: ja.michal
 31 sty 2017, 23:09
Pewnie tak, ale widocznie koszty wdrożenia są wyższe. Powtórzę się, głos z VoLTE i VoWiFi idzie po IP. LTE i WiFi są tylko nośnikami. Obrazowo - głos sobie jedzie drogą w samochodzie (pakiet IP), a sam samochód jest prowadzony różnymi drogami (LTE, WiFi). W przypadku przejścia z VoWiFi trzeba zjechać z drogi, wyjść z samochodu i przesiąść się na pociąg. ;) Da się, ale niewygodne i logistycznie problematyczne. ;-)
 #908641  autor: harys
 01 lut 2017, 07:04
Jest gdzieś dostępna lista smartfonów,które będą miały VoLTE w Orange? Widzę na www że aktualnie są dwa Galaxy S7, Xperia xa i ten budzetowiec Dive, przydałoby się coś co niezabija ceną. Choć z drugiej strony pewnie cena S7 zaraz spadnie z powodu premiery s8

Redmi PRO by TT
 #908645  autor: Mixiorek
 01 lut 2017, 08:26
ja.michal pisze:Inny rodzaj komunikacji. Jak już napisałem, VoLTE i VoWiFi to komunikacja po IP, 3G niestety to inna bajka.
To dlatego Play nie umie WiFi Calling HO do sieci bo wyląduje w 3G gdyż jak twierdzi Rzecznik oni nie widzą sensu VoLTE. Ehh, te marketingowe gadki.
matteo pisze:Świetna wiadomość! :) Jeszcze tylko żeby Apple był tak miły i przynajmniej w słuchawkach obsługujących VoLTE dał opcje ustawienia "tylko LTE".
Wątpię. Pytanie jaki iphony mają konfig pod VoLTE? Ktoś już ma swoje obserwacje?
Jeżeli taki jak SGS7 to będą trzymać LTE do upadłego. Potem będzie drop lub 2G :-) przynajmniej ja tak mam.
Rozwój i mocna rozbudowa L800 powinny tą kwestię w 99% rozwiązać. Przy dobrym konfigu sieci ;)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #908653  autor: harys
 01 lut 2017, 09:49
@mixiorek i nie masz problemu na S7 z nielogowaniem do 4g nawet jak jesteś w zasięgu? Dobija mnie to teraz. Działam teraz na xiaomi gdzie nie ma lte800,ale przebywam w zasięgu lte1800 ciągle a i tak jest z tym problem. Lenovo P2 z T-Mobile trochę lepiej działa ale i tak do Plusa bardzo daleko, o Play nawet nie wspominając. Doraźnie podczas przemieszczania się ratuje się mifi z ustawionym LTE only, ale denerwuje mnie to że muszę pamiętać o ładowaniu kolejnego urządzenia. Tak sobie przekalkulowalem że kupię coś z Orange z VoLTE gdzie tego problemu podobno już nie ma, ale 2k plnza S7 mi się nie uśmiecha wysypać.

Redmi PRO by TT
 #908662  autor: patak
 01 lut 2017, 10:18
VoWIFI jest tunelowane przez IPSec IKEv2. Autentykacja odbywa się za pomocą EAP-AKA i jest oparta na karcie SIM
 #908664  autor: f0ku5
 01 lut 2017, 10:38
Mixiorek pisze:
ja.michal pisze:Inny rodzaj komunikacji. Jak już napisałem, VoLTE i VoWiFi to komunikacja po IP, 3G niestety to inna bajka.
To dlatego Play nie umie WiFi Calling HO do sieci bo wyląduje w 3G gdyż jak twierdzi Rzecznik oni nie widzą sensu VoLTE. Ehh, te marketingowe gadki.
matteo pisze:Świetna wiadomość! :) Jeszcze tylko żeby Apple był tak miły i przynajmniej w słuchawkach obsługujących VoLTE dał opcje ustawienia "tylko LTE".
Wątpię. Pytanie jaki iphony mają konfig pod VoLTE? Ktoś już ma swoje obserwacje?
Jeżeli taki jak SGS7 to będą trzymać LTE do upadłego. Potem będzie drop lub 2G :-) przynajmniej ja tak mam.
Rozwój i mocna rozbudowa L800 powinny tą kwestię w 99% rozwiązać. Przy dobrym konfigu sieci ;)
Config jest taki sam, jak przed wprowadzeniem VoLTE, nie trzyma LTE do upadłego :)
 #908941  autor: Mixiorek
 02 lut 2017, 18:12
Dzisiaj dwa razy rozłączyło mnie podczas aktywnej rozmowy Orange VoLTE :( Jedno to stałe miejsce gdzie jest loteria - HO do 3G lub 2G albo utrata połączenia. W drugim przypadku jest to miejsce ze słabym sygnałem LTE. Jednak 3G 900MHz jest.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #909038  autor: Mixiorek
 03 lut 2017, 08:42
Dziś rano kolejny drop call podczas rozmowy VoLTE w tym samym miejscu! Chyba ktoś ma problem... Jestem na tyle konsekwentny, że będę to cały czas testował i psuł statystyki Orange :P
Następuje cisza a potem całkowite zerwanie połączenie. W tym miejscu jest zasięg 3G 900/2100 na przyzwoitym poziomie.
Potem w innym miejscu z VoLTE przeszedłem do 3G. Chociaż utrzymało połączenie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 16 z 308
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 308
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 308