DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 23 z 308
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 308
 #912710  autor: Hods
 24 lut 2017, 14:26
tom pisze:WiFi calling w Play na kartę i to w roamingu? :)

Dzisiaj miałem taką dziwną sytuację - rozmawiam sobie, podczas rozmowy włączyłem Network Cell Info i zamiast parametrów sygnału i oznaczenia HSPA/LTE pojawia mi się "IWLAN". Sytuacja miała miejsce podczas rozmowy między użytkownikami Play na kartę, przy czym jak widać byłem w roamingu T-Mobile. Telefon HTC 10, stock ROM. Powtórzyłem rozmowę raz jeszcze dla sprawdzenia i było to samo. IWLAN skojarzyło mi się oczywiście z WiFi calling, no to podchodzę do modemu i go wyłączam i co się okazuje - na Network Cell Info po paru sekundach wraca oznaczenie sygnału HSPA, zmienia się lekko jakość dźwięku (jest dobra, ale inna). Zamieszczam poniżej screeny, a jeśli to już było albo też bezpodstawnie się podniecam to proszę o wyprowadzenie z błędu :).
No niezła ciekawostka... szczególnie, że ani PLAY, ani T-Mobile oficjalnie nie wspierają telefonu HTC 10 w kwestii VoWiFi. Piszę o T-Mobile, ponieważ napisałeś, że telefon był w roamingu T i przeszła mi przez głowę myśl, że być może to przez "ich Wi-Fi Calling" przeszło połączenie... Masz możliwość sprawdzić z jakimi serwerami łączy się Twój telefon podczas połączenia z oznaczeniem IWLAN? Jeśli tak - sprawdź i daj info. Bardzo dziwny jest też fakt, że po wyłączeniu routera połączenie (niby) przechodzi do sieci 3G, a handover jest możliwy tylko z VoWiFi do VoLTE... a VoLTE PLAY nie obsługuje, T-Mobile tak, ale na pewno nie na roamingu Playowym, bo przecież PLAY nie ma nawet dostępu do LTE T-M (poza wybrańcami :roll:).

edit: znalazłem jeszcze coś takiego:
"Depending on the services to be offloaded and the business model there may be a need for interworking standardization. Standardization efforts have focused on specifying tightly or loose coupling between the cellular and the Wi-Fi networks, especially in a network-controlled manner.[13] 3GPP based Enhanced Generic Access Network ()[14] architecture applies tight coupling as it specifies rerouting of cellular network signaling through Wi-Fi access networks. This makes Wi-Fi a de facto 3GPP RAN. 3GPP has also specified an alternative loosely coupled solution for Wi-Fi. The approach is called Interworking Wireless LAN (IWLAN)[15] architecture and it is a solution to transfer IP data between a mobile device and operator’s core network through a Wi-Fi access. In the IWLAN architecture, a mobile device opens a VPN/IPsec tunnel from the device to the dedicated IWLAN server in the operator’s core network to provide the user either an access to the operator’s walled-garden services or to a gateway to the public Internet. With loose coupling between the networks the only integration and interworking point is the common authentication architecture."

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_data_offloading
Ostatnio zmieniony 24 lut 2017, 14:35 przez Hods, łącznie zmieniany 1 raz.
 #912713  autor: tom
 24 lut 2017, 14:33
@up: Spróbuję znowu uzyskać takie połączenie i dam znać tylko nie wiem za bardzo jak sprawdzić z jakim serwerem jestem połączony w trakcie pojawienia się IWLAN - jakaś dodatkowa aplikacja? Dla mnie to też była dziwna sytuacja, ale pojawia się to już nie pierwszy raz i ewidentnie musiało iść po WiFi ze względu na reakcję po wyłączeniu routera.
 #912714  autor: Hods
 24 lut 2017, 14:39
tom pisze:@up: Spróbuję znowu uzyskać takie połączenie i dam znać tylko nie wiem za bardzo jak sprawdzić z jakim serwerem jestem połączony w trakcie pojawienia się IWLAN - jakaś dodatkowa aplikacja? Dla mnie to też była dziwna sytuacja, ale pojawia się to już nie pierwszy raz i ewidentnie musiało iść po WiFi ze względu na reakcję po wyłączeniu routera.
Przychodzą mi do głowy dwie możliwości:
    Sprawdzenie ruchu sieciowego ze smartfona na routerze (o ile masz taką opcje w nim) (na szybko znaleziona - nie ukrywam) aplikacja NetStat (lub podobna) na Androida, która pokaże Ci, z jakimi adresami IP jest połączony smartfon... później te IP można sprawdzić i dojść, czy któryś z nich należy do PLAY lub T-Mobile. (na pewno nie będzie tylko jeden adres IP na liście, bo jeszcze telefon z Androidem łączy się z Google, pewnie z Fb, jeśli masz i paroma innymi pierdołami - synchronizacja)
 #912723  autor: tom
 24 lut 2017, 16:01
Odnośnie sytuacji z WiFi Calling w Play, o której pisałem wyżej: próbowałem przed chwilą w różnych wariantach (wymuszony roaming T-Mobile, później normalnie przez Play, później Orange dla utraty zasięgu) uzyskać to, o czym pisałem wyżej,niestety bezskutecznie. Gdy wymusiłem Orange, co siłą rzeczy spowodowało utratę sygnału, Network Cell Info pokazał połączenie IWLAN, niestety nie mogłem wykonać żadnego połączenia, a Netstat nie wykazał żadych niestandardowych połączeń. Tak więc albo jest tak, że działa to w okolicznościach, których nie jestem w stanie dokładnie odtworzyć, albo też są jakieś testy i kombinacje ze strony operatora i raz to działa, raz nie.
 #912724  autor: Hods
 24 lut 2017, 16:28
Ewentualnie może program pokazuje, przez jaką sieć leci transmisja danych i jak miałeś Wi-Fi to Ci pokazało, że leci przez Wi-Fi, a jak HSPA to pokazało, że dane lecą przez HSPA i cała tajemnica... chociaż pisałeś o zmianie jakości dźwięku... jakieś zakłócenie od Wi-Fi? taka luźna myśl, bo szczerze w to wątpie, częstotliwość Wi-Fi to 2,4GHz lub 5GHz, co jest dość odległe od częstotliwości sieci 3G...
 #912729  autor: tom
 24 lut 2017, 16:47
Program pokazuje stan sieci komórkowej - jak mam WiFi włączone to nadal pokazuje LTE, HSPA itp. Zobaczymy, poobserwuję i jak do jakichś konkretów jeszcze dojdę dam znać.
 #912731  autor: bobix
 24 lut 2017, 16:59
Strona Orange z WifiCalling znów jest aktywna :-)

Ruszamy 27 lutego!

Są regulaminy.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ostatnio zmieniony 24 lut 2017, 17:03 przez bobix, łącznie zmieniany 1 raz.
 #912732  autor: nikodemdyzma
 24 lut 2017, 17:02
bobix pisze:Strona Orange z WifiCalling znów jest aktywna :-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
I tym razem da się rozwinąć odpowiedzi w FAQ. Oby już niedługo...

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 #912733  autor: p2225
 24 lut 2017, 17:03
Ostatnio zmieniony 24 lut 2017, 17:06 przez p2225, łącznie zmieniany 2 razy.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #912734  autor: nikodemdyzma
 24 lut 2017, 17:04
O! To jest ciekawe. Czyżby w poniedziałek??

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 #912735  autor: p2225
 24 lut 2017, 17:07
Możliwe, są ciekawostki z regulaminów:
Korzystanie z Usługi jest możliwe po spełnieniu przez Abonenta następujących warunków:

- (...) korzysta z telefonu komórkowego lub tabletu z oprogramowaniem systemowym sprawdzonym przez Orange, zgodnym ze standardem technologii VoWiFi (Voice over WiFi) oraz skonfigurowanym do współpracy z siecią Orange. Orange może umożliwić korzystanie z Usługi również na innych urządzeniach. (...)
- połączył telefon komórkowy z bezprzewodowym punktem dostępowym sieci Internet za pomocą dowolnego punktu dostępu WiFi,
zapewniającego jakość połączenia nie gorszą niż -72dB
W ramach Usługi Orange może udostępnić możliwość wysyłania i otrzymywania SMS-ów poprzez połączenie WiFi. O udostępnieniu takiej możliwości Orange poinformuje Abonentów korzystających z Usługi w drodze SMS-a oraz na stronie http://www.orange.pl/wificalling
Słowo klucz - MOŻE.
Usługa WiFi Calling nie umożliwia wysyłania oraz odbierania wiadomości MMS. Należy pamiętać, że wiadomości takie będą wysyłane i odbierane za pośrednictwem sieci Orange. Abonent będzie w związku z tym ponosił opłaty wynikające z cennika dla oferty, z której korzysta.
To tyle w kwestii MMS.
Połączenia głosowe realizowane za pośrednictwem WiFi Calling będą wyróżnione na rachunku szczegółowym za pomocą dedykowanej ikonki
Na potrzeby świadczenia Usługi przetwarzane będą dane o numerze i rodzaju urządzenia, z użyciem którego Abonent korzysta z WiFi Calling, rodzaju wykorzystywanego oprogramowania na urządzeniu, zakończeniu sieci (w tym o adresie IP i o kraju, do którego adres ten jest przypisany)
Czyli rozróżniają tylko po IP.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2017, 17:14 przez p2225, łącznie zmieniany 6 razy.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #912736  autor: kozien70
 24 lut 2017, 17:08
Pewnie w poniedziałek pojawi się aktualizacja dla Galaxy s7 do androida 7 dla brandu Orange (OPV) z obsługą VoWiFi :-)
 #912738  autor: nikodemdyzma
 24 lut 2017, 17:12
kozien70 pisze:Pewnie w poniedziałek pojawi się aktualizacja dla Galaxy s7 do androida 7 dla brandu Orange (OPV) z obsługą VoWiFi :-)
Kozien, ja teraz spać nie będę :))

A tak na serio - ile można czekać... Naprawdę fajnie by było.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 #912739  autor: bobix
 24 lut 2017, 17:15
No i nie ma iPhone'a dalej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 #912740  autor: f0ku5
 24 lut 2017, 17:16
Uuu, to w T-Mobile lepiej, wszystko idzie przez WiFi, łącznie z sms'ami i mms'ami...
 #912741  autor: bobix
 24 lut 2017, 17:18
Może z czasem to upgrade'ują


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Strona 23 z 308
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 308
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 308