DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 99 z 308
  • 1
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 101
  • 308
 #953267  autor: Mixiorek
 28 wrz 2017, 21:11
Fascynacja VoLTE? Dorabiasz teorie. Padłoby LTE 3 tygodnie temu to zaraz dowiedziałbym się o mojej fascynacji tą technologia?
To co ja uważam/ sądzę/ myślę to sprawa czwarto rzędna. Jedynym faktem jest 4%, podane przez rzecznika. Dalej jest to czyste gdybanie, fantazja, wróżenie z fusów i Twoje lub moje przeczucia. Może prawdziwe a może nie. Nie zastanawiam się nad tym. Czy usługa VoLTE jest wiodąca i stanowi o sile opa? Nie i nigdzie tak nie napisałem.
W mojej ostatniej wypowiedzi nie piszę o tym czy i ile osób korzysta. Ty głownie na tym się skupiasz.
Odnoszę się czysto do samego faktu awarii usługi i platformy. Cała reszta czyli ile osób to zauważy, zmartwi się lub nie jest dla mnie przezroczyste. Nie porównuje tego też do awarii z zanikiem LTE czy inną awarią.
Jest pad usługi i platformy. Tylko tyle i aż tyle. Czy świat się przez to zawali? Nie. Tak samo jak nie zawali się przez brak granie na czekanie. Tylko, że akurat sranie granie mogłoby dla mnie nie istnieć a VoLTE już z punktu widzenia techniki jest ciekawsze i chyba od tego jest to forum? ;-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #953273  autor: p2225
 28 wrz 2017, 21:56
maniek357 pisze:Na S7 działa natywne Wifi Calling w Orange.
Mixiorek pisze:U mnie działa (Orange, S7).
Dzięki za informacje. Chyba coś u mnie z telefonem jest nie tak. Inna karta, restart usług u operatora i nie działa.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #953295  autor: goral2099
 29 wrz 2017, 01:35
Apka WiFi Calling A2, zdaje mi się, nie używa VPN. Na liście VPN nie pojawia się WiFi Calling jak w Orange. Taką rozmowę można łatwiej podsłuchać?
 #953324  autor: piotrzet
 29 wrz 2017, 12:08
Mam nadzieję że inne telefony to też dostaną które mają VoLTE i VoWifi a nie tylko Apple

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #953352  autor: badam
 29 wrz 2017, 14:46
Na pograniczu tego co piszecie o oleju w głowie i upadłym VoLTE w O napomknę tylko (bo wątek o polskich sieciach), że w lokalnym T w Holandii VoLTE oficjalnie _jeszcze_ nie ma. I to jedynie T _jeszcze_ go nie ma sposród innych operatorów na rynku itp itd.
Takie właśnie ponaglenia i pytania o to kiedy (wreszcie) będzie pojawiają się na forum od ponad roku, nawiasem, na forum udzialał się również nasz rodak.
Przez cały ten czas stanowisko operatora polegało na tonowaniu, najpierw przez obsługę klienta, potem również przez technicznych, że nie potrzeba bo sieć przeszła niedawno gruntowną modernizację usług 3G, że pojemność jest, że nie mają w związku z tym parcia.
Aż wreszcie poinformowali że w sieci już jest i testują sobie wewnętrznie, a po iluś tam dalszych pytaniach kiedy i kiedy, dosłownie na dniach zaproponowali otwarcie testów dla 15 chętnych, planowane zakończenie testów to koniec roku ;)
Czytaj, chcemy skanalizować najbardziej aktywnych klientów żeby skupili się na pisaniu opinii jak działa a nie szkalowaniu sieci że jest zacofana.
Myślę, że jak w końcu to wprowadzą dla wszystkich to za oknem bedziemy mieć ptasie gody, ale działać to będzie jak trzeba, bo chyba kiedyś muszą. Poza tym nacisk idzie pewnie teraz na rollout LTE B1 oraz B38.
 #953367  autor: myk6414
 29 wrz 2017, 16:18
Sam piszesz że platforma do volte/vowifi nie działa jeszcze stabilnie - może najpierw niech sie tm skupi na porządnym wdrozeniu jednej usługi a potem porywa na następną. Tym bardziej że ta nowa jest zależna od innej (która podobno nie jest jeszcze stabilna). I znów się okaże że hdv+ jest tylko dla iPhone 8 bo nie jest stabilna ... Śmiech na sali.
 #953371  autor: p2225
 29 wrz 2017, 16:34
Ale patrzcie na to, że każda nowa funkcja/usługa jest początkowo dostępna tylko dla małego grona klientów i tego się nie przeskoczy. Tak było z HD Voice, 3G, LTE, LTE-A i tak samo jest z VoLTE, WiFi Calling i EVS. Im szybciej się zacznie tym szybciej się to rozpowszechni i za to brawa dla T-mobile.
kozien70 pisze: Wiesz, to tak jak z VoLTE. Poszłoby i na Galaxy S4, bo technicznie wspiera. I co z tego - widzisz żeby któryś z polskich operatorów uruchomił tę technologię na starszych sprzętach? Obawiam się, że z EVS będzie podobnie. Będą go dostawać tylko najnowsze modele.
Rzuć okiem na listę telefonów z VoLTE działających w hinduskiej sieci Reliance Jio. Są na niej tak stosunkowo stare aparaty, że aż dziw bierze. Te paręnaście najnowszych modeli z VoLTE, którymi chwali się u nas Orange czy T-bombaj to śmiech na sali.
To może powinni zacząć dopiero za rok to wtedy jeszcze nowsze modele by dostały, a starsze to już w ogóle? Tak jak pisał @piotrzet o wpisie na twitterze - będą kolejne modele, a nie tylko iPhone 8. Jak pamiętam to Reliance Jio ma tylko sieć LTE? Muszą mieć takie tempo, bo nie mieliby na kim zarabiać, a też wcześniej zaczynali z tą technologią niż nasze sieci. Trzeba patrzeć też na % danych modeli telefonów zalogowanych do sieci. Może z Galaxy S4 mało kto korzysta, a liczba takich użytkowników będzie się tylko zmniejszała. S4 w ogóle pozwala na przełączanie rozmowy do sieci 3G? S3 chyba miało taki problem. Operatorzy patrzą przyszłościowo i za kilka lat nikt nie będzie używał takich "staroci" jak Samsung S6 czy LG G4/G5, więc lepiej zająć się udoskonalaniem samej technologii i wypracowaniem wsparcia usługi u kolejnych producentów telefonów niż męczyć się ze starymi telefonami.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #953375  autor: kozien70
 29 wrz 2017, 17:14
p2225 pisze: Trzeba patrzeć też na % danych modeli telefonów zalogowanych do sieci. Może z Galaxy S4 mało kto korzysta, a liczba takich użytkowników będzie się tylko zmniejszała
Jeżeli nasi operatorzy patrzyliby na % zalogowanych telefonów do sieci, to VoLTE w pierwszej kolejności powinny dostać modele Samsungów Galaxy J5 2016 i starszy, bo zgodnie z ostatnimi badaniami to jest smartfon nr 1 w polskich sieciach. A jestem niemal przekonany, że te telefony VoLTE u nas nigdy nie dostaną. Mimo, że w sprzedaży operatorskiej taki J5 2016 nadal się pojawia.

Prawda jest taka, że operatorzy olewają starsze modele, bo na tym nie ma kasy. Czysty marketing i tyle. Lepiej wcisnąć klientowi nowy model i zarobić na marży, niż wsadzać pracę w telefony, na których już nie zarobisz ani grosza.

Chlubnym wyjątkiem w kwestii VoLTE na starych modelach jest Apple, ale to nie zasługa operatorów tylko innej polityki tego producenta.
 #953388  autor: Marcin_
 29 wrz 2017, 17:52
p2225 pisze:Ale patrzcie na to, że każda nowa funkcja/usługa jest początkowo dostępna tylko dla małego grona klientów i tego się nie przeskoczy. Tak było z HD Voice, 3G, LTE, LTE-A i tak samo jest z VoLTE, WiFi Calling i EVS. Im szybciej się zacznie tym szybciej się to rozpowszechni i za to brawa dla T-mobile.
Dokładnie o tym mówię. Wdrożenie nowej technologii powoduje że inni operatorzy też zaczną o tym myśleć a to raczej wpłynie pozytywnie na rozwój sieci i jej jakości. Ktoś musi zacząć. Lepiej wprowadzać ją małymi kroczkami bo też musimy przetestować usługę na żywym organizmie. Tak samo będzie z wdrażaniem innych rzeczy jak odpalenie kilku stacji na maksa doposażonych z obsługą MIMO 4x4 i QAM256.

MobileMaster pisze:@p2225, bardziej chodzi o to dlaczego wybrali do tego 2 modele telefonów, które dopiero mają premierę w Polsce do usługi, która zadziała tylko przy połączeniu między nimi (tak jak HD voice) i tylko w ramach T-mobile
A dlatego że to Apple był tym najbardziej zainteresowany dla swoich nowych zabawek. Reszta "odzewu" była słaba i dopiero teraz coś zaczęło sie ruszać w temacie Samsunga. TM nie jest już tak zainteresowany wprowadzaniem tego do swojego softu tylko do softów ogólnych.
 #953401  autor: kozien70
 29 wrz 2017, 19:44
p2225 pisze:@kozien70 wybór akurat topowego smartfona to może też kwestia producenta?
Ale mówimy cały czas o VoLTE? Bo się gubię. Jeśli tak, to Galaxy J3 2017 na pewno topowy nie jest, a VoLTE otrzymał. A otrzymał, bo jest nowością i można na nim zarobić.

Czy producenta czy operatora - nie ma znaczenia. Przykład VoLTE sugeruje, że z EVS może być podobnie: starsze słuchawki z androidem zostaną olane, choć działa ich w sieci sporo i technicznie by podołały. Ale żadna z tego kasa.
 #953409  autor: ja.michal
 29 wrz 2017, 20:19
p2225 pisze:@ja.michal u mnie działa
Hmm. To wygląda na to, że VoWiFi się nie lubi z routerami i sieciami działającymi na IPv6. Czyli pewnie wina sieci WiFi po aktualizacji routera. :(
 #953412  autor: ja.michal
 29 wrz 2017, 20:39
OK, VoWiFi jednak działa. Problemem jest router ZTE MF286 po aktualizacji przy połączeniu do którego nie działa VoWiFi. Na innym routerze (mobilny Orange Airbox) z tą samą SIM działa bez problemu.
 #953429  autor: Cobretti
 29 wrz 2017, 21:36
kozien70 pisze:Kolejna ułomność: brak przejścia z 3G do LTE w aktywnej transmisji.
Nie zauważyłem. Może to regionalnie występuje?
 #953433  autor: ja.michal
 29 wrz 2017, 21:59
Panowie, ciekawostka. VoWiFi w Orange nie działa w przypadku sprzętu połączonego z siecią przez IPv6, a dokładniej na łączu mobilnym Orange z połączeniem przez APN internetipv6.
 #953436  autor: p2225
 29 wrz 2017, 22:16
Zrobiłem hotspota z telefonu z APN IPv6 i WiFi Calling na takim łączu działa choć nie zawsze "łapie".

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #953524  autor: ja.michal
 30 wrz 2017, 18:52
ja.michal pisze:
p2225 pisze:@ja.michal u mnie działa
Hmm. To wygląda na to, że VoWiFi się nie lubi z routerami i sieciami działającymi na IPv6. Czyli pewnie wina sieci WiFi po aktualizacji routera. :(
To sprawa wygląda tak. Jednak działa VoWiFi na IPv6, a raczej częściej nie działa niż działa. Są jakieś problemy z tym tunelowaniem IPv4<>IPv6 w Orange. Jak ktoś ma internet mobilny od Orange i korzysta z VoWiFi lepiej pozostać na IPv4, nie ma problemów.
Z ZTE MF286 był problem po aktualizacji, który rozwiązało uruchomienie opcji VPN Passthrough.
 #953528  autor: hoegaarden
 30 wrz 2017, 19:09
ja.michal pisze:Panowie, ciekawostka. VoWiFi w Orange nie działa w przypadku sprzętu połączonego z siecią przez IPv6, a dokładniej na łączu mobilnym Orange z połączeniem przez APN internetipv6.
Tak z czystej ciekawości. Jaki jest sens korzystania z VoWIFI w Orange poprzez router mobilny Orange? Skoro router ma zasięg, to zakładam, że telefon też (?)
 #953531  autor: p2225
 30 wrz 2017, 19:14
A jeśli router działa z anteną zewnętrzną albo zasięg jest słabszy w głębi budynku, a router stoi w miejscu gdzie jest dobry zasięg?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 99 z 308
  • 1
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 101
  • 308
  • 1
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 101
  • 308