DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 1 z 39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 39
 #848473  autor: Kryniczanin
 01 lut 2016, 07:37
Jak wiadomo Net Net podbijał i nieodebrał 5mhz na 800 LTE.

Nie mówmy już o tym tworze który uczynił tyle zła...Oni wykorzystali tylko to co Platforma Obywatelska i jej nieudacznicy stworzyli. Bubel aukcję.

Porozmawiajmy o tym co teraz i w przyszłości.

T-Mobile ma wybór:

Zapłacić 2,02 mld na co bardzo liczy budżet i podbić na własną niekorzyść stawki za odnowienie w przyszłości. W zamian ma 10mhz swoich i konieczność samodzielnego budowania sieci.

Drugi wariant to nagła pożyczka dla Play - Play bierze 10mhz idzie w mariaż z T-Mobile i robią wspólne LTE na 15mhz. Oczywiście podmiot dominujący to Play.

Jest jeszcze trzeci najmniej realny wariant.

T-Mobile rezygnuje - właściciele mają pełno problemów w kraju centrali i nie dają kasy. Robią wspólnie z Orange na 15mhz.

Play rezygnuje z najdroższego bloku w 2600 zdobywa jakoś około ćwierć miliarda i robi sam sieć na 10mhz LTE 800.

Jako ciekawostka: liczby

Jak T-Mobile weźmie to średnia na odnowienie jeśli nie będzie jakieś aukcji w przyszłości 1,723mld + wzrost.


Jak weźmie Play zamiast T-Mobile 1,389mld + wzrost

334 mln dodatkowej oszczędności na starcie na odnowienie czyli liczymy 1,65mld z aukcji+ 334 = 1,984 mld tyle do stracenia ma T-Mobile. Co zrobi?

Domyślam się, że Sferia, Play i Orange gorąco kibicują T-Mobile, żeby odpuścił sobie 10mhz - dla nich będzie taniej szczególnie dla Sferii która może zdecydować się na odnowienie 5mhz w 800.

A może Play kupi po nagłym "wzbogaceniu" i po 10 latach odsprzeda za zgodą UKE T-Mobile? Jak robiono z niedoszłym 1800 na linii Plus > Orange.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2016, 08:16 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #848474  autor: cyanoone
 01 lut 2016, 07:54
T mobile kupi. Plus ma anteny na LTE800 i dogada się z Play. Taka jest moja wizja.

Plus-->Play (2015) -->Plus (2018)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)
 #848480  autor: zajadacz
 01 lut 2016, 08:58
T-Mobile oczywiście, że kupi. Dziwi mnie, że tak wiele osób w komentarzach pod newsem na portalu plusuje opinie o tym, że nie kupi i zostawi Play, a minusuje te mówiące, że kupią. Przecież długoterminowo patrząc to im się opłaca, bo mają przewagę nad konkurencją (i to zarówno jeśli chodzi o Play, jak i o "wewnętrzną" konkurencję w N!). No i 4 mld PLN licząc na 10 lat i (optymistycznie) na 10 mln użytkowników to wychodzi 3,33 PLN miesięcznie na głowę.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #848489  autor: Kryniczanin
 01 lut 2016, 09:55
Wiesz zajadacz zebaty tez miał pojęczeć i zapłacić.

A tu klops. Kilka miesięcy temu mówiący, że Zębaty nie weźmie byli ciemnotą, wariatami itd...
 #848493  autor: Tabaluga
 01 lut 2016, 09:58
Nie zapominajcie że będą kolejne częstotliwości do wzięcia 700 MHz.
 #848494  autor: Halset
 01 lut 2016, 10:01
Kryniczanin - nie mogłeś pewnie całą noc spać co :P?

Tak Zębaty przecholował. Jego nie stać na 4mld. Dzisiaj zapłaci 2mld za NN a za chwilę ma do zapłacenia za Sferie (Midas) i ich LTE800 kolejne 2mld. W tym jest problem.
Sprawa pewnie byłaby latwiejsza dla N! czy też TM, gdyby Zębaty sprzedał te 2,4Mhz w 1800. A Zyguś tego nie sprzeda. N! musi kupić LTE800 aby pokonać Solorza. To ostatnia okazja.

W każdym razie, więcej nie mam do dodania w tym temacie.
Większość napisałem w tym wątku
http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... start=7275
Nie zapominajcie że będą kolejne częstotliwości do wzięcia 700 MHz.
Za około 10 lat a 10 lat dzisiaj w Europie to prawie wiek. Za 10 lat to może wiele zmienic, jak np może i u Nas dojść do konsolidacji i zostanie np dwóch operatorów.
Poza tym 10 lat dla takich korporacji to dużo czasu. Za 10 lat będzie ich stać walczyć o 700Mhz

Ps Trzeba też brać pod uwagę że dzisiaj złotówka do euro jest słaba i gdy z centrali przyjdzie kasa w euro to wcale tak źle to nie wygląda

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #848495  autor: Kryniczanin
 01 lut 2016, 10:12
Kryniczanin - nie mogłeś pewnie całą noc spać co :P?
Wiesz ja mam spokojny sen. Ty pewnie całą noc od kąta w kąt - co to będzie jak ten pasożyt będzie miał przewagę na cudem wszechświata :mrgreen:
 #848499  autor: Halset
 01 lut 2016, 10:59
Spałem jak dziecko i ledwo rano wstałem :-)
Tylko w przeciwieństwie do Ciebie, ja nie tworzę o 7 rano tematu :-D
Co do rezygnacji Play z 2600 to wątpię ponieważ im się to przyda do filozofii budowania hotspotow czyli jeszcze większej pojemności sieci
Nie opyla im się 2x800

Te ponad 300mln różnicy gdy piszesz o różnicy czy Tm kupi czy nie....to sobie TM odrobi przez roaming i przy ewentualnej współpracy z Play na 5Mhz z 10
Ostatnio zmieniony 01 lut 2016, 11:07 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #848501  autor: zajadacz
 01 lut 2016, 11:04
Szkoda, że od początku nie został założony ten temat, tylko że zrobiliście burdel temacie o Networks!

Ludzie, serio wam tak się chce bić pianę? Przecież decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Nie ma żadnych przecieków od operatorów, nikt nic nie wie. Myślę, że nawet prezesi jeszcze nie wiedzą. Każdy z Was wyraził kilka razy swoje zdanie czy T-Mobile odbierze blok, czy nie. I wystarczy. Ile można w kółko słuchać tego samego, ale pisanego innymi słowami?

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #848502  autor: Halset
 01 lut 2016, 11:10
Nikt tu nie bije piany :-) To jest prosta dywagacja ;-)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #848503  autor: kozien70
 01 lut 2016, 11:13
zajadacz pisze:Szkoda, że od początku nie został założony ten temat, tylko że zrobiliście burdel temacie o Networks!

Ludzie, serio wam tak się chce bić pianę?
Święte słowa. Amen.
 #848504  autor: Kryniczanin
 01 lut 2016, 11:15
zajadacz

Temat dotyczy naszych kieszeni jak mało który :D
Szkoda, że od początku nie został założony ten temat, tylko że zrobiliście burdel temacie o Networks!
Sam mogłeś założyć. Takie trudne?
 #848506  autor: zajadacz
 01 lut 2016, 11:30
Dotyczy kieszeni. Ale co z tego, że dotyczy, skoro nie da się na obecną chwilę napisać w nim nic nowego?

I ja mogłem założyć? A czy to ja trollowałem w temacie o N! czy Wy? Jakby to było moje forum to by poleciały warny i posty do kosza, ale to nie mój cyrk i nie moje małpy.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #848507  autor: Halset
 01 lut 2016, 11:39
Dajcie mi uprawnienia moderatora to sam zrobię porządek w temacie NetWorks ;-)

Ps Kozien, zrobiliśmy bałagan racja. Ale niech rzuci kamień pierwszy kto w nim nie zrobił chociaż raz i nie zszedł na temat poboczny ;-)?
Tyle na razie wiemy
Nie otrzymaliśmy jeszcze od T-Mobile oficjalnego potwierdzenia, że planuje objąć rezerwację, z której wycofał się NetNet, aczkolwiek operator deklarował taką wolę jeszcze w ubiegłym roku i najpewniej to zrobi. Gdyby jednak stało się inaczej, to kolejne w ranking są oferty P4, operator sieci Play (357 mln zł), oraz Polkomtela (353 mln zł).

Decyzja NetNetu oraz – prawdopodobne – objęcie jeszcze jednego bloku przez T-Mobile zmienia strategiczną sytuację wszystkich uczestników aukcji. T-Mobile już nie musi podejmować współpracy z Orange i współdzielić z nim częstotliwości. Więcej: nie bardzo może. W świetle warunków aukcji operatorzy mogliby skonsolidować tylko 2 x 15 MHz pasma. Zamiast więc karkołomnych kombinacji, jak współdzielić całe uzyskane w aukcji zasoby 2 x 20 MHz, prawdopodobne jest, że będą budować sieci LTE800 oddzielnie.

Pozostaje pytanie, czy Play będzie starał rozpocząć współpracę ze Sferią, czy też – co również wydaje bardziej prawdopodobne – rozpocznie budowę własnej sieci. Ostatecznie wszyscy czterej operatorzy będą mieli ciągły zasięg sieci LTE w całym kraju. Potencjalna przewaga Orange i T-Mobile na terenach nisko zurbanizowanych wydaje się mniej istotny, podczas gdy na terenach miejskich zostanie wyrównana siecią LTE2600.

Ciekawostką jest, czy T-Mobile – jeżeli obejmie dodatkowy blok – podejmie próbę wymiany przyznanego mu zakresu z Play. Zgodnie z zaproponowaną przez UKE aranżacją blok Playa będzie przedzielał bloki T-Mobile. Playowi zamiana powinna być na rękę, ponieważ sąsiadowanie nie tylko z T-Mobile, ale także ze Sferią daje mu większe pole manewru w budowaniu rynkowych sojuszy.

Pytaniem wreszcie, czy NetNet zdecydował się wycofać wniosek bez żadnej zachęty ze strony T-Mobile? To pytanie nie znajdzie jednak szybko odpowiedzi.
http://www.telko.in/netnet-wycofal-wnio ... ie-800-mhz

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #848520  autor: kwasek66
 01 lut 2016, 12:35
1. Zastanawia mnie fakt, jak O&T będą agregować pasma, jakaś zawiła umowa o roamingu? Tak aby UKE się nie czepiało, a wykorzystać 20Mhz w 800 i obecne 15(?)Mhz w 1800.
Nw! ma prościej, szkielet nowy, anteny powinny być w stanie obsłużyć 800Mhz.

2. Play dogada się z Plusem, musi jakoś zapewnić porycie kraju.

3. To najdziwniejsze, Play dołączy do Nw! i z jego stacji poleci osobna sieć LTE800 na 5Mhz. A z czasem wszystkie pasma Play z lokalizacji Nw! Własne nadajniki będą tylko doświetlać tu i tam... Nw! przyznało iż może nadawać sygnał 4 niezależnych sieci, są na to sprzętowo przygotowani. Byłaby to mała rewolucja, nagły skok zasięgu własnej sieci Play, ba można by się pokusić o likwidację GSM. Wtedy Play leci jako LTE800, UMTS900, LTE1800, UMTS2100@2 bloki, LTE2100@1 blok, LTE2600. Można ewentualnie wykroić GSM i DCS jak obecnie.
To abstrakcja, ale jaki skok jakościowy dla wszystkich... trzech się złoży.

Obstawiam powstanie dwóch duetów Play&Plus, T&O.

Ktoś wie KIEDY wypada termin płatności za pasma? wtedy będzie wszystko jasne?
 #848525  autor: kozien70
 01 lut 2016, 12:56
Termin płatności to 14 dni po otrzymaniu decyzji rezerwacyjnej.
 #848527  autor: Halset
 01 lut 2016, 13:01
Kwasek
Wpuszczenie Play na stacje N! i umożliwienie im montowanie wszystkich anten nie wchodzi w rachubę bo N! zamieni siekierkę na kijek, czyli kasę z roamingu na kasę za udostępnienie stacji, ponieważ Play w takim przypadku nie będzie potrzebował roamingu . A nie o to chyba im w N! chodzi

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #848530  autor: zajadacz
 01 lut 2016, 13:11
@Halset: Koszt budowy i utrzymania sieci jako N! po podzieleniu tego na 1/3 wyjdzie większy niż to co T-Mobile dostaje z roamingu. Roaming opłaca się Playowi bardziej niż operatorom, którzy go świadczą. Ale że jest ich trzech i duża konkurencja między nimi, to cenę mają tak niską. Na logikę, jeśli Play by płacił za roaming więcej niż kosztuje budowa i utrzymanie ogólnopolskiej sieci, to by sam budował sobie ogólnopolską sieć, żeby całkowicie się uwolnić z roamingu.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #848533  autor: Kryniczanin
 01 lut 2016, 13:23
zajadacz

Czyli T-Mobile powinien naciskać na Play, żeby stawiał sieć wszędzie :mrgreen:

Faktycznie Play stawiając wszędzie na masztach N LTE 1800/800 UMTS 2100/900 GSM 1800 bierze 1/3 kosztów takiej stacji. A tak płaci tylko za ruch swoich klientów w niektórych regionach śladowy.

Z drugiej strony na części stacji Play może chcieć się dostawić N.
 #848539  autor: Halset
 01 lut 2016, 13:44
@zajadacz
Pisałem o tym też. Za zeszły rok Play zapłacił 117mln za roaming. Gdyby dzisiaj miał jechać po nadajnikach N! to powiedzmy płacił by około 150-180 mln rocznie.
Wybudowanie sieci pod aukcje koszt około 500mln. Czyli gdyby Play budował własną sieć na czysto jest po ok 3 latach i nie potrzebuje roamingu.
Druga sprawa czy by N! chciało aby Play był siecią ogólnopolska i to jeszcze na ich nadajnikach (Play mając niższe koszta pewnie dalej by robił wojnę cenową a to N! nie chcę) i co na to UKE i Plus?

I trzecia - udostępnienie nadajników Play umacnia jego rolę jako gracza. Dzisiaj wygodniejsze jest dla N! aby go przydusic finansowo P4 który ma długi i musi jeszcze swoją sieć rozbudować. A to daje gwarancję że Play nie będzie prowadził wojny cenowej i nie będzie silnym graczem. N! chce osłabić Solorza a wzmocnić rolę Play? Trochę dziwne dla mnie ale dzisiaj wszystko możliwe

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
  • Strona 1 z 39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 39