DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 12 z 39
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 39
 #850148  autor: zajadacz
 09 lut 2016, 00:04
@motov3: Dobrze prawisz. Decyduje indywidualna preferencja konsumenta. Stosunek cena/jakość + marketing. Nie można jakiegoś opa uznać za najlepszego czy najgorszego bez podania kryteriów jakimi się kierujemy i uwzględniania nawet czysto subiektywnych odczuć konsumentów. Przecież to, że ktoś się lepiej poczuł, bo ma iPhona, a nie Samsunga to też jest zaspokojenie jego potrzeby!

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850149  autor: Halset
 09 lut 2016, 00:24
A to ma kolego Halset, ze wybor OP-a to wybor uslugi ktora ma spelniac okreslone kryteria. I jesli mozna cos dostac taniej - w tej samej jakosci, to jest to czysty racjonalny wybor ekonomiczny.
Wrong.
Jasne, każdy inne priorytety i potrzeby. To sie zgodzę i o tym pisałem.
Tej samej jakości? Nie. Play nie ma tej samej jakości. Play zdobył klientów ceną
Jestem PH, mam znajomych w róznych branżach i wiemy co Polacy kupują. Nie wszyscy ale większość kryterium (nieważne, czy to lodówka, buty, spodnie, auto, cokolwiek) nie jest ważna. Najważniejsze jest cenę. CENA dzisiaj to podstawowa wartość. Reszta z reguły nie jest ważna lub ma znaczenie znikome.
Wystarczyć zobaczyć czym się kierują ludzie dzisiaj, gdy skończy się im umowa.
Najważniejsze kryterium (bez telefonu) - gdzie taniej, najważniejsze kryterium przy abo z telefonem - gdzie taniej i gdzie lepsza słuchawka albo ta sama - tylko gdzie taniej.
Nazwa sieci, jakość sieci, zasięg, cokolwiek - nie ma znaczenia. Liczy się to ile się będzie płacić i ile się zapłaci ewentualnie za nowy telefon.

A najgorsze jest to, że Polacy kierując się ceną, zaczynają kupować coraz większy chłam. Porządne firmy coraz cżeściej zawiją manaty z Polski, bo produkty się nie sprzedają.
Chcemy coraz mniej płacić za wszystko i przez to mamy coraz gorszej jakości produkty.
Skoro PLAY oferuje cos lepiej / taniej
Taniej to się zgodzę.
Ale lepiej? :) Chyba tylko BOK.
Ale nie do końca. Moja matka bardzo narzeka na BOK Play a dopiero ma tam telefon dwa miesiące. O dziwo na Orange nie narzekała.
TM oferowal cos lepiej / taniej
No więc właśnie. Taniej. Sam piszesz taniej. Patrzysz na cenę. To jest u Ciebie ważne. A lepiej - więćej danych w abonamencie? Jakaś promocja na pół roku? To wszystko wiążę się z ceną.

Jest taki dowcip - do zapamiętania dla wszystkich
Przychodzi klient do sklepu i mówi, że chciałby produkt tani i dobry. Sprzedawca odpowiada - musi Pan kupić dwa - tani i dobry.

Albo jak klient się pyta o Rabat - to się odpowiada, że to stolica Maroka.


Nie można jakiegoś opa uznać za najlepszego czy najgorszego bez podania kryteriów jakimi się kierujemy i uwzględniania nawet czysto subiektywnych odczuć konsumentów
Można. Kwestia założeń czego oczekujemy.
Już 100 razy pisałem, gdybym mieszkał w jednym mieście i w tym samym - pracował, czyli obracał się w jednej miejscowości - brałbym bez namysłu Play. No może bym porównał czy coś nie ma tańszego np Orange czy nju. W mieście praktycznie nie ma problemów z żadną siecią, poza jakimiś dziurami
Ale jak ktoś chce mieć operatora uniwersalnego - Play to nie ten adres.
Dzisiaj Play przypomina Idee z przed lat. Plus i Era - jakość ale wysoka cena. Orange - jakość drugorzędna ale zdecydowanie tańsza opcja od tych dwóch.


Pisałem 150razy - w Polsce nie mamy najlepszej sieci komórkowej. Bo taka nie istnieje. Nie ma ideałów. Ale z wszystkich które mamy, z tego "chłamu" najlepszy jest TMobile a najgorszy P4. Taka jest niestety prawda.
To tak jak kupić na bazarze no name baterie a baterie Energizer czy Duracell. Niby bateria, niby pilot od TV działa, latarka działa ale jednak nie to samo. I cena też nie podobna.

KONIEC OT.

********************************************************************************************************************
zajadacz pisze:@Halset: ad. 2) Z jakiej racji regulator miałby nie dopuścić do objęcia bloku przez Play? Nawet jakby T-Mobile się wycofało, a UKE chciało to prawnie nie bardzo mogą, bo Play może wtedy wygrać w sądzie grube odszkodowanie. I Play dobrze to wie.
No właśnie to mnie zastanawia. Ale cholera wie, co jeszcze w tej aukcji jest spierdo.... i możemy się wszystkiego spodziewać

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850151  autor: zajadacz
 09 lut 2016, 00:48
Halset pisze:
Nie można jakiegoś opa uznać za najlepszego czy najgorszego bez podania kryteriów jakimi się kierujemy i uwzględniania nawet czysto subiektywnych odczuć konsumentów
Można. Kwestia założeń czego oczekujemy.
Sam sobie zaprzeczasz w tej wypowiedzi jednocześnie potwierdzając moje słowa. Kryteria=założenia (w tym konkretnym przypadku). Ty oceniasz wg takich oczekiwań, ktoś inny wg innych, więc Twoje oczekiwania też są subiektywne.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850152  autor: Halset
 09 lut 2016, 01:03
@zajadacz
Nie to samo. Przeczytaj wszystko.
Większość ludzi patrzy TYLKO i WYŁĄCZNIE na CENĘ Nie ma dla nich innych założeń.
Dlatego napisałem - kwestia założeń czego oczekujemy. Ale w większość przypadków ludzi, tych założeń nie ma. Dla nich jest tylko jedno - CENA.
Napisałem dla przykładu przedłużania umowy. Można jeszcze wiele przykladów podawać na różnych produktach bądź usługach.
Mały procent ludzi patrz na
- Zasięg
-Jakość połączeń
- Szybkość i dostępność neta
itd itp
I można tak to rozpisywać do rana te założenia.

Wystarczy zapytać ludzi, co są w Play. Tak tych co są w Play. 90% powie, że jest zadowolonych z jakości sieci- tylko, że ta jakością nie jest JAKOŚĆ, tylko to, że płacą mniej a poprzedni operator to był złodziej. Albo dlatego są, bo ich znajomi są (jakby dzisiaj to miało znaczenie, jak w każdej sieci do każdej sieci zazwyczaj jest no limit)
Tu przykład, jak kilka stron wcześniej Kryniczanin napisał, że syn jego sąsiada przeszedł do Orange z Play za różnicę 1zł :D Czy on brał pod uwagę cokolwiek innego, niż CENĘ? Wątpię.

*******************************************************************************************************************
Wracając do tematu
Telenowela będzie jeszcze trwała i obawiam się, że długo
T-Mobile chce uniknąć tych wydatków i dlatego naciska na UKE by alokował częstotliwość Play. Regulator zaś liczy, że operatorzy porozumieją się sami.
Jeżeli nie wtrąci się UKE lub rząd (czyli kochana Anna) i nie stworzą spec ustawy - wątpliwe jest dogadanie się między TMobile a Play. Niestety. Każdy czyli TM i P4 będą bronić swoich racji i założeń i każda ze stron będzie chciała jak najwięcej ugrać a najmniej stracić.
I to się będzie ciągnąć.
Tylko pytanie zasadnicze - do kiedy mogą to ciągnąć? Dzisiaj tej odpowiedzi nie znamy.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2016, 01:36 przez Halset, łącznie zmieniany 2 razy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850153  autor: zajadacz
 09 lut 2016, 01:20
Halset pisze:@zajadacz
Nie to samo. Przeczytaj wszystko.
Większość ludzi patrzy TYLKO i WYŁĄCZNIE na CENĘ Nie ma dla nich innych założeń.
I co w tym złego? Skoro są zadowoleni to w czym problem? Chcesz ich uszczęśliwiać na siłę?
Halset pisze:Wystarczy zapytać ludzi, co są w Play. (...) 90% powie, że jest zadowolonych z jakości sieci- tylko, że ta jakością nie jest JAKOŚĆ, tylko to, że płacą mniej a poprzedni operator to był złodziej.
W takim razie dla nich jakość sieci nie jest kryterium. Czy się Tobie to podoba czy nie, to tak sobie wybrali i wybierają. Nie nakażesz im myśleć inaczej i nie zabronisz im myśleć tak jak myślą. Swoją drogą to widziałeś w PL jakąś kampanię reklamową która by stawiała na jakość sieci? Bo ja nie. Kiedyś Vodafone UK miał taką kampanię, że jak zerwało połączenie to oddawał kasę za tą rozmowę. W Polsce rynek jest jaki jest i trzeba się z tym pogodzić.
Halset pisze:Tylko pytanie zasadnicze - do kiedy mogą to ciągnąć? Dzisiaj tej odpowiedzi nie znamy.
Są terminy. Do dziś (de facto wczoraj) T-Mobile miało się określić czy bierze drugi blok. Brak odpowiedzi będzie równoznaczny z rezygnacją i blok bierze następny w kolejce. Rano powinna się pojawić jakaś oficjalna informacja od UKE. Być może nawet później, bo mogli to wysłać pocztą i liczy się data wysyłki.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850154  autor: Halset
 09 lut 2016, 01:33
zajadacz pisze:I co w tym złego? Skoro są zadowoleni to w czym problem? Chcesz ich uszczęśliwiać na siłę?
A co mnie to do tego. Przecież to mnie "zaatakowano" że TMobile to nie żadna jakość. To ludzie piszą na tym forum, na stronie głównej, na telixie, na gsmonline, że Tmobile to gówno bo jest drogi.
Nie moja wina, że ludzie kwalifikują niska cena=jakość, to tak nie ma i nie będzie.
W takim razie dla nich jakość sieci nie jest kryterium. Czy się Tobie to podoba czy nie, to tak sobie wybrali i wybierają. Nie nakażesz im myśleć inaczej i nie zabronisz im myśleć tak jak myślą. Swoją drogą to widziałeś w PL jakąś kampanię reklamową która by stawiała na jakość sieci?
Ale ja im nie narzucam niczego. To ich już sprawa, że są na tyle "ślepi", że wg nich Play to jakość bo taniej.
Nie musi być akcji jakości sieci. Każdy na tyle ma rozum, jeżeli bierze ten aspekt w ogóle pod uwagę jak działa sieć, z której korzysta na co dzień. Problem w tym, że jeżeli ktoś jest "hermetycznie" zamknięty na jedną zaletę - czyli cenę - na resztę nie zwraca uwagi albo nie chce zwracać uwagi. Po prostu to odrzuca.
Jak palacz papierosów, który odrzuca kwestię ryzyka raka a skupia się tylko na "przyjemności" palenia.
I tak, zgadza się. Patrzę na wiele kryteriów i dlatego na dzień dzisiejszy P4 nie jest w moim zainteresowaniu. Jak poprawią jakość, przejmie P4 jakiś duży podmiot (UPC Telenor, dzisiaj Wprost czytałem, ze nawet jakiś A1Austria) i zrobi się z tego porządna sieć - wtedy będę ją brać pod uwagę.

*****************************************************************************************************************
Są terminy. Do dziś (de facto wczoraj) T-Mobile miało się określić czy bierze drugi blok. Brak odpowiedzi będzie równoznaczny z rezygnacją i blok bierze następny w kolejce.
Stąd moje pytanie bo chyba nie doczytałeś wiadomości na telko
Wszystko wskazuje jednak, że T-Mobile zostanie ogłoszony tzw. „podmiotem wyłonionym” na bloku E po NetNecie, ale będzie walczył dalej o pożądaną przez siebie aranżację pasma w ramach procedury odwołania od decyzji rezerwacyjnych.
Czyli zostanie ogłoszony podmiotem wyłonionym ale nic nie ma informacji do kiedy musi się zdecydować bądź zapłacić.

I druga sprawa
jest konsekwencją wycofania się spółki NetNet, co stwarza istotne ryzyko unieważnienia rezerwacji bloku E przez sądy.
Pomijam fakt, że nie przepadało wadium (Halicki to jakiś debil)
Wczoraj (bo jest już 9 luty) minął czas zapłaty za blok, więc NN prawnie powinien stracić prawo do tego bloku.
Więc - z jakiego powodu NN ma prawo do sądzenia się o blok (dokładnie Solorz), kiedy to jego prawo przepada lub w jaki sposób można to obejść?

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850155  autor: zajadacz
 09 lut 2016, 02:14
Tylko, że widzisz, 90% ludzi rozmawia siedząc w jednym miejscu, albo jeżdżąc po mieście. Mało kto używa dużo telefonu będąc w ruchu, jest to zdecydowana mniejszość połączeń. A T-Mobile to nie jest jakaś super jakość. Sieć porównywalna z Orange. Jedyna ich przewaga nad Orange, to miej abonentów na takiej samej liczbie stacji bazowych. Dużo abonentów i ruch w sieci, nawet przy poprawnej konfiguracji, może powodować dropy, bo jak jedziesz i tracisz zasięg stacji, bazowej, a nowa nie ma wolnego kanału, bo wszystkie zajęte przez rozmawiających, to zerwie połączenie. Ten "cudowny" T-Mobile ma na S3 ze Szczecina kiepski zasięg i dziury (choć maszty już stoją).

Co do obejścia i ryzyka prawnego na bloku E to jest to czysty marketingowy bełkot i to zarówno od strony Play jak i T-Mobile (chociaż oni chyba nie podnosili tego argumentu).

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850158  autor: p2225
 09 lut 2016, 07:37
T-Mobile powinien mieć czas 2 tygodni tak jak 2 tygodnie na zapłatę miał NetNet.

@zajadacz T-Mobile też podnosił ten argument:
news telepolis pisze:Propozycje te zostały odrzucone, natomiast T-Mobile domagał się od UKE rozwiązania, które przerzuciłoby wszystkie ryzyka na Skarb Państwa oraz na Play.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #850159  autor: Halset
 09 lut 2016, 07:49
Tylko, że widzisz, 90% ludzi rozmawia siedząc w jednym miejscu, albo jeżdżąc po mieście. Mało kto używa dużo telefonu będąc w ruchu, jest to zdecydowana mniejszość połączeń.
Tak to nie chroni przed dziurami (najwięcej w Play, zwłaszcza jest problem na granicy ich zasięgu) i czy zerwanymi połączeniami (Orange miał długo z tym problem, teraz po rozmowach ze znajomymi problem praktycznie nie istnieje)
A T-Mobile to nie jest jakaś super jakość. Sieć porównywalna z Orange. Jedyna ich przewaga nad Orange, to miej abonentów na takiej samej liczbie stacji bazowych. Dużo abonentów i ruch w sieci, nawet przy poprawnej konfiguracji, może powodować dropy, bo jak jedziesz i tracisz zasięg stacji, bazowej, a nowa nie ma wolnego kanału,
Tak, TMobile ma mniej abonamentów, jest droższy więc ma mniej abonamentów.
Różnica w teście UKE byłaby zdecydowanie mniejsza między TM a Orange i raczej oscylowała w różnicy jaka jest między Plusem a Orange.
Ale czy ma mniejsze obciążenie? To zależy od regionu bo tutaj głównie siedzi na ich antenach Play. Wśród moich znajomych, co trzeci ma sztywno ustawiony w Play roaming TM.
Czyli opierając się na statystyce - ok 30%.
TM mniej abonentów macierzowych, większe zasoby i lepiej dopieszczoną sieć (z tym ostatnim to rozmawiałem z kilkoma osobami - technikami pracującymi przy N! i dostałem tą informację "Niemcy się lepiej do tego przykładają i mniej oszczędzają"). Dlatego już kilka razy użyłem słów na tym forum, że TMobile jest bardziej dopieszczony niż Orange.
Po aukcji LTE800 kto wie, czy zaraz to Orange nie będzie wyznacznikiem jakości. W końcu :-) Od czasów IDEI są zawsze za Plusem i Erą/TM
Orange ma tylko jedną wadę podstawową w swojej sieci. Nazywa się to telefon.-Jak ktoś chce kupić słuchawkę w tej sieci przy abonamencie, to dostaje "pedalsko" oklejony telefon, pełno śmieci w telefonie, których się nie da odinstalować, SIMLOCKA i aktualizacje - albo najpóźniej ze wszystkich sieci albo wcale.
Ten "cudowny" T-Mobile ma na S3 ze Szczecina kiepski zasięg i dziury (choć maszty już stoją).
No pewnie, że będzie miał dziury gdziekolwiek. Nie ma sieci ze 100% pokrycia Polski. Ale i tak tych dziur TMobile ma zdecydowanie mniej niż Plus czy - nie bije się leżącego - Play.
Orange zasięgowo jest podobny bardzo do TMobile ale brakuje tego dopieszczenia czyli ostatniego szlifu. Jeszcze. Z tym, że Orange się poprawia, bo ma z czego się poprawiać i goni TM, który doszedł do jakiegoś poziomu, który już bardzo trudno przeskoczyć.
Myślę, że za rok czy dwa - ta różnica między Orange i TM się zatrze i pozostanie tutaj walka głównie na poziomie ofertowym a nie jakościowym.
Co do obejścia i ryzyka prawnego na bloku E to jest to czysty marketingowy bełkot i to zarówno od strony Play jak i T-Mobile (chociaż oni chyba nie podnosili tego argumentu)
Akurat o tym czystym marketingowych bełkocie cały czas mówi Play i pierwszy wyskoczył z nim jak filip z konopi.
Wystarczy przejrzeć ten temat i linki do newsów z telko i rp.pl

p22255 - ten argument podnosił głównie Play i cytujesz wypowiedź P4.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850161  autor: Yanosek
 09 lut 2016, 08:09
Halset pisze: 2) Jak TM nie kupi, to Regulator raczej nie dopuści, by po – ewentualnej ­– rezygnacji także T-Mobile z bloku E (czym operator straszy) objął go zgodnie z listą rankingową po aukcji Play za 357 mln zł zamiast T-Mobile za 2,022 mld zł.
Mówiłem o tym od samego początku, że nawet w przypadku rezygnacji TM, UKE i rząd nie może dopuścić do tego żeby blok poszedł za 357 mln. Powód jest znany wszystkim. Z aukcji LTE ma być w tym roku finansowany program Rodzina 500+ i PIS, który miał trudności z dopięciem budżetu na ten program nie może pozwolić na utratę ponad 1,5 mld zł bo wszystko się sypnie. A jak nie dopuści ? Przecież wszyscy widzą, że mogą uchwalić wszystko co chcą i mało się przejmują krytycznymi opiniami.

A co do jakości sieci. Tutaj niestety muszę się zgodzić, że TM jest najlepsza i zaznaczam, że jest to moje osobiste odczucie kierowane doświadczeniem w używaniu kart wszystkich operatorów przez ostatnie parę lat. Z Orange byłem jako tako zadowolony. Plus to dla mnie całkowicie jakościowa pomyłka i ze względu na kulawy internet jak również jakość rozmów. Play zapycha się z szybkością błyskawicy i bardzo chętnie zobaczę ich pakujących manatki by wynieść się z roamingu TM. TM może nie jest cenowo najatrakcyjniejszy, ale nie dla wszystkich liczy się cena. Obecnie używam głownie TM, płacę trochę więcej niż u konkurencji ale jakość usług jest dla mnie najlepsza.

Jedna rzecz, która mnie nurtuje to jakie możliwości ma NN skoro wszyscy mówią, że ten blok jest objęty takim ryzykiem ? Przecież nie odebrali rezerwacji, nie zapłacili więc co oni mogą ?
Ostatnio zmieniony 09 lut 2016, 08:10 przez Yanosek, łącznie zmieniany 1 raz.

N! Project Engineer
 #850162  autor: Mixiorek
 09 lut 2016, 08:10
Widzę, że nadal "w koło Macieju". Co było pierwsze? Jajo czy kura?

Aukcja została źle przygotowana - fakt.
To jest czysty biznes i zero sentymentów - fakt.
Warunki były dla każdego podmiotu startującego w aukcji takie same - fakt.
TMobile dało ciała po całości - fakt.
Wiadomo było od początku, że Play będzie chciał coś ugrać czyimś kosztem - fakt.
Ziścił się koszmar TMobile - fakt.
Oby przy kolejnym rozdaniu częstotliwości TMobile przygotował się do aukcji jak do obecnej Orange - to już nie jest fakt.

P.s.
O jakości sieci nie możemy mówić w oderwaniu od oczywistych faktów i od podejścia całościowego. Kolega w piątek czekał 75 minut na połączenie z konsultantem TMobile BOK. Po czym się nie doczekał i rozłączył. Nie mówcie więc o jakości TMobile. Technicznie może i sieć jest ok ale jak dla mnie liczy się pełen obraz a nie 1/3. Sieć, oferta, obsługa - te 3 elementy są jak dla mnie nierozłączne.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #850167  autor: Kryniczanin
 09 lut 2016, 08:37
O jakości sieci nie możemy mówić w oderwaniu od oczywistych faktów i od podejścia całościowego. Kolega w piątek czekał 75 minut na połączenie z konsultantem TMobile BOK. Po czym się nie doczekał i rozłączył. Nie mówcie więc o jakości TMobile. Technicznie może i sieć jest ok ale jak dla mnie liczy się pełen obraz a nie 1/3. Sieć, oferta, obsługa - te 3 elementy są jak dla mnie nierozłączne.
W końcu głos rozsądku. Dodaj do tego - wiecznie niedziałający system bilingowy, IBOA, płatne sprawdzanie wykorzystania (w abonamencie 602963), restrykcje - np. w T-Mobile nowy klient nie dostaje roamingu międzynarodowego z automatu w Play i Orange jak najbardziej. Kary umowne z kosmosu zmniejszające się dopiero na kilkanaście dni przed końcem umowy.

Technicznie T-Mobile jest kiepski, a kwestiach poza technicznych (podstawowych) dla klienta jest wprost katastrofa.

Halset jeszcze latem jak usłyszał, że czasem T-Mobile w roamingu Play działa lepiej niż T-Mobile na karcie macierzystej to rzucił się na mnie jak wygłodniała hiena.

Ostatnia sobota może w końcu nauczyła go trochę pokory, że takie wydarzenia mają miejsca. Internet T-Mobile nie działał, za to ten sam internet T-Mobile na kartach Play działał.
 #850181  autor: motov3
 09 lut 2016, 10:06
(głównie) do kolegi Halset :-)

Halset, nie jestes jedynym, ktory troche po PL jezdzi w zroznicowanym terenie.
Mam u siebie caly przekroj OP-ow w rodzinie. Od Plusa, przez TM, Orange i na Play konczac.
Osobiscie i na wlasne oczy widzialem jak Orange zdychal nad naszym PL morzem (miejscowosc Krynica Morska), nieraz widzialem jak na autostradzie gdzies w polowie PL - nie mial zasiegu, albo przechodzil w 2G na niskiej kresce i jakosci. A ten "dziwny" "maly" Play - zasieg mial, wywolujac szerokie zdziwienie sporej czesci rodziny :-)

TM (wciaz nie moge sie przyzwyczaic, dla mnie to wciaz ERA GSM), tu bywalo roznie. Kwadratowo i podluznie. Raz mial max, a raz nie (zwlaszcza w gorach). Jakosc ? Dosc dobra. Cena ? Niekoniecznie.

Otoz kolego - w dzisiejszych czasach, cena jest jednym z glownych wyznacznikow. Fakt. Jestes PH - powinienes wiedziec o tym doskonale (chociaz nie wiem w jakiej branzy dzialasz). Jakosc rowniez jest wazna. Ale tak sie sklada, ze OP komorkowy to nie jest zakup Ferrari. I kazdy jeden z nich bedzie mial odstepstwa. Wszystko zalezy od rozlozenia sygnalu.

Sugerujesz - ze jesli cena jest niska - to nie przechodzi to w jakosc ? Bzdura. Z punktu widzenia handlowego - bzdura totalna. (chociazby rabaty wejsciowe w FMCG, zreszta za duzo by pisac o zasadach polkowych itd).

Odpowiedz mi na jedno - kto wg ciebie - bardziej patrzy na cene.

A) Klient przychodzi do TM. Kupuje wypasiony pod niebiosa ABO za 150zl - No Limit, czesto po to - aby dostac droga sluchawke w taniej kasie (liczmy jakiegos Galaxy S6, iPhone6s) itd. Dostaje go za 100-200-300zl.

B) Klient przychodzi do PLAY. Dlugo negocjuje ABO bez telefonu. Dostaje pelny No Limit w okolicach 30zl miesiecznie (w koncu chce kupic uslugi a nie sprzet). Nastepnie kupuje z wolnego rynku iPhone6s czy Galaxy S6 - taniej o kilkaset zlotych niz oferta od Operatora, ale za gotowke.

Poziom zakupowy klienta ten sam. Jakosc ta sama lub mocno zblizona (wyjasnilem wyzej). Tyle ze ten pierwszy przerzuca tak naprawde cene sluchawki na ABO (przeciez z czegos bierze sie ta cena), a ten drugi drenuje cene ABO - zeby smarta kupic samemu.

To jest wlasnie ta racjonalizacja. I skonczmy juz pitolic ze jakosc to, jakosc tamto. Bylo tak za czasow IDEI, czy poczatkow Playa w ok 2010 (gdzie rozmowy byly znieksztalcone nawet w okolicy takich Proszowic). Obecnie Play jedzie na roamingu od innych OP-ow, i szczerze mowiac nie zauwazylem zadnych odstepstw od innych OP-ow.

(ciekawostka). Wciaz pamietam jak TM polozyl oferte na karte, wywolujac powszechne oburzenie - wprowadzeniem platnego salda. OK. Mial prawo. W koncu to TM swiadczy uslugi. Ale powiem ci ze, wciaz nie do konca rozumiem fenomen takiej ilosci abonentow w PL.
- ORANGE - jedzie na umowach laczonych. A to internet wcisna, a to telewizje, a teraz nawet prad z Taurona. Od czasu do czasu - szaleja z tzw. Szalonymi Dniami.
- PLUS - ma najwieksza baze klientow biznesowych / instytucjonalnych i najlepsze ARPu z ABO przez to. Mimo ze ma najmniejsza baze klientow. Dodatkowo lacza to z uslugami domowymi. Brawo ty Brawo Ja hehe :mrgreen:
- PLAY - zdobywa wszystko cena, atrakcyjnymi warunkami oferty - niekoniecznie juz zakupu sprzetu (ceny mowiac wprost srednie)
- TMOBILE - ????? Oferta taka sobie. I w ABO i w karcie. Ostatnio zauwazylem ze ceny sluchawek poobnizali. Ale nie podoba mi sie krzyczenie ABO za 99.99zl (przykladowo) a drobnym drukiem przez 3 miesiace - pozniej 129.99 :lol:

Nie trolluje TM - ale przestanmy go wychwalac, bo przynajmniej ja - nie mam pojecia za co jest tak chwalony. No chyba ze jestes PH z TM - wtedy rozumiem doskonale :mrgreen:

Obrazek
 #850183  autor: zajadacz
 09 lut 2016, 10:23
Halset pisze:TM mniej abonentów macierzowych, większe zasoby i lepiej dopieszczoną sieć (z tym ostatnim to rozmawiałem z kilkoma osobami - technikami pracującymi przy N! i dostałem tą informację "Niemcy się lepiej do tego przykładają i mniej oszczędzają"). Dlatego już kilka razy użyłem słów na tym forum, że TMobile jest bardziej dopieszczony niż Orange.
Przed N! T-Mobile (właściwie to Era) to była najgorzej skonfigurowana sieć ze wszystkich. Zbyt wysokie tilty anten, masowe stosowanie stacji typu "parasol", wzajemne zakłócenia w GSM, które ratował jedynie frequency hopping. W UMTS też było to samo, wysokie wartości parametru ECnO, żeby tylko wyciągnąć maksymalny zasięg ze stacji, a że był to zasięg nieużywalny to inna kwestia. Orange za to miało bardzo dobrą konfigurację. Jedynie w rejonach górskich w GSM było kiepsko, bo mieli priorytetowanie pasma 1800. Tak naprawdę to sieć T-Mobile została uratowana przez wejście w skład N!, bo w chwili startu N! była to najgorzej skonfigurowana sieć w kraju.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850186  autor: Halset
 09 lut 2016, 10:54
Mixiorek pisze:Widzę, że nadal "w koło Macieju". Co było pierwsze? Jajo czy kura?
To co napisałeś się wszystko zgadza.
Największym wygranym ostatnich lat jest Orange i to zdecydowanie. Na N! zyskał najwięcej, przede wszystkim zasięgowo, na LTE800 zyskał najwięcej.
Osobiście cały czas próbuję "kontrolować" Orange i obserwuje ich ruchy. Jakość zaczyna u nich powoli doganiać TM i rok góra dwa i będę na bardzo podobnym poziomie.
Za rok może do nich przejdę. Kto wie.
Kolega w piątek czekał 75 minut na połączenie z konsultantem TMobile BOK. Po czym się nie doczekał i rozłączył. Nie mówcie więc o jakości TMobile. Technicznie może i sieć jest ok ale jak dla mnie liczy się pełen obraz a nie 1/3. Sieć, oferta, obsługa - te 3 elementy są jak dla mnie nierozłączne.
O tym pisałem. BOK TMobile pod względem dodzwonienia leży ale dla indywidualnych. Dla firm - nie ma zastrzeżeń.
Ale poza tym do BOK nie ma zastrzeżeń. Wg mnie najgorsza łapanka i najmniejszy profesjonalizm jest w P4. Co z tego, że w P4 dodzwonie sie w kilka sekund jak nic nie mogę załatwić.
Mnie raz TM wkurzył bo nie można zmienić okresu rozliczeniowego, chyba, że uruchomisz polecenie zapłaty.
Najgorsze pod względem BOK jest dla mnie Plus a Orange....o dziwo, nie miałem z nimi nigdy problemów.
Ale przynajmniej wiesz co chcesz.
TMobile - sieć jest najlepsza. BOK brakuje do ideału. Oferta? Oferta na tle Orange czy Plusa jest słaba ale na tle Play - zdecydowanie lepsza. Play daje dobrą jeszcze cenę. A oferta? Jest ograniczona. Ich net mobilny jest o kant D. W miastach możesz się ratować Wifi a nad jeziorem nie masz nawet dostępu do roamingu. Niech sobie ten net wsadzą wiadomo gdzie.
W końcu głos rozsądku. Dodaj do tego - wiecznie niedziałający system bilingowy, IBOA, płatne sprawdzanie wykorzystania (w abonamencie 602963), restrykcje - np. w T-Mobile nowy klient nie dostaje roamingu międzynarodowego z automatu w Play i Orange jak najbardziej. Kary umowne z kosmosu zmniejszające się dopiero na kilkanaście dni przed końcem umowy.
Roaming miałem włączony od razu a za BOK nie płacę. Chyba nie jesteś na bieżąco.
Śmieje się z tych co codziennie w biling zaglądają. Nie macie ciekawszych rzeczy w zyciu.
Co nie oznacza, że tak powinno być. Nie sprawdzam bilingu (wystarczy mi faktura) ale nie oznacza, że nie ma w TM w tym problemu.
Ale to się zawiera ogólnie w BOK a nie w użytkowaniu na co dzień telefonu
Halset jeszcze latem jak usłyszał, że czasem T-Mobile w roamingu Play działa lepiej niż T-Mobile na karcie macierzystej to rzucił się na mnie jak wygłodniała hiena.
Jaka hiena? Trzeba naprawdę być zaślepionym albo mieć coś ze słuchem aby Play na antenach TMobile miał lepszą jakość połączeń jak sam Tmobile. Chyba sam sobie w to wmawiałeś.
KIA z silnikiem Mercedesa nie będzie Mercedesem.
Sugerujesz - ze jesli cena jest niska - to nie przechodzi to w jakosc ? Bzdura. Z punktu widzenia handlowego - bzdura totalna. (chociazby rabaty wejsciowe w FMCG, zreszta za duzo by pisac o zasadach polkowych itd).
Nie pracuje w FMCG ale w produktach innej branży. Szybko zbywalne towary mają swoje zasady.
Z punktu widzenia handlowego - zmień branżę a będziesz inaczej gadał.
Osobiscie i na wlasne oczy widzialem jak Orange zdychal nad naszym PL morzem (miejscowosc Krynica Morska), nieraz widzialem jak na autostradzie gdzies w polowie PL - nie mial zasiegu, albo przechodzil w 2G na niskiej kresce i jakosci. A ten "dziwny" "maly" Play - zasieg mial, wywolujac szerokie zdziwienie sporej czesci rodziny
Obecnie na autostradach szybciej położy się Plus jak Orange.
Play na autostradzie ?:D Tak, na 5-10% całych odcinków zasięg macierzysty.
Mówisz o Krynicy :) Nie mam tyle czasu aby wymienić Ci przykładów (tydzień bym pisał) ile problemów z Play miał mój brat jeżdżąc po Polsce, jak również ile ja przez nawet głupie testy. Przez tydzień w Play miałem tyle problemów, co w innej sieci przez rok.

Zapraszam do Trójmiasta w lato albo na półwysep helski. Większe skupisko ludzi i pierwszy leży Play. Zapchany macierzysty i zapchany punkt styku. Orange zaraz za nim ale trochę jeszcze zapasu ma, zanim zdechnie. To się wiąże z ilością klientów, których wg mnie Play i Orange mają dzisiaj najwięcej. Nawet jakiś link do tego wklejałem ostatnio, że po wyczyszczeniu bazy pre-paid przez TM, Play wyprzedził TM (mimo, że sam zawyża ilość SIM) a zaraz za nimi - Plus.
To jest wlasnie ta racjonalizacja. I skonczmy juz pitolic ze jakosc to, jakosc tamto. Bylo tak za czasow IDEI, czy poczatkow Playa w ok 2010 (gdzie rozmowy byly znieksztalcone nawet w okolicy takich Proszowic). Obecnie Play jedzie na roamingu od innych OP-ow, i szczerze mowiac nie zauwazylem zadnych odstepstw od innych OP-ow.
To jest właśnie racjonalizacja wg Ciebie. Play jest nadal mimo wszystko najgorszy ale nie znaczy, że kiepski i za czasów roamingu z Plusem.
Wystarczy popytać ludzi którzy poprzechodzili do Virgin czy innych tańszych opcji. Oni nie powiedzą Ci, ze odeszli z Play bo był droższy - tylko będę wmawiać Ci, że był gorszy jakościowo.

A Twój przykład jest z kosmosu.
To nie jest sprzęt, to jest usługa. Granica opłacalności za jakość też jest.
Każdy ma swoje kryterium.
Gdy mam dopłacić do maks 15zł/mc do jakości - dopłacę. Ale więcej - no way. Granice rozsądku wydawania kasy też są.

Chociaż z drugiej strony - powoli też się zastanawiam co ja z tego TM mam. Ponieważ po ostatniej rozmowie bracholem doszliśmy do jednego wniosku.
Choćbym miał telefon najlepszy na świecie i najlepszą sieć na świecie to nie oznacza, że pogadam w dobrej jakości. Większość Polaków patrzy na cenę i byle płacić jak najmniej. I jak do tych Polaków dzwonię, to tak nie zaznam jakości tylko raczej podwyższone ciśnienie i będę mieć zrywane połączenia albo ciągle w słuchawce - halo halo halo.
Tu w TM liczy się zazwyczaj komfort użytkowania po naszej stronie, gdy z usługi korzystamy sami.
Stąd np opłaca się na 100% kupować lepszy sprzęt Hi-FI, lepszy TV, lepsze auto.
I dzisiaj po rozmowie z klientem, który mieszka na "zadupiu" i korzysta z Play, przypomniałem sobie tą rozmowę.
Z tym klientem dzisiaj rozmawiałem w sumie ze wszystkich połączeń ok 6 minut a miałem zerwane 17 połączeń!!! Aż w końcu się zapytałem w jakiej jest sieci i jaki ma telefon. LG G2 i w Play i sam przyznał, że się kończy umowa, zapłaci więcej ale Play na oczy nie chce widzieć. Wcześniej miał w Plusie a skusiła go lepsza cena i reklama w TV.

A co do BOK
Zapominacie jeszcze jedną rzecz.
BOK dużo zależy z kim rozmawiasz. Jedna niekompetentna osoba potrafi zepsuć całe zaufanie do danej firmy.
Przykład - mam konto bankowe w ING (kredyt na chałupę) i w MBanku. ING wygrywa wg mnie jakością obsługi. Jest ogólnie petarda. Nie mam złego słowa. Ale natomiast system transakcyjny dla mnie jest niedopracowany (stary a nowy jeszcze raczkuje) i brakuje mi wiele funkcji z których korzystam lub lubię korzystać. MBank odwrotnie. Wg mnie najlepszy na rynku system transakcyjny (wbrew opiniom na necie, bo ludzie nie potrafią albo nie chcą się czegoś nowego uczyć) ale BOK - ocena pała. Tam ludzie są z łapanki. Zanim cokolwiek się dowiesz, szybciej znajdziesz odpowiedź sam.
Z tym, że na co dzien dla mnie najważniejszy jest system z którego korzystam na co dzień, stąd wolę mBank. BOK dla mnie to tylko dodatek.
Cenowo ich nie porównuje bo obydwa banki koszą i każdy tylko z innej strony.

Ale dobra - wróćmy już do tematu pierwotnego :-)

Jak myślicie jak to się zakończy. TM łyknie w końcu ten blok czy nie?

@zajadacz - Orange zyskał zasięgowo przede wszystkim przez N!. Bo w miastach czy poza miastami, gdzie Idea miała zasięg działał bardzo dobrze. Tylko, że miał dużo dziur ale to był problem, że się opierali na GSM1800.
Dzisiaj na każdej stacji mają GSM900 i to się poprawiło bardzo w tej sieci.
Nie powiedziałem, że Era była wtedy idealna. Ale jakość głosowa w Erze była zdecydowanie lepsza.
A teraz mamy 2016 i oceniamy Play N! i Plus dzisiaj a nie kilka lat wcześniej.

Mnie nie cieszy to, że muszę płacić Helmutom dzisiaj ale nie mam alternatywy. Dlatego kibicuje Orange aby się zbliżyli albo byli na takim samym lub podobnym poziomie jak TM i temu aby Playa ktoś przejął i zrobił z niej porządną sieć. A dzisiaj to karton z dyktą innego koloru po każdej stronie.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850189  autor: zajadacz
 09 lut 2016, 11:19
@Halset: Tylko, że ja uważam, że T-Mobile ma teraz dopieszczoną sieć właśnie dzięki N!, bo N! na nich to wymusiło. No i nauczyli się od Orange jak optymalizować poprawnie sieć (to właśnie N! robi optymalizację dla obu operatorów). Bez N! dalej byłaby tragedia. A co do zasięgu to są miejsca, gdzie zyskał Orange, a są miejsca gdzie T-Mobile. Na zachodzie Polski rozkłada się to mniej więcej po połowie.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850191  autor: motov3
 09 lut 2016, 11:33
Halset, piszesz duzo - niekoniecznie madrze.

1. Zasady dot. FMCG sa obecne w kazdej innej branzy. Wszystko bedzie sie roznic jedynie warunkami wejscia, ustalonych cen. Zasady wszedzie te same. Nie musze zmieniac branzy bo w swoim zyciu tych branz juz kilka mialem, a ze oceniam je od strony analitycznej - to od takich osob jak ja, PH-owcy dostaja wytyczne do jakich pulapow moga zejsc i dzialac. Wiec kula w plot - kolego. Popracuj pare lat dluzej, pozmieniaj branze to bedziemy mogli dywagowac. Nie ma sprawy. Jestem otwarty na dyskusje :)

2. Podalem Krynice jako pierwszy z brzegu przyklad. Moglbym ci rowniez tydzien pisac ile problemow mialem z Orange czy Plus, bo TM-a szybko sie pozbylem. Kazda sroka swoj ogon chwali i tyle. Zaden argument.

3.W 3City bywam, wakacyjnie powiedzmy. Jak i na calym wybrzezu (Zjezdzilem cale). Nie zauwazylem aby sie ktos do mnie nie mogl dodzwonic, czy zebym ja gdzies nie mogl zadzwonic.

4. Mam dodatkowy nr w Virgin. W sumie nie wiem po co. Sluzy jako telefon awaryjny (E52 lepsza bateria). Nie zauwazylem roznic w dzialaniu w stosunku do Play. Gadki o jakosci to chyba jakas bajka.

5. Moj przyklad jest z kosmosu ? Nie, to kolego rzeczywistosc. Zobacz jaki jest udzial ABO ze smartfonem vs ABO bez sprzetu. WIec nie rozumiem czego ty nie rozumiesz w tym aspekcie.

6. Jak klient na zadupiu (mieszka i pracuje) nie sprawdza jaki nadajnik ma najblizej zeby pod siebie usluge ustawic - to nie mam pytan. To oczywiste ze nie bede bral na sile Play, jesli w mojej okolicy sa nadajniki TM, Plusa czy Orange, a PLAY w sasiednim miescie. To chyba jest LOGICZNE.

7. Co do kredytu na chalupe :-) (tutaj juz z odrobina zartu). Widzisz to jest ta racjonalizacja. Jeden woli wziac kredyt na 30 lat, placic czastkowo - i zaplacic z odsetkami drugie tyle do banku, a inny woli pare lat sie poszczypac z wydatkami, odlozyc i kupic za gotowke i miec spokoj, a do tego zawsze w zanadrzu baza finansowa w postaci nieruchomosci. Jak widzisz zasady sa te same niezaleznie od branzy (jak gdzies tam wyzej pisales). Roznia sie produkty, rozni sie przeznaczenie - ale zasady bazowe handlu zawsze byly, sa i beda takie same. :-)

Halset - pozdrawiam, milo sie z toba gawedzi.

A tak na koniec powiem wam wszystkim - ze straszne dziwactwo w PL sie dzieje. Na Zachodzie ludzie maja w glebokim powazaniu z czyich uslug korzystaja- byleby bylo OK. Nie wiaza sie z jakas firma w sensie mentalnym. Dzis Nokia jutro Samsung a pojutrze LG :) A u nas jak juz cos ktos ma czy kupi to od razu praktycznie jakis oboz sie tworzy - jak np. zwolennicy Apple vs Samsung :mrgreen:

Ps. Nie mam pojecia jak to bedzie z tymi blokami pasm :lol:

Obrazek
 #850194  autor: barek16
 09 lut 2016, 11:47
Halset pisze:Jak myślicie jak to się zakończy. TM łyknie w końcu ten blok czy nie?
Łyknie łyknie, przecież widać już teraz że i UKE i Play idą mu na ręke jak mogą. Wcześniej też myślałem że to gra Playa żeby zgarnąc blok za 300ml, ale gdyby Playowi zależało na 10MHz nie wysunąłby sam propozycji z dzierżawą.
A UKE nie może raczej dać TM gwarancji że zrobią potem ustawę i przesuną pasma bo tam siedzi większość ludzi z "polecenia" PO i teraz mogą już nie mieć w rządzie takiej siły przebicia żeby to zrobić. Jeżeli już to musiałby sie TM z Kaczorem w tej sprawie ustawić oczywiście "za kulisami"
 #850195  autor: Yanosek
 09 lut 2016, 11:55
barek16 pisze:
Halset pisze:Jak myślicie jak to się zakończy. TM łyknie w końcu ten blok czy nie?
Łyknie łyknie, przecież widać już teraz że i UKE i Play idą mu na ręke jak mogą. Wcześniej też myślałem że to gra Playa żeby zgarnąc blok za 300ml, ale gdyby Playowi zależało na 10MHz nie wysunąłby sam propozycji z dzierżawą.
A UKE nie może raczej dać TM gwarancji że zrobią potem ustawę i przesuną pasma bo tam siedzi większość ludzi z "polecenia" PO i teraz mogą już nie mieć w rządzie takiej siły przebicia żeby to zrobić. Jeżeli już to musiałby sie TM z Kaczorem w tej sprawie ustawić oczywiście "za kulisami"
Myślę, że TM to kupi. Rząd będzie im szedł na rękę bo te pieniądze są im potrzebne jak cholera. UKE ma to teraz gdzieś bo siedzi tam jeszcze PO i oni pewnie by się nawet cieszyli z tego że blok by poszedł za bezcen dla Play. W obecnej sytuacji pewnie zostanie wypracowany kompromis by w jakiś sposób w bliższej lub dalszej perspektywie czasu TM zostało uszczęśliwione. Przecież zostało powiedziane, że nie można tego bloku sprzedać za takie pieniądze PLAY. TO chyba jasno wskazuje, że działania rządu mogą być w tej kwestii daleko posunięte :)

N! Project Engineer
 #850202  autor: Kryniczanin
 09 lut 2016, 12:11
Jaka hiena? Trzeba naprawdę być zaślepionym albo mieć coś ze słuchem aby Play na antenach TMobile miał lepszą jakość połączeń jak sam Tmobile. Chyba sam sobie w to wmawiałeś.
KIA z silnikiem Mercedesa nie będzie Mercedesem.
Ha ha. Mercedesa :mrgreen: Wczoraj Ferrari, dzisiaj Mercedes. Może jeszcze Hamilton pracuje przy montażu LTE 800 :mrgreen:
Roaming miałem włączony od razu a za BOK nie płacę. Chyba nie jesteś na bieżąco.
Bo miałeś inną umowę z T w momencie aktywacji. Inaczej zwyczajnie wciskasz kit.
Wystarczy, że jako nowy klient opłacisz terminowo min. 3 faktury lub będziesz już właścicielem innego numeru posiadającego roaming w sieci T-Mobile.
  • Strona 12 z 39
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 39
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 39