DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 16 z 39
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 39
 #850459  autor: zajadacz
 10 lut 2016, 19:21
Nie rozumiem dlaczego chcecie tutaj pobłażać Orange w kwestii pokrycia zasięgiem? Moim zdaniem coś takiego nie powinno mieć miejsca. Operator startując w aukcji znał miejsca jakie będzie musiał pokryć oraz termin, w jakim musi tego dokonać. Co więcej kupując najtańszy blok, musiał się liczyć, że będzie to ten sąsiadujący z DVB-T. Tak więc jakiekolwiek ustępstwa w tym kierunku są całkowicie bezzasadne.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850460  autor: ja.michal
 10 lut 2016, 19:26
Sam znajduję jedno zasadne rozwiązanie. Możliwe, że w miejscach gdzie jest wymóg pokrycia jest lub zaraz będzie LTE1800 i stawianie LTE800 to zbędny koszt sprzętowy, a efekt może być taki sam.

Jeszcze jedna opcja to zadeklarować w zamian pokrycie LTE, ale na 450 MHz jeśli przedłużą rezerwację, w zamian za pokrycie LTE800.
 #850464  autor: zajadacz
 10 lut 2016, 19:32
Efekt nie jest taki sam, bo jak masz LTE 800, to z dużą dozą prawdopodobieństwa za np. 4 km, gdzie już nie ma białej plamy, też będziesz mieć zasięg. Natomiast z LTE 1800 już go nie będziesz mieć. Mnie bardzo cieszą te wymogi pokryciowe i o ile bardzo nie podoba mi się, że pójdzie aż tyle kasiory do budżetu państwa (dlatego po cichu kibicowałem P4 na bloku E), to bardzo mnie cieszą wymogi pokrycia, zwłaszcza po obejrzeniu mapki. Uważam, że są miejsca, których brakuje na tych mapach, ale to co jest jest lepsze niż nic, bo tam są miejsca, gdzie są problemy z zasięgiem GSM, a co dopiero mówić o czymś więcej.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850465  autor: Halset
 10 lut 2016, 19:36
Mixiorek pisze: Kto odpowiednio zadbał ten ma częstotliwości takie jakie chciał.
Prawda :) Dlatego Orange robi swoje i nie ogląda się za siebie :)
Kryniczanin pisze: Czy Ty już naprawdę całkiem odleciałeś?
Ale o co chodzi? :roll:
Co do bloku to w ponownej aukcji jak pójdzie za 300mln to będzie max. Zainteresowany może być tylko Solorz i Play.
Jak widać, to się jednak chyba pomyliłeś
p2225 pisze:"Prezes UKE przyjął wniosek tego operatora o przyznanie mu tego bloku złożony w postępowaniu rezerwacyjnym pierwszej instancji – poinformował Koziołek."
Ale wniosek ten pierwszy złożony jednocześnie z NetNet czy jakiś nowy? Jak ten poprzedni to jest to zwykła procedura i póki co to nadal nic nie wiadomo.
Wg newsa
http://www.telko.in/zamiana-blokow-mied ... -odwolaniu
Po odwołaniu od 19. decyzji w procedurze rezerwacji bloków radiowych w paśmie 800/2600 MHz po zeszłorocznej aukcji, jakie to odwołanie złożył Polkomtel, dzisiaj do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęły również odwołania T-Mobile oraz Orange. Wszystkie te wnioski oznaczają ponowne badanie przez regulatora przydziału rezerwacji w obu pasmach 800 MHz i 2600 MHz.
Jak podaje UKE, kwestia nowej aranżacji pasma 800 MHz i ewentualnego przydzielenia nowych bloków T-Mobile i Play również będzie elementem postępowania o ponowne rozpatrzenie wniosków rezerwacyjnych.
Możliwość zmiany aranżacji pasma i zamiana bloków, które otrzymali operatorzy w swoich rezerwacjach ma być również przedmiotem ponownego rozpatrywania wniosków rezerwacyjnych. To oznacza, że – przynajmniej roboczo – UKE przyjmuje, że ma większa elastyczność, niż tylko uwzględnić lub oddalić wnioski o ponowne rozpatrzenie rezerwacji. Np. możliwość rearanżacji pasma, zgodnie z oczekiwaniami T-Mobile.
Orange najpierw bierze 2 bloki, a potem chce ograniczenia obszarów? Nie dadzą rady tego zrobić w 2 lata? Przecież zapowiadali 2 tys. stacji do końca roku, a drugie tyle pewnie TM.
Trudno powiedzieć co Orange ma na myśli. Okaże się pewnie niebawem.
Może najpierw, zanim wydacie wyrok, poczekajcie na uzasadnienie i zapoznajcie się z nim. Bo na razie nie znamy żadnych szczegółów. Nie bądźcie trollami internetowymi ;-)
Dokładnie :-)
Mam rozumieć jak wynika z powyższego komunikatu UKE że Play zostanie administracyjnie zmuszony do zamiany bloków z T-mobile w odwołaniu bo oni za wszelką cenę chcą te 2mld, nawet jak to nie odbędzie się zgodne z prawem?
Dlaczego niezgodne z prawem? A aukcja była zgodna z prawem?
To jest syf jakich mało.
Skoro wszyscy złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie przydzielonych częstotliwości (Play jeszcze nie i pewnie nie złoży, bo w tym przypadku najwięcej traci) tzn że są widełki prawne, które im na to pozwalają.
A ponadto - wróć do oficjalnego oświadczenia UKE, w których tłumaczyli swoje decyzje przydzielenia bloków w formie pierwotnej.
Nie wiem również, czy czasem Polkomtel nie chce w ten sposób, aby doszło do zamiany P4 z TM i zrobić z P4 wspólnego 10Mhz albo przynajmniej im to zaproponować, skoro również złożyli wniosek.
Widzę że UKE chcę na siłę zrobić dobrze T-szwabom i zdobyć 2mld, nawet jakby się to miało odbyć kosztem złamania prawa i udupienia blokiem E operatora Play który będzie wtedy w najgorszej sytuacji gdyż ten blok jest wątpliwy prawnie! Tak wnioskuje z powyższego komunikatu UKE.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Trudno powiedzieć. Zdania są podzielone. Niektórzy mają teorię, że P4 wciska kit, bo nie chce za darmo zamienić się blokami.
jeśli chodzi tylko o blok A to w 100% się z nimi zgadzam o ile nie będą przesadzać z ilością tych białych plam do odwołania. Można też przedłużyć im termin do wypełnienia tych wymogów np. o rok. Przy odwołaniu iluś tam miejscowości białe plamy nadal nimi pozostaną, a przy przedłużeniu zlikwiduje się je, choć trochę później
I tu właśnie może być ta przyczyna Orange i złożenie wniosku. Więc zgadzam się z waszym tokiem myślenia :-)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850467  autor: kozien70
 10 lut 2016, 19:43
@zajadacz - mylisz się w założeniu. W aukcji nie licytowało się konkretnych bloków tylko bloki wirtualne. Zatem nikt nie licytował tego konkretnie bloku i nie miał on wcale najniższej ceny, bo nie miał żadnej ceny. Dopiero po zakończeniu aukcji UKE dokonał przydziału konkretnych, rzeczywistych bloków. Żaden operator nie chciał otrzymać bloku A ze względu na jego wadę pt "zakłócenia kanału 60". I uważam, że sprawiedliwie byłoby, gdyby operator, któremu przydzielono ten gorszy fragment pasma miał ciut poluzowane wymagania dot. białych plam w stosunku do pozostałych.
Bo:
-zapłacił za niego tyle samo, co np. Play za swój a ma towar "gorszej jakości".
-nie licytował tego konkretnie bloku tylko został on mu narzucony przez UKE
 #850468  autor: p2225
 10 lut 2016, 19:44
W komentarzach pod newsem pojawia się info, że Orange chce pozbyć się białych plam przy granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Można im to odpuścić, ale pod warunkiem, że w co najmniej połowie tych miejsc pojawi się LTE1800.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #850469  autor: ja.michal
 10 lut 2016, 19:48
p2225, którym newsem?

Play ma ciekawą kartę przetargową. Może się zgodzić na zamianę bloków, ale oddając przy tym wymogi pokrycia "niewygodnych obszarów" do innego bloku, tego T-Mobile.
 #850473  autor: kozien70
 10 lut 2016, 20:06
No i jeśli to prawda, to trudno im się dziwić, że wnioskują o zwolnienie z pokrycia zasięgiem w tych punktach. Mówiłem: poczekać na konkrety a nie od razu wydawać wyroki ;-)
Swoją drogą pogratulować UKE za dołączenie do aukcji wymogu pokrycia zasięgiem miejsc, w których umowy międzynarodowe zabraniają tego robić :-D
 #850477  autor: zajadacz
 10 lut 2016, 20:17
A co to za problem postawić stację bazową na granicy i skierować sektory jedynie w głąb kraju? Zasięg z tego będzie sięgać może max ze 3 km na teren innego kraju.

@kozien70: Pisałem o tym, że każdy biorący udział w aukcji powinien się liczyć z tym, że może wylicytować blok A i logiczne było, że najpewniej przypadnie on temu, kto da najmniej i będzie miał wylicytowany więcej niż jeden blok.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850478  autor: kozien70
 10 lut 2016, 20:21
Problemem jest właśnie te kilka km w głąb obcego kraju, bo właśnie przy granicy działają ich wojskowe systemy na tych częstotliwościach. Stąd umowy o niezakłócaniu.
Gdyby to nie było problemem, to miałbyś wszędzie przy wschodniej granicy UMTS900 wszystkich sieci. A nie masz.
 #850480  autor: ja.michal
 10 lut 2016, 20:29
Kolejny przykład jak ta aukcja została fatalnie przygotowana i przeprowadzona.
 #850484  autor: sindikat
 10 lut 2016, 20:42
lzur pisze:...Zrobiłem mapę punktów pomiarowych do LTE w formie pliku Google Earth...
Szacunek :D

Szybkie pytanie ode mnie:

Jeżeli zgłosiłem miejscowość za pomocą (już nie działającego serwisu) https://konsultacje.itl.waw.pl/ , a nie ma przy niej balonika to co taki stan rzeczy oznacza?
 #850487  autor: p2225
 10 lut 2016, 21:01
Co do zakłócania sieci przy granicy to ostatnio wybrałem się pod samą granicę z Niemcami i idąc w kierunku Nysy Łużyckiej 150m od linii granicznej skończył mi się zasięg U2100, mimo że stacja stoi niecały kilometr od granicy i znajdowała się 1,5km ode mnie z bezpośrednią widocznością. Mimo tego 2G był pełny zasięg. Za to ja łapałem zasięg każdej sieci niemieckiej 3G/2G.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #850493  autor: goral2099
 10 lut 2016, 22:01
Na granicy polsko-czeskiej w okolicy Wodzisławia jest trochę inaczej. Po polskiej stronie można złapać czeskie 3G nawet parę km od granicy i podobnie jest w Czechach - ze dwa-trzy km od granicy byłem jeszcze w zasięgu Plusa 3G. Pewnie są ustalone częstotliwości, których można używać i takie, których nie można. Gorzej z państwami spoza UE, czyli na naszej wschodniej ścianie. Inny podział i zastosowanie pasm.
 #850537  autor: SACZI
 11 lut 2016, 09:59
Halset z Kryniczaninem pierdoły wyssane z palca wypisują, tymczasem nikt się nie zastanawia w jaki sposób i o ile podniesione zostaną opłaty abonentom.
Bo, że zostaną podniesione, to chyba nikt nie ma wątpliwości.
Koszt tej całej zabawy to około 12-15 mld PLN (9 za aukcje, reszta za inwestycje w rozbudowę infrastrukturę).
Wg moich "szacunków", na 1 duszę wychodzi przedział 300-400PLN/rok do zwrotu.
(15 mld, 38 mln kart).
 #850555  autor: bobix
 11 lut 2016, 10:56
SACZI pisze: Wg moich "szacunków", na 1 duszę wychodzi przedział 300-400PLN/rok do zwrotu.
(15 mld, 38 mln kart).
W jakim okresie? To jest całość? Jeśli tak to każda inwestycja ma swój okres amortyzacji...
 #850563  autor: Kryniczanin
 11 lut 2016, 11:21
z Kryniczaninem pierdoły wyssane z palca wypisują
Zmusza Cię ktoś do czytania? Stoi nad Tobą ktoś z kałachem?

Nie podoba się to ignorujesz temat i koniec a nie jęczysz.
  • Strona 16 z 39
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 39
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 39